خانه فرهنگ و هنر سینما و تئاتر بگو چطور در حالی که میترسم، فیلم ترسناک ببینم؟

بگو چطور در حالی که میترسم، فیلم ترسناک ببینم؟

۳
11
دیدن فیلم ترسناک

راهکارهایی برای دیدن فیلم ترسناک و ژانر وحشت بدون ترسیدن

فیلم ترسناک

اندک + ۱۵ سال اندک تنهایی فیلم ترسناک نبینید
فیلم های ژانر وحشت و ترسناک مورد علاقه همه افراد نیست. این ژانر با زیر ژانرهای متنوع خود، خون خیلی ها را در رگ ها منجمد کرده و علاوه بر اینکه هنگام دیدن فیلم ضربات سنگینی به فرد وارد میکند، ممکن است تا مدتی هم حس و حال فیلم به همراه او بماند.

اما همیشه یک حس درونی وجود دارد که فیلم دوستان را به سمت فیلم های این ژانر میکشد. حس هیجان، استرس و ترس و البته دیدن اتفاقاتی که برای دیگری رخ میدهد همیشه برای انسان جذاب بوده است. جالب اینجاست که در یک تحقیق علمی در سال ۲۰۱۲ مشخص شد که دیدن فیلم های ترسناک میتواند علاوه بر سوزاندن کالری، مزایای دیگری نیز برای بدن داشته باشد.

در این مقاله سعی میکنیم راه حل هایی برای دیدن فیلم ترسناک برای کسانی که نمیدانند با احساس ترس و هیجان آن چه کنند ارایه دهیم:

آماده دیدن فیلم ترسناک باشید

آماده دیدن فیلم ترسناک باشید

فیلم دیدن فرآیندی لذت بخش و اختیاری است. قرار نیست با دیدن فیلم ترسناک خودتان را شکنجه کنید. بنابراین زمانی دست به این کار بزنید که از نظر روحی و جسمی آماده باشید و شرایط محیط و خانه مناسب دیدن فیلم، به خصوص فیلم ترسناک باشد. فضا و اتمسفر منزل هم تاثیر زیادی در لذت بردن از فیلم دارد. بستن پرده ها، تاریک کردن فضا، صدای زوزه باد و چیزهایی از این دست، ترسیدن شما را دو چندان میکند.

فیلم خوب از این ژانر انتخاب کنید

فیلم خوب از این ژانر انتخاب کنید

قانون نانوشته ای وجود دارد که میگوید، فیلم خوب، خوب است. بنابراین مهم نیست که از چه ژانری فیلم میبینید، مهم این است که فیلم خوبی از آن ژانر را انتخاب کنید.

برای انتخاب فیلم خوبی از ژانر بد نیست سری به سایتهای معتبر معرفی و نقد فیلم مانند IMDB و Metacritic بزنید و رتبه و امتیاز کاربران و منتقدان به فیلم را ببینیند.

مقاله مرتبط: بگو چطور با ترس بعد از دیدن فیلم ترسناک کنار بیایم؟

خلاصه داستان فیلم را بخوانید و تریلر آن را ببینید

خلاصه داستان فیلم را بخوانید و تریلر آن را ببینید

لو رفتن داستان فیلم از بدترین اتفاقاتی است که برای فیلم بین! ممکن است رخ بدهد. در این یک مورد اما لو رفتن داستان فیلم ممکن است به نفعتان باشد. نظری به خلاصه داستان فیلم بیندازید و حال و هوای اولیه فیلم را به دست بیاورید. اگر هنوز احساس میکنید که کافی نیست، به قسمتهایی که انتهای داستان را لو میدهد هم نظری بیندازید. یک نظر حلال است.

علاوه بر این بد نیست سری به تریلر های فیلم مورد نظرتان بزنید و با حال و هوای آن آشنا شوید. برخی افراد ممکن است با دیدن خون ریزی زیاد، دچار مشکل شوند، برخی نیز تحمل کشش استرس و تنش را ندارند و نمیتوانند فیلمی با این شرایط را تحمل کنند.

