خانه سبک زندگی حادثه و اتفاق غیرمترقبه بگو چطور خود را برای شرایط بحرانی و اضطراری آماده کنم؟

بگو چطور خود را برای شرایط بحرانی و اضطراری آماده کنم؟

۰
27
آماده شدن برای شرایط بحرانی و اضطراری

راهکارهایی برای آمادگی بیشتر در مقابل حوادث غیرمترقبه و شرایط بحرانی

شرایط بحرانی

اندک + ۱۵ سال اندک حفظ خونسردی و سرعت عمل بسیار مهم است
بخش مهمی از مدیریت و کنترل شرایط بحرانی و کاهش آسیب، آمادگی و آموزش پیش از وقوع است. هر چه افراد حاضر در صحنه حادثه، آمادگی روحی، جسمی و فکری بیشتری داشته باشند، آسیب های جانی و مالی حادثه کاهش خواهد یافت.

بخشی از این آمادگی و آموزش به نهادهای اجتماعی مانند مدارس و سیستم آموزشی وابسته است و بخشی یه نهادهای ناظر در ساخت و ساز و طرح ریزی شهری و بخشی دیگر به خود اشخاص وابسته است که تا چه حد برای رویارویی با حوادث آمادگی پیدا کنند. بخش اول در اختیار هر فرد نیست و به طور مثال نمیتوان همه ساختمان های اطرذاف خود را در مقابل حوادث ایمن کنیم ولی بخش دوم به خودمان مربوط است که تا چه حد آسیب ها و حوادث را بشناسیم و برای محتمل ترین آنها آماده باشیم.

البته توجه داشته باشید که حساسیت بیش از حد و بیمارگونه نیز پشندیده نیست و میتواند روال زندگی روزمره شما و رابطه شما با اطرافیان را دچار مشکل و تنش کند.

در این مقاله مهمترین نکات و پیشنهادها برای کسب آمادگی در مقابله با شرایط بحرانی و اضطراری تدوین شده است:

حوادث طبیعی احتمالی در منطقه زندگی خود را بشناسید

حوادث طبیعی احتمالی در منطقه زندگی خود را بشناسید

به اتفاقات و حوادثی که ممکن است به صورت غیرمترقبه در منطقه زندگی شما روی بدهد فکر کنید و برنامه ای برای رویارویی با آن برای خود ترسیم کنید. این حوادث میتواند حوادثی طبیعی مانند سیل و زلزله باشد و یا حوادثی که در اثر دخالت انسان به وجود بیاید، مثلا کسانی که در یک منطقه صنعتی زندگی میکنند، ممکن است با انفجاری در یک کارخانه شیمیایی، دچار مخاطره و بحران شوند.

برای شرایط بحرانی برنامه داشته باشید

برای شرایط بحرانی برنامه داشته باشید

در زمان وقوع شرایط بحرانی، داشتن یک برنامه از پیش تعیین شده و پیش بینی راه حلی برای گریز از آسیب های احتمالی، به کاهش خسارات و تلفات جانی و مالی منجر خواهد شد. به وقوع حوادث فکر کنید و نقشه ای برای مقابله با آنها در نظر بگیرید. به عنوان مثال تجسم کنید که در صورت وقوع زلزله، در چه بخش هایی پناه بگیرید. یا در صورت نیاز به تخلیه ساختمان و پناه گرفتن در نقطه ای امن، چه مکانی نزدیک ترین و مناسب ترین گزینه برای شماست.

شماره تلفنهای اضطراری را همیشه در دسترس خود داشته باشید و شماره های مهمی مانند فوریتهای پلیسی ۱۱۰، اورژانس ۱۱۵ و آتش نشانی ۱۲۵ را به خاطر بسپارید. شماره تلفنهای ضروری را در مقاله بگو چطور در مواقع اضطراری با نهادهای مسئول تماس بگیرم؟ بیابید.

با مرور راهنمایی های مقاله بگو چطور در شرایط اضطراری و اورژانسی رفتار کنم؟ خود را برای رویارویی با حوادث آماده کنید.

مقاله مرتبط: بگو چطور هنگام زلزله رفتار کنم؟

نشانی دقیق خود را بدانید

نشانی دقیق خود را بدانید

همیشه سعی کنید نشانی محلی که در آن حضور دارید را به خوبی بدانید تا در صورت بروز اتفاق بتوانید برای درخواست کمک، آن را به نیروهای امداد بدهید.

در صورتی که در مکانی غریبه قرار دارید عادت کنید که به ساختمان ها و مبلمان شهری اطراف توجه کنید و جزییاتی از مسیر را به خاطر بسپارید تا حداقل با دادن نشانی بتوانید امدادگران را به خود نزدیک کنید.

