خانه خودرو عیب یابی و نگهداری بگو چطور رنگ اسپری را از روی بدنه خودرو پاک کنم؟

بگو چطور رنگ اسپری را از روی بدنه خودرو پاک کنم؟

۰
13
رفع اثر اسپری رنگی روی بدنه ماشین

راه حل هایی برای پاک کردن اثر اسپری رنگی از بدنه اتومبیل

اسپری رنگی

 تهیه حلال یا رنگ بر + ۱۸ سال اندک  حتما ابتدا روی بخش کوچکی امتحان کنید
دقایقی اتومبیل را پارک کردید تا به اداره ای سربزنید. جنگ اعصاب و بی محلی های کارمندان اداره مربوطه! به اندازه کافی اعصابتان را خراش داده است، دیدن یک خط بلند بالای رنگ اسپری روی بدنه اتومبیل دیگر فراتر از همه انتظارات شماست.

در این حالت توصیه میکنیم به نیمه پر لیوان نگاه کنید و از اینکه مردم آزار گرامی به جای روش بیشتر مردم آزارانه خط کشیدن روی بدنه، این روش ملایم را انتخاب کرده است، خدا را شکر کنید.

خوشبختانه اسپری رنگ از جمله رنگهای کم آزار محسوب شده است و معمولا با دردسر اندکی قابل رفع و رجوع است.

در ادامه راه حل هایی برای حذف اثر اسپری رنگی از روی بدنه اتومبیل با هم خواهیم دید:

آیا به اثر اسپری رنگی دست بزنم یا خیر

آیا به اثر اسپری رنگی دست بزنم یا خیر

ممکن است بخواهید از خدمات بیمه بدنه ماشینتان استفاده کنید و خودتان دست به کار نشوید. قبل از هر چیز قرارداد و شرایط بیمه را بخوانید. معمولا خسارتهای وارده بر اثر پاشیده شدن رنگ، اسید و سایر مواد شیمیایی روی بدنه از موارد خسارت های مستثنی شده هستند و تحت پوشش بیمه بدنه قرار نمیگیرند، مگر اینکه در ضمیمه یا به صورت مکمل برای آن هزینه پرداخت کرده باشید.

بنابراین اگر این موضوع جز خدمات بیمه بدنه شما نبود، بهتر است هر چه زودتر دست به کار شوید.

نکته های مهم قبل از شروع به تمیز کاری رنگ اسپری

نکته های مهم قبل از شروع به تمیز کاری رنگ اسپری

 • در اولین فرصت دست به کار شوید، هر چه از زمان پاشش رنگ بگذرد، پاک کردن آن سخت تر خواهد شد.
 • از یک پارچه یا حوله نرم و نو استفاده کنید. پارچه کهنه ممکن است ذرات خاک و آشغال از گذشته داشته باشد که هم به رنگ، خودرو آسیب میزند، هم کیفیت کارتان را پایین می آورد و هم کیفیت کار ماده شوینده یا حلال را کاهش خواهد داد.
 • همیشه روش خود را با تست روی یک قسمت کوچک شروع کنید. در صورتی که احساس کردید مشکلی برای بدنه و رنگ خودرو ایجاد میشود، کار را ادامه ندهید.
 • برای حذف رنگ ابتدا از یک گوشه، کار را آغاز کنید. این کار باعث میشود که تاثیر حلال مورد نظر را بررسی کنید و در صورت ایجاد مشکل، خرابی به بار نیاید. از سوی دیگر این کار باعث میشود که از پخش شدن لکه رنگ به قسمتهای دیگر جلوگیری شود.
 • پارچه را به صورت آرام، دایره ای و با شعاع کم روی رنگ بکشید. بخشی که رنگی شد را قبل از کشیدن دوباره روی رنگ کاملا تمیز کنید تا کار تمیز تر در بیاید.
 • پاک کردن رنگ را در روشنایی روز انجام دهید تا بلافاصله متوجه اثر حلال روی رنگ بدنه شوید و در صورت ایجاد لکه و رنگ رفتگی کار را متوقف کنید.

محلول آب و ماده شوینده

محلول آب و ماده شوینده

بیایید امیدوار باشیم که شما قبل از خشک شدن اسپری رنگی به محل حادثه رسیده اید. در صورتی که هنوز رنگ کاملا خشک نشده باشد و با لمس رنگ احساس کردید که هنوز خیس است، شاید یک محلول آب و ماده شوینده بتواند همه نگرانی های شما را برطرف کند.

