خانه رایانه و الکترونیک تلفن همراه بگو چطور مصرف باتری موبایل را کاهش دهم؟

بگو چطور مصرف باتری موبایل را کاهش دهم؟

۱
11
کاهش مصرف باتری موبایل

راهکارهایی برای کاهش مصرف باتری تلفن همراه

مصرف باتری موبایل

اندک + ۱۵ سال اندک باتری را قبل از تخلیه کامل، شارژ کنید

وابستگی به تلفن همراه موضوعی نیست که کسی ان را کتمان کند. شبکه های اجتماعی، تماسهای کاری و شخصی، اپلیکیشن های کاربردی، کاربردهای ساده مانند ساعت و ماشین حساب، تلفن همراه را به یک منشی همه کاره و تاثیرگذار بر زندگی ما تبدیل کرده است.

یکی از کابوس های یک موبایل سوار!! تمام شدن باتری آن است. خاموش شدن باتری که بر اساس قانون مرفی همیشه در بدترین شرایط و حالت اتفاق می افتد.

در شرایط عادی از آنجایی که معمولا جریان برق در دسترس داریم، شاید خیلی به وضعیت باتری توجه نکنیم ولی وقتی برای کارهای شخصی مدت طولانی در سطح شهر هستیم و از آن مهمتر در سفرهای بین شهری و طبیعت گردی، حفظ جان باتری تا حد امکان برایمان اهمیت ویژه ای خواهد داشت.

در ادامه راهکارهایی را خواهیم دید که به داشتن تلفن همراهی با مصرف باتری کمتر  و کاهش مصرف باتری موبایل منجر خواهد شد:

بخش اول: راهکارهای کاهش مصرف باتری موبایل

تلفن را خاموش کنید

تلفن را خاموش کنید

راه حل خاموش کردن گوشی شاید به نظرتان مضحک بیاید ولی باید بدانید که تلفن روشن در هر صورت باتری را مصرف خواهد کرد. پس اگر مدت زمان طولانی به تلفن نیاز ندارید مثلا هنگام خوابیدن و یا زمان طولانی در محیطی هستید که آنتن دهی خوبی ندارد، بهترین راهکار برای کاهش مصرف باتری، خاموش کردن آن است.

البته توجه داشته باشید که این راهکار زمانی موثر است که حداقل یکی دو ساعت نیازی به تلفن نداشته باشید والا روشن شدن موبایل خود فرایند پر مصرفی است و خاموش روشن شدن در بازه های زمانی کوتاه مصرف را نه تنها کاهش که افزایش خواهد داد.

مصرف کننده های پرمصرف را شناسایی کنید

مصرف کننده های پرمصرف را شناسایی کنید

در قسمت تنظیمات گوشی های اندرویدی و آیفون، بخش مستقلی به نام باتری وجود دارد. سری به آن بزنید و ببینید چه بخشهایی از گوشی بیشترین مصرف انرژی را داشته اند. به طور معمول بیشترین مصرف از آن صفحه نمایش یا Screen ، سیستم عامل، حالت آماده به کار تلفن یا Cell Standby و شبکه بیسیم یا وای فای خواهد بود.

اگر برنامه یا اپلیکیشن خاصی دیدید که مصرفی بیش از ده تا پانزده درصد داشت، در سلامت آن شک کنید و در صورت امکان با برنامه دیگر جایگزین کرده و یا نسخه به روز تری از آن نصب کنید.

مصرف انرژی صفحه نمایش را کاهش دهید

مصرف انرژی صفحه نمایش را کاهش دهید

 • صفحه نمایش های بزرگ در تلفن های هوشمند، یکی از منابع اصلی مصرف باتری موبایل هستند. برای کم شدن مصرف، نور صفحه نمایش را از حالت اتوماتیک خارج کرده و روی کمترین حالت قرار دهید.
 • از پس زمینه های تیره رنگ استفاده کنید و همچنین از پس زمینه های متحرک دل بکنید.
 • گوشی را با فاصله زمانی بیشتری چک کنید. هر بار که صفحه نمایش را روشن میکنید، باتری گوشی آه سوزناکی میکشد و درصدی انرزی خرج عادت شما میکند.
 • زمان روشن ماندن صفحه نمایش در حالت بیکاری را روی کمترین حالت قرار دهید. در صورتی که گوشی به صورت ناحودآگاه در جیبتان روشن میشود، روی آن رمز بگذارید تا صفحه به دلخواه روشن نشده و فعالیتی روی گوشی شما انجام نشود.
 • ابزارها و ویجت های مختلف مانند وضعیت اب و هوا که روی صفحه اصلی شما حضور دارند نیز به صورت زیرزیرکی در حال مصرف باتری شما برای فعالیت و به روزرسانی خود هستند. آنها را ببندید و غیر فعال کنید.

