خانه سبک زندگی روانشناسی بگو چطور کسی را از فکر خودکشی منصرف کنم؟

بگو چطور کسی را از فکر خودکشی منصرف کنم؟

۰
8
کمک به کسی که فکر خودکشی دارد

راهکارهایی برای کمک به فردی که فکر خودکشی دارد و منصرف کردن او

فکر خودکشی

اندک + ۱۰سال اندک او را تنها نگذارید

عده زیادی در جهان خودکشی را به عنوان راهی برای فرار از موقعیتی که در آن قرار گرفته اند استفاده میکنند. این موقعیت میتواند به دلیل عوامل بیرونی بوده و یا در اثر عوامل درونی و فضای روحی و روانی فرد شکل بگیرد.

افرادی که اصطلاحا به ته خط رسیده اند و قصد خودکشی دارند معمولا علائمی از خود بروز میدهند که اطرافیان خواهند توانست فضای فکری او و شرایط روحی اش را درک کنند و برای نجات او از خطر تلاش کنند. این علائم و نشانه های خودکشی در مقاله بگو چطور تشخیص دهیم که کسی به فکر خودکشی است؟ شرح داده شده است.
حال اگر تشخیص دادیم که دوست یا یکی از نزدیکان به لبه پرتگاه خودکشی و نابودی رسیده است،باید او را از خطری که تهدیدش میکند آگاه کرده و نجات دهیم.
در ادامه راهکارهایی را خواهیم دید که به شما برای مواجهه با فردی که فکر خودکشی در سر دارد کمک خواهد کرد:

بخش اول :چند خطای رایج درباره افرادی که به خودکشی فکر میکنند
بخش دوم: بررسی شرایط و شدت خطر خودکشی
بخش سوم: گفتگو با فرد در معرض خطر خودکشی

بخش اول :چند خطای رایج درباره افرادی که به خودکشی فکر میکنند

شاهد احساساتشان باشید

شاهد احساساتشان باشید

  • چند تصور اشتباه درباره افرادی که فکر خودکشی دارند وجود دارد که ممکن است ما را به اشتباه بیندازد و در تصمیم گیری برای کمک به آنها تعلل کنیم.
  • خطای اول: کسی که درباره خودکشی حرف میزند واقعا این کار را انجام نمیدهد: تقریبا همه کسانی که دست به خودکشی زده اند، علائم آشکار و پنهانی از این موضوع از خود بروز میدهند. علائم و نشانه ها را جدی بگیرید و نسبت به جمله هایی از قبیل، وقتی برم همه تون پشیمون میشید یا من ارزشی ندارم و … حساس باشید.
  • خطای دوم: همه کسانی که دست به خودکشی میزنند دیوانه یا روانی هستند: بیشتر افرادی که این کار را انجام میدهند روانی یا دیوانه به معنی عام نیستند. اکثر این افراد، غمگین و شکست خورده هستند که توان تحمل و کشیدن بار این ناملایمات را نداشته و به سیم آخر میزنند.
  • خطای سوم: اگر کسی قصد خودکشی دارد دیگر کسی نمیتواند جلویش را بگیرد: تقریبا همه کسانی که دست به خودکشی میزنند تا آخرین لحظه در دوراهی مرگ و زندگی هستند. همه انسانها در عمق وجود خود زندگی را دوست دارند و میتوان خیلی از افراد به ته خط رسیده را به زندگی بازگرداند.
  • خطای چهارم: افرادی که دست به خودکشی میزنند به دنبال کمک و حل مشکل نیستند: تحقیقات نشان داده است که بیش از نیمی از افرادی که خودکشی کرده اند، حداقل شش ماه قبل از مرگ، به دنبال کمک و حل مشکل و درمان بوده اند.
  • خطای پنجم: صحبت درباره خودکشی با افراد، ممکن است به آنها ایده بدهد و به سمت خودکشی سوق دهد: با صحبت درباره خودکشی با کسی که فکر خودکشی در سر دارد، شما به او کمک میکنید تا مشکلاتش را بروز دهد و همین موضوع به حل شدن مشکلاتش کمک کند.

