خانه خودرو رانندگی بگو چطور در باران رانندگی کنم؟

بگو چطور در باران رانندگی کنم؟

۰
16
اصول رانندگی در باران

نکته ها و اصول رانندگی در باران و نحوه مقابله با خطرات احتمالی

اصول رانندگی در باران

اندک + ۱۸سال اندک سرعت مطمئن را راعایت کنید

باران یکی از رویدادهای زیبای طبیعت است که در بیشتر مناطق کشور ما کم اتفاق می افتد. این میهمان که همیشه برای آمدنش بی قرار هستیم ممکن است در رانندگی و برای راننده عجول و کم توجه خطرساز نیز باشد.

کم شدن قدرت دید از محیط و از دست دادن کنترل خودرو و لیز خوردن شایع ترین عوارض رانندگی در باران هستند که بارها موجب ایجاد خطرات جانی و مالی شده اند. چگونه میتوان در باران رانندگی ایمنی انجام داد و قبل و هنگام رانندگی باید به چه نکاتی توجه کرد؟
در ادامه نکته ها و اقدامات مهم رانندگی در باران را با هم میخوانیم:

بخش اول: اقدامات قبل از شروع رانندگی در باران
بخش دوم: اصول رانندگی در باران

بخش اول: اقدامات قبل از شروع رانندگی در باران

در صورت نیاز در باران رانندگی کنید

در صورت نیاز در باران رانندگی کنید

در هوای بارانی، جاده ها لغزنده میشوند، دید روبرو و دید از اطراف راننده کاهش می یابد، ترافیک شدید تر شده و اشتباهات رانندگی بیشتری را شاهد خواهید بود. بنابراین تا زمانی که نیاز واجب ندارید از رانندگی در باران پرهیز کنید.
در صورتی که چاره ای جز زدن به دل جاده ندارید، به گزارش های هواشناسی توجه کنید و از شدت و کاهش باران اطلاع پیدا کنید. ممکن است با کمی تامل شدت باران کاهش پیدا کند و گاهی هم مکث کردن، شما را درگیر طوفان و باران سیل آسا خواهد کرد.

شیشه ها را آماده باران کنید

شیشه ها را آماده باران کنید

شیشه ها و آینه ها، اولین و مهمترین راه ارتباطی شما با جاده هستند. باران که در جاده، گل و لای را نیز به همراه خواهد آورد، آماده مسدود کردن دید شما هستند. شیشه های تمیز، برف پاک کن سالم و مخزن شیشه شوی پر در این شرایط به کمک شما خواهند آمد.
شیشه ها را از داخل و بیرون تمیز کنید تا هر گونه کثیفی، لکه، اثر چربی دست و غیره از بین برود و دید شما مختل نگردد. وضعیت برف پاک کن را هم بررسی کنید و از عملکرد خوب تیغه های آن مطمئن شوید.
مخزن شیشه شوی را پر کنید چون ممکن است در اثر پرتاب گل و لای خیابان از طرف اتومبیل های دیگر، دید شما کاهش یابد و نیاز به شیشه شوی پیدا کنید.
معمولا به علت اختلاف دمای بیرون و داخل، شیشه های داخل مه گرفته میشوند. از راهکارهای بگو چطور شیشه های داخل اتومبیل را بخار زدایی کنم؟ استفاده کنید.

وضعیت موتور را بررسی کنید

وضعیت موتور را بررسی کنید

هیچ کس دوست ندارد در باران شدید، با یک اتومبیل خراب زیر باران تنها بماند. در صورتی که مشکل قدیمی ای روی موتور وجود دارد که برای رفع آن تعلل کرده اید بهتر است الان دست به کار شوید.
همچنین در باران ممکن است سیم پیچی های آزاد و برخی قسمتهای درون موتور خیس شده و شما راد چار مشکل کنند. بد نیست نگاهی به این بخشها بیندازید و عایق کاری کنید.