قدرت آنتن دهی را مدنظر داشته باشید

قدرت آنتن دهی را مدنظر داشته باشید

منطقه ای که آنتن دهی ضعیفی داشته باشد، قربانگاه شارژ باتری است. با کاهش قدرت سیگنال، تلفن همراه برای انجام دادن مهمترین وظیفه خود که همانا حفظ ارتباط شما با شبکه تلفن است، با دستپاچگی در به در به دنبال سیگنال میگردد.

این جستجو بسیار انرزی بر است و بهتر است در زمانهایی که در منطقه ای با آنتن دهی ضعیف قرار دارید، تلفن را خاموش کرده و یا در حالت هواپیما قرار دهید.

سیستم های رادیویی اضافه را خاموش کنید

سیستم های رادیویی اضافه را خاموش کنید

تلفن های همراه هوشمند حداقل چهار قابلیت بیسیم یا رادیویی دارند، اینترنت همراه، وای فای، بلوتوث و جی پی اس. در بیشتر موارد به هیچ کدامشان نیاز ندارید. پس بهتر است که آنها را تا زمانی که احتیاج مبرم پیدا نکردید خاموش کنید و در نتیجه مصرف باتری موبایل را کاهش دهید.

اینترنت همراه به خصوص از نسل چهارم یا ۴G قاتل باتری هستند. تنها زمانی آن ها را فعال کنید که قصد بررسی و چک کردن شبکه ای اجتماعی را دارید. در تلفن ها این قابلیت وجود دارد که حالت شبکه را تغییر دهید. در موارد خاص میتوانید به جای ۴G از ۲G استفاده کنید تا مصرف باتری باز هم کاهش یابد. غیرفعال کردن سیم کارت دوم هم خیلی در کاهش مصرف باتری موثر است.

قابلیت مکان یا جی پی اس بیشتر در سفر و کوه و طبیعت گردی به کمک شما خواهد آمد. بلوتوث فقط هنگام رد و بدل کردن فایل و نهایتا استفاده از هدست بلوتوثی کارکرد دارد. وای فای یا بیسیم را در دفتر کار یا منزل روشن کنید.

در موارد خاص گوشی را در حالت هواپیما قرار دهید و کلا ارتباطش را با دنیای خارج قطع کنید.

اپلیکیشن های اضافه را پاک و بقیه را به روز رسانی کنید

اپلیکیشن های اضافه را پاک و بقیه را به روز رسانی کنید

گول ظاهر مظلوم اپلیکیشن هایی که صفحه خانگی شما را پر کرده اند را نخورید. بسیاری از آنها ممکن است در پس زمینه مشغول شخم زدن باتری شما باشند. یک قانون ساده را رعایت کنید. اپلیکیشن های بلا استفاده و مشابه را حذف کنید.

نگران نباشید، در عهد اینترنت دیال آپ زندگی نمیکنید. اگر نیاز شد در چشم بر هم زدنی هر کدام از آنها را بخواهید به راحتی دانلود خواهید کرد.

با امکانات و ابزارهای گوشی کمتر کار کنید

با امکانات و ابزارهای گوشی کمتر کار کنید

وقتی فاصله زیادی با نزدیک ترین امکان شارژ تلفن دارید، دوربین و عکس گرفتن و فلاش زدن را فراموش کنید.  قابلیت های گوشی را برای روزهای غنی بودن و نزدیکی به انرژی بگذارید و قناعت پیشه کنید.

موسیقی در مدت زمان عدم دسترسی به انرژی زنده خواهد ماند. پس مشکلی پیش نمی اید اگر گوش کردن موسیقی یا بازی کردن را ترک کنید و گوشی را به حال خود بگذارید.

صداهای اضافه و ویبره را قطع کنید

صداهای اضافه و ویبره را قطع کنید

اجازه ندهید آرمیچرهای گردان ویبره تلفن، شیره جان باتری را بمکد. ویبره را به کلی قطع کنید و صدای تلفن را نیز کاهش دهید. میتوانید صدای نوتیفیکیشن ها را نیز قطع کنید.

زمان تماسهای تلفنی را کاهش دهید

زمان تماسهای تلفنی را کاهش دهید

تماسهای تلفنی را کوتاه کنید. در میانه کم شارژی از خاله و خانباجی سوال نپرسید و یک راست سر اصل مطلب بروید. نگران عکس العمل طرف مقابل هم نباشید. یک جمله ” باتری ام در حال تمام شدن است” مشکل را حل میکند.

اگر احساس میکنید نمیتوانید جلوی حرف زدن خود و یا طرف مقابل را بگیرید، پیامک بدهید.