بخش دوم: بررسی شرایط و شدت خطر خودکشی

ببینید چقدر موضوع جدی است

ببینید چقدر موضوع جدی است

اولین قدم شما باید این باشید که دوست شما چقدر در فکر خودکشی جدی است و چه مدتی است که به این موضوع فکر میکند.
هر چه خطر را جدی تر حس کردید باید اقدام سریع تری نیز انجام دهد. پرسیدن سوالهایی از قبیل، از کی به این موضوع فکر میکنی؟ آیا برای خودکشی نقشه خاصی داری؟ آیا ابزار و وسیله ای برای این کار محیا کرده ای؟

درجه قرمز بودن وضعیت

درجه قرمز بودن وضعیت

  • کم: افکار خودکشی دارد ولی نقشه ای برای خودکشی ندارد و میگوید که به این کار دست نخواهد زد
  • متوسط: افکار خودکشی دارد، نقشه هایی هم دارد ولی خیلی مرگبار نیستند و میگوید که به این کار دست نخواهد زد
  • بالا: افکار خودکشی دارد، نقشه هایی هم دارد که خطرناک هستند ولی میگوید که به این کار دست نخواهد زد
  • بسیار خطرناک: افکار خودکشی دارد، نقشه هایی هم دارد که خطرناک هستند و میگوید که به این کار دست میزند.

در صورتی که مشکل جدی ای در کار نبود و دوست شما در شرایط خطرناکی قرار نگرفته بود از راهنمایی های مقاله بگو چطور به کسی که ناراحت و گریان است کمک کنم؟ برای آرام کردن او کمک بگیرید.

در صورت خطر فوری، فرد را تنها نگذارید

در صورت خطر فوری، فرد را تنها نگذارید

اگر احساس کردید که خطر خودکشی کاملا جدی و نزدیک است، دوستتان را ترک نکنید و حتما به افراد نزدیک دیگر و در صورت نیاز اورژانس خبر بدهید.
در این مورد خاص نیاز به اجازه گرفتن از فرد مورد نظر نیست و حتی اگر احساس کردید که احتمال فرار و اقدام او وجود دارد میتوانید او را در اتاقی امن قرار دهید.
در صورتی که به او دسترسی ندارید و مثلا او در اتاقی قرار گرفته است و در را به روی خود بسته است، حتما با پلیس تماس بگیرید و موضوع را به آنها اطلاع دهید تا افراد آموزش دیده این شرایط را به محل اعزام کنند.

در صورت آرام شدن ناگهانی و تغییر وضعیت سریع فرد، خطر بیشتر است

در صورت آرام شدن ناگهانی و تغییر وضعیت سریع فرد، خطر بیشتر است

افرادی که قصد نهایی برای خودکشی را گرفته اند معمولا در ساعات آخر آرامش خاص و عجیبی خواهند داشت. پس اگر دوستی که علائم خودکشی داشت و ذهن مشوش و نگرانش به ناگاه ارام شد، بدانید که خطر بیش از همیشه او را تهدید میکند.
گفتن جمله هایی مانند، دیگه مزاحمت نمیشوم یا نگران نباش این مشکل دیگه ادامه نداره. مرتب کردن نامعمول کارها و وسیله های و ابراز عبارتهایی که بوی رفتن و خداحافظی و دوری بدهد میتواند نشانه نزدیک بودن حادثه بدهد.

ابزار و لوازم خطرناک را از دسترسش دور کنید

ابزار و لوازم خطرناک را از دسترسش دور کنید

وقتی کسی به خودکشی و نابود کردن خود فکر میکند، هر وسیله تیز و برنده و سمی میتواند به ابزار خودکشی تبدیل شود. هر گونه وسیله تیز مانند چاقو و قیچی، کمربند و تناب، انواع دارو، سم ها و اسپری حشره کش، اره و لوازم باغبانی را از دسترس دور کنید. ارتفاع هم عامل خطرناک دیگری است. بالکن و پنجره ها را ببندید و پرده ها را بکشید تا توجهش به آنها جلب نشود.
به طور کلی مردان از سلاح های سرد و گرم و خانم ها سم و مصرف قرص ها اقدام به خودکشی میکنند.
البته توجه داشته باشید که این کار خودکشی را از ذهن فرد دور نمیکند و باید بلافاصله اقدامات کمکی برای بهیبود فضای ذهنی او صورت بگیرد.