وضعیت لاستیک ها را بررسی کنید

وضعیت لاستیک ها را بررسی کنید

آج لاستیک است که باعث حرکت صحیح خودرو در جاده میشود. در روز بارانی و جاده خیس، اهمیت آج بسیار بیشتر خواهد شد. وضعیت لاستیک ها را بررسی کنید و ببینید که ارتفاع آج کافی برای رانندگی در باران دارد یا خیر؟
نگاهی به راهنمایی های مقاله های بگو چطور از لاستیک خودرو مراقبت کنم؟ و  بگو چطور زمان تعویض لاستیک ماشین را متوجه شوم؟ میتواند به شما در تعیین وضعیت لاستیک کمک کند.

وضعیت چراغهای اتومبیل را بررسی کنید

وضعیت چراغهای اتومبیل را بررسی کنید

چراغهای اتومبیل در روزهای بارانی هم اتومبیل شما را به چشم دیگر راننده ها خواهد آورد و هم برای رانندگی شما در هوای گرفته و بارانی کمک مهمی خواهند بود. چراغهای جلو و عقب را بازدید کنید تا لامپی سوخته نباشد و یا اتصالی قطع نشده باشد.
در صورتی که اتومبیل شما تنظیم نور چراغ جلو دارد، نور را به گونه ای تنظیم کنید که نه آنقدر بالا باشد تا چشم رانندگان روبرو را بزند و نه آنقدر پایین باشد که فاصله دید مقابل شما کاهش پیدا کند.

بخش دوم: اصول رانندگی در باران

با سرعت پایین حرکت کنید

با سرعت پایین حرکت کنید

کلید رانندگی موفق در باران، راندن با سرعت مطمئن است. در باران کنترل خودرو سخت شده، دید کاهش یافته و ترمز ها ضعیف عمل میکنند. راننده ای که به فکر خود و البته رانندگان دیگر است، باید با کمترین و مطمئن ترین سرعت رانندگی کند.
رانندگی در سرعت بالا باعث پدیده هایدروپلنینگ شده که در آن لاستیک ها تماس با سطح جاده را از دست داده و خودرو مستعد سر خوردن و لغزیدن خواهد شد.
توجه داشته باشید که حتی یک باران نم نم هم کافی است تا آب باران با روغن و خاک جاده مخلوط شده و جاده را لغزنده کند.

با دقت و تمرکز رانندگی کنید

با دقت و تمرکز رانندگی کنید

 • در باران به اندازه کافی مشکلات جاده ای خواهید داشت که وقتی برای حواس پرتی های داخلی باقی نماند. به مسیر تمرکز کنید و لحظه به لحظه وضعیت جاده و خودروهای جلو و پشت را بررسی کنید.
 • دو دست را روی فرمان بگذارید تا در صورت بروز مشکل، کنترل خودرو راحت تر باشد.
 • سیستم صوتی خودرو را خاموش کنید یا صدا را کاهش دهید تا تمرکزتان کم نشده و بتوانید صدای اتفاقات بیرون را نیز بشنوید.
 • تلفن همراه را کنار بگذارید و از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.
 • در مسیرهای مسکونی، چشم به عابران پیاده احتمالی داشته باشید.

چراغها را روشن کنید

چراغها را روشن کنید

چراغهای اتومبیل را حتی در باران نم نم و هوای ابری روشن کنید. این کار دید خودروهای دیگر نسبت به خودروی شما را افزایش میدهد. از طرف دیگر دید شما را بهتر میکند و خطرات را کاهش خواهد داد.

