خانه سبک زندگی نظافت شخصی بگو چطور موهایم را بشویم؟

بگو چطور موهایم را بشویم؟

۴
11
روش اصولی شستشوی موی سر با شامپو

روش صحیح و اصولی شستشوی موی سر

شستشوی موی سر

 هزینه خرید شامپو + ۱۵ سال اندک  از چنگ زدن موها بپرهیزید
 

احتمالا بیشتر ما با این فرمول موهای خود را میشوییم. آب را بریز، شامپو را بریز. چنگ بزن و آب بکش. با اینکه شستشوی موی سر به سختی و پیچیدگی خنثی کردن بمب نیست ولی آدابی دارد که عدم رعایت آن هم به موها آسیب خواهد زد و هم شامپوی گران قیمتتان را بی اثر و حرام میکند.

شستشوی موی سر چگونه باشد تا بیشترین اثر مثبت و کمترین آسیب به موها وارد شود؟

در ادامه مراحل گام به گام شستشوی موی سر را با هم میبینیم:

شامپوی مناسب موهای خود را انتخاب کنید

شامپوی مناسب موهای خود را انتخاب کنید

بهتر است قبل از اینکه دوش را باز کنید نگاهی به فهرست شامپوها بیندازید و ببینید آیا با توجه به شرایط موی شما، شامپوی مناسبش را دارید یا خیر. نگاهی به مقاله بگو چطور شامپوی مناسب برای موهایم انتخاب کنم؟ بیندازید و از راهکارهای آن برای انتخاب شامپوی متناسب با موی سرتان استفاده کنید.

آماده سازی آب و دوش

آماده سازی آب و دوش

دوش را به گونه ای تنظیم کنید که فشار آب به مو و پوست سر آسیب نرساند. بهترین نوع شستشوی مو، با کمک دوشهای تلفنی است که هم فشار آب کنترل شده دارند و هم شما میتوانید آن را روی سر جابجا کنید.

از آب گرم – و نه داغ – برای شستشوی موها استفاده کنید چون آب گرم کوتیکول  یا پوستک های مو را باز کرده و مو را آماده پذیرش مواد مفید شامپو میکند. البته توجه داشته باشید، آب دوش نباید آنقدر گرم باشد که پوست را بسوزاند و ملتهب کند. آب داغ محرک ترشح چربی روی پوست سر است و به خصوص افرادی که موهای چرب دارند باید از مصرف آب خیلی داغ پرهیز کنند.

آماده کردن موها قبل از آب کشی

آماده کردن موها قبل از آب کشی

موهای در هم تنیده و گره خورده وقتی آب کشی شوند دیگر قابل جدا شدن و مرتب شد نیستند. شانه زدن موهای خیس کار سختی است و به موها نیز آسیب خواهد رساند. پس قبل از شروع آبکشی، گره های احتمالی مو را با کمک یک شانه دندانه درشت باز کنید تا موها آماده ضیافت شستشو شوند.

آبکشی اولیه را با دقت انجام دهید

آبکشی اولیه را با دقت انجام دهید

یکی از مهمترین نکته ها در شستشوی موی سر، آبکشی اولیه مو است. مو ها به خوبی آب کشی کنید تا تمام مو و پوست سر کاملا خیس شده و آماده دریافت شامپو و یا روغن موجود در حالت دهنده مو شوند.

از طرفی با این کار گرد و غبار نیز از موهایتان جدا شده و مو بهتر با شامپو شستشو خواهد شد. توصیه شده است که این کار را حدود دو دقیقه ادامه دهید و در این زمان موها و پوست سر را به آرامی و با کف انگشتان انجام دهید.

مقدار مناسب شامپو را انتخاب کنید

مقدار مناسب شامپو را انتخاب کنید

مقدار شامپویی که باید استفاده کنید به حجم، شرایط مو و میزان کثیفی و گرد و غبار روی مو بستگی دارد. شامپو باید به مقداری باشد که به راحتی موی شما را آغشته کرده و کف آن تمام مو را بپوشاند.

شامپو را مستقیم روی موها نریزید

شامپو را مستقیم روی موها نریزید

از اشتباهات رایج در شستشو، پمپ کردن شامپو روی موهاست. شامپو را روی کف دستتان بریزید و دستها را به هم مالش دهید تا شامپو به طور کامل روی کف دو دست پخش شده و کف آن نیز تشکیل شود.

اعمال شامپو روی سرو ماساژ دادن موها

اعمال شامپو روی سرو ماساژ دادن موها

دست های آغشته به شامپو را روی موها بکشید و با کف انگشتان، با فشار ملایم و به صورت دایره ای موها و کف سر را آغشته به شامپو کنید. این کار را با توجه به حجم موها حدود یک تا دو دقیقه ادامه دهید. در این مرحله از نوک ناخن استفاده نکنید و همچنین به سر فشار زیادی وارد نکنید تا موها و پوست سر اسیب نبیند.

توجه داشته باشید که مهمترین قسمتی که باید شامپو بخورد پوست سر و ریشه موها است. اگر موهای بلندی دارید تمرکز خود را روی این قسمتها قرار دهید، نه قسمتهای انتهایی موها.

نکته: زمان نگهداری شامپو روی موها، بر روی برچسب شامپو نوشته شده است. سعی کنید شامپو بیش از این زمان روی موها باقی نماند چون ممکن است موجب ایجاد حساسیت پوستی و آسیب به موها شود.

