خانه اقتصاد امور مالی بگو چطور سود واقعی وام را محاسبه کنم؟

بگو چطور سود واقعی وام را محاسبه کنم؟

۱
10
محاسبه سود واقعی وام

نکته هایی برای محاسبه درصد سود واقعی وام های بانکی

سود واقعی وام

 صفر + ۱۰ سال اندک قبل از بازکردن حساب این محاسبات را انجام دهید
بانکها و موسسات مالی پر هستند از اطلاعیه های وسوسه برانگیز وامهایی با سودهای تک رقمی دو و چهارو هشت درصدی. اعدادی که در مقابل سودهای ۲۴ و ۳۰ درصدی بسیار جذاب هستند. چه کسی است که بدش بیاید وامی بگیرد که فقط چهار درصد آن را به عنوان سود در یک سال پرداخت کند.

ولی همه چیز به همین شیرینی و جذابیت نیست. اصلا انتظار اینکه بانک به عنوان یک بنگاه اقتصادی، در ازای پرداخت وام، سودی بسیار کمتر از نرخ تورم از شما دریافت کند، انتظار به جایی نیست.

اما رقابت بین بانکها و موسسات مالی باعث میشود که همه واقعیت به شما گفته نشود. بانکها معمولا با روشهایی همچون، معرفی کارمزد مجزا، حبس بخشی از سپرده در حساب، اعطای وام به مبلغی کمتر از معدل کارکرد حساب و خواباندن پول قبل از اعطای وام ، درآمد بیشتری کسب کنند و عملا سود بیشتری از شما دریافت کنند.

بهتر است ابتدا مقاله بگو چطور برای وام گرفتن آماده شوم؟ رامطالعه کنیدتا ببینید آیا واقعا به وام نیاز دارید یا همه چیز یک وسوسه است.

در این مقاله سعی میکنیم تاثیر یکی از روشای معمول وام دهی, یعنی خواباندن پول در حساب برای مدتی پیش از دریافت وام بر درصد سود اعلامی از طرف بانک را محاسبه کنیم:

یک مثال نمونه

یک مثال نمونه

برای درک بهتر این مسئله، موضوع را با یک مثال شرح میدهیم:

بانکی اعلام میکند که در ازای حداقل ۴ ماه کارکرد حساب شما، وامی به اندازه ۹۰ درصد کارکرد حساب، به مدت یکسال (۱۲ قسط) و با سود ۴ درصد به شما خواهد داد. بانک ۲۰ درصد پول شما را نیز تا پایان زمان اقساط در حساب شما مسدود خواهد کرد.

فرض میکنیم که شما ۱۰ میلیون تومان پول دارید و به مدت ۴ ماه آن را در بانک سپرده گذاری میکنید. حال بیایید محاسبه کنیم که سودی که در واقع شما به بانک میدهید چند درصد است.

مقدار وامی که به شما تعلق میگیرد چقدر است

مقدار وامی که به شما تعلق میگیرد چقدر است

اولین نکته در تبصره ایست که بانک مورد نظر لحاظ میکند. بانک نود درصد کارکرد حساب شما یا ۹ میلیون تومان به شما وام خواهد داد. در برخی بانک های قرض الحسنه مدت زمان خواب پولتان را ۵ ماه درنظر میگیرند ولی معادل کل کارکردتان به شما وام میدهند.

مقدار کل سود اسمی وام را محاسبه کنید

مقدار کل سود اسمی وام را محاسبه کنید

با استفاده از مقاله بگو چطور سود وام را محاسبه کنم؟ فرمول محاسبه مبلغ هر قسط و در نتیجه مقدار کل مبلغی که در پایان یک سال به بانک میپردازید را محاسبه کنید.

بر اساس فرمول بانک، برای ۹ میلیون تومان وام با سود چهاردرصد و ۱۲ قسط یک ماهه، هر قسط شما ۷۶۶,۳۴۹ ریال بوده و در پایان سال مجموعا ۹,۱۹۶,۱۹۰ تومان به بانک پرداخت خواهید کرد.

مقدار ضرری که از خواباندن پول قبل از وام متوجه شما میشود را محاسبه کنید

مقدار ضرری که از خواباندن پول قبل از وام متوجه شما میشود را محاسبه کنید

در این مثال شما ۴ ماه مبلغی پول را در حساب بانکی خود قرار دادید بدون اینکه سودی دریافت کنید. در حال حاضر سود یک حساب روزشمار چیزی حدود ۱۰ درصد سالیانه است که در چهار ماه چیزی حدود ۳٫۳ درصد از کل مبلغ ۱۰ میلیون تومان یعنی ۳۳۰هزار تومان سود پول شما خواهد بود که به شما پرداخت نخواهد شد.

