خانه سبک زندگی مطالعه و آموزش بگو چطور در آزمون تستی با استفاده از شانس پاسخ را پیدا کنم؟

بگو چطور در آزمون تستی با استفاده از شانس پاسخ را پیدا کنم؟

۰
10
حدس جواب سوال تستی

نکته هایی برای حدس جواب سوال تستی به روش مهندسی معکوس

جواب سوال تستی

 اندک + ۱۰ سال اندک  درس خواندن را فراموش نکنید

هر چقدر هم که دانش آموز و دانشجوی درسخوان و تلاش گری باشید و هر قدر هم که برای امتحان آماده شده باشید، باز هم همیشه سوالهایی هستند که شما را به چالش بکشند و نتوانید پاسخ درست و قطعی آنها را بدست آورید.

این موضوع در سوالهای تستی مشکل بزرگتری است چون همه زحمت شما در زدن یک تیک کنار یکی از چهار پاسخ نمایان خواهد شد و شما بر این اساس قضاوت خواهید شد. در آزمونهای تستی کسی کاری به راه حل و روش حل مسئله ندارد و صرفا پاسخ نهایی را بررسی خواهند کرد.

تکنیک مهندسی معکوس یعنی حدس جواب سوال تستی بر اساس نکاتی غیر از روش حل عادی سوال. در این تکنیک، آزمون دهنده با توجه به نوع آزمون، ظاهر سوال، گزینه های صد درصد غلط و دیگر عوامل، سعی میکند پاسخ درست تست را با استفاده از احتمالات حدس بزند.

البته توجه داشته باشید که مهندسی معکوس یک روش کمکی در کنار معلومات درست از مبحث مورد آزمون است و نمیتواند به تنهایی عامل موفقیت شما در کنکور باشد. بنابراین، عباراتی مانند ” بدون معلومات در آزمون قبول شوید” را فراموش کنید و تنها موارد اندکی را به دست این روش بسپارید.

در ادامه برخی نکات که میتواند به شما در حدس زدن پاسخ صحیح سوالات آزمون تستی کمک کند را مرور میکنیم:

اقدامات پیش از ورود به فاز حدس جواب سوال تستی

با موضوع درسی آشنا باشید

با موضوع درسی آشنا باشید

هیچ چیز جای اطلاعات و معلومات موضوع امتحان را نخواهد گرفت و مهندسی معکوس نهایتا روشی شانسی است و همانقدر که احتمال درست کار کردن دارد، میتواند اشتباه هم از آب دربیاید.

کسی میتواند از این نکات بهترین استفاده را ببرد که به اندازه کافی روی مباحث درسی مورد نظر تسلط داشته باشد. وقتی کل صورت سوال و پاسخ ها برایتان ناشناس باشد و هیچ ایده ای برای حل آن نداشته باشید، طبیعی است که شانس انتخاب گزینه درست بسیار پایین می آید.

بنابراین حتی اگر استاد مهندسی معکوس هم هستید، درس خواندن را فراموش نکنید.

درباره نمره منفی آزمون سوال کنید

درباره نمره منفی آزمون سوال کنید

قبل از شروع آزمون درباره نوع نمره منفی ازمون سوال بپرسید. برخی آزمون ها نمره منفی دارند و باید این موضوع را در حدسهای خود درنظر بگیرید. در این آزمونها نمیتوان هر سوالی را با حدس و شانس پاسخ داد چون ممکن است حدسهای غلط ، پاسخ های صحیح را نیز از بین ببرد.. در آزمونی که نمره منفی ندارد دست شما در حدس زدن حتی در میان چهارگزینه راحت تر است و نباید هیچ سوالی را بدون جواب بگذارید.

