خانه سلامت تناسب اندام بگو چطور بدانم کودکم دارای قد و وزن مطلوب است؟

بگو چطور بدانم کودکم دارای قد و وزن مطلوب است؟

۰
10
بررسی قد و وزن کودک

بررسی قد و وزن کودک و ارتباط آن با سلامت کودک

وزن کودک

 متر و ترازو + ۱۵ سال آشنایی با قد و وزن میانگین اطفال درصورت لاغری مفرط به پزشک مراجعه کنید
 

حتی اگر کودکتان یک شکموی خوش غذا باشد و شما هم او را برای چکاپ نزد پزشک اطفال می برید شاید باز هم در دلتان نسبت به وزن کودک دچار تردید شوید. اینکه آیا نسبت به سنش رشد مناسبی دارد؟

ممکن است کودکتان حسابی لاغر باشد اما حسابی سالم و سرحال. پس وزن کم یا زیاد را ضرورتا نمی توان به عنوان مشکل جسمانی محسوب کرد.

ما به شما می گوییم که آیا کودکتان نسبت به سنش از نظر جسمانی و وزنی سالم است یا خیر.

کارت مراقبت کودک را چک کنید

کارت مراقبت کودک را چک کنید

وقتی کودکتان به دنیا می آید برای چکاپ باید به مرکز بهداشت منطقه خودتان مراجعه کنید. مسئولین بهداشت برگه ای را در اختیارتان قرار می دهند که کارت مراقبت کودک نام دارد و شامل اطلاعات تغذیه، واکسیناسیون و پایش رشد میشود.

اطلاعات قد و وزن کودک را به شکل نموداردر این برگه می آورند و شما متوجه خواهید شد قد و وزن کودکتان چقدر نسبت به میانگین فاصله دارد.

پس بجای مقایسه با کودکان همسن و توجه به اظهارنظرهای اطرافیان مبنی بر چاق یا لاغر بودن فرزندتان ملاک تنها همین نمودار باشد. اگر در نمودار وزن کودکتان خیلی بالا یا خیلی پایین بود به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید سالم است.

لزوما لاغر بودن یا چاق بودن دلیل بر مشکل نیست زیرا میانگین قد و وزن در نمودار فاکتورهای ژنتیکی را در نظر نمی گیرد.

عوامل ژنتیکی در قد و وزن کودک موثر است

عوامل ژنتیکی در قد و وزن کودک موثر است

ژنتیک نقش مهمی در قد و وزن کودک بر عهده دارد. زمانی که اندازه کودک را محاسبه می کنید قد و وزن والدین را نیز در نظر بگیرید. زمانی که قد والدین کوتاه تر از میانگین است نباید توقع کودک قد بلند داشته باشید.

بر اساس آمار سال ۸۴ در ایران میانگین قد مردان حدود ۱۷۰ سانتی متر و میانگین قد زنان حدود ۱۵۸ سانتی متر است. در صورتی که والدین هر دو قد بلند محسوب می شوند کوتاهی قد کودک باید توسط پزشک بررسی شود.

به نوع تغذیه و احوال کودک دقت کنید

به نوع تغذیه و احوال کودک دقت کنید

اگر کودکتان سرحال است و بازی می کند و خواب خوبی دارد و خوب غذا می خورد کم وزنی او جای نگرانی ندارد. خوب غذا خوردن و خوب دفع کردن یکی از نشانه های سلامتی است اما کودکانی هستند که اصطلاحا بد غذا محسوب می شوند و دلیل آن کم اشتهایی یا بیماری نیست. برای حل مشکل مقاله بگو چطور میل به غذا را در کودک بد غذایم افزایش دهم؟ را مطالعه کنید.

با مشاهده تغییر وزن ناگهانی به پزشک مراجعه کنید

با مشاهده تغییر وزن ناگهانی به پزشک مراجعه کنید

نوسانات خفیف وزنی کاملا طبیعی است. اما اگر متوجه تغییر ناگهانی در وزن کودک شدید باید به پزشک اطفال مراجعه کنید. می تواند کاملا طبیعی باشد و می تواند نشانه یک بیماری باشد پس باید با متخصص مشورت کنید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تناسب اندام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چرا عسل ممکن است نوزاد را بیمار کند؟

دلیل علمی ضرر عسل برای نوزاد دلیل علمی ضرر عسل برای نوزاد    عسل خوراکی بهشتی و پرخاصیت اس…