بنابراین میتوان اینطور عنوان کرد که شما ۹ میلیون وام نگرفته اید بلکه وامی به مبلغ ۸٫۶۷۰٫۰۰۰ تومان دریافت کرده اید.

نکته: البته برای سپرده های یکساله سودی حدود بیست درصد داده میشود و در صورتی که پول خود را تا یکسال نزد این بانک سپرده گذاری کنید میتوانید با این درصد محاسبات خود را انجام دهید.

نکته: ممکن است افراد دیگر حتی مبلغی بیش از این مقدار از خوابیدن پول در حساب متضرر شوند. مثلا کسی وامی با سود بالا دریافت کند و مبلغ وام را در این حساب بخواباند. یا یک فرد بازاری بتواند سودی بیش از این مقدار از کارکرد پولش در بازار به دست بیاورد. در این صورت است که هر فرد خودش باید درصد ضررش از خوابیدن پول در حساب را محاسبه کند.

مقدار ضرری که از خواباندن پول تا پایان اقساط متوجه شما میشود را محاسبه کنید

مقدار ضرری که از خواباندن پول تا پایان اقساط متوجه شما میشود را محاسبه کنید

بانک بیست درصد یا ۲ میلیون تومان از پول شما را نیز در حسابتان مسدود خواهد کرد و س.دی هم به شما پرداخت نمیکند. همانطور که در بالا گفته شد، با قرار دادن این پول در یک حساب یکساله، حدود ۲۰ درصد سود دریافت خواهید کرد که مبلغش ۴۰۰ هزارتومان میشود. که باز هم بانک به شما پرداخت نخواهد کرد. بنابراین میتوان اینگونه فرض کرد که گویی شما ۸۲۷ هزار تومان وام دریافت کرده اید. ( ۴۰۰ هزارتومان سود ۲ میلیون تومان بعد از وام و ۳۳۰ هزارتومان سود ده میلیون تومان قبل از وام از مبلغ ۹ میلیون کسر میشود)

نکته: این موضوع را درنظر نمیگیریم که ممکن است شما با این دومیلیون تومان حبس شده، مبلغی بیش از ۴۰۰ هزارتومان بانکی کار کنید.

محاسبه سود واقعی وام

محاسبه سود واقعی وام

حال با دید تازه ای که پیدا کردیم را اینگونه ساده میکنیم: وامی به مبلغ ۸٫۲۷۰ هزار تومان دریافت کرده اید که در ۱۲ قسط مجموعا ۹,۱۹۶,۱۹۰ تومان به بانک پرداخت خواهید کرد. سود این وام چقدر است.

با قرار دادن این اعداد در فرمول بانک، مشخص میشود که سود واقعی این وام ۲۰ درصد است و نه ۴ درصد اعلام شده. حتی اگر دو میلیون تومان هم توسط بانک در حسابتان مسدود نشود، باز هم سود وام ۱۱ درصد خواهد شد.

نکته: در صورتی که زمان سپرده گذاری اولیه را طولانی تر کنید (مثلا یک سال) حتی سود وام از این مقدار هم بیشتر شده و تا حوالی ۱۸ درصد هم بالا خواهد رفت

بنابراین لازم است که حتما قبل از اقدام برای دریافت وام به این جزییات توجه کنید و آن را در محاسبات خود وارد کنید تا در نهایت این شما باشید که از دریافت وام به گشایش مالی دست پیدا میکنید.

 • بگو چطور برای وام گرفتن آماده شوم؟

  بگو چطور برای وام گرفتن آماده شوم؟

  نکات مهمی که پیش از وام گرفتن باید به آن دقت کنید     شاید شما هم به این نتیجه رسیده باشید…
 • بگو چطور سود وام را محاسبه کنم؟

  بگو چطور سود وام را محاسبه کنم؟

  روش محاسبه سود وام و قسط ماهیانه هر وام     وام گرفتن این روزها به جز لاینفک زندگی تبدیل ش…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در امور مالی

یک دیدگاه

 1. بک لینک

  ۹۷/۰۳/۰۸ در ۴:۴۷ ب.ظ

  تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید.

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور هزینه سرگرمی هایم را کاهش دهم؟

پیشنهادهایی برای کم کردن هزینه سرگرمی ها کاهش هزینه های سرگرمی      امروزه روز برای مخارج …