وقتتان را تنظیم کنید

وقتتان را تنظیم کنید

مهمترین چالش در ازمون تستی، زمان است. شما وقت محدودی برای حل هر سوال دارید و نمیتوانید زمانی بیش از حد روی یک سوال تمرکز کنید. زمان هر سوال را محاسبه کنید و ساعت یا تایمری داشته باشید که وقت را به شما نشان دهد. در درجه اول سوالهای ساده تر را حل کنید و سپس به سراغ سوالهای مشکل تر، پیچیده و آنهایی که بین چند پاسخ مردد هستید بروید.

سوالهایی که مطلقا سر رشته ای در آن ندارید را علامت بزنید تا در دفعات بعد وقتتان را روی آن ها تلف نکنید. تنها در صورتی که آزمونتان نمره منفی ندارد در انتها یکی از پاسخ ها را انتخاب کنید.

ابتدا سوالهایی که بلد هستید را پاسخ دهید

ابتدا سوالهایی که بلد هستید را پاسخ دهید

فرض کنید آزمون شما ۳۰ سوال دارد و فرض کنید شما پاسخ ۲۰ سوال میدانید. اولین هدف شما باید این باشد که به تمام سوالهایی که بلد هستید پاسخ بدهید و سپس به سراغ سوالهای مشکوک و مردد بروید.

گاهی پیش می آید که شما میتواندی پاسخ سوالی را به دست بیاورید ولی راه حل آن طولانی خواهد بود. ارجح این است که این سوالها را به آخر کار موکول کنید تا در صورت اضافه آوردن وقت به سراغ آنها بروید. . در آزمون تستی همه سوالها یک ارزش و یک نمره دارند. بنابراین وقت گذشاتن روی سوالی که زمان چند سوال دیگر را نیز تلف میکند منطقی نیست.

این کار یک مزیت دیگر نیز دارد و آن این است که گاهی گزینه صحیح سوالهایی که بلد هستید در حدس پاسخ صحیح سوالهای قبل و بعد به کارتان خواهد آمد.

در سوالها به دنبال کلیدی برای حل سوالهای دیگر بگردیدی

در سوالها به دنبال کلیدی برای حل سوالهای دیگر بگردیدی

خیلی ساده ممکن است نکته ای در سوالی وجود داشته باشد که بتواند به شما برای رسیدن به پاسخ یک سوال دیگر کمک کند. این موضوع به خصوص در آزمونهایی که از چند مبحث خاص گرفته میشود بیشتر پیش خواهد آمد. سوالهایی که در پاسخشان مردد هستید را پس ذهنتان داشته باشید  و هنگام پاسخ دادن به سوالهای جدید، ارتباطهای احتمالی را کشف کنید.

راهکارهای حدس جواب سوال تستی در آزمونهای چند گزینه ای

خب، تمام سوالهایی که بلد بوده اید را پاسخ دادید. تعدادی سوال باقی مانده اند که یا روی پاسخ صحیح مردد هستید و یا اطلاعات کمی از آن دارید و شاید هم به طور کلی نمیدانید سوال از چه چیزی صحبت میکند. در این صورت راهکارهایی که در ادامه می آید میتواند به حدس جواب سوال تستی کمک کند:

سوال را با دقت بخوانید

سوال را با دقت بخوانید

اولین مرحله در پاسخ دادن به سوال، حتی به صورت حدسی این است که سوال را با دقت بخوانید و منظور آن را درک کنید. برخی سوالها دنبال گزینه غلط هستند، تعدای از استثناها سوال میکنند، مورد سوال میتواند موضوعی  منفی یامثبت هستند. تا زمانی که سوال را کاملا نفهمیدید در حدس زدن شانس شما پایین خواهد بود.

پیش از نگاه کردن به گزینه ها، پاسخ را حدس بزنید

پیش از نگاه کردن به گزینه ها، پاسخ را حدس بزنید

پس از اولین نگاه به سوال سعی کنید پاسخ را حدس بزنید. داشتن ایده ای از پاسخ میتواند در بازدید از گزینه ها به شما کمک کنید. پس بعد از خواندن سوال لحظه ای مکث کنید و سوال را حلاجی و پاسخ منطقی خود را آماده کنید.