در صورتی که گوشی هوشمند دارید، سعی کنید استفاده از نقشه آن و نحوه نشانی دادن روی نقشه را بیاموزید. در مقاله بگو چطور موقعیت دقیق خود را به دیگران اطلاع دهم؟ چند راهکار ساده برای این موضوع آموزش داده شده است.

نزدیک ترین و امن ترین خروجی ساختمان را شناسایی کنید

نزدیک ترین و امن ترین خروجی ساختمان را شناسایی کنید

بسیاری از تلفات و آسیب های جانی حوادث در اثر ازدحام افراد در خروجی های ساختمان ها اتفاق می افتد. در ساختمان هایی که حضور دارید، به خصوص محل کار و زندگی تان، راه های خروج احتمالی را بررسی کنید و حداقل دو مسیر برای فرار از شرایط بحرانی در نظر بگیرید.

دو محل را برای جمع شدن پس از بروز بحران معین کنید. یک محل، مکانی در نزدیکی ساختمان و دیگری جایی امن دورتر از شاختمان برای زمانی که حادثه به گونه ای باشد که اطراف ساختمان نیز امن نباشد. این دو محل را به همکاران یا اعضای خانواده گوشزد کنید.

جعبه کمکهای اولیه تهیه کنید

جعبه کمکهای اولیه تهیه کنید

یک جعبه کمکهای اولیه استاندارد تهیه کنید. یک جعبه کمکهای اولیه معمولا شامل لوازم و داروهای ضروری به این شرح است:

 • محلول بتادین و سرم فیزیولوژی(ضد عفونی کننده) ،الکل سفید ،پنبه ، گاز استریل در ابعاد مختلف ، باند یا نوار در اندازه های ۲و۵و۱۰ سانتی متری ،محلول آمونیاک(محرک تنفسی) ، پماد جنتامایسین و پماد تترا سیکلین، درجه تب یا ترمومتر، قیچی و پنس ، سرنگ آماده برای تزریق ضروری در اندازه های ۲و۵و۱۰ سی سی، تخته شکسته بندی کوچک و بزرگ(آتل) ، باند سه گوش و باند نواری ، چسب زخم یا چسب لوکوپلاست
 • قرص های مسکن و پر مصرف مانند استامینوفن، آسپرین و سرماخوردگی، قرص هیوسین ضد اسپاسم عضلات و دل درد و کلیه درد، قرص دیفنوکسیلات ضداسهال، قرص آنتی هیستامین دوکنژستانت ضد حساسیت و آلرژی، قرص متوکلوپرامید یا پلازیل جهت رفع حالت تهوع و استفراغ و سر گیجه و برخی داروهای ضروری دیگر
 • ممکن است با توجه به نوع بیماری خاص افراد خانواده یا ملاحضات دیگرف برخی از اقلام جعبه تغییر کند.
 • این جعبه باید همیشه در دسترس باشد ولی در محلی نباشد که کودکان به راحتی به آن دست پیدا کنند.
 • داروهای موجود در این مجموعه را حداقل هر شش ماه بررسی کنید و در صورت پایان مدت انقضا، با داروهای تازه جایگزین کنید.

کیف اقلام ضروری آماده کنید

کیف اقلام ضروری آماده کنید

در صورتی که حادثه به گونه ای باشد که مجبور شوید محل زندگی خود را ترک کنید، یک کیف از اقلام مفید و ضروری میتواند به شما کمک شایانی کند. این کیف میتواند با توجه به افراد خانواده و همراه شما حاوی اقلامی نظیر عناوین زیر باشد:

 • رادیویی و چراغ قوه همراه با باطری اضافه
 • شمع و کبریت یا فندک
 • یک دست لباس اضافه، جوراب ولباس زیر و لباس مخصوص باران (بادگیر) برای هر عضو خانواده
 • یک پتو و یا کیسه خواب برای هر عضو خانواده، ملحفه و حوله
 • مواد غذایی کنسرو شده ویا با دوام مثل بیسکویت، عسل و خشکبار
 • آب به میزان مورد نیاز برای افراد خانواده در بطری های در بسته و استریل
 • صابون، مسواک ، کاغذ توالت و وسایل شخصی
 • در قوطی باز کن، سوت، کاغذ و خودکار
 • ظروف یک بار مصرف و کیسه پلاستیکی
 • کپی مدارک مهم (شناسنامه، گذرنامه، اسناد مالکیت، مدارک تحصیلی و..)
 • اسم تمامی افراد خانواده و سن آنها و همچنین شرایط جسمی و داروهایی که احتمالاً استفاده می کنند. به اضافه چند شماره تلفن، اسم و نشانی از دوستان یا بستگان در شهری که زندگی می کنید
 • شماره تلفن محل کار و اسم و آدرس مدرسه یا مهد کودک فرزندانتان
 • کمی پول نقد
 • کلید اضافه خانه و ماشین
 • در صورت لزوم پوشک، شیر خشک و وسایل بچه
 • کتاب، وسایل رنگ آمیزی یا سرگرمی و یا یک اسباب بازی کوچک برای بچه

