خانه خانه داری شستشو بگو چطور لکه خون را از لباس پاک کنم؟

بگو چطور لکه خون را از لباس پاک کنم؟

۰
13
راهکارهایی برای پاک کردن لکه خون از لباس

راهکارهایی برای پاک کردن لکه خون از لباس

لکه خون

اندک + ۱۵سال اندک هنگام استفاده از محلول های شیمیایی دستکش بپوشید

حتما تا به حال تجربه داشته اید که لباستان خونی شده باشد و متوجه آن نشده و یا فرصت شستشو پیدا نکرده باشید و لکه خشک شده باشد. می توانید آن لباس را تبدیل به قاب دستمال کنید و یا می توانید طبق روش هایی که این مطلب در اختیارتان می گذارد لکه را کاملا از لباستان پاک کنید حتی اگر خشک شده باشد. اگر لکه خون روی فرشتان ریخت مطلب بگو چطور لکه فرش را پاک کنم؟ به شما کمک خواهد کرد.

آب گرم و خشک کن لباس ممنوع!

آب گرم و خشک کن لباس ممنوع!

اگر لکه ی خون را با آب گرم بشویید لکه ثابت شده و پاک نمی شود پس آن را تحت هیچ شرایطی با آب داغ نشویید. از خشک کن ماشین لباسشویی نیز استفاده نکنید وگرنه رنگدانه ها به بافت لباس نفوذ کرده دیگر پاک نخواهند شد.

لکه ی تر را با آب سرد بشویید

لکه ی تر را با آب سرد بشویید

اگر در لحظات ابتدایی متوجه آغشتگی لباس به خون شده اید و می توانید آن را بشویید لباس را برعکس کنید و پشت لکه را در مسیر جریان آب سرد بگیرید تا ذرات خون را به سمت بیرون هل دهد.. کم کم لکه محو خواهد شد. اگر قرار دادن در مسیر جریان آب سرد کافی نبود همزمان که زیر جریان آب سرد است با یک پارچه تمیز روی لکه بکشید تا محو شود.

روی لکه خون سرکه سفید بریزید

روی لکه خون سرکه سفید بریزید

روی لکه را سرکه سفید ریخته و ده دقیقه فرصت دهید تا به بافت پارچه نفوذ کند. اگر سرکه سفید ندارید از آبلیمو استفاده کنید. سپس آن را با آب سرد آبکشی کنید و در آفتاب پهن کنید. نور خورشید کامل کننده ی این روش است پس فقط در روز آفتابی می توان از این روش استفاده کرد.

روی لکه نوشابه بریزید

روی لکه نوشابه بریزید

در میهمانی هستید و ناگهان بر اثر صانحه ای لکه ای خون روی لباستان می ریزد. روی آن را فورا نوشابه گازدار بریزید و سپس با آب سرد آبکشی کنید. لکه به راحتی پاک می شود.

روی لکه صابون بکشید

روی لکه صابون بکشید

لباس را برگردانید تا روی لکه را از جهت درست لباس صابون بکشید. هر نوع صابونی را می توان استفاده کرد اما صابون های سنتی مانند صابون مراغه یا صابون ساری بهتر جواب می دهند. یک لایه نازک از صابون را روی لکه ایجاد کنید.

حال با دو دستتان لکه را چنگ بزنید و الیاف را به هم بسایید. لکه را از وسط به دو قسمت تقسیم کنید و دو طرف را به هم مالش دهید. سپس با آب سرد آبکشی کنید. این کار را چند بار تکرار کنید تا لکه کاملا پاک شود. اگر هم شکست خوردید مراحل دیگر را امتحان کنید.

از پودرهای رختشویی آنزیم دار استفاده کنید

از پودرهای رختشویی آنزیم دار استفاده کنید

یک لگن آب سرد اماده کنید و در آن یک دوم پیمانه پودر رختشویی آنزیم دار بریزید. سپس لباس را به مدت یک ساعت در محلول بخیسانید و سپس روی لکه را با یک مسواک قدیمی کاملا بسایید تا لکه پاک شود.

از آب اکسیژنه کمک بگیرید

از آب اکسیژنه کمک بگیرید

هیدروژن پروکساید یا محلول آب اکسیژنه سه درصد برای پاک کردن لکه خون بسیار اثر گذار هستند اما رنگ لباس های رنگی را نیز خراب خواهند کرد پس فقط از آن در لباس های سفید استفاده کنید. آب اکسیژنه را می توانید از داروخانه ها و یا فروشگاه های لوازم آزمایشگاهی تهیه کنید.

محلول سفید کننده استفاده کنید

محلول سفید کننده استفاده کنید

یک پیمانه محلول سفید کننده ی البسه را در شش پیمانه آب سرد حل کنید و لباس لکه شده را به مدت دو ساعت در آن قرار دهید. سپس آن را با آب سرد آبکشی کنید. اگر لکه ازبین نرفت کمی قسمت لکه شده پارچه را به هم بسایید. فقط دقت کنید هنگام شستشو محلول به اطراف نپاشد چون با برخورد به هر چیزی آن را بیرنگ خواهد کرد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در شستشو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور برچسب راهنمای لباس را بخوانم؟

راهنمای علائم و نشانه های مشخصات روی برچسب راهنمای لباس برچسب راهنمای لباس     لباس نویی م…