خانه سبک زندگی روانشناسی بگو چطور در شرایط اضطراری و اورژانسی رفتار کنم؟

بگو چطور در شرایط اضطراری و اورژانسی رفتار کنم؟

۰
26
اقدامات در شرایط اضطراری

نکته هایی برای مدیریت شرایط اضطراری و اورژانسی

شرایط اضطراری

اندک + ۱۵ سال اندک حفظ خونسردی و سرعت عمل بسیار مهم است
چه بخواهیم و چه نخواهیم، حوادث غیرمترقبه در زندگی ما رخ خواهند داد. حوادثی که ممکن است به خودی خود صدمه و آسیب جانی ومالی خاص و زیادی نداشته باشند ولی در اثر دستپاچگی و کم دقتی و کم اطلاعی افراد حاضر در محل و حادثه دیدگان گاهی به آسیبهای سخت و غیر قابل بازگشتی منجر خواهند شد.

مدیریت شرایط بحرانی و اورژانسی خود هنری است که میتوان با تکرار، تمرین  و تمرکز به آن دست یافت و از بسیاری از صدمات جانبی آنها پیشگیری کرد و یا به حداقل رساند.

در این مقاله سعی داریم شیوه های رفتاری صحیح هنگام بروز حادثه و شرایط اضطراری را به شما معرفی کنیم:

آرامش خود را حفظ کنید

آرامش خود را حفظ کنید

اولین و طلایی ترین اصل در برخودر با حوادث، حفظ آرامش و تمرکز است. حفظ آرامش کلید مهم تصمیم گیری و عکس العمل صحیح نسبت به حادثه است. استرس و هیجان در واکنش به یک حادثه، عکس العمل طبیعی بدن است و برای همه رخ میدهد ولی کسانی که بتوانند این شرایط را مدیریت کنند، عملکرد بهتری خواهند دید.

اگر احساس کردید سردرگم و دستپاچه شده اید، دست از کار بکشید. نفس عمیقی بکشید و دوباره شرایط را مرور کنید. این موضوع را به خود یادآوری کنید که حادثه هرچقدر هم تلخ باشد، ممکن است با عکس العمل ناصحیح شما، تلخ تر و پیچیده تر شود.

در صورتی که آموزش و تخصصی در حادثه پیش آمده ندارید بهتر است دست به چیزی نزنید و منتظر ورود افراد متخصص به محل باشید. به این موضوع توجه داشته باشید که گاهی انجام ندادن کاری ممکن است بهتر از انجام آن باشد.

سرعت عمل داشته باشید

سرعت عمل داشته باشید

در کنار تمرکز و آرامش، سرعت عمل در تصمیم گیری و انجام کار نیز شرط مهمی در خروج از بحران است. با توجه به شرایط حادثه و بعد از اینکه بر اوضاع فکری خود مسلط شدید، بهترین تصمیمی که میتوانید اتخاذ کنید و دست به کار شوید. بسیاری از اتفاقات ناگوار با چند دقیقه سرعت عمل شما رخ نخواهند داد.

از اقدامات و امکانات مقابله با حوادث استفاده کنید

از اقدامات و امکانات مقابله با حوادث استفاده کنید

در صورتی که اقدامات و آمادگی های مقابله با حوادث و شرایط بحرانی را انجام داده اید و امکاناتی برای روز مبادا محیا شده است، بهترین استفاده را از آنها ببرید. این اقدامات و امکانات را در مقاله بگو چطور خود را برای شرایط بحرانی و اضطراری آماده کنم؟ بخوانید.

علت شرایط بحرانی را شناسایی کنید

علت شرایط بحرانی را شناسایی کنید

باید بدانید که چه چیزی موجب ایجاد شرایط بحرانی شده است. آیا مشکلی جسمی حادث شده یا چیزی یا کسی شما را تهدید میکند. دامنه این اتفاق در چه حد است و چند نفر درگیر این مشکل شده اند و در خطر هستند.

هرگونه صدا و بوی غیرطبیعی یا عجیبی که به گوشتان رسید یا استشمام کردید میتواند نشانه بروز شرایط بحرانی باشد. صدای غیرطبیعی ممکن است، صدای برخودر دو یا چند شی، فریاد یک نفر یا شنیدن خس خس از سینه فرد که نشانه سختی تنفس اوست باشد. بوی عجیب نیز میتواند نشانه نشت گاز، مواد سوختی یا مواد شیمیایی خطرناک باشد.

