خانه عمومی بگو چطور شامپوی مناسب برای موهایم انتخاب کنم؟

بگو چطور شامپوی مناسب برای موهایم انتخاب کنم؟

۰
9
انتخاب شامپوی مناسب مو

نکته های مهم برای انتخاب شامپوی مناسب مو

انتخاب شامپوی مناسب مو

 هزینه خرید شامپو + ۱۵ سال اندک  شامپوی گران لزوما بهتر نیست
انتخاب شامپوی مناسب مو میتواند کمک زیادی به حفظ کیفیت و افزایش استقامت مو کند. اگر از جمله افرادی هستید که در حمام اولین ظرف شامپویی که به چشمشان می آید را استفاده میکنند، باید خطر آسیب دیدگی و شکننده شدن مو را جدی بگیرید.

بیشتر افراد یا با توجه به تبلیغات متنوع و یا از اولین شامپوی خوش رنگ و قیمت مناسبی که در سوپری محل میبینند به عنوان تمیزکننده مو بهره میبرند و این ممکن است در طولانی مدت به ایجاد مشکلات مختلف برای موها و ریزش آنها منجر شود.

همین ابتدا باید بگوییم که هیچ شامپویی مطلقا خوب نیست و موهای هر کسی ممکن است با نوع خاصی از شامپو سازگاری بیشتری داشته باشد. از طرف دیگر گرانتر بودن شامپو هم دلیلی بر بهتر بودن آن نیست.

در ادامه خواهیم دید راهکار اصولی برای انتخاب شامپوی مناسب مو چیست:

جنس مویتان را مشخص کنید

جنس مویتان را مشخص کنید

اولین نکته در انتخاب شامپو این است که بدانید جنس موهای شما چیست. موها بر اساس شرایط ظاهری و وضعیت چربی به سه دسته اصلی تقسیم میشوند و باید شامپوی مربوط به خود را دریافت کنند:

 • موهای چرب: عملکرد ناصحیح غده های چربی روی سر به موهای چرب منتهی میشود. اگر از آن دسته افرادی هستید که چند ساعت بعد از حمام کردن احساس چربی روی سرتان میکنید و موهایتان به هم میچسبد پس موهای چربی دارید.

  روش اطمینان از چرب بودن موها این است که در زمان خشکی موها، با اسپری کمی آب روی موها بریزید، در صورتی که موهای شما خیلی چرب باشد، قطره های آب تقریبا جذب مو نشده و روی مو سر میخورند.

 • دارندگان این موها باید فقط شامپوی مخصوص موی چرب استفاده کنند و از مصرف هر گونه شامپو که در آنها از روغنهای طبیعی مانند روغن نارگیل استفاده شده باشد بپرهیزند. شوره سر نیز از عوارضی است که دارندگان موهای چرب به آن زیاد مبتلا میشوند.
 • موهای خشک: خشکی بیش از حد پوست سر و احساس خارش به خصوص بعد از شامپو زدن و خشک کردن موها نشانه خشک بودن موهای شماست. برای اینکه از این موضوع مطمئن شوید کافی است در زمان خشک بودن موها مقداری آب به موی خود اسپری کنید، خواهید دید که موها بلافاصله آب را جذب خود میکنند.

  شامپوهایی که در آنها از مواد مرطوب کننده مو مانند روغن نارگیل یا آووکادو استفاده شده باشد گزینه های خوبی برای این موها هستند. موهای خشک معمولا در کنار شامپو به یک نرم کننده و حالت دهنده مو نیز نیاز پیدا میکنند.

 • موهای معمولی : افراد دارای موهای معمولی خوشبخت تر از دو دسته دیگر هستند چون موهایشان در طول روز تغییر محسوسی نمیکنند و کمتر نیاز به شستشو و نگهداری دارند. این موها با تقریبا هر نوع شامپویی سازگارند و با دو بار شستشو در هفته کارشان راه می افتد.

شرایط خاص موهایتان را مشخص کنید

شرایط خاص موهایتان را مشخص کنید

دوست دارید موهایتان چه وضعیتی داشته باشند. با حالت طبیعی موها راحت هستید یا دوست دارید آن را حجیم تر، درخشنده ترکنید؟

برخی موها علاوه بر دسته بندی های باالا، مشکلات و حساسیت های خاصی نیز دارند که در انتخاب شامپو باید به آنها توجه کرد. مشکلاتی مانند شوره سر، حساسیت و شکنندگی موها و تحریک پذیری پوست سر دارند باید شامپوهای مختص این مشکلات استفاده کنند.

برخی افراد موهای فر و پیچی دارند که نگهداری خاصی میطلبند و نیاز به شامپوهای خاصی دارند. یا در موهای آسیب دیده بهتر است شامپوهای خنثی یا با اسیدیته بسیار کم استفاده شود.

آیا نیاز به نرم کننده و حالت دهنده دارید

آیا نیاز به نرم کننده و حالت دهنده دارید

وظیفه نرم کننده مو، افزایش چربی و رطوبت به مویی است که در اثر شستشو با شامپو چربی خود را از دست داده اند.

