خانه سبک زندگی نظافت شخصی بگو چطور بوی بد پا را از بین ببرم؟

بگو چطور بوی بد پا را از بین ببرم؟

۰
12
از بین بردن بوی بد پا

راهکارهایی برای از بین بردن بوی بد پا

بوی بد پا

 اندک + ۱۰ سال اندک شستشوی روزانه پا را فراموش نکنید
بعد از یک روز کاری طولانی به خانه باز میگردید، پا را که از کتونی خود خارج میکنید ناگهان احساس میکنید اکسیژن محیط به یکباره تخلیه شد و شما برای تنفس دچار مشکل میشوید. نه تنها شما که دیگر افراد حاضر در منزل هم وضعیت بهتری ندارند و در حالی که هر کدام به سویی میدوند فریاد میزنند: پاهایت را بشور!!!

معضل بوی بد پا را تقریبا همه ما تجربه کرده ایم. به دلیل ماهیت تعریق پا و فضای بسته کفش، تقریبا هم نمیتوان این معضل را صد درصد از بین برد ولی راهکارهایی وجود دارد که میتوان به کمک آن، در کاهش بوی بد پا کوشید و کمتر گرفتار این معضل شد.

در ادامه راهکارهایی کارآمد برای از بین بردن بوی بد پا را خواهیم دید:

علت بوی بد پا چیست؟

علت بوی بد پا چیست؟

چرا پای برخی از ما اینقدر وضع رقت انگیزی دارد و وقتی از کفش بیرون می آید، افراد تا شعاع صد متر را مسموم میکند؟ علت آن در یک کلمه : عرق است. پا همانند دیگر اعضای بدن عرق میکند ولی بر خلاف دیگر اعضای بدن! درون فضای بسته کفش قرار دارد و فرصت نمیکند که در مجاورت هوا قرار گرفته و تهویه مطبوعی داشته باشد.

هر پا ۲۵۰۰۰۰ حفره عرق دارد (چگالی حفره های تعریق پا از همه نقاط بدن بیشتر است) که در محیط بسته کفش و البته قبل از آن جوراب، مشغول به فعالیت هستند. رطوبت عرق به اضافه گرم شدن فضای درون کفش باعث میشود که محیطی ایده آل برای رشد باکتری های بدبو ایجاد شود. این باکتری ها از پوست های مرده پا تغذیه کرده و خود را روی پا، جوراب و کفش شما تکثیر میکند و در صورتی که آنها را به خوبی از بین نبرید هر بار که کفش به پا میکنید باید منتظر ازدیاد نسل آنها باشید.

برخی افراد که تعریق بیشتری دارند، کفش هایشان فضای بسته ای دارد (مانند کفش های کتانی) ، فعالیت بدنی بیشتر دارند، مدت زمان بیشتری پایشان در کفش باشد و نظافت پا، جوراب و کفش را کمتر رعایت کنند، بیشتر درگیر این موضوع خواهند بود.

شستشو و نگهداری کامل و روزانه پا

شستشو و نگهداری کامل و روزانه پا

هر روز به دقت و کامل بشویید. لای انگشتان و زیر ناخن ها بهترین مکانها برای رشد باکتری ها هستند که باید توجه ویژه ای به آنها کنید. باید تمام باکتری ها و پوستهای مرده پا را از بین ببرید. تمام قسمتهای پا و لای انگشتها را به خوبی با لیف و صابون بشویید. از سنگ پا برای لایه برداری از کف پا استفاده کنید. باکتری ها بدون مواد مغذی نمیتوانند تکثیر شوند.

نکته: در صورت نیاز این شستشو را چند بار در روز انجام دهید.

پا را پس از شستشو با دقت خشک کنید: به خصوص وقتی پس از آن بخواهید دوباره کفش به پا کنید. کوچکترین رطوبت روی پوست میتواند محیط تکثیر باکتری ها را به وجود آورد.

پا را با مایع ضدعفونی کننده دست تمیز کنید: این مایع همانطور که جرم های دست را از بین میبرد برای پاها نیز مفید خواهد بود.

