خانه سبک زندگی مطالعه و آموزش بگو چطور در کلاس درس، مطالب را بهتر یاد بگیرم؟

بگو چطور در کلاس درس، مطالب را بهتر یاد بگیرم؟

۰
13
یادگیری در کلاس

روشهای بهینه یادگیری در کلاس درس

یادگیری در کلاس

اندک + ۱۰سال اندک تمرکز داشته باشید
در همه کلاسها هم شرکت کرده اید و در ظاهر درس را از استاد تحویل گرفته اید، ولی وقتی شب امتحان فرا میرسد احساس میکنید که کل این مباحث را برای اولین بار است که دیده اید. یا حتی از این بدتر، بعد از کلاس دوستتان از شما سوالی درباره درس میپرسد و شما با تعجب میپرسید که آیا واقعا همین موضوع در کلاس مورد بحث قرار گرفت؟

برخی هم هستند که از نیم ساعت قبل، در ردیف اول کلاس مینشینند و تمام وقت در حال یادداشت برداری هستند ولی در نهایت شرایط بهتری از شمایی که تمام وقت در حال مبارزه با چرت زدن بودید ندارند. پس چگونه میتوان درس بهتر در کلاس بیاموزیم و چه کارهایی راندمان حضورمان را بالاتر خواهد برد؟

در ادامه نکته هایی را خواهیم دید که به کمک آنها میتوان از حضور در کلاس نتیجه بهتری گرفت، درس ها را بهتر فهمید و یادگیری در کلاس را افزایش داد:

برای حضور در کلاس آماده باشید

برای حضور در کلاس آماده باشید

کسی که تا نیمه شب بیدار بوده است در کلاس صبح بیشتر از اینکه به دنبال، دنبال! کردن مباحث مطرح شده توسط استاد باشد، باید نگران چرت نزدن و تنبیه نشدن باشد.

قبل از حضور در کلاس استراحت کافی بکنید، غذای کافی و نه زیاده از حد بخورید و با آمادگی کامل در کلاس حاضر شوید.

اگر احساس خستگی میکنید، چند حرکت کششی و زدن اب به صورت هم میتواند به شما کمک بیشتری کند.

به موقع به کلاس برسید

به موقع به کلاس برسید

تاخیر در ورود به کلاس علاوه بر اینکه رشته کلام استاد را قطع میکند و نگاه های تند او را در پی خواهد داشت – البته اگر لطف کند و اجازه ورود به شما بدهد – باعث میشود که شما نیز مقدمات بحث را از دست دهید و نتوانید همزمان با مباحث پیش بروید.

پس به موقع وارد کلاس شوید و تشکیلات و نوشت افزار مورد نیازتان را راه بیندازید. اگر فرصت پیش خوانی درس را نداشتید هم میتوانید از شاگرد زرنگ های کلاس کمی اطلاعات درباره درس بگیرید.

تمرکز حواس داشته باشید

تمرکز حواس داشته باشید

تلفن همراه، بازی آنلاین، شبکه های مجازی، کتاب داستان جذاب دیروز یا مجله ای که در راه خریده اید را کنار بگذارید. اجازه ندهید موضوع دیگری غیر از موضوع درس حواس شما را پرت کند.

در صورتی که دوستانتان حرکاتی انجام میدهند که تمرکز شما را به هم میریزد، دوستانه بخواهید که در زمان درس این کار را متوقف کنند. اگر همکاری نکردند جایتان را عوض کنید و به ردیف های جلوتر بروید.

راهی برای علاقه مند شدن به موضوع پیدا کنید

راهی برای علاقه مند شدن به موضوع پیدا کنید

شاید برایتان پیش آمده باشد که متن تند یک ترانه رپ را بدون لکنت بخوانید ولی برای حفظ دو بیت شعر کلاسیک عاجز شده باشید. یا تاریخ تولد پدربزرگ فلان فوتبالیست را بدون یک روز پس و پیش بدانید ولی تاریخ پایان جنگ تحمیلی را فراموش کنید.

مغز چیزهایی که برای شما جذاب تر است را بهتر به خاطر خواهد سپرد. بنابراین باید سعی کنید در میان مطلب مورد مطالعه و آموزش به دنبال دستاویز جذابی برای علاقه مند شدن بگردید. همچنین میتوانید علاقه مندی های خود را در برخی مباحث درسی دیگر ادامه دهید.

ممکن است در علم فیزیک به مسائلی بر بخورید که برای شمایی که به ماشین و رانندگی علاقه مند هستید، ارتباط داشته باشد. در علم ریاضی مسائلی خواهید یافت که به شمایی که به ناشناخته ها علاقه مند هستید برای درک بهتر کمک میکند. یا در زیست شناسی کدهایی پیدا میکنید برای درک و شناخت بیشتر بدن و …..

اگر هیچ کدام از اینها جواب نداد باید به دنبال هدفی بالاتر و کلی تر بگردید. درس خواندن را جزیی از مسیر پیش رو برای رسیدن به رشته مورد علاقه تان تصور کنید. بین قبولی در یک درس خسته کننده و یک تابستان بدون دردسر و خوشحال رابطه برقرار کنید.

مباحث جلسه های قبل را مرور کنید

مباحث جلسه های قبل را مرور کنید

اگر فرصت نکردید تا مباحث جلسه های قبلی را تمرین کنید و هنوز بر موضوع درس مسلط نشده اید، حداقل شب قبل یا پیش از شروع کلاس، نگاهی به آنها بیندازید و ببینید از چه مسیرهایی عبور شده است و چه بخشی از سرفصل ها گفته شده است.