بخش سوم: گفتگو با فرد در معرض خطر خودکشی

با اصول پیشگیری از خودکشی آشنا باشید

با اصول پیشگیری از خودکشی آشنا باشید

در اقدام و فکر خودکشی دو سری عامل تاثیر گذار وجود دارد. عوامل افزایش دهنده خطر مانند سابقه خودکشی در فرد و اطرافیان، مشکلات کاری، شغلی و شکست های احساسی. عوامل جلوگیری کننده مانند درمان های پزشکی، حمایت های خانوادگی و دوستان و کمک به حل مشکل و فراموش کردن آنها.
به طور کلی باید تلاش کنید که تا جای ممکن دسته اول کاهش و دسته دوم قوی تر شوند. البته شما معمولا روی عوامل دسته جلوگیری کننده تسلط دارید و عوامل افزایش ریسک معمولا تحت اختیارتان نیست.

نشان بدهید که موضوع و فرد برایتان اهمیت دارد

نشان بدهید که موضوع و فرد برایتان اهمیت دارد

بهترین چیزی  که فرد نا امید و در حال خودکشی را به زندگی بازخواهد گرداند، این احساس است که مسئله و حیاتش برای دیگران اهمیت دارد و در این مشکلات تنها نیست. پس تلاش کنید به او بفهمانید که برای او و دیگران و نزدیکان اهمیت دارد و بودن او خواسته آنهاست.
در صورتی که با فرد نوجوان یا جوانی روبرو هستید میتوانید از طریق علایق و چیزهای مهم و فعالیت هایی که دوست دارند وارد شوید. در مورد مسائل مورد اشتیاق او سوال بپرسید. با این کار به او نشان میدهید که برایتان مهم بوده که درباره علائقش اطلاع داشته باشید. از طرفی او را مجبور به صحبت میکنید تا هم فشار عصبی رویش کاهش یابد و هم فرصت کافی برای اقدامات بعدی به دست بیاورید. سوالهایی از قبیل، چطور درباره این موضوع اینقدر اطلاعات کسب کردی یا یک مقدار بیشتر درباره فلان برای من توضیح بده و … میتواند سر صحبت را بیشتر باز کند.
به افراد مسن احساس کارا بودن بدهید و تلاش کنید که به آنها بفهمانید که چقدر حضور آنها برای نزدیکان مفید است. از او بخواهید کاری را که در آن استاد است به شما یاد بدهد. به او پیشنهاد گردش و گشت و گذار بدهید و از او درباره علائقش بپرسید و راهنمایی بگیرید.

از صحبت درباره خودکشی نهراسید

از صحبت درباره خودکشی نهراسید

همانطور که در اشتباهات رایج گفته شد، صحبت درباره خودکشی با فردی که احساس میکنید قصد دارد این کار را انجام دهد به نفع او بوده و به او کمک میکند که از دید دیگری به موضع نگاه کند.
پس فکر نکنید که با این صحبت ها ممکن است به او ایده خودکشی بدهید. با او در این باره صحبت کنید و بگذارید خود را بیرون بریزد.

در محیطی آرام و بدون مزاحمت صحبت کنید

در محیطی آرام و بدون مزاحمت صحبت کنید

فردی که در لبه فروپاشی عصبی و خودکشی است منتظر کوچکترین جرقه ایست که حرفهای شما را نادیده بگیرد و به سمت نابودی گام بردارد. تلاش کنید محیطی آرام با کمترین مزاحمت انسانی و محیطی برگزینید.
تلفن های همراه را خاموش کنید و دیگر وسایل ارتباطی را حذف کنید تا در زمان صحبت کردن، چیزی رشته افکار و بحث شما را دچار وقفه و اشکال نکند.