در صورتی که با وسیله نقلیه قصد جابجایی اضطراری دارید، موارد زیر به کارتان خواهد آمد:

 • مطمئن باشید که همواره بنزین به اندازه کافی در باک بنزین ماشین موجود باشد
 • ابزارهایی مثل انبردست،چکش، پیچ گوشتی ها، آچار، چفت و بست های مورد نیاز ماشین
 • دستکش کار و بیل و اره
 • چراغ قوه
 • نقشه جاده های مسیری که طی میکنید
 • آتش خاموش کن
 • جعبه کمک های اولیه
 • چادر خواب
 • زنجیر چرخ
 • کابل

کمکهای اولیه بیاموزید

کمکهای اولیه بیاموزید

کمکهای اولیه اقداماتی است که در لحظه بروز سانحه و تا رسیدن نیروهای امدادی برای کاهش و جلوگیری از پیشرفت جراحات انجام میشود. حتی اگر کاملترین جعبه کمکهای اولیه را داشته باشید باز هم بدون دانستن اصول کمکهای اولیه نمیتوانید به خود و دیگران که در جریان حادثه اسیب دیده اند کمک کنید.

شما میتوانید با مراجعه به ستادهای هلال احمر محل زندگی خود دوره های حضوری و نیمه حضوری کمکهای اولیه را بگذرانید. برای یافتن نشانی ستادهای استانی هلال احمر به اینجا و برای دانلود و انجام دوره های نیمه حضوری به اینجا مراجعه کنید.

همچنین میتوانید با توجه به سن افراد خانواده خود، آموزش های خاص ببینید. مثلا اگر کودک خردسالی دارید یا فرد سالمندی در خانواده شماست میتوانید آموزش های کمکهای اولیه متناسب با شرایط آنها را نیز دریافت کنید.

آموزش احیای قلبی ریوی CPR‌ ببینید

آموزش احیای قلبی ریوی CPR‌ ببینید

علاوه بر کمکهای اولیه، گذراندن دوره آموزش احیای قلبی ریوی یا CPR نیز میتواند در مواقع بحرانی فرد یا افراد نزدیک شما را که دچار حمله قلبی شده است از مرگ و خطر نجات دهد. در احیا، تلاش میشود که گردش خون و تنفس فردی که دچار حمله شده است به صورت مصنوعی و تا برگشت جریان خون خود به خودی بیمار برقرار شود.

با مواد خاص و مستعد خطر که در اطرافتان وجود دارد آشنا شوید

با مواد خاص و مستعد خطر که در اطرافتان وجود دارد آشنا شوید

در صورتی که در محل زندگی یا محل کار شما، ماده شیمیایی خاصی وجود دارد بهتر است برگه های اطلاعات ایمنی مواد یا MSDS را مطالعه کنید. در این برگه ها به صورت خلاصه اطلاعاتی نظیر مشخصات شیمیایی ماده و روشهای کمکهای اولیه در حوادث و مسمومیتها و دیگر اطلاعات مهم ذکر شده است.

فهرستی از این مواد و راهکارهای کمکهای اولیه و ریسک های خطر آنها داشته باشید تا در صورت بروز حادثه و بحران بتوانید با کمترین آسیب با آنها برخورد کنید

اطلاعات بیماری خاص خود را به همراه داشته باشید

اطلاعات بیماری خاص خود را به همراه داشته باشید

در صورتی که بیماری خاصی مانند، دیابت، کم خونی، قند خون،‌ مشکلات قلبی و … دارید، بهتر است این اطلاعات را در کیف همراه یا تلفن همراه خود نگهداری کنید و یا این موضوع را به همکاران و همراهان خود گوشزد کنید تا در صورت بروز حادثه، تیم های امدادگر بتوانند با توجه به نوع بیماری شما، درمان و امداد خاص در نظر بگیرند.

مکان کنتورهای آب و برق و گاز محل زندگی یا محل کار خود را بشناسید

مکان کنتورهای آب و برق و گاز محل زندگی یا محل کار خود را بشناسید

از اولین کارهایی که در صورت بروز حادثه و سانحه باید انجام شود، قطع ورودی های گاز، آب و برق ساختمان برای جلوگیری از گسترش بحران است. مکان و راه دسترسی به انواع کنتورهای ساختمانی که در آن قرار دارید را بشناسید و در موقع ضرورت نسبت به قطع ارتباط آنها اقدام کنید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در حادثه و اتفاق غیرمترقبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور هنگام سقوط از ارتفاع آسیب کمتری ببینم؟

نکته ها و راهکارهای برای کاهش آسیب سقوط از ارتفاع سقوط از ارتفاع     هر چقدر هم که از ارتف…