آبکشی موها

آبکشی موها

در پایان موها را کاملا آبکشی کنید و نگذارید اثری از شامپو روی مو و پوست باقی بماند. این کار را مادامی که آب ریخته شده بر زمین شفاف و خالی از کف باشد ادامه دهید.

در این مرحله نیز از کشیدن و چنگ زدن سریع و محکم موها خودداری کنید. موی خیس بسیار حساس است و مستعد شکستن و کنده شدن.

یک بار تکرار شستشوی موی سر در صورت نیاز

یک بار تکرار شستشوی موی سر در صورت نیاز

گاهی اوقات چربی و گرد و غبار روی موها به حدی است که با یک بار شستشو، موها هنوز تمیز و شفاف نمیشوند. در صورت نیاز موها را بار دیگر با همین مراحل بشویید و دقیق آب کشی کنید.

توجه داشته باشید که شستشوی چندین باره مو با شامپو نه تنها نفعی برای شما ندارد که ممکن است به موها و پوست سر آسیب نیز وارد شود. پس به جای چندین بار شستن مو، نهایتا دو بار با دقت و تمرکز موها را بشویید.

خشک کردن مو

خشک کردن مو

خشک کردن مو ها نیز باید با همان ملایمت شستشوی مو دنبال شد. ابتدا دستها را به آرامی روی موها بکشید تا آب اضافه از آنها خارج شود. سپس با حوله و به آرامی آب موها را بگیرید و در نهایت اجازه دهید که موها به صورت طبیعی خشک شوند.

استفاده از سشوار آنهم در حالت گرم و نزدیک به سر را کاهش دهید. این کار به آسیب پذیر شدن و افزایش ریزش مو خواهد انجامید.

چند نکته درباره شستشوی موی سر

آیا به شستشوی هر روزه مو احتیاج هست

آیا به شستشوی هر روزه مو احتیاج هست

بسیاری از افراد فکر میکنند که باید هر روز موهای خود را با شامپو بشویند در حالی که این کار میتواند به موها آسیب جدی بزند. شامپوها چربی مفید مو را نیز حذف میکنند. این چربی های طبیعی به کیفیت و استقامت موها کمک میکنند.

بنابراین تنها اگر موی بسیار چرب دارید هر یک یا دو روز موهایتان را با شامپو بشویید در غیر این صورت نهایتا دو تا سه بار شستشوی مو توصیه میشود.

البته نباید بگذارید فاصله شستشوی موها بیش از دو هفته شود چون ترکیب چربی و گرد و غبار روی موهایتان ترکیب بد و عجیبی خواهد شد.

در نهایت این شما هستید که میتوانید نظم و فاصله مناسبی برای شستشوی موهایتان پیدا کنید.

مقاله مرتبط: بگو چطور از ریزش مو جلوگیری کنم؟

به موها صابون نزنید

به موها صابون نزنید

تصور اشتباهی وجود دارد که چون صابون بهتر از شامپو چربی را حذف میکند، برای استفاده روی موها نیز کارآمد است. صابون قلیایی تر از شامپو است و در آب رسوب میدهد و مویی که با صابون شسته شود، زبر، خشک و کدر خواهد شد.

از طرفی ممکن است بر اثر فشار شامپو روی مو ها و پوست سر، به موهای خیس آسیب وارد شود.

موها را در حالت نِشسته بشویید

موها را در حالت نِشسته بشویید

بهتر است شستن موی سر را به صورت نِشسته و در حالی که سر به جلو خم شده است انجام دهید. در این حالت خون بیشتری به ریشه موها رسیده و آسیب پذیری آنها کمتر شود.

آبکشی نهایی با آب سرد

آبکشی نهایی با آب سرد

بهتر است بعد از شستشوی کامل مو با شامپو، یک بار با آب سرد موها را آبکشی کنید. این کار باعث بسته شدن کوتیکولهای مو شده و در نتیجه موها براق تر و شفاف تر به نظر میرسند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در نظافت شخصی

۴ دیدگاه ها

 1. آموزش نرم افزار amos

  ۹۶/۱۲/۲۰ در ۷:۳۲ ق.ظ

  ممنون از سایت خووبتون ..مطلب فوق العاده خوووب و مفیدی رو در وبسایتتون به اشتراک گذاشتین
  آموزش نرم افزار amos

  دیدگاه

 2. آموزش نرم افزار ایموس

  ۹۶/۱۲/۱۴ در ۷:۵۳ ق.ظ

  چرا در سالن های زیبایی سر به سمت عقب و موها میشورن؟
  آموزش نرم افزار ایموس

  دیدگاه

  • مدیر سایت

   ۹۶/۱۲/۲۴ در ۱۲:۳۴ ب.ظ

   از نظر علمی و سلامت مو بهتر است مو از ریشه به سمت نوک شسته شود تا چربی و مواد مزاحم از روی پوست خارج شوند. از نظر راحتی کار شستشو توسط شخص دیگر نیز وقتی سر رو به عقب باشد، بدون ایجاد مزاحمت برای صورت و تنفس فرد آرایش شونده عملیات شستشو و نگهداری مو انجام خواهد شد.

   دیدگاه

 3. عکس لباس عروس دکلته

  ۹۶/۱۲/۰۷ در ۱۰:۳۵ ق.ظ

  خیلی مو نگه داشتن حوصله سر بره 🙁
  ممنون از سایت خوبتون

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور خارش نیش پشه را درمان کنم؟

راهکارهایی برای کاهش و درمان خارش نیش پشه خارش نیش پشه     اسم پشه که می آید چیزی جز آزار …