بخش دوم: راهکارهای نگهداری بهتر از گوشی موبایل

قبل از خالی شدن کامل باتری، آنرا شارژ کنید

قبل از خالی شدن کامل باتری، آنرا شارژ کنید

داستان پر و خالی شدن کامل باتری مربوط به باتری های قدیمی و عتیقه است. باتری های یون لیتیوم اتفاقا با خالی شدن کامل، اسیب خواهند دید و قدرت شارژشان کاهش خواهد یافت. هر وقت به برق دسترسی پیدا کردید باتری را شارژ کنید و نگذارید باتری کامل خالی شود.

باتری را خنک نگاه دارید

باتری را خنک نگاه دارید

گرم شدن بیش از حد باتری کیفیت عملکرد و کارایی آن را کاهش خواهد داد. بهترنی حالت برای باتری قرار گرفتن در دمای اتاق است.

بنابراین تا حد ممکن گوشی را در جیبتان قرار ندهید تا گرمای بدن باتری را گرم نکند. تلفن را روی داشبورد گرم اتومبیل یا در معرض تابش مستقیم خورشید قرار ندهید.

اگر هنگام شارژ شدن، باتری گوشی شما زیادی داغ شد احتمال دارد شارژر یا کابل آن مشکل داشته باشد.

اتصالات سر باتری را تمیز کنید

اتصالات سر باتری را تمیز کنید

اگر تلفن شما از انواعی است که باتری آن قابل جدا شدن است، بد نیست هر از چندی، باتری را ازتلفن خارج کنید و قسمت های مسی اتصال آن به تلفن را با کمک گوش پاک کن و اندکی الکل تمیز کنید.

اتصالات روی تلفن را نیز به همین روش پاک کنید تا سولفاته های احتمالی از روی آنها پاک شود و اتلاف انرژی کاهش یابد.

اگر سولفاته روی باتری زیاد بود میتوانید از استون یا پاک کننده لاک ناخن استفاده کنید البته به شرطی که این مواد خورنده به بدنه باتری یا تلفن تماس پیدا نکنند.

باتری نیمه جان را تعویض کنید

باتری نیمه جان را تعویض کنید

 • اگر باتری تلفن شما سریع شارژ خالی میکند حتی اگر استفاده خاصی از آن نکردید و سریع هم شارژ میشود.
 • اگر باتری هنگام شارژ شدن با هر شارژری بیش از حد داغ شد.
 • اگر باتری هنگام استفاده به صورت غیرطبیعی داغ شد.
 • اگر که باتری باد کرد و از شکل اولیه خارج شد.

 

یعنی باتری تلفن شما در روزهای پایانی عمر خود به سر میبرد و باید باتری تازه ای جایگزین آن کنید.

کالیبره کردن باتری تلفن

کالیبره کردن باتری تلفن

گهگاه ممکن است سیستم عامل نتواند از ظرفیت کامل باتری استفاده کرده و آن را مدیریت کند. در این حالت کالیبره کردن باتری میتواند شرایط استفاده از باتری را بهبود داده و عملا مدت زمان بیشتری از باتری ککار بکشید. برای کالیبره کردن باتری به مقاله بگو چطور باتری موبایل را کالیبره کنم؟ مراجعه کنید.

نکته: اگر با تمام روش ها مصرف باتری کاهش نیافت و همچنین باتری شما علایم باتری در حال بازنشستگی را ندارد، ممکن است سیستم عامل تلفن شما آلوده شده و مشکل پیدا کرده باشد. در این حالت بازگشت به تنظیمات کارخانه و یا نهایتا فلش کردن گوشی ممکن است مشکلات شما را پایان دهد

پاور بانک یا شارژر اتومبیل به همراه داشته باشیدی

پاور بانک یا شارژر اتومبیل به همراه داشته باشیدی

گاهی اوقات نمیشود از امکانات گوشی دل کند و یا شیوه کاری شما به گونه ایست که نمیتوانید از تلفنتان جدا شوید. شما باید یک پاوربانک متناسب با مصرفتان را با استفاده از راهنمایی های بگو چطور پاوربانک مناسب خریداری کنم؟ بخرید و یا یک شارژر اتومبیل که برق قسمت فندک را به برق پنج ولت با خروجی USB تبدیل میکند خریداری کنید. توجه کنید که استفاده از شارژر های نامرغوب میتواند به تلفن و باتری آن آسیب بزند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تلفن همراه

یک دیدگاه

 1. فروشگاه یو پی اس

  ۹۶/۰۹/۰۳ در ۳:۴۲ ب.ظ

  ممنون پست مفیدی بود

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور ویدیوهای توئیتر را دانلود کنم؟

راهکارهایی برای دانلود ویدیوهای توئیتر در اندروید و ویندوز ویدیوهای توئیتر     توئیتر مانن…