به این منظور، یک سطل از آب گرم و مایع شوینده مانند شوینده مخصوص اتومبیل یا مایع ظرفشویی آماده کنید. یک پارچه تنظیف یا حوله نرم تمیز را در سطل خیس کنید و آبش را بگیرید.

از ابتدا یا انتهای رنگ، به آن حمله کنید.  در صورتی که رنگ به خوبی پاک شد این کار را تا انتها ادامه دهید. پس از حذف کامل رنگ، اتومبیل را کاملا بشویید و مطمئن شوید سایه ای از رنگ روی بدنه باقی نمانده باشد.

استفاده از حلال رنگ

استفاده از حلال رنگ

حلال های متنوعی برای رنگ ها وجود دارند که میتوانند به حذف رنگ اسپری کمک کنند. حلال های مختلف اثرات مختلفی روی رنگ اصلی و لایه نهایی خودرو خواهند داشت. لازم است ابتدا روی بخش کوچکی کار را تست کنید و پس از اطمینان از صحت عملکرد حلال، کار را ادامه دهید.

پاک کننده لاک ناخن (نمونه های بدون استون و دارای استون)، بهترین گزینه در بین حلال هاست که معمولا کمترین اثر منفی را روی رنگ اصلی میگذارد.

رقیق کننده لاک و استون خالص گزینه های بعدی هستند. در صورت در دسترس نبودن این مواد، بنزین و گازوییل نیز میتوان استفاده کرد ولی باید توجه کنید که این مواد احتمالا روی رنگ اصلی خودرو نیز تاثیر منفی خواهند گذاشت.

بعد از استفاده از حلال، حتما ماشین را با دقت بشویید تا اثری از آنها روی رنگ اصلی خودرو باقی نماند.

استفاده از کیت تمیزکننده خودرو Clay Bar

استفاده از کیت تمیزکننده خودرو Clay Bar

تمیزکننده های خاص خودرو به نام Clay Bar نیز برای رفع لکه های رنگ، فضولات پرندگان، گرد و غبار، شیره درختان و … از لایه نهایی رنگ خودرو طراحی شده اند. این مواد که حاوی ترکیباتی پلیمری هستند البته گران قیمت هستند و برخی انواع آن تا دویست هزارتومان نیز قیمت گذاری شده اند. این کیتهای تمیزکننده را میتوانید از اسپورتی های خودرو تهیه کنید.

کیتهای Clay Bar معمولا از قطعه پلیمری صابون شکل یا Bar، اسپری روانکار و پارچه مخصوص هستند.

برای استفاده از آن:

 • تکه ای از قطعه پلیمری را با چاقو جدا کنید و آن را در دستان خود ورز دهید تا نرم و کروی شکل شود.
 • مقداری اسپری روانکار را روی منطقه مورد نظر بپاشید
 • خمیر کروی را به آرامی روی محل رنگ شده بکشید.
 • در صورتی که احساس کردید خمیر به خوبی حرکت نمیکند، باز از اسپری روانکار استفاده کنید.
 • وقتی رنگ روی سطح خمیر نشست، آن را دو تکه کنید و دوباره ورز دهید تا سطحی تمیز به دست آید.
 • این کار را تا حذف کامل رنگ ادامه دهید.
 • در پایان، محل رنگ شدگی را با دستمال مخصوص پاک کنید تا اثری از رنگ و اسپری روانکار روی آن باقی نماند.

استفاده از واکس مایع کارنابا

استفاده از واکس مایع کارنابا

واکس کارنابا یا موم نخل برزیلی از روغن کارنابا carnauba گرفته میشود و حاوی ترکیباتی است که میتواند اثرات اسپری رنگی را از بین ببرد. این واکس را از فروشگاه های آنلاین و فروشندگان اسپورت اتومبیل تهیه کنید.

مقدار موردنیاز از این ماده را روی اسفنج بریزید و به ارامی و به صورت دورانی روی محل اسپری رنگی بکشید تا اثر اسپری رنگی از بین برود. به وسیله پنبه و یا دستمال نرم برروی سطح واکس خورده مالش دهید تا اثر واکس از روی بدنه خودرو پاک شود.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در عیب یابی و نگهداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور معاینه فنی خودرو بگیرم؟

مراحل و نکات دریافت معاینه فنی خودرو مراحل و نکات معاینه فنی خودرو     معاینه فنی ماشین یع…