پا را بعد از شستشو با مام یا اسپری ضد عرق پوشش دهید:مام هایی که برای زیر بغل استفاده میکنید روی پا هم به کمک شما خواهد آمد. این مواد با الکترولیتهای عرق ترکیب شده و ژلی تولید میکند که منافذ عرق را میبندد. بهترین زمان برای استفاده از مام، شب پس از شستشوی پا است.

از کفش های خود به خوبی نگهداری کنید

از کفش های خود به خوبی نگهداری کنید

مقاله بگو چطور بوی بد کفش را از بین ببرم؟ را مطالعه کنید و راهکارهای تمیز نگه داشتن و نگهداری از محیط داخلی کفش را بیاموزید و به کار ببرید.

کفش های خود را تعویض کنید

کفش های خود را تعویض کنید

به کفشهای خود استراحت بدهید. حداقل دو کفش داشته باشید و از آنها به صورت متناوب بهره بگیرید. به این ترتیب به هر کفش فرصت میدهید تا در جریان هوا قرار گرفته و رطوبت درون آن خشک شود. هر کفش حداقل ۲۴ ساعت زمان نیاز دارد تا کاملا رطوبت را از دست بدهد.

این موضوع به خصوص برای ورزشکاران اهمیت دارد. ورزش با تعریق همراه است و کفش های ورزشی مستعد بو گرفتن هستند.

کفش مناسب خریداری کنید

کفش مناسب خریداری کنید

دلیل مهم تعریق پا، وجود نداشتن جریان هوا درون کفش است. سعی کنید کفشهای چرم طبیعی بپوشید یا کتونی هایی انتخاب کنید که منافذ عبور و انتاقل هوا از پا به بیرون داشته باشند.

کفش های پلاستیکی و مصنوعی باعث حبس هوا در پا و تشدید تعریق شده و اجازه خروج رطوبت را نیز نمیدهند.

در فصول گرم سال سعی کنید از صندل یا کفش های جلو باز استفاده کنید تا هر چه بیشتر پا را در معرض هوای آزاد قرار دهید.

از خیس شدن کفش ها جلوگیری کنید

از خیس شدن کفش ها جلوگیری کنید

رطوبت پا به اندازه کافی مشکل زاست، مرطوب شدن خود کفش در اثر آب و باران مشکل را دوچندان خواهد کرد. سعی کنید کفشتان خیس و مرطوب نشود و در صورت ورود آب به داخل کفش، در اولین فرصت آن را از پا خارج کنید و با استفاده از نور خورشید، سشوار، بخاری یا ابزارهای دیگر آن را خشک کنید. هنگام استفاده از وسایل حرارتی دقت کنید که با حرارت زیاد، به رویه کفش آسیب نزنید.

جوراب بپوشید

جوراب بپوشید

خیلی ها ترجیح میدهند بدون جوراب کفش بپوشند. اما برای کسانی که بوی بد پا آنها را آزار میدهد، پوشیدن جوراب کمک خوبی خواهد بود. جوراب عرق و رطوبت پا را جذب کرده و به خشک ماندن آن کمک خواهد کرد.

به همراه کتونی و پوتین که معمولا پا را به طور کامل میپوشانند و منافذ تهویه هوا ندارند، پوشیدن جوراب بسیار مفید خواهد بود.

در صورتی که کفش شما به گونه ایست که دوست ندارید جوراب آن مشخص باشد، میتوانید از جورابهای کوتاه یا رنگ پا استفاده کنید که به هر دو منظور کمک کند.

جوراب مناسب انتخاب کنید

جوراب مناسب انتخاب کنید

نوع و نحوه جوراب پوشیدن شما میتواند روی بوی بد پا تاثیر بگذارد. جورابتان را روزانه عوض کنید و بشویید. استفاده از یک جوراب در چند روز پیاپی محیط رشد باکتری ها را محیا خواهد کرد.

اگر پایتان خیلی بو میدهد از پوشیدن جورابهای نخی خودداری کنید. این جوراب ها رطوبت را در خود نگاه میدارند و به راحتی اجازه تهویه به پا نمیدهند. جورابهای نایلونی یا ضد عرق گزینه های مناسب تری برای این منظور هستند.

در هر صورت، هر نوع جورابی که به پا میکنید باید پارچه آن به گونه ای باشد که خلل و فرج مناسب برای تهویه هوا از روی پا وجود داشته باشد.

