خانه اقتصاد امور مالی بگو چطور اوراق حق تقدم دریافت تسهیلات بانک مسکن (تسه) بخرم؟

بگو چطور اوراق حق تقدم دریافت تسهیلات بانک مسکن (تسه) بخرم؟

۱
10
خرید اوراق تسهیلات مسکن

مراحل و زمان خرید اوراق تسهیلات مسکن برای دریافت وام مسکن

اوراق تسهیلات مسکن

ماشین خرابهزینه اندک + ۱۰ آشنایی با اندروید قبل از خرید همه محاسبات و مدارک را بررسی کنید

بعد از ساکن شدن در واحد بالایی خانه پدری، دریافت وام مسکن یکی از محبوب ترین راههای خانه دار شدن است. به این ترتیب که به بانک مسکن مراجعه میکنید و یکی از روش های متنوع دریافت وام را انتخاب میکنید. البته بیشتر روش های دریافت وام نیازمند سپرده گذاری و صبر است.

البته  در صورتی که فرصت و صبر سپرده گذاری ندارید هم میتوانید وام بگیرید ولی باید برای دریافت وام هزینه کنید، هزینه ای که گاهی ممکن است تا بیست درصد ارزش وام هم برسد. این نوع وام گرفتن با استفاده از اوراق حق تقدم دریافت تسهیلات بانک مسکن معروف به (تسه) قابل انجام است.

 

در ادامه میبینیم که چگونه میتوان اوراق تسهیلات مسکن را خرید و استفاده کرد:

اوراق تسهیلات مسکن چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

اوراق تسهیلات مسکن چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

بانک مسکن هر ماه، از طریق فرابورس اوراقی را در برگه هایی به ارزش پانصد هزارتومان صادر میکند. این اوراق از محل سپرده کسانی است که در بانک مسکن سپرده گذاری کرده اند ولی یا تمایلی به دریافت وام ندارند و یا فعلا زمان دریافت وامشان نرسیده است.

کسی که نمیخواهد در صف بایستد میتواند برای هر برگ پانصد هزارتومانی را به قیمت روز (در آبان ۹۶ حدود ۷۵ هزار تومان) بخرد و با استفاده از آنها وام مسکن به میزان دلخواه تا سقف مبلغی که بانک مشخص کرده است دریافت کند.

این اوراق با توجه به ماه انتشارشان شماره گذاری میشود مثلا امتیاز تسهیلات مسکن مهر ۹۶ به نام تسه ۹۶۰۷ شناخته میشود. اوراق از تاریخ صدور به مدت دو سال ارزش دارد و خریدار میتواند با آنها وام دریافت کند. به این ترتیب اگر اوراق ۹۶۰۷ را بعد از آبان ۹۸ به بانک ببرید، نه تنها وام نمیتوانید بگیرید، بلکه پولی که خرجش کرده اید نیز از بین خواهد رفت و واقعا “اوراق” خواهد شد.

تاریخ صدور اوراق تاثیر در ارزش آن ندارد ولی اوراقی که به تاریخ انقضا نزدیک تر باشند قاعدتا ارزان تر هستند. البته در حال حاضر با نگاهی به جدول ارزش اوراق میبینیم که تقریبا اوراق در همه تاریخ ها قیمتی نزدیک به هم دارند. (توضیحات این موضوع در بخش بررسی قیمت اوراق)

توجه داشته باشید که اگر از خرید اوراق پشیمان شوید، دو تا چهار ماه از تاریخ خرید باید صبر کنید تا بتوانید مجددا آن را بفروشید. بنابراین اگر احساس میکنید که ممکن است خرید خانه تان طول بکشد، یا اوراق نخرید یا اوراقی بخرید که تا تاریخ انقضای آن زمان مناسبی باقی مانده باشد.

مقدمات دریافت اوراق چیست

مقدمات دریافت اوراق چیست

شما به دو دلیل ممکن است بخواهید اوراق تسهیلات مسکن بخرید. دلیل اول دریافت وام مسکن، دلیل دوم، سرمایه گذاری و بورس بازی با اوراق (خرید اوراق و فروش به قیمت بالاتر در صورت صعود قیمت ها). اگر از گروه دوم هستید که مستقیم به بخش بعدی بروید ولی گروه اول همینجا بمانند!!

برای دریافت وام مسکن حتما باید خانه بخرید. خرید خانه، شرایط خانه خریداری شده و مبلغ وام ممکن است با بخشنامه های مختلف تغییر کند. پس قبل از اقدام به پیدا کردن خانه یا خرید آن بهتر است سری به یکی از شعبه های بانک مسکن بزنید و آخرین تغییرات دریافت وام با اوراق را سوال کنید.

وقتی هم که خانه مورد نظر خود را پیدا کردید، باز هم قبل از معامله، مدارک خانه را به شعبه ببرید تا یک بررسی اولیه توسط کارشناس بانک انجام شود و مطمئن شوید که مشکلی برای دریافت وام ندارید.

به عنوان مثال، در حال حاضر برای دریافت وام با اوراق مسکن، سن بنا باید کمتر از ۲۰ سال باشد. بانک سن بنا را از تاریخ صدور اولین پروانه ساخت محاسبه میکند در حالی که در عرف بازار مسکن، تاریخ ساخت را زمانی معرفی میکنند که اولین نفر در خانه ساکن شد. اگر به این موضوع توجه نکنید ممکن است خانه ای را معامله کنید که به گفته فروشنده ۱۷ سال ساخت است ولی از پروانه ساخت آن ۲۱ سال گذشته باشد و عملا وامی به آن تعلق نگیرد یا مبلغ وام کمتری مشمول آن شود.

