خانه سلامت بیماری ها بگو چطور سینوزیت و گرفتگی بینی را بدون مصرف دارو درمان کنم؟

بگو چطور سینوزیت و گرفتگی بینی را بدون مصرف دارو درمان کنم؟

۰
11
راهکارهایی برای درمان سینوزیت

راهکارهایی برای درمان خانگی سینوزیت و گرفتگی بینی بدون مصرف دارو

درمان سینوزیت

اندک + ۱۵ سال اندک خودسرانه دارو مصرف نکنید

سینوس ها حفره هایی در اسکلت صورت هستند که تولید مخاط بینی می کنند و مجاری بینی را از آلودگی و عوامل آلرژی زا پاک می کنند. اگر این حفره ها عفونی شوند مجاری منتهی به سینوس با خلط مسدود شده و ایجاد درد می کنند. اگر از سینوزیت یا سردرد سینوسی رنج میبرید یا حتی در اثر سرماخوردگی درگیر ترشحات سینوس شده اید، قبل از اینکه به داروخانه بروید و برای خود نسخه آنتی بیوتیک بپیچید بهتر است مقاله ما را مطالعه کنید تا متوجه شوید تنها درصد اندکی از میتلایان به سینوزیت باید آنتی بیوتیک مصرف کنند چون کمتر پیش می آید عامل عفونت سینوس ها باکتری باشد.

چنانچه سردردتان آزار دهنده هست برای التیام سریع مقاله بگو چطور سردرد را درمان کنم؟ به شما کمک خواهد کرد.

در این مقاله راهکارهای مفید و خانگی و بی ضرر در درمان سینوزیت شرح داده شده است:

آیا اصلا شما به سینوزیت مبتلا هستید؟

آیا اصلا شما به سینوزیت مبتلا هستید؟

خیلی اوقات سردرد میگرنی و تنشی با سینوزیت اشتباه گرفته می شود. پس چطور باید تشخیص دهیم سردرد ما از نوع سینوسی است؟ اگر هر کدام از علائم زیر و یا ترکیبی از آنها را به همراه داشته باشید شما مبتلا به سینوزیت هستید.

 • سردردهای ثابت و ضربان دار
 • درد در ناحیه صورت (اطراف چشم، گونه ها و پیشانی) و گاهی فک و دندان ردیف بالا
 • شدید شدن سردرد هنگام صبح
 • تشدید سردرد با حرکت دادن سر، خم شدن و تغییرات شدید دما
 • حساس شدن صورت به لمس
 • ترشحات سبزرنگ بینی
 • بالا رفتن حرارت بدن (تب)
 • گرفتگی بینی
 • سردردهای بعد از آلرژی یا سرماخوردگی

سینوزیت به دو نوع است: سینوزیت حاد که تا یک ماه ممکن است طول بکشد و و معمولا در پی سرماخوردگی یا آلرژی ایجاد می شود و معمولا با راهکارهای خانگی قابل درمان است.

سینوزیت مزمن به علت ساختار بینی یا وجود پولیپ رخ می دهد و درمان سینوزیت در این حالت بسیار دشواراست و گاهی سال ها طول می کشد و شاید نهایتا به جراحی بینجامد.

مجرای بینی را با آب نمک شستشو دهید

مجرای بینی را با آب نمک شستشو دهید

می توانید سرم شستشوی بینی را از داروخانه ها تهیه کنید و یا خودتان آن را بسازید. در یک فنجان آب جوشیده که ولرم شده است یک قاشق چایخوری نمک بریزید و آن را کاملا حل کنید. سپس درون بینی ریخته و مجاری بینی را شستشو دهید.این کار را می توانید با یک سرنگ که سوزنش را برداشته اید انجام دهید.

روزی چند بار این کار را تکرار کنید. این کار ترشحات بینی را رقیق کرده و مجاری سینوسی را باز می کند و یکی از موثرترین روش ها برای درمان سینوزیت است.

مایعات فراوان بنوشید

مایعات فراوان بنوشید

مصرف مایعات برای بدنتان بسیار مفید است. از جمله اینکه موجب می شود رطوبت سینوس ها حفظ شود و ترشحات رقیق شده راحت تر خارج شوند.

معمولا توصیه میشود برای پیشگیری از کم آبی بدن یک فرد با فعالیت فیزیکی معمولی به طور میانگین روزی هشت لیوان آب بنوشد.

غذاهای تند بخورید تا راه تنفستان باز شود

غذاهای تند بخورید تا راه تنفستان باز شود

غذاهای تند مانند خردل، فلفل تند و ادویه های آتشی به تمیز کردن سینوس ها کمک می کند. به غذایتان فلفل اضافه کنید تا مجرای بینیتان بازشود.

