خانه سبک زندگی روانشناسی بگو چطور بدانم بهترین وقت برای تولد فرزند دوم چه زمانی است؟

بگو چطور بدانم بهترین وقت برای تولد فرزند دوم چه زمانی است؟

۰
14
بهترین زمان برای ورود فرزند دوم

بهترین زمان برای تولد بچه دوم

فرزند دوم

 هزینه بارداری و زایمان و نگهداری کودک + ۱۸ سال آشنایی با مشکلات کودک داری برای بررسی آمادگی جسمی به پزشک مراجعه کنید

حتما الان که این مقاله را مطالعه می کنید تصمیم دارید برای فرزند دوم برنامه ریزی کنید. چه وقت آماده اید تا یک نفر دیگر را به خانواده اضافه کنید؟ اینسوالی است که تنها شما و همسرتان می توانید به آن پاسخ دهید اما نکاتی نیز وجود دارد که باید آنها را در تصمیم گیری خود لحاظ کنید.

ما به شما کمک خواهیم کرد تا بفهمید بهترین زمان برای ورود بچه دوم به خانواده چه موقع است؟

آیا اصلا فرزند دوم می خواهید؟

آیا اصلا فرزند دوم می خواهید؟

مهم ترین اشخاصی که باید در این مورد اظهار نظر کنند شما و همسرتان هستید. آیا واقعا دوست دارید دوباره بچه دار شوید یا تحت تاثیر عوامل فرهنگی، اصرار اطرافیان و سنت آبا و اجدادی و توصیه مسئولین مبنی بر ازدیاد جمعیت خودتان را برای ورود فرزند بعدی راضی کرده اید؟

شما و همسرتان مسئولن بزرگ کردن فرد جدید خانواده خواهید بود و با همه ی مشکلات و بی خوابی ها و استرس ها و هزینه ها دست و پنجه نرم خواهید کرد پس ابتدا همه ی عوامل تاثیر گذار را بسنجید و سپس تصمیم بگیرید که با زندگی و آینده تان چه باید کنید.

به خودتان و کیفیت زندگیتان بیندیشید و فکر کنید که آیا با ورود کودک دوم روند کیفی زندگیتان مثبت خواهد شد یا خیر.

بارداری مجدد با چه فاصله ای از بارداری قبلی باید باشد؟

بارداری مجدد با چه فاصله ای از بارداری قبلی باید باشد؟

از لحاظ پزشکی توصیه میشود برای بارداری بعدی حداقل ۱۸ ماه صبر کنید. اگر زایمان اول به روش سزارین بوده حداقل یک سال و نیم برای التیام زخم زمان نیاز دارید همچنین در بارداری قبلی مقدار زیادی مواد مغذی از دست داده اید و ممکن است مبتلا به کم خونی ناشی از خونریزی هنگام زایمان شده باشید و زمانی را برای بازیابی سلامت کامل نیازدارید.

بارداری مجدد با فاصله کوتاه بعد از زایمان طبیعی نیز به بدن مادر فشار می آورد و کودک نیز ضعیف و کم وزن به دنیا خواهد آمد.

فاصله کوتاه، عوارض بارداری چون احتمال چسبندگی یا پارگی رحم را افزایش می دهد و بخاطر کم بد املاح بدن مادر کودک با وزن کم به دنیا خواهد آمد. اگر به کودک اولتان شیر مادر می دهید پس احتمال اینکه بدنتان برای بارداری مجدد آماده نباشد بیشتر می شود.

با این حال اگر بنا به دلایلی همچون بالا رفتن سنتان یا میل به داشتن اختلاف سنی کمتر بین کودکانتان تصمیم گرفته اید زودتر از موعد باردار شوید با کمک پزشک و بهره گیری از راهنمایی های لازم می توانید کودکی سالم به دنیا بیاورید.

البته در هر شرایطی قبل از تصمیم به باردار شدن باید تحت نظر پزشکتان اقدام کنید زیرا زمان مناسب برای بارداری مجدد برای خانم های متفاوت است.

در سن بالای سی و پنج سال هم قدرت باروری کم شده و هم ریسک ابتلا به بیماری های جنینی بالا می رود. پس اگر بالای سی و پنج سال سن دارید بهتر است تعلل نکرده با پزشک مشورت کرده و بهترین زمان اقدام برای بارداری را جویا شوید.

چه اختلاف سنی بین دو فرزند بهتر است؟

چه اختلاف سنی بین دو فرزند بهتر است؟

برخی از روانشناسان معتقدند بچه اول یا باید زیر یک سال باشد یا بالای چهارسال. زیرا زیر یک سال هیچ درکی از تغییرات اطراف و ورود عضو جدید ندارد.

