خانه سلامت بیماری ها بگو چطور آب را از گوش خارج کنم؟

بگو چطور آب را از گوش خارج کنم؟

۰
11
خارج کردن آب از گوش

روشهای خارج کردن آب از گوش

خارج کردن آب از گوش

 اندک + ۱۵ سال اندک  از گوش پاک کن استفاده نکنید
بعد از یک شنای دلچسب و لذت بخش، گیر کردن مقداری اب در گوش برایتان مزاحمت ایجاد کرده است. آب حبس شده در گوش علاوه بر اینکه احساس بدی به شما میدهد، ممکن است باعث ایجاد عفونت و مشکلات دیگر شود.

خوشبختانه این مشکل یک مشکل باستانی است و راه حل های زیادی هم برای خارج کردن این آب مزاحم وجود دارد.

در ادامه راه کارهای متنوعی برای خارج کردن آب از گوش را با هم میبینیم:

لاله گوش را تکان بدهید

لاله گوش را تکان بدهید

اولین کاری که میتوانید علیه آب مزاحم در گوش انجام دهید تکان دادن لاله یا بخش خارجی گوش است .  با انگشت پره های گوش را به آرامی تکان بدهید و همزمان سرتان را نیز به سمت شانه خم کنید تا قطرات آب راه خروج را پیدا کنند.

خارج کردن آب به کمک گرانش

خارج کردن آب به کمک گرانش

روی زمین به پهلو دراز بکشید به گونه ای که گوش آب دار! به سمت زمین باشد. یک حوله خشک را کنار گوش قرار دهدی تا رطوبت درون گوش به سمت بیرون جریان یافته و جذب حوله شود.

نکته: حوله را به داخل مجرای گوش وارد نکنید.

به وجود آوردن خلا

به وجود آوردن خلا

سر را از سمت گوش خیس شده به طرف شانه خم کنید. کف دست را کاملا روی گوش فشار دهید و یکدفعه بردارید. این کار را چند بار تکرار کنید. با این کار حالتی شبیه خلا ایجاد شده و قطره ها به سمت بیرون کشیده میشوند.

استفاده از سشوار

استفاده از سشوار

سشوار را روی خنک ترین حالت وکمترین دور قراردهید. از فاصله سی سانتیمتری آن را به سمت گوش خیس شده نگاه دارید. آنقدر این کار را انجام دهید تا قطرات آب شروع به خارج شدن کنند. دقت کنید که سشوار داغ نبوده و بیش از حد به گوش نزدیک نشود.

همچنین میتوانید به جای مجرای گوش، اطراف گوش را با سشوار گرم کنید تا با گرم شدن پوست، تبخیر آب درون گوش افزایش یابد.

انجام مانور والسالوای

انجام مانور والسالوای

دهان را ببندید و بینی را با دست مسدود کنید. تلاش کنید در حالی که بینی مسدود است، بازدم خود را از بینی خارج کنید. هوا بعد از خوردن به در بسته، سعی میکند از طریق گوش خارج شود . ودر نتیجه مایه را نیز با خود خارج خواهد کدر.

دقت کنید زیاده از حد بازدم را پرفشار انجام ندهید چون ممکن است به پرده گوش آسیب بزنید.

گرم کردن گوش

گرم کردن گوش

در این روش سعی میکنیم با استفاده از گرم کردن اطراف گوش، مایه را تبخیر و خارج کنیم. برای این منظور یک حوبه نرم را درون آب گرم (نه داغ) قرار میدهید و بعد حوله را کاملا میچلانیم. سپس حوله گرم را حدود سی ثانیه روی گوش خیس شده قرار دهید و سر را نیز به همان سمت خم کنید. این عمل را تکرار کنید.

خمیازه یا جویدن

خمیازه یا جویدن

خمیازه کشیدن یا عمل جویدن باعث حرکت کردن فک ها و در نتیجه حرکت استخوان های اطراف گوش شده و میتواند به خروج آب از گوش کمک کند.

سر خود را به سمت گوش خیس شده خم کنید و حالت جویدن آدامس را تقلید کنید یا خمیازه بکشید. در کنار این کار میتوانید کمی سر خود را تکان دهید تا خروج قطره های آب تسریع شود.

استفاده از بخار

استفاده از بخار

با استفاده از یک دستگاه بخور یا یک کاسه آب داغ ، بخور بگیرید. البته توجه کنید که باید سرتان توسط یک حوله یا پارچه پوشیده شده باشد. این کار را پنج تا ده دقیقه ادامه دهید و در پایان سر خود را به سمت گوش خیس شده کج کنید تا قطره های اب خارج شوند.

استفاده از نمک گرم

استفاده از نمک گرم

نمک یک جاذب رطوبت خوب است. مقداری نمک را گرم کنید و در یک پارچه تمیز و نرم قرار دهید. پارچه و نمک را روی گوش خیس قرار داده و سر را به سمت شانه کج کنید. این کار را چند دقیقه کش دهید تا آب به سمت نمک کشیده شود.

استفاده از قطره سرکه / الکل

استفاده از قطره سرکه / الکل

با کمک پنجاه دصد سرکه و پنجاه درصد الکل ، قطره ای بسازید، سه تا چهار قطره در گوشتان بچکانید. گردن را کج کنید و یک حوله نرم و خشک روی گوش قرار داده و به آرامی تکان دهید.

روغن زیتون گرم

روغن زیتون گرم

مقداری روغن زیتون را گرم کنید. با استفاده از یک قطره چکان تمیز چند قطره داخل گوش بریزید. حدود ده دقیقه به سمت گوش دیگر دراز بکشید. سپس بلند شوید و سر را به سمت گوش خیس تکان دهید تا آب و روغن خارج شوند.

استفاده از آب

استفاده از آب

شاید این ایده کمی عجیب به نظر برسد ولی میتواند به خارج کردن آب از گوش کمک کند. در این روش ابتدا روی زمین دراز بکشید به گونه ای که گوش خیس شده رو به بالا باشد. چند قطره  آب را با کمک قطره چکان درون گوش بچکانید و بعد از چند ثانیه به طرف دیگر بغلتید. کل آب باید از گوشتان خارج شود.

مراجعه به پزشک

مراجعه به پزشک

در صورتی که همه این روشها کارگر نیفتاد و علائمی مانند عفونت و چرک زرد یا سبز / زرد که بوی آب مانده دهد، مشکل در شنوایی، خارش در گوش و احساس درد هنگام کشیدن گوش داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید چون گوش شما دچار عفونت شده است و باید مشکل درمان شود.

نکته: چیزی که ما به عنوان گوش پاک کن میشناسیم در حقیقت وسیله ای برای پاک کردن بینی است و به هیچ وجه برای پاک کردن گوش ساخته نشده است. با استفاده از “گوش پاک کن” آب و جرم داخل گوش را به داخل مجرای گوش فشرده کرده و به گوش آسیب میرساند.

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بیماری ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چرا روغن گیاهی ممکن است از روغن حیوانی مضر تر باشد؟

دلایلی برای اینکه روغن های گیاهی میتواند از چربی حیوانی مضر تر باشد روغن گیاهی    روغن گیا…