خانه سلامت بیماری ها بگو چطور از آب آشامیدنی کلرزدایی کنم؟

بگو چطور از آب آشامیدنی کلرزدایی کنم؟

۰
11
کلرزدایی از آب آشامیدنی

راهکارهایی برای کلرزدایی از آب آشامیدنی

کلرزدایی از آب آشامیدنی

 قرص ویتامین سی یا دستگاه تصفیه آب + ۱۵ سال آشنایی اولیه با مواد غذایی .
کلرزدن به آب آشامیدنی امری طبیعی در تصفیه آب و حذف برخی ویروسها و باکتری های خطرناک است. اما همین کلر در طولانی مدت میتواند برای مصرف کننده نیز مشکلاتی ایجاد کند.

کلر اضافی موجود در آب میتواند زمینه ساز برخی بیماری های پوستی، آسم، تنگی نفس و در حالت بدبینانه سرطان شود. همچنین این کلر برای کسانی که آکواریوم یا استخر ماهی دارند نیز میتواند مشکل ساز شود.

از آنجایی که کلر گازی است که در آب محلول شده است، میتوان به راحتی آن را از آب جدا کرد و جای نگرانی نیست. در ادامه راهکارهایی برای کلرزدایی از آب آشامیدنی را با هم مرور میکنیم:

چرا کلر به آب اضافه میشود و مشکل آن برای سلامتی چیست؟

چرا کلر به آب اضافه میشود و مشکل آن برای سلامتی چیست؟

کلر سالهاست که به عنوان یک ضد عفونی کننده ارزان قیمت و کارا در تصفیه آب آشامیدنی استفاده میشود. این گاز میتواند بسیاری از موجودات ریز مزاحم و خطرناک موجود در آب را حذف کند. اما گاهی اوقات به دلایل فنی یا اشتباهات دست اندرکاران، غلظت کلر در اب نهایی بالا رفته و میتواند برای مصرف کنندگان مشکلاتی ایجاد کند .

در جوامعی که آب حاوی کلر مصرف میشود، سرطانهای مثانه و پستان بیشتری گزارش شده است وبرخی مشکلات عصبی و سقط جنین نیز مشاهده شده است. تماس کلر با پوست و مو باعث ایجاد حساسیت، ریزش مو و مشکلات دیگر شده و استنشاق آن ( در استخر یا حمام ) برای ریه انسان مضر است.
آب حاوی کلر بالا، بوی خاصی دارد. این بو چیزی شبیه به بوی آب استخرهای شنا است. با کلرزدایی آب، این بو از بین خواهد رفت.

کلرزدایی از آب آشامیدنی با جوشاندن

کلرزدایی از آب آشامیدنی با جوشاندن

یکی از ساده ترین روشهای کلرزدایی از آب، جوشاندن آب است. آب را در یک قابلمه بریزید و وقتی آب به جوش آمد، اجازه دهید تا ۲۵ دقیقه بجوشد. این زمان فرصت کافی برای دفع کلر باقیمانده در اب را فراهم میکند.

در طی مدت جوشیدن درب قابلمه را بگذارید و فقط کمی فضا برای خارج شدن بخار قرار دهید تا حجم زیادی از آب بخار نشود.

کلرزدایی از آب آشامیدنی با قرار دادن در فضای باز

کلرزدایی از آب آشامیدنی با قرار دادن در فضای باز

یکی از روشهای ساده حذف کلر، قرار دادن آب در فضای باز و در معرض آفتاب است. البته این روش به اندازه جوشاندن کارایی ندارد ولی حجم زیادی از کلر را ازآب حذف میکند.

آب را در ظرفی بریزید و به مدت ۲۴ ساعت در فضای باز زیر تابش خورشید قرار دهید. برای اینکه ذرات گرد و غبار وارد آب نشود، روی ظرف را با سلفون بپوشانید و فقط چند سوراخ کوچک برای خروج گاز کلر آزاد شده در آن تعبیه کنید.

کلرزدایی از آب آشامیدنی با کمک آبلیمو

کلرزدایی از آب آشامیدنی با کمک آبلیمو

قبل از نوشیدن آب شهری، چند قطره اب لیمو ترش تازه را در آب بچکانید و بعد از چند دقیقه مکث بنوشید. با این کار هم کمی طعم و بوی لذت بخش لیمو به آب افزوده میشود و هم بخش اعظم کلر از آب آزاد و خارج میشود.

کلرزدایی از آب آشامیدنی با کمک قرص ویتامین C

کلرزدایی از آب آشامیدنی با کمک قرص ویتامین C

قرص ویتامین سی میتواند کلر اضافی موجود در آب را خارج کند. برای این منظور به ازا هر ۴ لیتر آب، حدود ۴۰ میلی گرم ویتامین سی به آب اضافه کنید و به آن ۲۴ ساعت فرصت بدهید.

کلرزدایی از آب آشامیدنی با کمک دستگاه تصفیه آب خانگی

کلرزدایی از آب آشامیدنی با کمک دستگاه تصفیه آب خانگی

بسیاری از دستگاههای تصفیه آب خانگی قابلیت حذف کلر از اب آشامیدنی را دارند. این دستگاهها معمولا از روش اسمز معکوس برای این کار استفاده میکنند.

کیفیت دستگاه و فیلترهای آن نقش مهمی در حذف کامل کلر از آب دارد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بیماری ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور در تعطیلات عید چاق نشوم؟

راهکارهایی برای کنترل وزن در ایام پرخوراکی تعطیلات عید و نوروز تعطیلات عید     یک سال زحمت…