خانه خودرو خرید بگو چطور بین ماشین اتوماتیک و دنده دستی یکی را انتخاب کنم؟

بگو چطور بین ماشین اتوماتیک و دنده دستی یکی را انتخاب کنم؟

۰
13
مقایسه ماشین اتوماتیک و معمولی

مقایسه اتومبیل هایی با گیربکس دستی و اتوماتیک

ماشین اتوماتیک

 اندک + ۱۸ سال اندک  .
کلاچ و ترمز کردن و تعویض دنده در جاده و ترافیک، کابوس بسیاری از راننده هاست. خستگی، کمردرد و نیاز به تمرکز اعصاب باعث میشود که بسیاری از رانندگان آرزوی داشتن یک ماشین دنده اتوماتیک داشته باشند. ماشینی که فقط گاز بدهی و ترمز کنی و او بقیه کارها را انجام دهد.

ولی آیا زندگی با اتومبیل دنده اتوماتیک به همین شیرینی است؟ ماشین دنده اتوماتیک چه برتری هایی نسبت به دنده دستی دارد و آیا صرف وجود گیربکس اتومات یعنی حل تمام مشکلات رانندگی؟

در ادامه میبینیم که این دو نوع گیربکس چه مزیت ها و چه عیبهایی نسبت به یکدیگر دارند:

تکنولوژی ماشین اتوماتیک و دستی

تکنولوژی ماشین اتوماتیک و دستی

چه گیربکس اتومات و چه گیربکس دستی در نهایت این وظیفه را به عهده دارند که سرعت مورد نیاز راننده را از موتور بیرون بکشند. بدون دنده، موتور فقط یک سرعت را به راننده خواهد داد که تصورش برای رانندگی ممکن نیست.

بنابراین هر دو این نوع گیربکسها یک کار را انجام داده و یک خروجی خواهند داشت و نباید تصور کرد که اتومبیل اتومات تخم دوزرده ای نسبت به دنده ای خواهد گذاشت.

قیمت ماشین اتوماتیک در مقایسه با معمولی

قیمت ماشین اتوماتیک در مقایسه با معمولی

دنده اتوماتیک یعنی هزینه اولیه بالا. گیربکس های اتوماتیک سیستم پیچیده تر و خاصی نسبت به دنده دستی دارند و به همین دلیل قیمت ماشینهایی با دنده اتوماتیک خیلی بیشتر از گیربکس های دستی است.

پس اگر بنیه مالی قدرتمندی ندارید به دنبال ماشین های دنده اتومات نگردید.

هزینه نگهداری

هزینه نگهداری

هر چه سیستم موتور پیچیده تر شود، هزینه های نگهداری و تعمیر آن نیز بیشتر خواهد شد. گیربکس از بخش های گران قیمت و پیچیده هر ماشین است و وقتی پای اتومات بودن آن به میان می آید، این هزینه چند برابر خواهد شد.

از طرف دیگر به دلیل پیچیدگی موتورهای اتومات، تعمیر این خودروها کار هر تعمیرکاری نیست. موتورهایی با گیربکس اتوماتیک دارای بخش ها و سیستم های متنوع و پیچیده ای هستند که گاهی نمایندگی های تعمیرات شرکت ها هم از عهده حل مشکلات آن بر نمی آیند.

نیاز مالک خودرو

نیاز مالک خودرو

همانقدر که کلاچ ترمز کردن گیربکس دستی در ترافیک شهری جسمی و روحی، راننده را اذیت خواهد کرد، در جاده های پر پیچ و خم و سراشیبی، سنگینی و مرده حرکت کردن گیربکس اتوماتیک آزار دهنده است.

گیربکس اتوماتیک در خیابان های درون شهری و پر ترافیک و جاده های کفی و اتوبانها انتخاب راحت تر و کم دردسر تری برای راننده است. ولی وقتی صحبت از جاده های پر پیچ و خم که سازیری و سربالایی های متنوعی دارند میشود، گیربکس اتوماتیک مکث بیشتری در تعویض دنده ای دارد. در نتیجه راننده اتومبیل های دنده ای کنترل بهتری روی خودرو داشته و سرعت بهتری میتواند از آن دریافت کند.

البته با پیشرفت هایی که در تکنولوژی موتورهای گیربکس اتوماتیک به وجود آمده است، در انواع خاص تر و برندهای اصیل تر، این تفاوت زمانی کاهش یافته است و میتوان عملکردی نزدیک و یا برابر با گیربکس دنده ای در شرایط خاص انتظار داشت.

در نتیجه میتوان گفت وقتی نیاز به تعویض دنده های سریع، شتاب گیری های متنوع و استفاده از حداکثر توان موتور باشد دنده دستی مزیت بیشتری دارد ولی در رانندگی های با آرامش و کم دردسر، دنده اتوماتیک حرف اول را میزند.

نکته: در برخی از اتومبیل های دنده اتوماتیک حالت یا mode دستی نیز وجود دارد و راننده میتواند هنگام رانندگی حالت خودرو را تغییر دهد. البته طبیعی است که این حالت دستی، قدرت مانور گیربکس های معمولی را نخواهد داشت.

مصرف سوخت

مصرف سوخت

به طور کلی مصرف سوخت در اتومبیل های گیربکس اتوماتیک بیشتر از خودرو های دنده ای مشابه است. این تفاوت تا ۱۶ درصد هم گزارش شده استو البته با پیشرفت هایی که در سالهای اخیر صورت گرفته است، تفاوت مصرف سوخت از این هم پایین تر آمده است.

