خانه سبک زندگی دکوراسیون بگو چطور لوازم اتاق نشیمن را بچینم؟

بگو چطور لوازم اتاق نشیمن را بچینم؟

۰
17
نحوه چینش مبلمان

نحوه صحیح قرار گیری و چینش مبلمان و لوازم خانه

چینش مبلمان

هزینه لوازم خانه + ۱۵سال اندک مقیاس ها را با دقت محاسبه کنید

خانه جدیدی گرفته اید یا از دکوراسیون خانه ای که در آن زندگی می کنید خسته شده اید و وقت آن رسیده است که فضای خانه را تغییر دهید. اگر پولدار هستید می توانید به یکی از شرکت های طراحی داخلی معتبر بسپارید و با خیال راحت به نظاره بنشینید یا اینکه می توانید خودتان دست بکار شوید و یک چیدمان اصولی برای خانه تان در نظر بگیرید.

اما از کجا باید شروع کرد؟ چه چیزی را کجا گذاشت؟ آیا قرارگیری لوازم درست خواهد بود؟ ما به شما خواهیم گفت چگونه اتاق نشیمن را بچینید.

اتاق را خالی کنید

اتاق را خالی کنید

اگر خانه ای خالی تحویل گرفته اید که چه بهتر. اما اگر می خواهید خانه ای که در آن سکونت دهید را تغییر دکوراسیون دهید اتاق را کاملا از هر آنچه که هست خالی کنید.

اگر برایتان مقدور نیست که وسایل را از اتاق خارج کنید و یا فضای دیگری ندارید که وسایل را به صورت موقت در آن بگذارید یک گوشه آنها را قرار داده و بقیه فضا را خالی کنید.

دیوارها و وسایل بزرگ را متر کنید

دیوارها و وسایل بزرگ را متر کنید

ابتدا باید همه چیز بصورت تئوری محاسبه شود تا روی کاغذ درست تصمیم بگیرید و مجبور نباشید هر بار کلی وسایل سنگین را جابجا کنید. اندازه دیوارها را یادداشت کنید سپس طول، عرض و ارتفاع لوازم سنگین را محاسبه کنید.

روی کاغذ پلان اتاق را ترسیم کنید

روی کاغذ پلان اتاق را ترسیم کنید

تصور کنید از بالا دارید به اتاق نگاه می کنید در حالی که سقف ندارد. حالا دیوارها را طبق ابعادی که نوشته اید تقسیم بر عدد ثابتی کنید تا مقیاسی در ابعاد کاغذتان بدست آید و با نسبت های درست آن را ترسیم کنید. بگو چطور پلان یک اتاق را رسم کنم؟ به شکلی مفصل تر این مرحله را به شما یاد خواهد داد.

بعد از کشیدن پلان خانه، لوازم بزرگ خانه را اندازه گیری کنید و روی کاغذی دیگر آنها را بکشید و دورش را با قیچی برش بزنید. بعد آنها را در پلان بچینید و جابجا کنید تا متوجه شوید هر وسیله چه فضایی را اشغال خواهد کرد و جای مناسبش کجاست.

می توانید از نرم افزارهای طراحی داخلی استفاده کنید. اگر مهارت استفاده از نرم افزارهای گرافیکی را دارید می توانید از آنها بهره ببرید. کار با نرم افزار تری دی مکس مشکل و سنگین و زمان بر است اما اپلیکیشن گوگل کروم به نام Chrome 5D بسیار در این زمینه به شما کمک خواهد کرد و کار با آن راحت است و چینش مبلمان را به شکل حقیقی تری به شما نشان خواهد داد.

یک نقطه کانونی انتخاب کنید

یک نقطه کانونی انتخاب کنید

در اتاق نشیمن نقطه کانونی می تواند تلویزیون، یک اثر هنری، شومینه، قفسه کتاب یا حتی یک پنجره با منظره ای زیبا باشد. انتخاب آن بستگی به سلیقه و روحیه شما دارد. وسایل اصلی اتاق باید حول نقطه کانونی چیده شوند. پس باید نقطه ای مناسب از اتاق را انتخاب کنید که فضای کافی داشته باشد.