برای بخار زدایی از شیشه ها اقدام کنید

برای بخار زدایی از شیشه ها اقدام کنید

در باران به علت رطوبت و سرد شدن هوا، شیشه های داخلی بخار میگیرند. در صورتی که اقدامات ضد بخار بگو چطور شیشه های داخل اتومبیل را بخارزدایی کنم؟ را قبلا انجام داده باشید ممکن است با مشکل کمتری روبرو شوید. در غیر این صورت:

 • در صورت امکان شیشه ها را کمی پایین بدهید تا درون و بیرون خودرو همدما شود.
 • با توجه به وضع هوا بخاری یا کولر را روشن کرده و جهت دمیدم باد را به روی شیشه جلو تنظیم کنید.
 • بخارزدای برقی شیشه عقب را روشن کنید تا دید عقب بهتری داشته باشید.

فاصله مناسبی با خودروهای جلویی داشته باشید

فاصله مناسبی با خودروهای جلویی داشته باشید

در باران دید کم است، ترمز هم که کیفیت هوای خشک را ندارد و کنترل خودرو نیز سخت تر است. بنابراین حفظ فاصله با خودروهای جلویی شرط عقل است. در صورت بروز اتفاق و ترمز گرفتن خودرو جلویی باید بتوانید خودرو خود را متوقف کنید. برای توقف خودرو در روز بارانی حداقل به دو برابر مسافت بیشتر از روز خشک نیاز دارید. به گونه ای فاصله را تنظیم کنید که از نظر زمانی حدود پنج ثانیه و یا به اندازه طول حدود پنج اتومبیل تا خودرو جلو فاصله داشته باشید.
حفظ این فاصله علاوه بر کنترل بهتر خودرو در خطر، شما را از پاشش آب و گل و شیشه جلو از طرف لاستیک های خودرو جلو در امان نگاه میدارد.

 • برای تخمین فاصله زمانی با اتومبیل جلو کافی است یک تابلو یا علامت کنار جاده را نشان کنید. از زماین که خودرو جلویی از آن عبور کرد ثانیه های را بشمارید تا زمانی که اتومبیل خودتان از آن عبور کند.
 • در صورتی که خودروی پشت سر شما، سپر به سپر در حال حرکت با شماست، فکر حال گیری را از سر بیرون کنید و برای حفظ امنیت خودتان هم که شده به او راه بدهید تا از شما عبور کند.

از لبه و شانه جاده ها فاصله بگیریدی

از لبه و شانه جاده ها فاصله بگیریدی

جاده ها به گونه ای طراحی میشوند که از وسط به کناره ها شیب ملایمی داشته باشند. بنابراین سطح آب در وسط جاده کمتر از لبه آن است. سعی کنید حتی الامکان دور از لبه های جاده رانندگی کنید تا کنترل خودرو راحت تر باشد.
رانندگی نزدیک به له های این خطر را نیز دارد که در صورت از دست رفتن لحظه ای کنترل خوردو، ممکن است از جاده خارج شوید و خطر بیشتری شما را تهدید کند.

از ترمز زدن ناگهانی بپرهیزید

از ترمز زدن ناگهانی بپرهیزید

در صورتی که مجبور به ترمز زدن شدید، از ترمز ناگهانی و شدید بپرهیزید چون باعث سر خوردن خودرو به جلو شده و عملا کنترل شنا از دست خواهد رفت.
به جای ترمز شدید ناگهانی، چند بار بر روی ترمز ضربه بزنید تا سرعت کاهش یابد. کم کردن دنده هم به کاهش سرعت کمک خواهد کرد. اتومبیل هایی که از ترمز ABS بهره میبرند این مشکل را کمتر حس خواهند کرد ولی باز هم بهتر است که ترمز شدید زده نشود.

در پیچ ها سرعت خود را کاهش دهید

در پیچ ها سرعت خود را کاهش دهید

در باران، رانندگی در مسیر مستقیم به اندازه کافی چالش برانگیز است که نیاز به حرکات ژانگولر در پیچ ها نباشد.
قبل از رسیدن به پیچ سرعت خود را کاهش دهید چون ممکن است دچار پدیده هیدرو پلنینگ شده و نتوانید به طور کامل بپیچید و خودرو از جاده خارج شود.