به این ترتیب آمادگی بهتری برای دریافت مباحث جدید خواهید داشت و بهتر میتوانید بین آنها ارتباط معنایی برقرار کنید و عملیات یادگیری در کلاس را تسریع کنید.

درباره موضوع درسی از پیش تحقیق و پژوهش کنید

درباره موضوع درسی از پیش تحقیق و پژوهش کنید

شرایط کسی که آشنایی اولیه با موضوع درسی دارد و کسی که بی خبر از همه جا پای به کلاس درس میگذارد، کاملا متفاوت است. سعی کنید پیش آگاهی نسبت به موضوع درس داشته باشید و حداقل منابع و کتابهای درسی را ورق بزنید تا چشمتان با عبارات و موضوعات جدید آشنا شود. با این کار، هم قدم و همراه با استاد پیش خواهید رفت و وقتتان درگیر آشنا شدن با مباحث جدید نخواهد شد.

در صورتی که احساس میکنید یک موضوع درسی را نمیفهمید و وقتی کتاب درسی را ورق میزنید خود را مانند گمشده ای در شهری غریب می یابید، باید در اطراف موضوع درس تحقیق و پژوهش کنید تا مسیر موضوع قرار بگیرید.

تصور کنید بدون آشنایی با آب و هوا و نقشه یک منطقه، به آن سفر کنید. طبیعی است که از دیدن خیلی از موجودات و درختان تعجب کنید وندانید که چگونه با آنها برخورد کنید. حال اگر قبل از سفر، جستجو کنید، شرایط اقلیمی آن منطقه را بشناسید، با وضعیت آب و هوایی و فرهنگ آن منطقه آشنا شوید، خیلی بهتر از این سفر لذت میبرید و بهتر با وضعیت محیط همخوان خواهید شد.

پس علاوه بر مسائل کتاب درسی، در اطراف موضوع نیز تحقیق کنید و ابتدا و انتهای داستان، سیر حوادث و وقایع مرتبط با ان را پیدا کنید تا به درک بهتر مطلب و یادگیری در کلاس کمک کند.

بین آموخته های قبلی و جدید رابطه برقرار کنید

بین آموخته های قبلی و جدید رابطه برقرار کنید

سعی کنید رابطه معناداری بین چیزهایی که پیش از این آموخته اید و مباحثی که قرار است به تازگی یاد بگیرید پیدا کنید. برای مغز راحت تر است که موضوع جدید را به نوعی با قفسه مسائل یادگرفته قبلی مرتبط کند تا اینکه سرفصل تازه ای برای تازه واردها ایجاد کند.

نکته جالب اینجاست که نیازی نیست که حتما یک درس تازه ریاضیات را به مطلب دیگری از ریاضیات پیوند بزنید. حتی اگر محاسباتی در ریاضی را با مطلبی در فیزیک مرتبط دیدیدف از این ابزار برای یادگیری بهتر موضوع بهره بگیرید.

فعالانه بیاموزید

فعالانه بیاموزید

کسانی که در کلاس درس چرت میزنند و مانند مرده ای متحرک به تخته سیاه زل میزنند، پایه اصلی یادگرفتن و به خاطرسپردن مطلب را از دست میدهند. همانطور که گفته شد، شنیدن به همراه دیدن، یادگیری را عمیق تر و حفظ کردن مطلب را راحت تر میکند.

پس سعی کنید هنگام دریافت مطلب تمام حواستان را بهآن معطوف کنید، سوال بپرسید و به سوالهای استاد پاسخ دهید. به عبارتی باید خود را درون گود بیندازید و نه اینکه از بیرون تماشاگر باشید.

یادداشت برداری کنید

یادداشت برداری کنید

نوشتن نکته ها و گفته های استاد، علاوه بر اینکه منبع خوبی برای مرورهای بعدی است، باعث جلب توجه، تمرکز شما در کلاس شده و به یادگیری فعال شما کمک خواهد کرد.

البته نباید خود را درگیر نوشتن واو به واو جمله های استاد کنید، این کار باعث میشود که به جای یادگرفتن درس، درگیر خودکار عوض کردن و خوشنویسی شوید.

پس نکته های مهم مطرح شده در کلاس را یادداشت کنید. در صورتی که قسمتی را نفهمیدید، علامت بگذارید تا در موقع مناسب درباره اش تحقیق کنید.

بلافاصله نقاط ابهام را برطرف کنید

بلافاصله نقاط ابهام را برطرف کنید

خجالت نکشید و قبل از اینکه استاد کلاس را ترک کند، سوالات خود را از او بپرسید. استادها از کسانی که سوالات هوشمندانه بپرسند استقبال میکنند.

همکلاسی ها هم میتوانند کمک فکری خوبی برای شما باشند. با همکلاسی ها جلسه های کوتاه بگذارید و درباره قسمتهای پیچیده یا نارسای کلاس صحبت کنید.

  • هیچ کاری نکردن یا حواس پرتی هوشمندانه

    بگو چطور (هیچ کاری) نکنم؟

    راهکارهایی برای حواس پرتی هوشمندانه هیچ کاری نکردن یا حواس پرتی هوشمندانه     شاید اگر کسی…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در مطالعه و آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور ورزشکار حرفه ای شوم؟ – بخش دوم

نیازها و مقدمات تبدیل شدن به یک ورزشکار حاضر در ورزش حرفه ای ورزش حرفه ای    ویترین ورزش ق…