موهای چرب که خودشان بعد از یکی دو ساعت زحمت چرب شدن موها را متقبل میشوند و موهای معمولی نیز معمولا مشکلی از لحاظ خشکی و شکنندگی ندارندو بنابراین اگر موهای خشکی دارید بهتر است بعد از شستشو با شامپو، از نرم کننده و حالت دهنده برای موهایتان استفاده کنید.

شامپوهای نرم کننده معمولا عملکرد خوبی ندارند. چون تقریبا ممکن نیست که یک شامپو هم چربی های موی شما را پاک کند و هم آن را چرب و نرم کند.

از طرفی باید دقت داشته باشید که نرم کننده مناسب و با کیفیتی استفاده کنید و سعی کنید هنگام استعمال با پوست سر تماس پیدا نکند چون ممکن است باعث ریزش مو شوند.

 

یک شامپوی خوب چه خصوصیاتی دارد

یک شامپوی خوب چه خصوصیاتی دارد

شامپوی خوب شامپویی است که موها را تمیز کند و بتواند مواد چسبیده شده به مو، مانند ژل را بشوید. این کار وظیفه سورفاکتانت است که البته در همه شامپوها وجود دارد ولی ممکن است کیفیت آنها متفاوت باشد.

توجه داشته باشید که کف کردن شامپو به خودی خود عاملی برای کیفیت بیشتر شامپو نیست و بیشتر جذابیت ظاهری استفاده از شامپو را افزایش میدهد. کف کردن نهایتا کمی اثر سورفکتانت ها بر مو را بهبود میدهد.

مسئله بعدی درجه اسیدی بودن یا PH شامپو است. اسیدیته نرمال پوست سر حدود ۵ است و شامپوی مناسب نیز در همین رنج اسیدی است. در صورتی که PH شامپو بالا باشد یعنی بیش از حد قلیایی است و ممکن است برای موها مشکل ایجاد کند. برعکس آن نیز یعنی اسیدیته بالای شامپو و اثر تحریک کنندگی پوست.

شیوه شستشوی خود را اصولی کنید

شیوه شستشوی خود را اصولی کنید

همیشه هم مشکلات مو ربطی به شامپو ندارد. عوامل زیادی مانند روش شستشو، روش خشک کردن و نگهداری از مو هم میتواند در وضعیت موها اثر بگذارند. بنابراین مقاله بگو چطور موهایم را بشویم؟ را مطالعه کنید و نکته های مهم در شستشو و خشک کردن موها با شامپو را دریابید.

شامپو را تا چه مدت میتوان استفاده کرد

شامپو را تا چه مدت میتوان استفاده کرد

قانون خاصی برای استفاده از شامپو وجود ندارد. نه تعویض هر باره شامپو ها و نه استفاده مداوم از آنها توصیه نشده است و این موهای شما هستند که تصمیم میگیرند که با هر شامپو تا چه مدت خوب برخورد کنند.

بنابراین هرگاه احساس کردید که شامپوی شما دیگر تاثیر سابق را بر موهایتان ندارد میتوانید آن را عوض کنید.

البته توجه داشته باشید که برای اینکه شامپوی جدید اثرش را نشان بدهد باید سه تا چهار بار استفاده شده باشد.

فریب تبلیغات را نخورید

فریب تبلیغات را نخورید

یادتان باشد که شامپو شوینده مو است و تقریبا کارکرد دیگری ندارد. البته این موضوع درباره شامپوهایی که مشکلات روی پوستی مانند شوره را درمان میکنند فرق دارد ولی شامپو ها برای حل مشکلات زیر پوست مانند ریزش تقریبا تاثیری ندارند.

شامپوهایی که ادعای گیاهی بودن مانند سدر، حنا ، سیر و .. میکنند یا شامپوهای ویتامینه تاثیری بر سلامت موی شما ندارند. به طور کلی شامپوی صنعتی فرمولاسیون خاص و کنترل شده ای دارد و نهایتا در این شامپوها کمی عصاره ماده مورد نظر اضافه میشود که تاثیر آنها بر پوست و مو قابل اثبات نیست.

شامپوهای حاوی روغنهای طبیعی مانند روغن نارگیل هم فقط کمی خاصیت نرم کنندگی بیشتری دارند و نمیتوانند اثر خاصی بر کیفیت مو بگذارند.

از طرف دیگر مدت زمان نشست شامپو روی سر بسیار کم است. شامپوها نهایتا یک تا دو دقیقه رو موها میمانند. در این زمان هیچ ماده مغذی احتمالی نمیتواند به زیر پوست نفوذ کرده و فولیکولهای مو را تغذیه کند. ساقه یا بخش خارجی موها بافت مرده هستند و مواد مغذی موجود در شامپو مانند پروتئین ها نهایتا کمی ظاهر آنها را به صورت موقت بهبود خواهند داد.

در صورتی که مشکل ریزش مو دارد میتوانید از راهکارهای مقاله بگو چطور از ریزش مو جلوگیری کنم؟ استفاده کنید.

 • روش اصولی شستشوی موی سر با شامپو

  بگو چطور موهایم را بشویم؟

  روش صحیح و اصولی شستشوی موی سر شستشوی موی سر        احتمالا بیشتر ما با این فرمول موه…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور خارش نیش پشه را درمان کنم؟

راهکارهایی برای کاهش و درمان خارش نیش پشه خارش نیش پشه     اسم پشه که می آید چیزی جز آزار …