خانه سلامت بگو چطور خون اهدا کنم؟

بگو چطور خون اهدا کنم؟

۰
15
مراحل اهدای خون

مراحل گام به گام اهدای خون و اقدامات مهم پس از آن

اهدای خون

 صفر + ۱۸ سال اندک اصل شناسنامه، کارت ملی یا گواهینامه را همراه ببرید
خون تازه یکی از نیازهای اساسی در علم پزشکی است. مایع مهمی که هنوز تکنولوژی ای برای تولیدش پیدا نشده است. خون هیچ حیوانی نیز برای انسان قابل استفاده نیست و چاره ای جز اساتفاده از خون انسان برای انسانهای نیازمند به خون نیست.

در مقاله بگو چطور خود را برای اهدای خون آماده کنم؟ درباره فایده های این کار برای اهدا کننده و دریافت کننده خون صحبت شد. در این مقاله، مقدمات مورد نیاز و شرایط اهدای خون نیز بررسی شد.

مقاله حاضر مراحل اهدای خون، اقداماتی که هنگام خون دادن و بعد از آن باید انجام دهید را به صورت مرحله مرحله بیان میکند:

اهدای خون

اهدای خون

آمادگی های پیش از اهدای خون را رعایت کنید و در یک روز مناسب و آرام که برنامه سنگینی بعد از اهدای خون ندارید، به نزدیک ترین واحد سازمان انتقال خون مراجعه کرده اید.

حضور در سازمان انتقال خون و ثبت نام اولیه

حضور در سازمان انتقال خون و ثبت نام اولیه

به مسئول واحد ثبت نام مراجعه کنید و اصل یکی از کارتهای شناسایی (کارت ملی، شناسنامه یا گواهینامه) را به او ارایه کنید. در صورتی که اولین بار برای اهدای خون اقدام کرده اید حتما به کارت ملی نیاز است. مسئول ثبت نام اطلاعات شخصی شما را میپرسد. در صورتی که تغییری در شماره تلفن یا نشانی شما رخ داده باشد آن را ثبت میکند. سپس برگه مشخصات شما را چاپ کرده و شما را به پزشک معرفی میکند.

معاینه و مشاوره پزشک

معاینه و مشاوره پزشک

پزشک مستقر در سازمان، نبض، وزن و فشار خون شما را اندازه گیری میکند. سپس از شما سوالاتی درباره مورد سوابق بیماری، رفتارهای شخصی ویا مواجهه با عوامل خطر ساز میپرسد. این سوالات به این دلیل است که اگر مشکل یا رفتاری انجام داده اید که شرایط اهدای خون از شما سلب شود، مشخص شود.

در این مرحله باید با صداقت کامل به سوالات پزشک پاسخ دهید چون ممکن است با این کار هم به خود آسیب بزنید و هم خونی که اهدا کرده اید به جای کمک به یک بیمار نیازمند، بریا او مشکلات بیشتری ایجاد کند.

در پایان در صورتی که شرایط مساعدی برای اهدا داشتید، پزشک از شما میخواهد تا رضایتنامه اهدای خون را امضا و اثر انگشت بزنید.

خود حذفی محرمانه

خود حذفی محرمانه

ممکن است در صحبت با پزشک نتوانید به موضوعی که مانع اهدای خون شما بشود اشاره کنید. مثلا رفتار و رابطه ای داشته اید که احتمال آلودگی خون شما را به همراه داشته باشد. در این مرحله برگه ای در اختیار شما قرار میگیرد که به صورت محرمانه و در صندوقی انداخته میشود و در آن مشخص خواهید کرد که آیا خون شما مورد مصرف قرار بگیرد یا خیر.

در صورتی که گزینه استفاده را مشخص کنید، خون شما پس از دریافت در مراحل استفاده قرار خواهد گرفت ولی در صورت علامت زدن گزینه عدم استفاده، خون از شما دریافت شده و آزمایش های غربالگری را طی میکند ولی برای بیمار استفاده نخواهد شد.

ورود به سالن اهدای خون

ورود به سالن اهدای خون

در این مرحله توسط تکنسین خون گیری به یکی از تخت ها راهنمایی میشوید بدون در آوردن کفش روی تخت دراز بکشید. آستین دست خود را بالا بزنید و تلفن همراه خود را در حالت بی صدا قرار دهید.

