خانه سبک زندگی لباس و پوشاک بگو چطور بوی بد کفش را از بین ببرم؟

بگو چطور بوی بد کفش را از بین ببرم؟

۰
19
بگو چطور بوی بد کفش را از بین ببرم؟

راهکارهایی برای از بین بردن بوی بد کفش و کفی کفش

بوی بد کفش

 اندک + ۱۰ سال اندک شستشوی روزانه پا را فراموش نکنید

به یک میهمانی مهم وارد میشوید، کفش را از پا در می آورید ولی در کسری از ثانیه متوجه میشوید که بوی کفش و جورابتان میتواند فضای کل مراسم را تیره و تار کند و باعث از هم گسستن رشته های دوستی و مودت شود. بنابراین خیلی آرام کفش را به پا میکنید و به هبانه جاگذاشتن تلفن همراه مکان را ترک میکنید. البته زیاد نگران نباشید چون شما در این موضوع تنها نیستید و افراد زیادی با آن دست به گریبانند.
چرا پا و کفش برخی اینقدر بو میدهد و چگونه میتوان بوی بد کفش را از بین برد. عامل این وضعیت کیست یا چیست و چگونه میتوان آن را حذف کرد.

در ادامه میبینیم که علت بوی بد کفش چیست و چگونه میتوان آن را از بین برد:

بخش اول: جلوگیری از بو گرفتن کفش
بخش دوم: حذف بوی بد کفش با شستشوی آن
بخش سوم: حذف بوی بد کفش بدون شستشو
بخش دوم: شستشوی کفی کفش

بخش اول: جلوگیری از بو گرفتن کفش

علت بوی بد کفش چیست؟

علت بوی بد کفش چیست؟

۲۵۰۰۰۰ حفره عرق در هر پا وجود دارد که از آنها انتظاری جز تولید عرق نمیرود. پای محبوس در کفش در اثر تعریق مرطوب شده و محیط برای رشد باکتری های بو ساز محیا خواهد شد. باکتری ها پوسته های مرده پا را مصرف میکنند و بو تولید میکنند.
این بو عامل ایجاد این مشکل همگانی است و راه حل آن نیز از بین بردن این محیط رشد و نمو باکتری ها و بر هم زدن نظم زندگی آنهاست!

از پای خود نگهداری کنید

از پای خود نگهداری کنید

منبع تولید عرق پا هاست. کفش به تنهایی نمیتواند باعث ایجاد بو شود ولی میتواند آن را گسترش دهد. پس اولین راه حل این است که تولید عرق و باکتری ها را مدیریت و کنترل کنید. مقاله مقاله بگو چطور بوی بد پا را از بین ببرم؟ را مطالعه کنید و به کمک راهنمایی های آن، از پاهای خود مراقبت و نگهداری کنید.