وسایلی متناسب با فضا انتخاب کنید

وسایلی متناسب با فضا انتخاب کنید

اگر این گزینه را دارید که تازه می خواهید مبلمان تهیه کنید و یا می خواهیدلوازم منزل را عوض کنید ابتدا مساحت اتاق را بسنجید و طبق آن وسایلی متناسب با آن تهیه کنید. در نظر بگیرید که حداقل یک متر باید دور لوازم بزرگ خانه خالی باشد تا از فضا به راحتی بتوان استفاده کرد و در آن رفت و آمد کرد. به عنوان مثال میز ناهارخوری بزرگ در یک فضای کوچک نه تنها محیط را زشت خواهد کرد بلکه مانعی برای عبور و مرور محسوب می شود.

نقطه کانونی را در جایش قرار دهید

نقطه کانونی را در جایش قرار دهید

ما ایرانی ها زیادی به تلویزیون وابسته ایم پس به احتمال زیاد نقطه کانونی در خانه ما تلویزیون خواهد بود. آن را در بهترین نقطه از اتاق قرار دهید. باید در جایی قرار گیرد که در معرض دید باشد و توجه را جلب کند.

نقطه کانونی را برجسته نشان دهید

نقطه کانونی را برجسته نشان دهید

برای اینکه بیشتر توجهات به نقطه کانونی جلب شود مهم است که دیوار پشت تلویزیون کمی متفاوت باشد. می توانید میز تلویزیون زیبایی انتخاب کنید و متناسب با رنگ آن اطراف تلویزیون را تاقچه و قفسه بزنید و در آن دکوری های زیبا قرار دهید و یا می توانید مجموعه ای ازسرگرمی ها را کنار هم بچینید. یا کاغذ دیواری متفاوتی برای دیوار پشت تلویزیون انتخاب کنید.

فرش ها را پهن کنید

فرش ها را پهن کنید

ابعاد فرش باید متناسب با فضایی باشد که در آنجا پهن میشود. فرشی که قرار است روبروی نقطه کانونی پهن شود باید به صورت یک قاب یا فریم عمل کند. پس دو حالت دارد.

بهتر آن است که در ابعادی باشد که مبلمان حول آن چیده شود و ده سانت با لبه فرش فاصله داشته باشد و یا در حالت دوم همه ی مبلمان روی فرش قرار گیرد. اینکه نصف مبل از فرش بیرون باشد آنقدرها زیبا نیست. برای اینکه در این مورد بیشتر بدانید به مطلب بگو چطور فرش متناسب با چینش فضا را انتخاب کنم؟ را مطالعه کنید.

مبلمان را بچینید

مبلمان را بچینید

مبل ها را حول نقطه کانونی بچینید. اما نباید به دیوار بچسبانید. فاصله استاندارد مبل تا دیوار اتاق یک متر است اما برای اتاق های کوچک این مقدار زیاد است نباید به دیوار بچسبد. فاصله ای که مبل ها با دیوار دارند باعث می شود خانه از حالت خفگی خارج شود.

در چینش مبلمان فاصله بین مبل ها نیز باید به گونه ای باشد که میهمانان روبروی هم بنشینند و مجبور نباشند برای صحبت فریاد بزنند و یا گردنشان را زیادی بچرخانند. فاصله استانداردی که بین دو مبل روبرو در نظر گرفته می شود بین ۱٫۸ متر تا ۲٫۴ متر است.

اینکه مبل های بزرگ و کوچک را چگونه کنار هم قرار دهید کاملا سلیقه ای است اما سعی کنید مبل یک نفره در کنج قرار نگیرد و با شیب ملایمی به سمت نقطه کانونی قرار داشته باشد. میزها را به گونه ای قرار دهید که هر نقطه نشیمن یک میز در دسترس برای گذاشتن نوشیدنی یا ظرف های پذیرایی داشته باشد. سعی کنید چینش مبلمان به گونه ای باشد که هر بار که میهمان مینشیند مجبور به جابجا کردن میزها برای پذیرایی نشوید.