خوب گوش بدهید و قضاوت نکنید

خوب گوش بدهید و قضاوت نکنید

با رو و ذهن باز و به دور از قضاوت و نتیجه گیری به حرفهای طرف مقابل گوش بدهید. با او همراهی کنید و نشان بدهید که خود او اهمیت دارد و نه کار و عمل اشتباهی که انجام داده یا او را به این راه کشانده است.
در طول صحبت کاملا ارام باشید و هر چقدر هم که صحبتهای منفی و احتمالا بی ادبانه ای از طرف مقابل گفته شد، نشنیده گرفته و با محبت و همدلی با او برخورد کنید. تمام تلاش شما باید در جهت خاموش کردن شعله خشم و عصبانیت او باشد.
با سوالهایی کلی مانند الان چه احساسی داری؟ یا چه چیزی تو رو نارحت میکنه؟ شروع کنید
تلاشی برای بحث و جدل و یا اقناع طرف و اثبات نظر خود انجام ندهید و اجازه بدهید او خود را تخلیه کند. صحبت از گناه بودن خودکشی و یا گفتن اینکه حرکت او خودخواهانه است و به دیگران آسیب میزند و چیزهایی از این قبیل میتواند مشکل را پیچیده تر کند.

شفاف و واضح صحبت کنید

شفاف و واضح صحبت کنید

خودکشی کاری نیست که در لفافه و یا زیرپوستی درباره اش صحبت کنید. منظور خود را واضح و شفاف و به زبان ساده بیان کنید.
مثلا با این جملات بحث را آغاز کنید: میدونی که خیلی برای من اهمیت داری و بارها در مشکلات به کمک من آمدی. تازگی ها احساس میکنم تو خودت فرو رفتی و چندبار هم از مرگ و نابودی صحبت کردی. اگر واقعا به خودکشی و از بین بردن خودت فکر میکنی درباره اش با من حرف بزن.

عجله ای برای حرف کشیدن از او نداشته باشید

عجله ای برای حرف کشیدن از او نداشته باشید

اجازه دهید که فرد در حال خودکشی این احساس را داشته باشد که هروقت و هر چقدر دوست دارد و لازم است صحبت کند. به او بگویید که تا زمانی که بخواهد در کنارش خواهید بود و آماده اید که هر وقت اراده کرد صحبتهایش را بشنوید.
لازم است گاهی میان کلامتان سکوت کنید و اجازه دهید که او به موضوعات مطرح شده بیندیشد و تجزیه و تحلیل کند.

پافشاری کنید

پافشاری کنید

تنها یک جمله من خوبم. یا چیزیم نیست. نباید شما را از پیگیری احوال دوستتان منصرف کند. بارها از او درباره وضعیتش جویا شوید و به او پیشنهاد صحبت و همفکری بدهید. آرام بمانید ولی در درخواستتان برای گفتگو پافشاری کنید و نشان دهید که برایتان اهمیت دارد که از حال و شرایط او با خبر شوید.

افکار منفی را از او دور کنید

افکار منفی را از او دور کنید

معمولا افرادی که دست به خودکشی میزنند احساس میکنند بی مصرف و بلا استفاده هستند و تاثیری بر جهان و دنیای پیرامون خود ندارند. با این افکار مبارزه کنید و به آنها نشان دهید که چقدر برای نزدیکان و خانواده و دوستان مفید و مهم هستند.

امید بدهید ولی امید واهی نه

امید بدهید ولی امید واهی نه

او را به زندگی امیدوار کنید و نقاط مثبت و شیرین و جذاب زندگی اش را به او یادآوری کنید ولی سعی نکنید با امیدهای واهی و دادن راه حل های ناپخته برای حل مشکلات و مسائل زندگی اش به او این احساس را بدهید که حق دارد به خودکشی فکر کند. این امید واهی در آینده موجبات سرخوردگی مجدد و بازگشت به فکر خودکشی را فراهم خواهد کرد.