کفش مناسب بخرید و از آن به خوبی نگهداری کنید

کفش مناسب بخرید و از آن به خوبی نگهداری کنید

 • بیست و چهار ساعت شبانه روز یک کفش بی کیفیت چینی به پا کردن، جدا از آسیب دیدن پای شما، نتیجه ای جز متصاعد شدن عطر و بوی نامطبوع نخواهد داشت. در خرید کفش دقت کنید. کفش های چرم یا کفش هایی که از مواد اولیه طبیعی و با کیفیت مانند کتان تولید شده باشند، تهویه هوای بهتری دارند و دیرتر و کمتر بو میگیرند.
 • یک کفش را مداوم نپوشید: جدای از این موضوع، پوشیدن مداوم یک جفت کفش باعث بو گرفتن بیشتر کفش ها میشود. سعی کنید حداقل دو جفت کفش داشته باشید و به صورت متناوب از آنها استفاده کنید. به هر کفش حداقل ۲۴ ساعت فرصت دهید تا رطوبتی که از پای شما به خود گرفته را از دست داده و باکتری هایش کاهش یابند. در این فاصله بد نیست که کفی کفش را نیز از آن خارج کنید تا فرایند خشک شدن بهتر صورت بگیرد.
 • هر بار بعد از استفاده از کفش، آن را در هوای آزاد قرار دهید.
 • در کفش پودر جوش شیرین بریزید: جوش شیرین یک بوگیر طبیعی و بی ضرر است. کمی پودر آن را روزانه کف کفش بریزید. البته قبل از این کار، پودر های قدیمی را از کفش خارج کنید.
 • درون کفش چوب سدر یا میخک صدپر بگذارید: زمانی که به کفش احتیاج ندارید، چوب صدر و میخک صدپر را چند روز داخل کفش قرار دهید. این مواد قابلیت بوگیری بالایی دارند.
 • استفاده از پودر بچه برای خشک کردن کفش: در صورتی که فرصت شما کافی نیست میتوانید از نم گیرهای طبیعی مانند پودر بچه یا آرد ذرت استفاده کنید. مقداری از این پودر را درون کفش بریزید و پس از چند ساعت از کفش خارج کنید.

بخش دوم: حذف بوی بد کفش با شستشوی آن

پیش شستشوی کفش

پیش شستشوی کفش

از راههای حذف بوی بد کفش، شستشوی آن است. خیلی از کفشها به خصوص کفشهای کتانی را میتوانید با کمک ماشین لباسشویی بشویید. ولی قبل از آن بهتر است فرایند حذف بوی بد کفش را انجام دهید. به این منظور:

 • محلول سفید کننده: کفی کفش ها را خارج کنید. کفش ها را درون سینک بگذارید. مقداری آب گرم درون هر لنگه بریزید. اندکی مایع سفید کننده داخل کفشها بریزید. چند دقیقه فرصت دهید تا سفید کننده باکتری های درون کفش را بکشد. سپس محلول را از کفش خارج کنید.
 • محلول جوش شیرین و سرکه سفید: در صورتی که احساس میکنید ممکن است مایع سفیدکننده به رویه کفش آسیب بزند، محلول جوش شیرین و سرکه گزینه بسیار مطلوبی است. در هر لنگه یه قاسق جوش شیرین بریزید. یک فنجان سرکه سفید به آنها اضافه کنید. جوش شیرین شروع به واکنش دادن کرده و حبابهایی تولید میکند. به این محلول اجازه دهید تا حداقل ۱۵ دقیقه در کفش شما مشغول فعالیت باشد.

شستشوی کفش با ماشین لباسشویی

شستشوی کفش با ماشین لباسشویی

در مرحله نهایی باید با کمک ماشین لباسشویی، ضربه نهایی را به بوی بد کفش وارد کنید. به این منظور:

 • ابتدا گل و لای و خاک کفش را بگیرید
 • کفش را در یک کیسه پارچه ای قرار دهید. این کیسه باید توانایی این را داشته باشد که آب و مایع را از خود عبور دهد ولی جلوی آسیب دیدن کفش از ماشین لباسشویی یا آسیب رساندن کفش به لباسهای دیگر را بگیرد.
 • از آب گرم و مقدار زیادی پودر رختشویی استفاده کنید تا کفش کاملا بو زدایی شود.
 • در صورتی که بوی کفش خیلی غلیظ بود، این فرایند را دوباره تکرار کنید.
 • اجازه دهید کفش در مجاورت هوای آزاد خشک شود. خشک کن ممکن است به کفش آسیب وارد کند.

بخش سوم: حذف بوی بد کفش بدون شستشو

استفاده از چای کیسه ای

استفاده از چای کیسه ای

چای میتواند با کشتن باکتری های کفش، به کاهش بوی کفش کمک کند. برای این منظور:

 • چای کیسه ای را چند دقیقه در آب گرم قرار دهید تا دم بکشد.
 • کیسه را از اب خارج کنید و چند دقیقه زمان دهید تا آن اضافه از آن خارج شود.
 • یک کیسه در هر لنگه کفش به مدت یک ساعت قرار دهید.
 • بع دزا یان زمان، کیسه ها را خارج کنید ولکه های احتمالی را با پارچه تمیز کنید.