سبقت نگیرید

سبقت نگیرید

سبقت گرفتن یعنی افزایش سرعت، فرمان گرفتن سریع به راست و چپ و ریسک بالاتر. چرخش ناگهانی فرمان و چرخهای جلو، باعث به همخوردن تعادل چرخهای عقب شده و احتمال لغزیدن و چرخیدن خودرو بالا خواهد رفت.
پس سعی کنید بدون سبقت گرفتن و عجله مسیر را ادامه دهید.

در صورت شدت باران، توقف کنید

در صورت شدت باران، توقف کنید

با خودتان تعارف نداشته باشید. اگر شدت بارن رانندگی را برای شما خیلی سخت کرده است یا آب روی جاده آنقدر زیاد است که راندن خودرو را دچار مشکل میکند، در اولین محل امنی که کنار جاده دیدید توقف کنید و منتظر کاهش شدت باران شوید یا حداقل به چشمهایتان استراحت بدهید.
توجه داشته باشید که در روز بارانی دید خودروهای دیگر کاهش می یابد. بنابراین توقف در جاده یا در محلی که فاصله معقولی از جاده نداشته باشد، اشتباه است و هر لحظه احتمال تصادف شما را تهدید خواهد کرد.
ترجیحا چراغهای چشمک زن خودرو را روشن بگذارید که هرگونه احتمال برخورد را کاهش دهید.

از جاده های سیلابی دوری کنیدس

از جاده های سیلابی دوری کنیدس

فقط در صورتی که راه دیگری ندارید به دل جاده سیلابی بزنید. با استفاده از وضعیت خودرو های جلویی و تجربه مسیر، وضعیت عمق آب را تخمین بزنید. در صورتی که عمق آب زیاد است مسیر را ادامه ندهید.
آب گرفتگی درون موتور میتواند باعث قفل کردن موتور شود و در صورتی که عمق خیلی زیاد باشد، اتومبیلتان شناور شده و با جریان آب حرکت خواهد کرد.

 • در صورت ورود به مسیر سیلابی سعی کنید بلند ترین نقطه جاده را که کمترین عمق آب را داشته باشد انتخاب کنید. سرعت خود را کاهش دهید تا در برخورد با آب به اتومبیل و موتور ضربه وارد نشود.
 • اگر سرعت گرفتید سعی کنید ان را کاهش ندهید چون ممکن است آب به پشت رادیاتور و موتور نفوذ کند و یا حتی وارد لوله اگزوز شده و در نهایت موتور را دچار اختلال کند.

اقدام لازم در هنگام سر خوردن و لغزیدن اتومبیل

اقدام لازم در هنگام سر خوردن و لغزیدن اتومبیل

لغزیدن خودرو یکی از محتمل ترین اتفاقات در روزهای بارانی است. اگر این اتفاق روی داد:

 • آرامش خود را حفظ کنید.
 • ترمز نکنید چون باعث قفل شدن چرخها روی سطح لعزنده شده و کنترل بیش از پیش از دستتان خارج میشود.
 • به جهتی حرکت کنید که عقب خودرو به آن سمت سر میخورد. یعنی اگر عقب خودرو به سمت راست لغزید، فرمان را نیز به سمت راست بگردانید.
 • هر زمان خودرو به حالت مستقیم درآمد، جهت آن را تنظیم و از خطر فاصله بگیرید.
 • وقتی روی ماشین تسلط پیدا کردید در چند مرحله روی ترمز ضربه بزنید و با کمک دنده سرعت را کم کنید.
 • خودرو را برای لحظاتی متوقف کنید. نفس عمیقی بکشید و به مسیر ادامه دهید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در رانندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور از حوادث کویری نجات یابم؟

راهکارها و اقدامات قبل و هنگام حوادث و اتفاقات برای نجات از کویر و بیایان نجات از کویر    …