در دو سالگی به علت شناخت و درک روابط به اوج حسادت خواهد رسید و کم کم تا چهارسالگی کودکی مستقل خواهد شد و احساس نیازش به شما کمتر خواهد شد.

راحت ترین سن برای بچه دوم شش سالگی بچه اول است اما این هم با توجه به شرایط والدین متغیر است و به شما بستگی دارد.

اگر دوست دارید اختلاف سنی کودکانتان کم باشد و دوستان خوبی برای هم باشند و اگر خانم خانه هستید و از بزرگ کردن بچه لذت می برید و توان این را دارید که دو بچه ی شیر خوار و پوشکی و کاملا وابسته را مدیریت کنید و اگر طبق نظر پزشکتان آمادگی جسمیتان خوب است پس دست بکارشوید.

ممکن است کودک اول شما بسیار آرام و کم دردسر باشد و هنگام محبت شما به کودکان اطرافیان حسادت به خرج ندهد و در سنی پایین به استقلال رسیده باشد. خب در این صورت دو سالگی کودک اول هنگام مواجهه با نوزاد جدید الورود نیز نباید آنقدرها وحشت ناک باشد.

شاید سن شما و همسرتان زیاد باشد، شاید فرصت کمی برای فرزند دوم دارید و شاید بخاطر شرایط خاص نمی توانید صبر کنید پس خیلی روی سن بچه اول حساسیت به خرج ندهید و اقدام کنید.

در نظر داشته باشید که بعد از ده سال فاصله از بارداری اول قدرت باروری کم شده و ریسک مشکلات مربوط به سلامت مادر و جنین زیاد می شود.

اوضاع اقتصادی شما به چه شکل است؟

اوضاع اقتصادی شما به چه شکل است؟

حتما هنگام نصیحت بزرگترها مبنی بر بچه دار شدن از آنها شنیده اید که بچه روزی را با خودش می آورد. هر وقت دیدید که نوزاد در بند نافش یک کارت عابر بانک با رمز مخفی کرده آنوقت به این جمله اعتماد کنید. حالا باید تغییر سبک زندگی را بپپذیرید و بدانید که برای آنکه کودکتان در امنیت و آرامش بزرگ شود نیاز دارید مبلغی را هزینه کنید.

آیا شما و همسرتان درآمد کافی دارید؟ مادر خانواده در صورت شاغل بودن می تواند برای مدتی بدون در نظر گرفتن حقوق دست از کار بکشد؟ می توانید برای فرزندتان پرستار بگیرید و یا هزینه مهدکودک را بپردازید؟ می توانید از پس هزینه های بارداری و زایمان برآیید؟ می توانید هر ماه مبلغی برای خوراک و پوشاک و پوشک و ملزومات نگهداری از کودک را کنار بگذارید؟ می توانید از پس هزینه های پیشبینی نشده چون بیماری فرزندتان برآیید؟ آیا از آینده کاری خود مطمئنید؟ آیا امنیت نسبی اقتصادی دارید؟

اگر پاسخ شما آری است و یا می توانید پاسخ سوالات را در آینده به آری تبدیل کنید پس از لحاظ اقتصادی شما آماده اید.

اوضاع روحی شما و همسرتان به چه شکل است؟

اوضاع روحی شما و همسرتان به چه شکل است؟

خیلی مهم است که در دوران بارداری شما در آرامش و اطمینان خاطر باشید و کودکتان نیز از امنیت روحی و روانی برخوردار باشد.

هر کدام از شما زن و شوهر اگر افسرده، پرخاشگر یا کم حوصله هستید، با یکدیگر سر سازش ندارید و درگیر مسائل روحی و روانی هستید، مشکلاتی زندگی شما را مختل کرده یا آینده خانواده را تهدید می کند و یا ورود یک کودک دیگر به جمع خانواده را راه حلی برای کم کردن تنش در خانه می دانید دست نگه دارید.

بسیار مهم است که کودک در فضای امن و گرم خانه بزرگ شود. شاید شرایط شما به گونه ای باشد که اصلا نباید به فکر بچه ای دیگر باشید. اگر هم اصرار دارید ابتدا همه ی مشکلات را هموار کرده به ثباتی روحی در خانه برسید و سپس اقدام کنید. همینطور هر دو باید کاملا موافق حضور فرزند دوم باشید زیرا بزرگ کردن کودک بسیار کاری دشوار است و نیاز به همکاری طرفین دارد.

با توجه به همه آنچه که گفته شد بنشینید و شرایطتان را بسنجید و با همسرتان یک تصمیم درست بگیرید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چرا حافظه ما در یادآوری خاطرات ممکن است اشتباه کند؟

دلایل محکم برای اعتماد نکردن به حافظه شخصی دلایل دقیق نبودن حافظه    تقریبا همه فکر میکنیم…