قبل از شستشوی جوراب، لایه داخلی آن را بیرون بیاورید. به این ترتیب، باکتری ها، رطوبت و پوست های مرده پا که به آن چسبیده است بهتر و بیشتر از آن شسته میشود.

رژیم غذایی خود را تغییر دهید

رژیم غذایی خود را تغییر دهید

برخی مواد غذایی هستند که در برخی افراد باعث ایجاد بوی بد در بدن میشوند. با کمتر مصرف کردن این مواد میتوانید بوی بد بدن و پا را کاهش دهید. مواد غذایی کافئین دار، سیر و پیاز، گوشت قرمزف الکل و ادویه جات تند از جمله این مواد غذایی هستند.

اگر اهل مصرف زیاد این گونه مواد غذایی هستید، ممکن است قطع یا کاهش مصرف آنها، بوی بد پای شما را از بین ببرد.

در منزل با پای برهنه حرکت کنید

در منزل با پای برهنه حرکت کنید

زمانی که در حال استراحت در منزل هستید، از پوشیدن جوراب یا کفش های خانگی خودداری کنید. به پاها اجازه بدهید تا در جریان هوا قرا گیرد و به خوبی خشک شود. در صورتی که سرمایی هستید و نیاز به پوشیدن جوراب پیدا کردید حتما از جوراب تمیز و نازک استفاده کنید.

در این زمان جوراب به پا نداشته باشید. چون جوراب انواع آلودگی و باکتری را به خود جذب میکند و در نتیجه بوی بیشتری در کفش تولید خواهد شد.

بخش دوم:درمان بوی بد پا در خانه

بخش دوم:درمان بوی بد پا در خانه

مواد و محلولهای خانگی مفیدی هستند که میتوانند در درمان و جلوگیری از بوی بد پا بسیار موثر باشند. در این بخش این محلول ها را معرفی خواهیم کرد:

  • محلول چای: تانین موجود در چای ماده ای خشک کننده است. قرار دادن بیست تا سی دقیقه ای پا در این محلول به کاهش تعریق و از بین رفتن قارچ پا کمک میکند. دو تا سه چای کیسه ای را دم کنید. چای را در یک لگن بریزید و به کمک آب سرد محلول را ولرم کنید. پا را حدود نیم ساعت در آن قرار دهید. در پایان پا را به دقت خشک کنید.
  • محلول مایع سفیدکننده: به اندازه دو قاشق غذاخوری مایع سفیدکننده را در یک لگن آب گرم حل کنید و به مدت یک هفته پاهای خود را هر روز ۵ تا ده دقیقه در آن قرار دهید. در صورتی که روی پوست پایتان احساس خشکی کردید کمی روغن نرم کننده کودک به آن بمالید. در صورتی که جوراب سفید و یا کفش سفید دارید، میتوانید از این محلول برای شستشوی آنها نیز بهره بگیرید.
  • محلول جوش شیرین: پودر پر کاربرد جوش شیرین یا بیکینگ پودر با قلیایی کردن محیط پا، فرصت رشد باکتری ها را مسدود میکند. یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را در یک لیتر آب ریخته و پاها را روزی ده تا ۱۵ دقیقه در آن قرار دهید.
  • محلول سرکه و الکل سفید: حمامی از محلول الکل سفید و سرکه را به نسبت مساوی در یک تشت بریزید و پاها را ده تا پانزده دقیقه در آن قرار دهید. سرکه و الکل هیچ ضرری برای پوست ندارند و در عوض باعث از بین رفتن قارچ ها و باکتری های پا خواهند شد.
  • لیمو ترش: یک لیموترش را دو نیم کنید و پیش از خواب، هر قسمت آن را رو، کف و بین انگشتان یک پا بکشید. اسید لیمو رشد باکتری ها را متوقف خواهد کرد.

  • بگو چطور بوی بد کفش را از بین ببرم؟

    بگو چطور بوی بد کفش را از بین ببرم؟

    راهکارهایی برای از بین بردن بوی بد کفش و کفی کفش بوی بد کفش      به یک میهمانی مهم وارد می…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در نظافت شخصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور خارش نیش پشه را درمان کنم؟

راهکارهایی برای کاهش و درمان خارش نیش پشه خارش نیش پشه     اسم پشه که می آید چیزی جز آزار …