دیدن تریلر فیلم این کمک را به شما میکند که با خط داستانی، شخصیت ها و حال و هوای فیلم بیشتر آشنا شوید و ببینید که این فیلم آم چیزی هست که علاقه به دیدنش داشته باشید یا خیر. البته توجه داشته باشید که تریلر فیلم معمولا انتخابی از بهترین بخش های یک فیلم است و به تنهایی نمیتواند دلیل بر کیفیت و خوب بودن فیلم بکند.

ممکن است از آن دسته افرادی باشید که غرق در دنیای فیلم میشوند و حتی ممکن است با دنیای فیلم یکی شوند و هر صحنه و هر مکان را جایی شبیه اتفاقات فیلم ببینند. به خودتان یادآوری کنید که در حال تماشای یک فیلم سینمایی هستید که برای ترساندن شما ساخته شده است و سازندگان برای این منظور دست به هر تمهیدی میزنند، در طول فیلم بترسید ولی بعد از آن همه چیز را فراموش کنید!

نکته: فریب عباراتی نظیر، این فیلم بر اساس داستانی واقعی ساخته شده است یا فیلمهای استفاده شده در این فیلم از دوربین یکی از قربانیان کشف شده و است و نظایر اینها را نخورید. همه اینها جز همان تمهیدهای ترساندن کارگردان فیلم است.

لم ها و نکته های فیلم های ترسناک را بدانید

لم ها و نکته های فیلم های ترسناک را بدانید

در فیلم های ترسناک معمولا یک سری وقایع تکرار میشوند. برخی شخصیت ها برای کشته شدن طراحی میشوند و برخی هم برای جان سخت بودن. با دانستن روابط و شرایط شخصیت ها میتوانید برخی اتفاق ها و حوادث را پیش بینی کنید و از دیدن آنها شوکه نشوید.

برخی از اتفاقات همیشگی فیلم های ترسناک:

 • پرستار بچه ای که صدای کودک را در طبقه بالا میشنود ولی وقتی وارد اتقا میشود با قاتل روبرو میشود.
 • خانه دور افتاده ای که تبدیل به خانه ارواح میشود
 • کودک معصومی که به روح یا فردی خبیث تبدیل میشود
 • دختر ساده و زیبایی که به بدترین شکل کشته میشود
 • مرد ساکت و مرموزی که در نهایت آدم بدی نیست و به قهرمان فیلم کمک میکند.
 • قاتلهایی که چند جان دارند و با یک ضربه چاقو یا تیر تفنگ کشته نمیشوند.
 • قاتلهایی که گویی قدرت جادویی دارند و در حالی که دراز به دراز یک طرف خانه افتاده اند، از سمت دیگری پیدا میشوند
 • و ….

سعی کنید تنهایی فیلم ترسناک نبینید

سعی کنید تنهایی فیلم ترسناک نبینید

حضور حداقل یک نفر در کنارتان میتواند قوت قلبی برای شما باشد که دنیای فیلم شما را به درون خود نبلعد. حتی اگر کسی که همراه شماست، از شما ترسو تر و حساس تر باشد، باز هم به خاطر حس برتری که پیدا میکنید، حال بهتری هنگام فیلم دیدن خواهید داشت.

در انتخاب همراه دقت کنید. اگر دوستتان از آن افراد خوشمزه ای باشد که از ترساندن و زهره ترک شدن شما لذت میبرد، همان بهتر که تنهایی فیلم ببینید.

با چراغ روشن فیلم ببینید

با چراغ روشن فیلم ببینید

چه اصراری است که وقتی از فیلم ترسناک واهمه داردی، خانه خود را به شکل خانه ارواح در بیاورید؟! سعی کنید چراغها روشن باشد و یا در نور روز این کار را انجام دهید که احساس نکنید هر لحظه کسی پشت پرده اتقا منتظر سلاخی شماست.

با تکنیکهای گریم فیلمهای ترسناک آشنا شوید

با تکنیکهای گریم فیلمهای ترسناک آشنا شوید

گشتی در سایتهای ویدیو بزنید و تکنیکهای گریم فیلمهای ترسناک را ببینید. دیدن مراحل تبدیل شدن یک آدم عادی به یک زامبی یا یک روح تشنه انتقام به شما این دید را میدهد که راحت تر با شمایل ترسناک و عجیب و غریب فیلم های ترسناک کنار بیایید.

