خانه سبک زندگی روانشناسی بگو چطور فرزندم را برای ورود به مدرسه آماده کنم؟

بگو چطور فرزندم را برای ورود به مدرسه آماده کنم؟

۰
13
امادگی برای ورود به مدرسه

راهکارهایی برای آمادگی بیشتر هنگام ورود به مدرسه و سال تحصیلی جدید

ورود به مدرسه

اندک + ۱۸سال اندک به فرزندتان سختگیری نکنید
باز آمد بوی ماه مدرسه و وسایل رنگارنگ مدرسه را مهیا کرده اید و خوشحال از بزرگتر شدن فرزندتان منتظر رسیدن روز مدرسه اید. اما از خود پرسیده اید آیا شما و فرزندتان برای آغاز سال تحصیلی جدید و ورود به مدرسه آمادگی دارید یا خیر؟

در این مقاله به شما خواهیم گفت چه کارهایی کمک می کند تا حس خوشایندتری نسبت به آمادگی و محیط تحصیلی فرزندتان داشته باشید.

در مورد مدرسه اطلاعات کسب کنید

در مورد مدرسه اطلاعات کسب کنید

اگر فرزندتان به مدرسه ای که قبلا می رفته باز می گردد و یا قرار است به مدرسه جدیدی برود در هر دو صورت بهتر است مدرسه و قوانین آن را بررسی کنید. آیا قوانین خاصی دارد؟ معلم های فرزندتان چه کسانی هستند؟ برنامه تحصیلی آن چگونه است؟ نحوه برگزاری آزمون ها و نوع ارزش گذاری آن ها چگونه است؟ اگر برایتان مقدور است شخصا به مدرسه بروید و با محیط آن آشنا شوید و با اولیا مدرسه به گفتگو بنشینید و یا با مدرسه تماس بگیرید و تلفنی ابهامات خود را رفع کنید. حتی می توانید اینترنتی تحقیق کنید البته اگر اطلاعات مدرسه در وب باشد.

به فرزندتان عادت دهید زودتر به رختخواب برود

به فرزندتان عادت دهید زودتر به رختخواب برود

قبل از ورود به مدرسه بچه ها معمولا تا دیروقت بیدارند و صبح نیز دیرتر از خواب برمیخیزند. اما وقتی به زمان مدرسه نزدیک می شویم باید به زود خوابیدن و زود بیدار شدن عادت کنند. تقریبا سه هفته قبل از آغاز مدرسه فرزندتان را یک ربع زودتر به رختخواب هدایت کنید و صبح نیز او را یک ربع زودتر بیدار کنید. دو هفته مانده به مدرسه این زمان را دو برابر کنید و یک هفته مانده به مدرسه او باید یک ساعت زودتر بخوابد و یک ساعت زودتر بیدار شود. با این روش فرزندتان عادت می کند زودتر برخیزد و صبح ها سرحال تر است. اگر معترض است که در ساعت تعیین شده خوابش نمی برد مقاله بگو چطور زود خوابم ببرد؟ را مطالعه کرده و او را کمک کنید.

او را به خوردن صبحانه کامل عادت دهید

او را به خوردن صبحانه کامل عادت دهید

بعضی از کودکان و نوجوانان بخاطر اینکه در ایام تعطیل دیر از خواب برمی خاستند و ساعت صبحانه خوردنشان دیرتر از موعد بود صبح زود میل و اشتیاقی به صبحانه ندارند. سعی کنید با تهیه غذاهای محبوبشان آنها را به خوردن صبحانه ترغیب کنید تا در طول مدرسه انرژی کافی برای یادگیری و فعالیت های دیگر داشته باشند.

برای میان وعده در مدرسه غذاهای سالم را پیشنهاد دهید

برای میان وعده در مدرسه غذاهای سالم را پیشنهاد دهید

برای فرزندتان میوه و یا ساندویچ بگذارید تا در زنگ تفریح به خوراکی های نا سالم و اسنک ها روی نیاورد. نوع تغذیه فرزندتان بسیار در یادگیری او اهمیت دارد.