نکته: یک مرحله کارشناسی هم بعد از تشکیل پرونده برای تخمین ارزش خانه وجود دارد.

دریافت کد بورسی

دریافت کد بورسی

در صورتی که اولین بار است که از بورس یا فرابورس، خرید اوراق یا سهام انجام میدهید باید کد بورسی دریافت کنید. برای این کار با در دست داشتن اصل کارت ملی و شناسنامه:

 • در شعبه بانک مسکن : ابتدا یک حساب قرض الحسنه باز کنید (در صورت نداشتن حساب) سپس درخواست کد بورسی کنید. این روش تا ده روز کاری ممکن است طول بکشد و روش سریعی نیست.
 • در شعبه های کارگزاری بورس: به یکی از شعبه های کارگزاری بورس مراجعه کنید (از همان شعبه بانک هم میتوانید نشانی نزدیک ترین کارگزاری را بپرسید) و بعد از پر کردن فرم های مربوطه، ۴۸ ساعت بعد (بدون احتساب پنجشنبه و روزهای تعطیل) کد بورسی دریافت کنید.

بررسی قیمت اوراق تسهیلات مسکن

بررسی قیمت اوراق تسهیلات مسکن

اوراق حق تقدم دریافت تسهیلات بانک مسکن (تسه) در فرابورس عرضه میشود و بر اساس عرضه و تقاضا قیمت گذاری خواهد شد. برای اینکه از قیمت روز اوراق اطلاع پیدا کنید و چرتکه ها و حساب کتابهای خرید آن را انجام دهید میتوانید به صفحه دیدبان بازار در سایت فرابورس مراجعه کنید. در همه تیک های بالای صفحه به جز تسهیلات مسکن را بردارید تا راحت تر قیمتها را بررسی کنید.

وقتی حدود قیمت اوراق را به دست آوردید مبلغ وام موردنظر خودتان را به پانصد هزار تومان تقسیم کنید تا تعداد اوراق به دست بیاید. مثلا برای دریافت ده میلیون تومان وام مسکن، باید ۲۰ برگ اوراق بخرید. این عدد را در قیمت اوراق ضرب کنید تا ببینید چقدر باید برای خرید اوراق هزینه کنید.

 نکته:  به مبلغ اوراق مبلغ کمی به  کارمزد خرید اوراق اضافه میشود که به صورت سیستمی محاسبه خواهد شد.

خرید اوراق تسهیلات مسکن

خرید اوراق تسهیلات مسکن

خرید اوراق تسهیلات مسکن

وقتی تصمیم به خرید اوراق گرفتید باید به بانک مسکن یا یکی از شعبه های کارگزاری بورس مراجعه کنید و درخواست خرید اوراق بدهید.

اوراق از شنبه تا چهارشنبه هر هفته، از ساعت نه صبح تا دوازده و نیم ظهر خرید و فروش میشود. بنابر این اگر در ساعاتی غیر از این زمانها به کارگزاری مراجعه کنید، خرید اوراق در اولین فرصت فروش بعدی انجام خواهد شد و طبیعتا ممکن است قیمتهای روز بعد کمی تغییر داشته باشد.

پس از مراجعه به کارگزاری، کد بورسی و کارتهای شناسایی خود را ارائه میکنید، فرم های مربوط به خرید اوراق را پر میکنید و مبلغ اوراق و تسه مورد نظر خود را اعلام میکنید. کارگزار قیمت اوراق در آن لحظه را دریافت میکند و مبلغ قابل پرداخت را به شما اعلام میکند. به محض اینکه قیمت اوراق را واریز کنید، کارگزار فرآیند خرید را برای شما انجام خواهد داد.

هنگام خرید، مبلغ اوراق را که قبل محاسبه کرده اید در کارت بانکی که به نام خودتان (خریدار اوراق) است واریز کنید تا به راحتی از دستگاه پوز کارگزاری امکان انتقال وجه داشته باشید. در صورتی که پول نقد ببرید یا کارت بانکی متعلق به شما نباشد، باید زحمت بکشید و به بانکی که کارگزاری در آن حساب دارد مراجعه کنید و مبلغ را به حساب او واریز کنید.

اوراق مسکن معمولا ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از خرید صادر میشود. بعد از این زمان کافی است به کارگزاری مراجعه کنید و برگه ای که نشانه خردی اوراق توسط شماست را دریافت کنید.

این برگه را به همراه سایر مدارک مورد نیاز به شعبه بانک ببرید و فرآیند دریافت وام را طی کنید.

 • راهکارهایی برای پولدار شدن

  بگو چطور پول دار شوم؟

  راه های موفقیت و تحول مالی.     “چگونه پولدار شوم؟” سوالی است که از زمان اخترا…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در امور مالی

یک دیدگاه

 1. مهران

  ۹۷/۰۳/۰۹ در ۵:۳۶ ق.ظ

  بسیار مطلب مفیدی بود. ممنون

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور هزینه سرگرمی هایم را کاهش دهم؟

پیشنهادهایی برای کم کردن هزینه سرگرمی ها کاهش هزینه های سرگرمی      امروزه روز برای مخارج …