هنگام دیدن فیلم حرف بزنید

هنگام دیدن فیلم حرف بزنید

هر چه سکوت خانه سنگین تر باشد، احتمال فکر و خیال کردن و ترسیدن شما بیشتر میشود. هنگام دیدن فیلم ترسناک با همراهتان و خودتان و حتی شخصیت های فیلم حرف بزنید. شاید این پیشنهاد به نظرتان حرکتی قدیمی و متعلق به اوایل دوران سینما بیاید ولی حواس شما را از تمرکز روی صحنه های فیلم و تصورات بیرونی دور میکند.

توجه داشته باشید که اگر همراهانتان افرادی فیلم دوست و جدی باشند، این حرف زدن شما آنها را اذیت خواهد کرد.

به دنبال عاملی برای خندیدن بگردید

به دنبال عاملی برای خندیدن بگردید

در فیلم های خیلی ترسناک و خشن هم میتوان لحظه ها و عکس العمل هایی پیدا کرد که خنده دار و مسخره بوده یا بد ساخته شده باشد. به دنبال افکت های غیر واقعی، گریم بد، عکس العمل های تصنعی، اشتباهات فیلمنامه ای یا اشتباهات شخصیت ها بگردید.

در صحنه های حساس چشم و گوشتان را بپوشانید

در صحنه های حساس چشم و گوشتان را بپوشانید

وقتی یک روح بد ترکیب در حال تکه پاره کردن جوانک خام فیلم است و شما هم قلبتان دارد از جای خودش خارج میشود، یعنی بهتر است چشمانتان را ببندید و گوشها را با دستها بپوشانید تا خطر رفع شود.

بخورید و بیاشامید تا حواستان پرت شود

بخورید و بیاشامید تا حواستان پرت شود

تخمه آفتابگردان، ذرت بو داده، چیپس و پفک، نوشابه و چای و خلاصه هر چه خوراکی سالم و ناسالم دارید در دسترس داشته باشید تا با خوردنشان کمی حواستان از فیلم پرت شود و از دنیای فیلم فاصله بگیرید.

به چیزهای دیگر فکر کنید

به چیزهای دیگر فکر کنید

به چیزها و مسائلی غیر از فیلم فکر کنید. در این مسیر میتوانید از تلفن همراه و شبکه های اجتماعی هم کمک بگیرید و هر از چندی سری به آنها بزنید تا فیلم شما را به درون خود نکشد. در این میان میتوانید به کاری که بعد از فیلم قرار است انجام دهید یا اتفاقات صبح فکر کنید و برنامه بریزید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در سینما و تئاتر

۳ دیدگاه ها

 1. پله گرد

  ۹۷/۰۴/۰۴ در ۷:۲۶ ق.ظ

  خیلی جالب بود کلا فیلم های ترسناک هیجانشون خوبه ولی اکثر فیلم های ترسناک الان بیشتر خونریزی هست تا اجنه

  دیدگاه

 2. قیمت ورق سیاه

  ۹۶/۱۱/۰۵ در ۵:۰۶ ق.ظ

  با سلام چنتا فیلم ترسناک خوب معرفی کنید

  دیدگاه

  • مدیر سایت

   ۹۶/۱۱/۰۵ در ۸:۰۵ ق.ظ

   فیلم های ترسناک رده های متنوعی دارن و هر کدوم طرفدارهای خاصی برای خودشون دست وپا کرده اند. با اینکه خیلی از علاقه مندان اسن سبک نیستم ولی در فیلم های ترسناک The others ، قسمت اول Saw و قسمت اول Scream رو دوست دارم.

   دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور با ترس بعد از دیدن فیلم ترسناک کنار بیایم؟

راهکارهایی برای کنترل ترس بعد از دیدن فیلم ترسناک کنترل ترس بعد از دیدن فیلم ترسناک     وس…