گاهی ممکن است حدود پاسخ را بدانید و بتوانید به کمک آن برخی گزینه ها را حذف کنید. مثلا ممکن است سوالی درباره قد انسانها پرسیده شده باشد. میدانید که انسان بالغ و تندرست معمولا قدی بین یک متر تا دو متر و نیم دارد . بنابراین گزینه هایی مانند ۵ متر یا ده سانتیمتر گزینه های پرتی هستند و میتوان در همان نگاه اول آنها را حذف کرد.

گزینه های صد در صد غلط را حذف کنید

گزینه های صد در صد غلط را حذف کنید

معمولا در هر سوال یک یا حتی دو گزینه، بی ربط و غیر منطقی هستند و حتی با چشم غیر مسلح هم میتوان تشخیص داد که پاسخ صحیح نیستند. این گزینه ها را خط بزنید و روی گزینه های مشکوک به درست بودن تمرکز کنید. هر چقدر تعداد گزینه های حذف شده شما بیشتر باشد، شانس درست حدس زدن پاسخ بیشتر میشود.

اگر بین دو گزینه مردد هستید حتما یکی را انتخاب کنید

اگر بین دو گزینه مردد هستید حتما یکی را انتخاب کنید

اگر توانستید دو گزینه اشتباه سوال را پیا کنید و به عبارتی بیم دو گزینه مردد هستید حتما یکی را انتخاب کنید. شانس شما در پیدا کردن گزینه صحیح ۵۰ درصداست و این تقریبا بالاترین احتمال در انتخاب شانسی گزینه صحیح است.

پس حتی اگر آزمون نمره منفی دارد، باز هم می ارزد که از بین دو گزینه، یکی را انتخاب کنید.

اگر دو گزینه از لحاظ دستوری یا ظاهری کاملا شبیه هم هستند، احتمالا یکی پاسخ صحیح است

اگر دو گزینه از لحاظ دستوری یا ظاهری کاملا شبیه هم هستند، احتمالا یکی پاسخ صحیح است

استادان دوست دارند سوالها را به گونه ای طرح کنند که دانشجویان عجول را به اشتباه بیندازند. بنابراین معمولا یک کلمه یا عبارت غلط کاملا شبیه به گزینه صحیح، به لحاظ عددی یا ظاهری در سوال قرار میدهند. این میتواند به حدس شما کمک کند که یکی از این دو گزینه درست است.

اگر دو گزینه یک معنی را میدادند، هیچ کدام پاسخ نیستند

اگر دو گزینه یک معنی را میدادند، هیچ کدام پاسخ نیستند

اولین اصل آزمون تستی این است که هر سوال تنها یک پاسخ صحیح دارد. بنابراین اگر دو گزینه به موضوع یا معنایی واحد اشاره دارند پس هیچ کدام پاسخ صحیح نیست.

اگر دو گزینه کاملا متضاد بودن احتمالا یکی پاسخ درست استی

اگر دو گزینه کاملا متضاد بودن احتمالا یکی پاسخ درست استی

در سوالهایی که دو گزینه ۱۸۰ درجه با یکدیگر متناقض هستند، به احتمال زیاد یکی گزینه صحیح است و میتوانید از دو گزینه دیگر صرفنظر کنید.

گزینه های طولانی تر احتمالا پاسخ صحیح هستند

گزینه های طولانی تر احتمالا پاسخ صحیح هستند

اگر یکی از گزینه های مجموعی از گزینه های دیگر بود یا مفصل تر و با جزییات بیشتری بود احتمالا پاسخ صحیح همان است

در سوالهایی که باید گزینه درست یا غلط را انتخاب کنید ابتدا به سراغ گزینه های ج و د بروید

در سوالهایی که باید گزینه درست یا غلط را انتخاب کنید ابتدا به سراغ گزینه های ج و د بروید