میز ناهار خوری را نزدیک آشپزخانه قرار دهید

میز ناهار خوری را نزدیک آشپزخانه قرار دهید

میز ناهارخوری را ترجیها نزدیک آشپزخانه و در جایی قرار دهید که محل عبور و مرور نباشد. نزدیک تلویزیون نیز قرار ندهید. اگر فضای خانه شما کوچک است و میزتان بزرگ می توانید زمان هایی که میهمان ندارید یک سمت آن را به دیوار بچسبانید و از سمت دیگر استفاده کنید.

در چینش مبلمان به ارتفاع وسایل دقت کنید

در چینش مبلمان به ارتفاع وسایل دقت کنید

اگر می خواهید از مجسمه، آباژور، گلدان و یا دکوری خاصی در کنج های خانه استفاده کنید سعی کنید قد آن و یا ارتفاع آن هنگامی که روی میز قرار می گیرد بلند تر از لبه پشت مبل باشد.

نور مناسب برای فضا در نظر بگیرید

نور مناسب برای فضا در نظر بگیرید

نور کم فضا را کسل کننده و کوچک نشان می دهد و نور زیاد چشم ازار باشد و احساس خوشایندی منتقل نکند. نور سفید فضا را بزرگتر نشان می دهد اما یکنواخت و کسل کننده است. نور زرد گرم و ملایم است اما فضا را کوچک و کدر نشان می دهد. بهترین نور باید ترکیبی از نور سفید (مهتابی) و نور زرد باشد.

مسیرهای ورودی باید باز باشند

مسیرهای ورودی باید باز باشند

روبروی درها و مسیرهایی که برای رسیدن به هر فضا طی می کنید باید باز باشند و نباید جلویشان مانعی وجود داشته باشد. تصور کنید نیمه شب می خواهید از اتاق خواب به آشپزخانه بروید تا آب بخورید. چه حالی می شوید اگر با چشمان نیمه باز پایتان را به پایه ی مبل بکوبیدیا محکم به میز ناهارخوری بخورید. چینش مبلمان باید به گونه ای باشد که رفت و آمد را مختل نکند.

مسیرهای رفت و آمد را پیشبینی کنید و و چیزی در آن مسیر نچینید. همچنین مبلمان را به گونه ای بچینید که میهمان در جایش گیر نکند. و بتواند هر زمان خواست بدون ایجاد مزاحمت برای میهمانان دیگر از جایش بلند شده و راحت حرکت کند.

تابلوها را با دقت روی دیوار نصب کنید

تابلوها را با دقت روی دیوار نصب کنید

دیوارهای پهن و بلند را میتوانید با تابلوهای هنری و نقاشی بپوشانید. باید تابلو را بالاتر از لبه ی پشتی مبل نصب کنید. از آینه ها نیز با دقت استفاده کنید. آینه ها فضای خانه را بزرگ تر و درخشان تر نشان می دهد اما گاهی استفاده بی مورد از آن باعث می شود فضا کم ارزش و سطح پایین به نظر برسد.

از پرده های بلند استفاده کنید

از پرده های بلند استفاده کنید

پرده های بلند باعث می شود سقف بلندتر به نظر برسد و فضا را دلبازتر نشان دهد. همچنین تقارن اتاق نسبت به پنچره و و خطوط دیوارها بهتر می شود.

برای چینش فضا از تقارن کمک بگیرید

برای چینش فضا از تقارن کمک بگیرید

زمانی که وسایل را میچینید سعی کنید تقارن داشته باشند. فاصله های بینشان یکسان باشد و کاملا روبروی هم باشند. روبروی یک وسیله مانند تلویزیون یک بوفه یا قفسه کتاب بگذارید. اگر یک طرف مبل را مجسمه گذاشتید سمت دیگرش را نیز با دکوری دیگری پر کنید. تقارن باعث می شود چینش فضا چشم نوازتر باشد.

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در دکوراسیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور سوراخهای روی دیوار را پر کنم؟

راهکارهایی برای پوشش خرابی ها و پرکردن سوراخ دیوار قبل از رنگ کردن پرکردن سوراخ دیوار     …