خانه سلامت بیماری ها بگو چطور یبوست را در کودکم درمان کنم؟

بگو چطور یبوست را در کودکم درمان کنم؟

۰
14
درمان یبوست در کودکان

تشخیص و درمان یبوست در کودکان نوپا

یبوست در کودکان

 اندک + ۱۸ سال اندک  بدون تجویز پزشک به کودک دارو نخورانید

بعضی کودکان نوپا انگار که ساعت به باسن مبارکشان وصل باشد هر روز در یک ساعت به خصوص مثلا بعد از صبحانه دفع دارند. اما بعضی شاید هر دو تا سه روز یک بار دفع مدفوع داشته باشند و این کاملا طبیعی است. اما گاهی والدین نگران میشوند که نکند این طولانی شدن دفع نشانه بیماری بدی باشد.

این مقاله به شکل مفصل برایتان توضیح خواهد داد که آیا کودکتان دچار یبوست است؟ و اگر آری راه درمانش چیست.

آیا کودک شما یبوست دارد؟

آیا کودک شما یبوست دارد؟

میانگین تعداد دفع مدفوع در کودکان روزی یک بار است. معمولا کودکی که کمتر از سه بار در هفته دفع دارد، مدفوعش حجیم، سفت و خشک است و همراه با درد و در مواردی با خونریزی ازمقعد مدفوع را تخلیه می کند دچار یبوست است.

اگر کودکتان این علائم را داشت اصلا نگران نباشید زیرا یبوست در کودکان شایع است و هر از چند گاهی دچار مشکل می شوند و این کاملا طبیعی است. اما اگر بیش از دو هفته طول کشید یبوست مزمن شده است و باید به پزشک اطفال مراجعه کنید.

یبوست در کودکان معمولا براثر عواملی به وجود می آید که قابل حل هستند. مانند تغییر رژیم غذایی، خودداری از دفع و نگه داشتن مدفوع، فعالیت فیزیکی کم، بیماری، عوارض دارو، تغییر شرایط عادی مانند رفتن به سفر و … در ادامه مطلب راهکارهای مفیدی برای حل این مشکل ارائه خواهد شد.

به او بیشتر میوه بدهید

به او بیشتر میوه بدهید

برای کمک به کودکتان برای دفع راحت تر باید در رژیم غذایی او فیبر بیشتری بگنجانید تا مدفوعش نرم شود. میوه ها و آبمیوه های طبیعی بسیار در این زمینه کمک می کنند. مخصوصا میوه های حاوی سوربیتول مانند: آلو، هلو، انبه و گلابی بسیار مفید هستند.

سبزیجات را در وعده های غذاییش بگنجانید

سبزیجات را در وعده های غذاییش بگنجانید

هویج، گوجه، خیار، کاهو، کلم بروکلی و دیگر سبزیجات حاوی فیبر زیاد هستند. سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج و کرفس نیز بسیار مفیدند. اگر مایل است می تواند خام بخورد و یا در غذایش اضافه کنید و به صورت پخته به او بدهید.

غذاهای آبکی به دفع کمک می کنند

غذاهای آبکی به دفع کمک می کنند

سوپ، خورشت سبزیجات، آبگوشت و لوبیا و هر چه که در فرهنگ ایرانی می توان با نان سبوس دار آن را ترید کرد در درمان یبوست بسیار مفید است.

غلات سبوس دار ملین هستند

غلات سبوس دار ملین هستند

سبوس نیز فیبر بالایی دارد. برنج قهوه ای، نان سبوس دار، ذرت، جو و گندم را بجای نان سفید یابرنج سفید به کودک بدهید. اگر از خوردن غلات سبوس دار سر باز می زند می توانید سبوس برنج یا گندم را جداگانه تهیه کنید و در سوپش بریزید.

حبوبات به تحرک روده کمک می کنند

حبوبات به تحرک روده کمک می کنند

حبوبات همچون عدس و نخود و لپه و به خصوص لوبیا در درمان یبوست به کار می روند. می توانید مقدار کمی در غذای روزانه کودک استفاده کنید چون حجم بالای آن تولید گاز زیاد کرده و موجب دل درد می شود.

غذاهایی که موجب یبوست می شوند را کم کنید

غذاهایی که موجب یبوست می شوند را کم کنید

مصرف زیاد غلات بدون سبوس چون نان سفید، ماکارونی و برنج سفید یبوست می آورد. موز جزو میوه هایی است که اصطلاحا مدفوع را میبندد و موجب یبوست می شود مگر اینکه کاملا رسیده و قهوه ای شده باشد. مصرف بیش از اندازه لبنیات چون شیر، ماست، پنیر و بستنی نیز یبوست می آورد.

به کودک آب زیاد بنوشانید

به کودک آب زیاد بنوشانید

اگر بدن کودک دچار کم آبی شود روده بزرگ از مدفوع آب بیشتری می کشد و موجب وخیم تر شدن یبوست خواهد شد. پس آب و مایعات به او بنوشانید تا مدفوعش نرم شود.

شکم کودک را ماساژ دهید

شکم کودک را ماساژ دهید

یک دلیل یبوست در کودکان بخاطر عدم تحرک روده است. برای کمک به حرکت روده ها، شکمش را کمی روغن زیتون بمالید سپس به صورت دورانی و خیلی آرام از سمت راست به چپ شکم را ماساژ دهید. ممکن است برجستگی زیر دستتان احساس کنید که کاملا طبیعی است.

هشدار: محکم ماساژ ندهید! چون موجب آسیب به اعضای داخلی کودک خواهیدشد.

کودک را به فعالیت فیزیکی بیشتر ترغیب کنید

کودک را به فعالیت فیزیکی بیشتر ترغیب کنید

فعالیت فیزیکی و ورزش به تحرک روده ها کمک می کند پس سعی کنید او را به بازی های فیزیکی و تحرک بیشتر ترغیب کنید تا به رفع یبوستش کمک کند.

استرس کودک را کم کنید

استرس کودک را کم کنید

اگر به تازگی استفاده از دستشویی را یاد گرفته است طبیعی است که بخاطر استرس دفع دچار یبوست شود. او را تشویق کنید به دستشویی برود.

ده دقیقه در توالت به سبک ایرانی بنشیند تا روده هایش تحریک شوند. اگر از توالت فرنگی استفاده می کنید زیر پایش چهارپایه کوچکی بگذارید تا پاهایش جمع شوند و وضعیت رکتوم در شرایط خوبی باشد.

برای راهنمایی بیشتر در این زمینه به مقاله بگو چطور کودکم را از پوشک بگیرم؟ مراجعه کنید.

محیط زندگیش را ثابت نگه دارید

محیط زندگیش را ثابت نگه دارید

در زمانی که دچار یبوست است سعی کنید از خانه خارج نشوید، به سفر نروید و محیط زندگیش را عوض نکنید. تغییر آب و هوا و تغییر مکان وضعیت را بدتر می کند.

برای حل مشکل یبوست در کودکان بدون تجویز پزشک داروی ملین ندهید

برای حل مشکل یبوست در کودکان بدون تجویز پزشک داروی ملین ندهید

مصرف داروهای ملین طبق سن، وزن و شرایط خاصص کودک است که شما از آن بی اطلاعید. پس سر خود دارو به کودکتان نخورانید چون ممکن است عارضه هایش قضیه را وخیم تر کند.

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بیماری ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چرا روغن گیاهی ممکن است از روغن حیوانی مضر تر باشد؟

دلایلی برای اینکه روغن های گیاهی میتواند از چربی حیوانی مضر تر باشد روغن گیاهی    روغن گیا…