خانه اقتصاد لوازم منزل بگو چطور مایکروویو را نصب و از آن استفاده کنم؟

بگو چطور مایکروویو را نصب و از آن استفاده کنم؟

۰
17
استفاده از مایکروویو

راهنمای استفاده از مایکروویو

استفاده از مایکروویو

 اندک + ۱۰ سال اندک جسم فلزینباید وارد مایکروویو شود
 

اجاق مایکروویو یا آنچه که به اشتباه مایکروفر تلفظ می شود مدلی از ابزار پخت و پز است که از طریق تابش الکترومغناطیسی، با به جنبش درآوردن مولکول های قطبیده در غذا گرما ایجاد می کنند و موجب پخت غذا در کوتاه مدت خواهد شد.

آیا استفاده از مایکروویو مضر و سرطان زاست؟ آیا می توان همه ی غذاها را در آن گرم کرد؟ آیا می توان از هر نوع ظرفی در مایکروویو استفاده کرد؟ برای پاسخ به این سوالات در مقاله زیر با ما همراه شوید.

مایکروویو را نصب کنید

مایکروویو را نصب کنید

 • روی کابینت یا میز یا جایی که مطمئنید سطح صاف و همواری دارد و تهویه های دو طرفش فضای کافی برای ورود و خروج هوا دارند و ارتفاع از سطح زمین به حدیست که ازدسترس کودکان در امان است برای قرار گیری اجاق مایکروویو مناسب است.
 • قسمت پشت مایکروویو باید رو به دیوار باشد.
 • پایه های دستگاه را از زیر آن باز نکنید.
 • مایکروویو را در مجاورت شیر آب، محیط نمناک و کنار استخر نصب نکنید.
 • دقت کنید مایکروفر کنار وسایل گرمایشی دیگرهمچون اجاق گاز یا منبع الکتریکی قرا نگرفته باشد.
 • اکثر مایکروویو ها یک حلقه پلاستیکی و یک صفحه شیشه ای دارند. مطمئن شوید که در زبانه قرار گرفته باشند و درست نصب شده باشند. هنگامی که دستگاه را روشن می کنیم این صفحه باید نرم و درست حرکت کند.
 • سعی کنید دوشاخه دستگاه را به جایی نصب کنید که دستگاه الکترونیکی دیگری به آن نصب نباشد و پریز مستقل داشته باشد.

ظرف مناسب برای قرار دادن درون مایکروویو انتخاب کنید

ظرف مناسب برای قرار دادن درون مایکروویو انتخاب کنید

هرگز ظرف در داری که محفظه یا سوراخی برای خروج هوا ندارد را در مایکروویو قرار ندهید زیرا موجب بالا رفتن فشار و ترکیدگی ظرف می شود.

هرگز ظرف فلزی را در مایکروویو قرار ندهید. این کار موجب انعکاس امواج و جرقه زدن و آسیب به دستگاه و احتمال خطر آتش سوزی خواهد شد. دقت کنبد که ظروف دیگر هم فلز نداشته باشند و اگر هم دستگیره یا قطعه ای فلزی داشتند حتما قبل از گذاشتن داخل دستگاه فلز را جدا کنید.

اگر از فویل آلومینیومی استفاده می کنید باید حداقل دو و نیم سانتی متر از لبه های دستگاه فاصله داشته باشد وگرنه موجب جرقه خواهد شد.

از ظرف های مخصوص مایکروویو استفاده کنید. ظرف های سرامیکی یا شیشه ای نشکن مناسب مایکروویو را برای پخت و پز انتخاب کنید. اگر روی ظرف نشانگر مایکروویو نیافتید و مطمئن نیستید که مخصوص مایکروویو هست یا نه با روش زیر آن را امتحان کنید:

درون ظرفی را که اطمینان دارید مخصوص مایکروفر است یک لیوان آب بریزید. ظرف مشکوک خالی را در وسط آن قرار دهید. درجه مایکروویو را تا آخرین قدرت برای یک دقیقه تنظیم کنید. اگر ظرف مورد نظر داغ شد مخصوص مایکروفر نیست اما اگر سرد بود می توانید از آن در دستگاه استفاده کنید.

غذا را دور تا دور ظرف بگذارید

غذا را دور تا دور ظرف بگذارید

سعی کنید اگر غذا خشک است و می توانید آن را در ظرف بچینید بجای تجمع در مرکز آن را دور تا دور کاسه یا بشقاب بچینید به این شکل غذا زودتر گرم خواهد شد و انرژی کمتری برای گرم کردن غذا صرف خواهد شد.

مایکروویو را تمیز کنید

مایکروویو را تمیز کنید

هر بار که در مایکروویو غذا قرار دادید پس از اتمام کار درون آن را با دستمالی مرطوب پاک کنید و تقریبا هر ماه سعی کنید یک پاکسازی مفصل انجام دهید. برای تمیز کردن درون مایکروویو از سرکه و لیموترش می توانید کمک بگیرید. مقاله بگو چطور مایکروویو را تمیز کنم شرح مفصلی به شما در مورد تمیز کردن مایکروویو خواهد داد.

آیا استفاده از مایکروویو امن است؟

آیا استفاده از مایکروویو امن است؟

با توجه به مقاله ای که در WHO سایت سازمان بهداشت جهانی آورده شده استفاده از اجاق مایکروویو امن است. مادامی که شما دستگاه را روشن نکرده اید هیچ موجی ساتع نمی شود و پس از خاموش شدن دستگاه نیز خبری از اشعه نیست.

اجاق مایکروویو به گونه ای طراحی شده است که امواج از آن خارج نخواهند شد. این عبارت در صورتی صحیح است که درب دستگاه کاملا بسته باشد، مایکروویو تمیز باشد و دستگاه معیوب یا فرسوده نباشد. پس دقت کنید که درب دستگاه را کاملا ببندید و یا با مشاهده هر گونه مشکلی آن را به تعمیرکار تخصصی بسپرید.

اینکه گفته می شود استفاده از مایکروویو بافت غذا را تخریب کرده و غذا را سرطانزا می کند حقیقت ندارد.امواج فقط موجب جنبش مولکولی آب درون بافت غذا و گرم شدن آن می شوند. هیچ وقت غذای پخته شده رادیو اکتیو نخواهد شد.

تنها نکته ای که وجود دارد این است که ممکن است همه جای غذا به شکل یکنواخت موج دریافت نکند و بعضی از قسمتها کمتر بپزد. در مورد غذاهایی که پختن در آن مهم است مانند گوشت قرمز که احتمال آلودگی در آن وجود دارد کمتر پختن آن موجب انتقال آلودگی خواهد شد.پس سعی کنید حرارت را درست و کافی تنظیم کنید.

 

 • تمیز کردن مایکروویو

  بگو چطور اجاق مایکروویو را تمیز کنم؟

  راهکارهایی برای تمیز کردن مایکروویو تمیز کردن مایکروویو      وقتی غذا را در مایکروویو می پ…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در لوازم منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور از یخ زدگی لوله های آب در زمستان جلوگیری کنم؟

نکته هایی برای پیش گیری از ترکیدن و یخ زدگی لوله های آب در زمستان یخ زدگی لوله های آب     …