برخی سوالها یانگونه اند، کدام گزینه غلط است یا کدام گزینه درست است. معمولا پاسخ صحیح سوال در گزینه های ج و د قرار میگیرد. ابتدا آنها را بررسی کنید. در صورتی که به نتیجه نرسیدید گزینه ب و سپس الف را بررسی کنید

گزینه هایی که قید تاکید یا نفی کلی دارند معمولا غلط هستند

گزینه هایی که قید تاکید یا نفی کلی دارند معمولا غلط هستند

تقریبا همه مسائل دنیا استثنا دارند بنابراین معمولا گزینه هایی که یک نکته یا صفت را به همه اختصاص میدهند یا از همه نفی میکنند غلط هستند. گزینه هایی که قید های احتمالی مانند، ممکن است، برخی، شاید و .. دارند بیشتر توجه کنید.

به گزینه های همه موارد یا هیچ کدام توجه کنید

به گزینه های همه موارد یا هیچ کدام توجه کنید

تجربه نشان داده است که شانس درست بودن گزینه همه موارد، هیچ کدام یا عبارت” گزینه های فلان و فلان” بیش از ۵۰ درصد است. بنابراین در سوالاتی از این دست، انتخاب این گزینه های منطقی ترین کار است.

اگر عدد یا عبارتی در چند گزینه تکرار شد احتمالا یکی از پاسخ هاست

اگر عدد یا عبارتی در چند گزینه تکرار شد احتمالا یکی از پاسخ هاست

در صورتی که کلمه یا عددی در دو یا چند گزینه وجود داشت باید یکی از آن گزینه ها را انتخاب کنید. این موضوع به خصوص در سوالهایی که دو بخش دارند کاربرد بیشتری دارند. مثلا سوالهایی شبیه” به دلیل …. مشکل …. به وجود می آید.” کلمه یا عبارت تکرار شده در گزینه ها بخشی از پاسخ است.

گزینه ای را انتخاب کنید که به نظرتان آشنا تر است

گزینه ای را انتخاب کنید که به نظرتان آشنا تر است

وقتی ایده ای درباره سوال ندارید به کلمات سوال و گزینهه ا دقت کنید، گزینه ای را انتخاب کنید که کلماتش برای شما آشنا تر است. احتمال اینکه این کلمات را در کلاس درس دیده یا در کتاب خوانده باشید بیشتر است.

حدس از روی احتمال تعداد جوابهای گزینه الف، ب، ج یا د

حدس از روی احتمال تعداد جوابهای گزینه الف، ب، ج یا د

از لحاظ احتمالی و از نظر منطقی، سوالهاب ه گونه ای خواهند بود که تقریبا هر گزینه، ۲۵ درصد پاسخ های صحیح را تشکیل دهد. در انتهای آزمون و وقتی تمام راهکارهای بالا درباره برخی سوالها پاسخ نداد. نگاهی به پاسخنامه بیندازید.

اگر دیدید، که یک گزینه مثلا ب کمتر از بقیه استفاده شده است، پاسخ بیشتر سوالاتی را که نمیدانید احتمالا ب خواهد بود. همچنین میتوانید به تکرار گزینه ها هم دقت کنید. تکرار مثلا سه یا چار گزینه الف پشت سر هم معقول نیست. در این صورت اگر الف بین گزینه های مشکوک شماست، میتوانید آن را حذف کرده وبه گزینهه ای دیگر فکر کنید.

نکته: این کار با این فرض صحیح است که فرض کنیم بقیه سوالها یا اکثر سوالها را درست پاسخ داده اید.

نکته: این کار در آزمونهایی با نمره منفی پیشنهاد نمیشود.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در مطالعه و آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور ورزشکار حرفه ای شوم؟ – بخش دوم

نیازها و مقدمات تبدیل شدن به یک ورزشکار حاضر در ورزش حرفه ای ورزش حرفه ای    ویترین ورزش ق…