احساساتش را کوچک و بی اهمیت نشمارید

احساساتش را کوچک و بی اهمیت نشمارید

هر چقدر هم که دلایل خودکشی دوستتان از دید شما ابلهانه و بچه گانه به نظر برسد نباید این موضوع در گفتار و لحن شما بروز یابد. مثلا نگویید این موضوع که چیز مهمی نیست یا خیلی تفکرات کوکانه ای داری. سعی کنید که با همراهی کنید و در کنارش قرار بگیرید و نه در برابرش.

او را متهم به بلوف زدن و خالی بندی نکنید

او را متهم به بلوف زدن و خالی بندی نکنید

حتی اگر مطمئن هستید که دوستتان برای جلب توجه و نشان دادن خود چنین افکاری را مطرح میکند، رو در روی او به این موضوع اشاره نکنید، چون ممکن است که او برای اثبات اشتباه کردن شما و رو نشدن دستش و جلوگیری از تمسخر دیگران، واقعا دست به خودکشی بزند.
پس در هر حالت با او همدلی کنید و او را به چالش نکشید.

از او درباره نقشه خودکشی سوال کنید

از او درباره نقشه خودکشی سوال کنید

این مرحله سخت ترین بخش کار است و باید از او بخواهید که اگر نقشه ای برای این کار دارد با شما درمیان بگذارد. کسی که با جزییات به نقشه نابودی خود فکر کرده باشد و ابزار مورد نیاز آن را تهیه کرده باشد مطمئنا نیاز به کمک جدی دارد و باید حتما برای نجات او برنامه داشت.
همچنین این موضوع کمک میکند که با حذف ابزار خودکشی، فرصت بیشتری برای منصرف کردن او داشته باشید.

به او از لحاظ فیزیکی آرامش بدهید

به او از لحاظ فیزیکی آرامش بدهید

در هنگام گفتگو و صحبت درباره احساسات و عواطف و مشکلات رودر رو با حفظ شرایط روحی و رابطه دو طرفه، به دوستتان نزدیک شوید و از طریق تماس فیزیکی مانند گرفتن دست، دست گذاشتن روی شانه و از این قبیل، به او دلداری و دلگرمی بدهید.

از او بپرسید که چه کمکی میتوانید به او بکنید

از او بپرسید که چه کمکی میتوانید به او بکنید

از او بخواهید خواسته هایش را با شما در میان بگذارد و از شما کمک بخواهد. البته سوالهای کلی مانند، چه کاری میتوانم برایت بکنم؟ ممکن است که او را گیج کند و عملا این استراتژی را به شکست بکشاند.
سعی کنید سوالهای خاص تری از او بپرسید. مثلا آیا شخص خاصی هست که ناراحتت میکنه؟ یا میخواهی در هفته زمانی رو برای صحبت و گفت و گو معین کنیم؟

بعد از انصراف از خودکشی برای بازگشت به زندگی کمکش کنید

بعد از انصراف از خودکشی برای بازگشت به زندگی کمکش کنید

وقتی مطمئن شدید که دوستتان از فکر خودکشی خارج شده است ماموریت سخت شما به پایان رسیده است اما ماموریت دیگری آغاز شده است. دوست شما هنوز در شرایط بحرانی قرار دارد و طبیعی است که مشکلاتی که او را به این ورطه کشانده است دوباره پشت درها منتظر هستند تا او را به چالش بکشند.
زمان بیشتری با او سپری کنید و کمکش کنید تا به طور کامل از این مشکلات عبور کند. در مقاله بگو چطور به دوستی که به تازگی از خودکشی منصرف شده، کمک کنم؟ راهکارهایی برای این موضوع ارایه شده است.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چرا حافظه ما در یادآوری خاطرات ممکن است اشتباه کند؟

دلایل محکم برای اعتماد نکردن به حافظه شخصی دلایل دقیق نبودن حافظه    تقریبا همه فکر میکنیم…