قبل از ورود به مدرسه آمادگی های شخصی را به او آموزش دهید

قبل از ورود به مدرسه آمادگی های شخصی را به او آموزش دهید

به فرزندتان یاد دهید قبل از اینکه بخوابد کتاب ها و دفترهای مربوط به دروس فردا را آماده کند و لوازم تحریر را نیز در کیفش بگذارد. لباسش را مرتب کند و اگر کثیف است آن را بشوید و اتو کند. اگر در سنی نیست که این کارها را انجام دهد او را کمک کنید.

اگر فرزندتان کوچک است و کفشش بند دارد به او یاد دهید بند کفشش را خودش ببندد. مطمئنا وقتی کودک به سن مدرسه رسید می تواند به توالت برود و خودش را رفع و رجوع کند. اما اگر هنوز بلد نیست حتما به او آموزش دهید و شلواریبه تنش کنید که دکمه یا زیپش سفت نباشد. روی شستن دست پس از استفاده از توالت تاکید داشته باشید.

مهارت های اولیه آموزشی را به او یاد دهید

مهارت های اولیه آموزشی را به او یاد دهید

اگر کودکتان به پیش دبستانی می رود یا کلاس اولی است خوب است مهارت های آموزشی همچون شناخت رنگ ها، شمردن تا ده، شناخت اشکال هندسی ساده و کشیدن خط های صاف و مورب و از این دست مهارت های اولیه را بلد باشد تا اعتماد به نفسش در مدرسه و هنگام آموزش توسط معلم بالا رود. آموزش این مهارت ها آسان است و زمان بر نیست اما اگر هم به نظرتان کار سختی آمد کودکتان در مدرسه خواهد آموخت.

لوازم مدرسه را تهیه کنید

لوازم مدرسه را تهیه کنید

بسته به سن مدرسه فرزندتان از پیش دبستانی گرفته تا پیش دانشگاهی نوع لوازم مورد نیازمتفاوت است. بعضی از مدارس لیست چیزهایی را که برای تحصیل نیازاست در اختیارتان خواهند گذاشت. می توانید لوازم اولیه را تهیه کنید و چیزهایی که شک دارید نیاز می شود را در طول مدرسه خریداری کنید.

مدرسه را شبیه سازی کنید

مدرسه را شبیه سازی کنید

اگر کودکتان تازه قرار است به مدرسه برود و هیچ تصوری از کلاس درس و محیط مدرسه ندارد بهتر است خلاقیت به خرج دهید و در یک اتاقی که تلویزیون و کامپیوتر ندارد با کودکتان فضای مدرسه را شبیه سازی کرده بازی کنید. بچه ها عاشق بازی هستند پس هم لذت خواهند برد و هم به تصویر سازی راجع به مدرسه و کاهش اضطرابش به او کمک خواهید کرد.

مسیر رفت و آمد به مدرسه را بررسی کنید

مسیر رفت و آمد به مدرسه را بررسی کنید

مسیری که هر روز فرزندتان به مدرسه می رود و میاید بایدبه اندازه کافی امن باشد. اگر خودش پیاده رفت و آمد می کند مسیری غیر از مسیر محله های نا امن بیابید. اگر باید از عرض خیابان عبور کند او را ملزم به استفاده از پل هوایی کنید. اگر هم پل هوایی نبود خط کشی عابر پیاده و توجه به رنگ چراغ برای عبور را باید در نظر بگیرد. اگر خودتان او را به مدرسه میرسانید و سپسبه دنبالش می روید برای خود با موبایلتان یادآوری بگذارید تا ساعتش یادتان نرود. اگر برایش سرویس مدرسه گرفته اید حتما از سلامت اخلاقی راننده مطمئن شوید.

  • راهکارهایی برای وفق دادن خود با مدرسه جدید

    بگو چطور خود را با مدرسه جدید وفق دهم؟

    راهکارهایی برای حل استرس ناشی از مدرسه جدید و وفق دادن خود با محیط مدرسه جدید     امسال به…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چرا حافظه ما در یادآوری خاطرات ممکن است اشتباه کند؟

دلایل محکم برای اعتماد نکردن به حافظه شخصی دلایل دقیق نبودن حافظه    تقریبا همه فکر میکنیم…