خانه تغذیه و خوراک آشپزی و غذا بگو چطور مقدار کالری مصرفی روزانه ام را حساب کنم؟

بگو چطور مقدار کالری مصرفی روزانه ام را حساب کنم؟

۰
11
کالری دریافتی روزانه

روشهای محاسبه مقدار کالری دریافتی از طریق وعده های غذایی

کالری دریافتی

 اندک + ۱۵ سال اندک  مواظب باشید تا به وسواس محاسبه کالری دچار نشوید

وقتی میخواهید رژیم سالمی بگیرید باید دو موضوع را بدانید، اول اینکه به چه مقدار کالری در روز نیاز دارید. دوم اینکه چه مقدار کالری از وعده های غذایی دریافت میکنید.

برای دانستن بخش اول باید از مقاله بگو چطور میزان کالری مورد نیاز بدنم را محاسبه کنم؟ کمک بگیرید و مقدار کالری مورد نیاز بدنتان را با توجه به شرایط فعلی وزن و قد و سن، مشخص کنید.

بخش دوم اما کمی پیچیده تر است. شما باید مقدار کالری هر ماده غذایی را پیدا کرده و محاسبه کنید و مجموع انرژی ای که در هر وعده غذایی به دست خواهید آورد را به دست آورید.

این موضوع در هفته های اول کمی دردسر ساز خواهد شد ولی به مرور زمان که با کالری مواد پر استفاده آشنا شدید و انرژی غذاهای روزمره خود را محاسبه کردید، با یک نظر میتوانید وضعیت وعده غذایی مورد نظر را بررسی کنید.

وقتی بر میزان کالری ورودی به بدنتان تسلط پیدا کردید میتوانید برای داشتن تغذیه سالم، رژیم غذایی چاقی و لاغری تصمیم گرفته و برنامه ریزی کنید.

در ادامه برخی نکته ها و راهکارها برای محاسبه ارزش انرژی هر ماده خالص و یا وعده غذایی آورده شده است:

مواد اولیه غذاها را بشناسید

مواد اولیه غذاها را بشناسید

هر غذا ترکیبی از ماده های غذایی متنوعی است. برای محاسبه انرژی یک غذا باید بر نوع و میزان مواد اولیه به کار رفته در آن اشراف داشته باشید.

بنابراین کمی دانش تغذیه و آشپزی به شما کمک خواهد کرد که تسلط بهتری بر وضعیت تغذیه خود داشته باشید.

از پیمانه ها و ظرف هایی با حجم مشخص استفاده کنید

از پیمانه ها و ظرف هایی با حجم مشخص استفاده کنید

با کمک پیمانه ها، قاشق ها و ظرف هایی که حجم یا جاگیری آنها مشخص است، تسلط بهتری روی مواد غذایی مصرفی خود داشته باشید.

میتوانید از ترازوی آشپزخانه هم استفاده کنید و معین کنید که مثلا یک پیمانه مخصوص برنج، چند گرم برنج را در خود جای میدهد. یا یک تکه نان بربری که در یک وعده صبحانه مصرف میکنید چه وزنی دارد.

با استفاده از این وسایل وزن سنجی، محاسبه میزان کالری غذای نهایی برای شما بسیار آسان تر و مقدار بدست آمده دقیق تر خواهد شد.

استفاده از جدول میزان انرژی هر ماده غذایی

استفاده از جدول میزان انرژی هر ماده غذایی

برای به دست آوردن مقدار کالری مواد غذایی میتوانید از جدولهای مقاله بگو چطور کالری مواد غذایی را بدانم؟ استفاده کنید. در این جدول ها میزان انرژی هر ماده غذایی بر اساس واحد وزنی خاص ( اکثرا در هر ۱۰۰ گرم) آورده شده است.

کافی است مقدار وزنی ماده مورد نظر و یا مواد تشکیل دهنده یک وعده غذایی را بدانید تا تخمین تقریبا دقیقی از مقدار انرژی آن به دست آورید.

برچسب حقایق تغذیه ای کالاها را بخوانید

برچسب حقایق تغذیه ای کالاها را بخوانید

کالری مورد نیاز روزانه

هنگام خرید مواد غذایی نوشته های روی بسته بندی را به دقت مطالعه کنید. در حال حاضر بر روی بسته بندی همه مواد غذایی ای که با مجوز وزارت بهداشت تولید میشوند، جدولی درج میشود که میزان انرژی، چربی، قند، نمک و اسیدهای چرب ترانس را در یک واحد مشخص غذایی نشان میدهد.

به عنوان مثال در تصویر مقابل میبینید که در ۵۰ گرم ( یا یک ورقه نان خاص) ۱۲۶٫۵ کالری (کیلوکالری) انرژی وجود دارد. توجه داشته باشید که در صنایع غذایی عبارت کالری و کیلوکالری به جای یکدیگر به کار میروند و یک معنی دارند.

 

استفاده از اپلیکیشن های تلفن همراه

استفاده از اپلیکیشن های تلفن همراه

اپلیکیشن های متنوعی برای محاسبه انرژی مورد نیاز روزانه و انرژی مواد غذایی وجود دارد که به شما کمک خواهد کرد در هر حالت، وضعیت تغذیه خود را کنترل کنید. اپلیکیشن کرفس و چند کالری نمونه ای از این اپلیکیشن ها هستند که امکانات خوبی در اختیار کاربر قرار میدهند.

البته برای در اختیار داشتن امکانات کامل این برنامه ها نیاز به پرداخت مبلغ جزیی است.

از خورد و خوراک خود گزارش تهیه کنید

از خورد و خوراک خود گزارش تهیه کنید

ممکن است همیشه فرصت و امکانات محاسبه در اختیار نداشته باشید. در این صورت بهتر است در یک دفترچه و یا در یادداشت های تلفن همراه خود  و یا در صورت نصب اپلیکیشن های محاسبه کالری، در بخش نگهداری آمار، هر غذا و میان وعده ای را که میخورید یادداشت کنید.

به این ترتیب در وقت آزاد خود، کالری غذاهای مصرف شده را محاسبه میکنید و میتوانید در آینده از این اطلاعات برای کنترل وضعیت تغذیه خود استفاده کنید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در آشپزی و غذا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور از عسل نگهداری کنم؟

نکته های مهم در حفظ و نگهداری از عسل      عسل ماده غذایی اعجاب آوری است که علاوه بر داشتن …