در صورتی که آسیب جسمانی وجود داشته باشد یعنی نیاز به کمکهای پزشکی وجود دارد و در صورتی که خطری از سوی فرد یا افرادی وجود دارد باید از نیروهای انتظامی و امنیتی درخواست کمک کرد. در شرایطی که مشکل در اثر حوادث طبعی و غیرمترقبه باشد، آتش نشانی و هلال احمر مراجع پاسخگویی به شما هستند .

با نهادهای امداد رسان تماس بگیرید

با نهادهای امداد رسان تماس بگیرید

با توجه به شرایط به وجود آمده با سازمان و نهاد امداد رسان مرتبط تماس بگیرید. پلیس ۱۱۰ برای حادثه های انتظامی، اورژانس ۱۱۵ برای حوادثی که به سلامتی ربط دارد یا ۱۲۵ آتش نشانی برای حادثه هایی که برای افراد یا مکان ها رخ میدهد از مهمترین نهادهای امداد رسانی هستند. شماره تلفن های ضروری این نهادها را در مقاله بگو چطور در مواقع اضطراری با نهادهای مسئول تماس بگیرم؟  بیابید و اقدام کنید.

هنگام تماس، به صورت شمرده و آرام شرایط را توضیح دهید و مشخصات و نشانی محل خود را با دقت اعلام کنید. پاسخ سوالاتی که از شما میشود را با دقت بدهید تا اوپراتورها بتوانند بهترین تصمیم و عملکرد را در مقابل حادثه داشته باشند.

قبل از هر کاری، عواقب آن را بسنجید

قبل از هر کاری، عواقب آن را بسنجید

در برخی حادثه ها مانند نشت گاز یا مواد شیمیایی و سوخت، خطرهای جانبی و بعدی ممکن است شدید تر از مشکل اولیه باشند. سعی کنید قبل از دست زدن به هر اقدامی ابتدا به عواقب آن بیندیشید. به عنوان مثال در جایی که نشت بنزین وجود دارد، یک جرقه میتواند حادثه را به فاجعه تبدیل کند.

دیگران را مدیریت کنید

دیگران را مدیریت کنید

عدم هماهنگی و دستپاچگی افراد حاضر در محل ممکن است به افزایش آسیب و پیچیده تر شدن مشکل بینجامد. سعی کنید افراد حاضر در محل را مدیریت کنید و به هر کس برنامه مشخصی برای کمک یا نجات بدهید. در صورتی که احساس کردید کسی شرایط روحی مناسبی برای کمک رسانی به مصدومان ندارد یا از عهده کمک و رفع خطر بر نمی آید، بهترین کار دور کردن او از محل و قلب حادثه است. اینگونه افراد نه تنها کمکی به حل مشکل نمیکنند، بلکه شاید خود به مشکل جدیدی تبدیل شوند.

در اولین فرصت محل حادثه را ترک کنید

در اولین فرصت محل حادثه را ترک کنید

اگر شما و دیگر افراد حاضر در محل در معرض خطر هستید، اولویت شما خروج از محل باشد. در صورتی که امکان خروج از محل ندارید، در سرپناهی مطمئن مانند زیر پله ها یا سطوح محکم، میز یا صندلی های مقاوم تر پناه بگیرید. در صورتی که در یک تصادف اتومبیل هستید، مطمئن شوید که در مسیر حرکت دیگر اتومبیل ها قرار نداشته باشید.

مقاله مرتبط: بگو چطور‌ از تصادف خودرو نجات یابم؟

در خطرات ناشی از حمله و اتفاقات سریع، جای امنی پناه بگیرید

در خطرات ناشی از حمله و اتفاقات سریع، جای امنی پناه بگیرید

زمانی که شرایط بحرانی در اثر حمله یا اقدام انسان یا هر موجود زنده دیگر باشد، یا اتفاقی مانند زلزله آنقدر سریع باشد که فرصت خروج از محل نداشته باشید، اولین کار شما باید یافتن جایی امن و دور از دسترس باشد. در حملات معمولا نظم و برنامه مشخصی وجود ندارد و هر اتفاقی ممکن است رخ دهد، پس تنها در صورتی که کاملا بر شرایط مسلط هستید، به رویارویی با مهاجم بپردازید و در غیر این صورت در مکانی امن و سرپناهی مطمئن مخفی شوید.