تکنسین سازمان، مراحل خون گیری را آغاز میکند. دریافت خون تقریبا ده دقیقه به طول می انجامد. در این زمان باید کاملا آرام و بی حرکت بوده و مچ دستی که از آن خون گرفته میشود را آرام بازو بسته کنید.

در پایان زمان خون گیری، سوزن و بسته خون از شما جدا میشود ولی باید ده تا ۱۵ دقیقه به همان حالت روی تخت دراز بکشید تا بدن شما با شرایط تازه وفق پیدا کند و از این که سرگسجه یا بی حالی به شما دست ندهد اطمینان حاصل شود.

پذیرایی و خروج

پذیرایی و خروج

بعد از زمان استراحت، آرام از تخت پایین بیایید و در قسمت پذیرایی سالن، از آبمیوه و کیک و کلوچه استفاده کنید تا هم قند خون شما تنظیم شود و هم مایعات بدنتان تامین گردد. بعد از پذیرایی میتوانید مرکز انتقال خون را ترک کنید.

اقدامات بعد از اهدای خون

اقدامات بعد از اهدای خون

پس از اهدای خون بهتر است یک سری مسائل را رعایت کنید تا برای شما مشکلی ایجاد نشود و بدنتان فرصت داشته باشد تا خود را با شرایط تازه وفق دهد و به حالت عادی بازگردد. این اقدامات به این صورت هستند:

 • ادامه روز را به آرامی سپری کنید و سعی کنید فعالیت ورزشی یا جسمی شدید انجام ندهید و اجازه دهید بدن شما به روال عادی بازگردد.
 • در صورتی که احساس سرگیجه و غش دارید، به صورتی بنشینید که سر شما بین زانوها قرار گیرید و یا به گونه ای دراز بکشید که سر شما پایین تر از بدنتان قرار بگیرد.
 • از محل خون گیری روی بازو مراقبت کنید و حداقل تا ۴ ساعت چسب روی آن را جدا نکنید. در صورت مشاهده خون ریزی، دست خود را سه تا ۵ دقیقه بالا بگیرید و با دست دیگر روی محل فشار دهید.
 • در صورتی که در محل خون گیری احساس سوزش کردید میتوانید از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • ممکن است کبودی مختصری در ناحیه ورود سوزن ایجاد شود که دلیل آن جمع شدن خون در بافت های اطراف محل خون گیری است. این کبودی نهایتا در یک تا دو روز برطرف شده و جای نگرانی نیست.
 • تا پایان روز به دستی که از آن خون گرفته شده است فشار وارد نکرده و حداقل تا ۴ ساعت پس از آن با آن دست بار سنگین جابجا نکنید.
 • در ساعت های پس از اهدای خون، آب و مایعات بیشتری بنوشید تا سطح آنها در بدنتان تنظیم شود.
 • بعد از اهدای خون غذای سالم و مقوی میل کنید. سعی کنیدغذاهایی مانند انواع گوشت قرمز، مرغ، ماهی وحبوبات استفاده کنید که غنی از آهن باشند.
 • حداقل تا یک ساعت بعد از اهدای خون سیگار نکشید.
 • اگر بعد از اهدای خون حال خوبی نداشتید، می توانید با مرکز انتقال خون محل خود تماس بگیرید و با پزشک یا پرستار حاضر در مرکز مشاوره کنید.
 • اطلاع رسانی تلفنی (Call back ): در صورتی که پس از اهدای خون، علائم مربوط به ابتلا به بیماری عفونی در شما به وجود آمد (بیماری ای که ممکن است پیش از اهدای خون به شما منتقل شده بوده ولی علائمش را نشان نداده بود) یا اینکه نکته ای به خاطرتان آمد که در مشاوره با پزشک به آن اشاره نکردید مانند مصرف دارویی خاص، میتوانید با سازمان انتقال خون تماس بگیرید و موضوع را اطلاع دهید تا خون شما حذف شود و برای بیماران استفاده نشود.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور در هوای سرد بدن خود را گرم نگاه دارم؟

نکته هایی برای گرم ماندن بدن در هوای سرد و زمستانی گرم ماندن بدن     اولین چیزی که با شنید…