قراردادن کفش در فریزر

قراردادن کفش در فریزر

سرما میتواند باکتری های نابکار را از بین ببیرد. بنابراین میتوانید با قرار دادن کفش ها در فریزر، به حساب بوی بد کفش برسید. برای این منظور:

 • کفش ها را در یک کیسه نایلونی قرار دهید تا از آسیب دیدن کفش در اثر سرما جلوگیری کنید.
 • اجازه دهید کفشها شب تا صبح درون فریزر بمانند.
 • کفش ها را از فریزر خارج کنید و اجازه دهید در هوای ازاد به حالت عادی برگردند.

قرار دادن پوست مرکبات در کفش

قرار دادن پوست مرکبات در کفش

بوی مرکبات تازه میتواند بوی کفش را تخفیف داده و عطر و بوی تازه ای به فضای داخلی آن بدهد. شب کمی پوست مرکبات تازه مانند پرتغال و لیمو درون هر لنگه قرار دهید و اجازه دهید تا صبح این پوستها در کفش باقی بماند.

استفاده از پودر قهوه

استفاده از پودر قهوه

پودر قهوه یک جاذب قدرتمند بو است. میتوانید مقداری پودر قهوه را در کفش قرار دهید ولی برای اینکه پودر ریزه های قهوه شما را دچار مشکل نکند، میتوانید از یک جوراب قدیمی کمک بگیرید. پودر قهوه را درون جوراب کهنه بریزید و آن را شب در هر لنگه قرار دهید. صبح با کفش قهوه ای! خوش بویی روبرو خواهید بود.

استفاده از الکل سفید

استفاده از الکل سفید

کمی پنبه را به الکل سفید آغشته کنید و آن را درون کفش قرار دهید. الکل به سرعت تبخیر شده و فضایی ضد باکتری درون کفش ایجاد میکند که به مرگ باکتری ها و کاهش بوی کفش منجر خواهد شد.

استفاده از اسپری سرکه

استفاده از اسپری سرکه

محلولی حاوی پنجاه درصد آب و پنجاه درصد سرکه آماده کنید و آن را درون کفش اسپری کنید. نیم ساعتی اجازه دهید تا محلول کار خودش را بکند و خشک شود. سپس کفش را استفاده کنید.

بخش چهارم: شستشوی کفی کفش

کفی کفشها هم به گردش هوا درون کفش کمک میکنند و هم البته به باکتری های بو زا ! . تمیز کردن کفی کفش میتواند تاثیر زیادی بر کاهش بوی بد کفش داشته باشد. برای این منظور :

 • کفی کفش را در حمامی از آب ولرم و صابون قرار داده و با کمک یک فرچه سطح آن را به خوبی بشویید و خشک کنید.
 • از محلول آب و سرکه ای که در مرحله قبل ساخته اید استفاده کنید. مقدار کافی از این محلول را روی سطوح کفی بپاشید و در هوای آزاد قرار دهید تا بوی آن کاهش یابد.
 • مقداری جوش شیرین را در یک کیسه نایلونی بریزید، کفی ها را در کیسه نایلونی قرا دهید و کیسه را کمی تکان دهید تا کفی به جوش شیرین آغشته شود.
 • اجازه دهید کفی ها شب تا صبح در مجاورت جوش شیرین باقی بمانند.

 • از بین بردن بوی بد پا

  بگو چطور بوی بد پا را از بین ببرم؟

  راهکارهایی برای از بین بردن بوی بد پا بوی بد پا      بعد از یک روز کاری طولانی به خانه باز…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در لباس و پوشاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور خارش نیش پشه را درمان کنم؟

راهکارهایی برای کاهش و درمان خارش نیش پشه خارش نیش پشه     اسم پشه که می آید چیزی جز آزار …