با فشار بینی را تخلیه نکنید

با فشار بینی را تخلیه نکنید

تخلیه شدید بینی، به خصوص وقتی که ترشح زیادی ندارد باعث التهاب بیشتر سینوس ها و مخاط بینی شده و مشکل شما را بیشتر خواهد کرد. بنابراین سعی کنید به ارامی و مسالمت آمیز، ترشحات را از بینی خارج کنید.

از ابتلا به آلرژی پیشگیری کنید

از ابتلا به آلرژی پیشگیری کنید

آلرژی سینوزیت را بدتر کرده سردرد را تشدید می کند. محیط خانه را از هر گونه آلودگی آلرژی زا پاک کنید، حیوانات خانگی را به اتاق خوابتان راه ندهید و از چیزهایی که می دانید به آنها حساسیت دارید فاصله بگیرید.

محیط خانه را مرطوب کنید

محیط خانه را مرطوب کنید

با استفاده از رطوبت ساز یا حتی کتری فضای خانه را مرطوب کنید تا هوایی که تنفس می کنید بخار آب را به مجاری تنفسیتان هدایت کند. سعی کنید اگر از دستگاه رطوبت ساز و یا ظرف آب استفاده می کنید کاملا تمیز و آب درون آن نیز تصفیه شده باشد تا ازطریق تنفس آلودگی وارد بدنتان نشود. میزان رطوبت را نیز به شکل میانگین بین ۳۵ تا ۵۰ درصد حفظ کنید. اگر شیشه های خانه بخار گرفته است سطح رطوبت بالاست و باید ملایمش کنید.

روی صورتتان کمپرس گرم بگذارید

روی صورتتان کمپرس گرم بگذارید

کمپرس گرم درد سینوسی را التیام میبخشد و التهاب بینی را کم می کند. حوله ای را گرم کرده و روی صورتتان پهن کنید. می توانید از کیسه های اب گرم برای این کار استفاده کنید.

قطره ضد احتقان بینی استفاده کنید

قطره ضد احتقان بینی استفاده کنید

قطره بینی را در داروخانه ها می توانید تهیه کنید. استفاده از این قطره موجب کم شدن احتقان بینی شده و ترشحات سینوسی راحت تر خارج خواهند شد. اما نباید بیش از یک هفته از آن استفاده کنید زیرا عوارض ان ممکن است اوضاع را بدتر کند.

سیگار نکشید

سیگار نکشید

اگر سیگاری هستید بهتر است آن را کنار بگذارید زیرا ممکن است سینوزیت شما مزمن شده و بهبود نیابد و احتمال درمان از طریق جراحی را در شما بالا خواهد برد.

بخور بگیرید

بخور بگیرید

بخار آب به هر طریقی به صورت شما بخورد التیام بخش است. خواه یک حمام بخار باشد، استشمام بخار کاسه سوپ باشد یا استفاده از دستگاه بخور. بخار ترشحات خشک شده را مرطوب می کند و به خارج شدن آن کمک خواهد کرد.

برای درمان سینوزیت خودسرانه آنتی بیوتیک مصرف نکنید

برای درمان سینوزیت خودسرانه آنتی بیوتیک مصرف نکنید

طبق آنچه که محققین بیماری های عفونی در امریکا گفته اند اکثر سینوزیت ها نیازی به آنتی بیوتیک ندارند. آنتی بیوتیک تنها برای سینوزیت هایی که عامل آن باکتری هستند موثر است و باید بدانید کمتر از دو درصد سینوزیت ها باکتریایی هستند. مصرف بی رویه آنتی بیوتیک بدن را نسبت به دارو مقاوم خواهد کرد و در صورت ابتلا به عفونت در آینده مشکل دو چندان خواهد شد. پس مگر با نظر پزشک، از مصرف آنتی بیوتیک خودداری کنید.

چه موقع باید نزد پزشک رفت؟

چه موقع باید نزد پزشک رفت؟

اگر سینوزیت شما با انجام راهکارهایی که در بالا ذکر شد پس از یک هفته بهبود نیافت، دمای بدنتان بالا رفت و تب کردید، درد صورتتان بدتر شد و احساس کردید صورتتان ملتهب شده است، باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا با سی تی اسکن وضعیت سینوسهایتان را بررسی کند.

 

 • درمان سردرد

  بگو چطور سردرد را درمان کنم؟

  روشهای درمان سردرد!     سردرد یکی از شایع ترین درد ها در بدن است و در هر سنی به سراغ ما آم…
 • انواع سردرد

  بگو چطور نوع سردرد خود را تشخیص دهم؟

  روشهای شناسایی انواع سردرد!     شاید شنیده باشید که فرد مبتلا به سردرد حالت خود را اینگونه…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بیماری ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چرا روغن گیاهی ممکن است از روغن حیوانی مضر تر باشد؟

دلایلی برای اینکه روغن های گیاهی میتواند از چربی حیوانی مضر تر باشد روغن گیاهی    روغن گیا…