خانه گل و گیاه نگهداری بگو چطور از گیاه آلوورا نگهداری کنم؟

بگو چطور از گیاه آلوورا نگهداری کنم؟

۰
23
نگهداری گیاه آلوورا

اصول نگهداری گیاه آلوورا و شناسایی مشکلات و درمان آن

گیاه آلوورا

 قیمت گیاه + ۱۵ سال اندک  برای گیاه خاک آلوده استفاده نکنید

آلوورا یک گیاه طبی مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری است. می توانید آن را در گلدانی کوچک در منزل کاشته و هم از زیبایی ان لذت ببرید و هم به عنوان درمان سوختگی و یا مشکلات جزیی پوست از آن بهره بگیرید.

نام های دیگر آلوورا عبارتند از: چادُروار، صبر سقوطری، آلوئه‌ورا، صبر، صبر کموار، صبر زرد، ازوال، ازوادزرد خزانه، مقر، ایلوا، صبارا، آلوئه کوراسائو، آلوئه هندی، آلوئه بارباد، الوا، صباره، برمس، سولع، مقرا، چادروا و صعدنا.

ما به شما خواهیم آموخت چگونه از گیاه آلوورا نگهداری کنید.

نیازهای آلوورا برای رشد و نمو

نیازهای آلوورا برای رشد و نمو

  • نور: گیاه آلوئه ورا نور زیاد خورشید را ترجیح می دهد. در جایی باید قرار گیرد که نور خورشید به شکل غیر مستقیم به آن بتابد. اگر در خانه نگهداری می کنید آن را کنار پنجره های شرقی غربی بگذارید.
  • دما:آلوورا گیاه مناطق گرمسیری است پس دمای بالای پانزده درجه را ترجیح می دهد و در برابر سرما حساس است. در پاییزو زمستان آن را به محیط گرم منتقل کنید چون حجم زیادی از این گیاه آب است و ممکن است در برابر سرما آسیب ببیند.
  • رطوبت: مشابه کاکتوس و دیگر گیاهان آبدار، گیاه آلوئه ورا نیازمند آبیاری زیادی و غبارپاشی نیست و در کل رطوبت محیطش باید کم باشد. فاصله بین دو آبیاری بر اساس شرایط خاک،متنوع است.
  • خاک: همانند گیاهان خانواده کاکتوس خاک باید شل و شنی باشد اما در کل آلوورا گیاهیست که حساس به خاک نیست و چندان فرقی نمی کند از چه نوع خاکی استفاده شود.

زمان تعویض گلدان

زمان تعویض گلدان

هنگامی که ریشه از سوراخ زیرگلدان بیرون آمده و یا ریشه ها درسطح خاک گلدان به خوبی دیده می شوند و یا گیاه پژمرده و پلاسیده به نظر می رسد و یا رشد آن متوقف گردیده و یا برگهای جدید آن کوچکتر از حد معمول و نیز بی رنگ شده اند و برگهای تحتانی آن نیز زرد گردیده اند ، وقت تعویض گلدان فرا رسیده است. گرچه در تمام فصول در محیطی سربسته و فاقد کوران می توان نسبت به تعویض گلدانها اقدام نمود ولی بهترین فصل برای تعویض آنان نیمه دوم اسفند تا نیمه ی اول فروردین ماه می باشد.

نحوه آبیاری

نحوه آبیاری

آبیاری را زمانی شروع کنید که سطح خاک تماما خشک شده باشد. معمولا،یک فاصله ده تا چهارده روزه باید در بین دو آبیاری وجود داشته باشد.در زمستان نیاز چندانی به آبیاری ندارد چون ذخیره آب گیاه کافیست. لذا می توان در فصل زمستان،فاصله آبیاری را به سه تا چهار هفته افزایش داد.

نحوه تکثیر

نحوه تکثیر

به سه روش می توان این گیاه را تکثیر کرد.

  • پاجوش (جوانه زدن): هر شش ماه حدود ده پاجوش بر روی ریشه ها و لابلای برگ ها به وجود می آید که می توانید انها را جدا کرده در گلدانی مجزا بکارید.
  • روش بذر: در این روش باید بذر گیاه را تهیه کنید اما سرعت رشد گیاه پایین است و گیاهان همسان تولید نمی شود.
  • کشت بافت: در این روش سلول های بنیادی گیاه را بدست آورده و تکثیر می کنند که کمی تخصصی است اما مزایای آن کنترل ژنتیکی گیاه و سرعت بالای رشد آن است.

عارضه های آلوورا و درمان آن

عارضه های آلوورا و درمان آن

  • پوسیدگی ریشه: این اتفاق بر اثر آبیاری بیش از حد و باقی ماندن آن در گلدان ایجاد می شود. اصول آبیاری گیاه را رعایت کنید.
  • بیماری لکه سیاه: در اثر گزش حشرات و تخم‌ریزی آنها روی برگ‌ها ایجاد می‌شود که این لکه فقط در پوست است و به ژل داخل برگ نفوذ نمی‌کند
  • شپشک: شپشک سفید یا شپشک آرد آلود نیز ازجمله آفت های این گیاه است که در شرایطی که آلوئه ورا را در مزرعه کشت بدهند و شما آن را به خانه بیاورید ممکن است گیاه تان به آن آلوده باشد. برگ های حاوی این شپشک ها را از گیاه جدا کنید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در نگهداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور کاکتوس را در منزل پرورش دهم؟

نکته هایی برای پرورش و نگهداری کاکتوس در منزل نگهداری کاکتوس     کاکتوس ها گیاهانی هستند ک…