در حادثه های سریع مانند زلزله نیز به جای دویدن به راهرو یا حضور در آسانسور باید محکم ترین و امن ترین و البته نزدیک ترین مکان را برای پناه گرفتن انتخاب کنید. در مقاله بگو چطور هنگام زلزله رفتار کنم؟ بیشتر در این باره بخوانید.

ابتدا مهم ترین عامل تهدید را برطرف کنید

ابتدا مهم ترین عامل تهدید را برطرف کنید

وقتی حادثه ای رخ میدهد، ابتدا سعی کنید عامل یا عوامل حادثه را کنترل کنید و سپس به فکر نجات آسیب دیدگان باشید. اگر بعد از رخ داد حادثه عامل اصلی را مدیریت نکنید ممکن است حادثه گسترش یافته و افراد بیشتری را درگیر خود کند. به این ترتیب شما به قیمت جان یک نفر، جان چند نفر را به مخاطره خواهید انداخت. به عنوان مثال در صورتی که نشت گار احساس کردید، ابتدا باید شیرهای گاز اصلی را ببندید و سپس به فکر نجات افرادی باشید که ممکن است از حال رفته باشند یا در خطر باشند.

در صورتی که فردی قصد اسیب دادن به خود را دارد میتوانید با مطالعه مقاله بگو چطور کسی را از فکر خودکشی منصرف کنم؟ به او کمک کنید.

از مصدوم سوال های ساده بپرسید

از مصدوم سوال های ساده بپرسید

یکی از راه های بررسی شرایط مصدوم حادثه این است که از او سوالاتی واضح و روشن مانند نام، تاریخ روز، ساعت و زمان بپرسید. در صورتی که مصدوم گیج شد و پاسخی نداد یا پاسخ هایش اشتباه بود یعنی احتمالا آسیب مغزی دیده است و در برخورد با او باید بسیار محتاط عمل کنید.

در صورتی که مصدوم به سوالهای شما پاسخ نداد سعی کنید با مالیدن دوش یا نیشگون گرفتن لاله گوش، او را هوشیار کنید. در صورتی که چشم هایش بسته است نیز میتوانید به آرامی پلک ها را باز کنید تا ببینید مصدوم پلک ها را باز نگاه میدارد یا خیر.

وقتی از شرایط مصدوم مطمئن شدید با توجه به نوع آسیب به او کمک کنید.

مصدومین شدید را حرکت ندهید

مصدومین شدید را حرکت ندهید

در صورتی که مصدوم آسیبی در گردن و ستون فقرات دیده باشد، هر حرکتی به او حتی گذاشتن بالش زیر سرش، میتواند به آسیب های جدی نخاعی تبدیل شود. در چنین مواقعی باید تا رسیدن نیروهای امدادی صبر کنید. همچنین دادن غذا و آب به افرادی که هوشیار نیستند بسیار خطرناک و اشتباه است.

در صورتی که آسیب دیدگی در حد آسیب های دست و پا باشد، با حمایت مصدوم او را حرکت دهید و اگر شخص به دلیل ترس قادر به فرار و خروج از محل نیست، بهترین کار تلاش برای بازگرداندن آرامش و اطمینان به اوست.

از تلفن فقط برای درخواست کمک استفاده کنید

از تلفن فقط برای درخواست کمک استفاده کنید

هیچ چیز نباید حواس شما را از شرایط فعلی، خطرات احتمالی، رسیدگی به حال خود و مصدومان حادثه دور کند. تلفن از جمله ابزارهایی است که حواس شما را از موقعیت پرت خواهد کرد و میتواند باعث پیچیده تر شدن و خطرناک تر شدن اوضاع شود.

بنابراین از تلفن تنها برای درخواست کمک و امداد بهره بگیرید. دادن پیامک، سلفی گرفتن از خودتان و یا فیلم برداری از شرایط را فراموش کنید و در درجه اول به خروج از موقعیت بحرانی بندیشید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور از حوادث کویری نجات یابم؟

راهکارها و اقدامات قبل و هنگام حوادث و اتفاقات برای نجات از کویر و بیایان نجات از کویر    …