مهارت رانندگی مورد نیاز

مهارت رانندگی مورد نیاز

در این بخش گیربکس اتومات حرف اول را میزند. یکی از مهارت های اصلی و مهم رانندگی، توانایی تشخیص نیاز دنده اتومبیل، تصمیم گیری و تعویض دنده به موقع است. مهارتی که در اتومبیل های اتومات نیازی به آن ندارید.

در اتومبیل های اتوماتیک فقط باید توانایی گاز دادن و البته تشخیص خطر و ترمز را داشته باشید. بقیه داستان را گیربکس به عهده خواهد گرفت.

پس گیربکس اتومات نیاز به مهارت رانندگی کمتری دارد و تقریبا هر کسی با کمترین دانش رانندگی میتواند پشت فرمانش بنشیند.

نکته: البته ماشین های اتومات هم نکات ریزی در استفاده و کاربرد دارند که رعایت آنها عمر موتور را افازایش خواهد داد.

امکانات خودرو

امکانات خودرو

از آنجایی که خودروهای اتوماتیک خودروهای لوکس تری هستند، معمولا امکانات و خدمات بیشتری از خودروهای دنده دستی دارند. بنابراین اگر علاقه به امکانات بیشتر درون کابین و یا سیستم های پیشرفته در موتور خودرو دارید، اتومبیل های گیربکس اتوماتیک انتخاب بهتری برای شما خواهند بود.

تمرکز در رانندگی

تمرکز در رانندگی

در اتومبیل دنده ای، دو دست و دو پای راننده درگیر رانندگی است. این موضوع امکان انجام کارهای دیگر را برای او کاهش داده و در نتیجه شرایط تمرکز او بر رانندگی را افزایش خواهد داد. در اتومبیل های اتوماتیک به دلیل سهولت رانندگی و کنترل خودرو، معمولا راننده وسوسه میشود که کاری غیر از رانندگی نیز با دست راست آزادش انجام بدهد.

اما این فقط یک روی سکه است، در اتومبیل های دنده ای به دلیل اینکه راننده همزمان باید کنترل فرمان، گاز /ترمز، کلاچ و دنده را در دست داشته باشد، تمرکز راننده روی جاده به نسبت اتومبیل دنده اتوماتیکی که فقط به گاز/ترمز و فرمان را به دست داشته باشد کمتر خواهد بود. این مشکل وقتی زمان رانندگی و تعویض دنده ها افزایش یابد بیشتر خود را نشان خواهد داد.

البته این موضوع تاثیر زیادی از نوع شخصیت راننده، مهارت او و وضعیت جاده میگیرد.

عوارض فیزیکی در اثر رانندگی

عوارض فیزیکی در اثر رانندگی

هرچه زمان رانندگی با خودروهای دنده معمولی بیشتر باشد، به مرور زمان به دلیل استفاده زیاد از گاز و کلاچ، عوارض گرفتگی عضلات و ماهیچه های پا و ستون فقرات افزایش می یابد. فشاری که به عضلات پا وارد می شود بر بقیه قسمت های بدن هم تاثیر گذاشته و حتی به ماهیچه های ناحیه کمر و ستون فقرات نیز فشار وارد خواهد شد. در این اتومبیل ها زانو ها نیز درگیر هستندو

بنابراین رانندگی با اتومبیل های اتوماتیک برای سلامت فیزیک راننده مفید تر خواهد بود.

هیجان رانندگی

هیجان رانندگی

کسانی که میخواهند با خودرو عشق بازی کنند و تعریف ماشین برای آنها فقط به ابزاری برای رسیدن به مقصد خلاصه نمیشود، دنده اتوماتیک لذت کمی خواهد داشت. در گیربکس دستی، راننده تعامل و کنترل بیشتری بر خودرو و موتور خواهد داشت و در نتیجه رانندگان حرفه ای تر از آن بیشتر استقبال خواهند کرد.

اتومبیل های دنده دستی، صفر تا صد بهتری داشته و شتاب گیری سریع تری نسبت به اتومبیل های اتوماتیک دارند.

استهلاک موتور

استهلاک موتور

موتورهای با گیربکس اتوماتیک برای کار در حالت بهینه تنظیم شده اند و تعداد دنده بیشتری هم دارند، این موضوع باعث میشود که همیشه موتور در بهترین حالت خود کار کند و استهلاک و آسیب کمتری در رانندگی ببیند.

از طرف دیگر تعویض دنده ناصحیح توسط رانندگان – به خصوص تازه کار- یکی از عوامل ایجاد فشار مضاعف و آسیب دیدگی در اتومبیل های دنده دستی است که این مشکل در گیربکس اتوماتیک دیده نمیشود.

بنابراین موتورهای دنده اتوماتیک عمر بهتری به نسبت دنده معمولی خواهند داشت.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
  • راهنمای خرید خودرو دست دوم

    بگو چطور خودروی دست دوم بخرم؟

    ریزه کاری ها و راهنمای خرید خودروی دست دوم  خودرو دست دوم      با برنامه ریزی فراوان پول خ…
بارگذاری بیشتر در خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور مصرف بنزین ماشین را محاسبه کنم؟

دقیق ترین روش محاسبه متوسط مصرف بنزین خودرو مصرف بنزین ماشین     این که موتور خودرو چقدر م…