خانه سبک زندگی جذابیت بگو چطور وارد دنیای استندآپ کمدی شوم؟

بگو چطور وارد دنیای استندآپ کمدی شوم؟

۳
16
چگونه استندآپ کمدی را آغاز کنم

نکته هایی برای ورود به دنیای استندآپ کمدی و تبدیل شدن به یک خنداننده موفق

استندآپ کمدی

متوسط + ۱۵ سال آشنایی با طنز و اجرا متن و سبک کسی را تقلید و کپی نکنید

تب اجرای استندآپ کمدی با ورود این نوع اجرا در برنامه خندوانه بالا گرفته است. این گونه کمدی تقریبا تازه وارد با برنامه خنداننده شو میان خانواده ها و جوانان همه گیر شد و علاقه مندان زیادی به خود جلب کرد.
افراد زیادی هستند که احساس میکنند یک استندآپ کمدین هستند یا این استعداد را دارند که در آینده فرد موفقی در این وادی شوند. ولی این رشته هنری همانند هنرهای دیگر، راه و روش خود را دارد و صرف علاقه مند بودن نمیتواند شما را به یک استندآپ کمدین موفق تبدیل کند.
این گونه هنری همانند گونه های دیگر، چهارچوب، قاعده و قانون محکم و صلبی ندارد ولی برای موفقیت و گل کردن در آن باید یک سری اصول را رعایت کرد.
در ادامه خواهیم دید که گامهای اولیه برای شروع به عنوان استندآپ کمدین چیست و برای تبدیل شدن به یک خنداننده موفق باید به چه نکاتی توجه کرد:
بخش اول: مقدمات استندآپ کمدی
بخش دوم: آماده شدن برای اجرای استندآپ کمدی
بخش سوم: گسترش و معرفی فعالیت استندآپ کمدی

مقدمات استندآپ کمدی

استندآپ کمدی چیست

استندآپ کمدی چیست

استندآپ کمدی سبکی از کمدی است که یک کمدین رو در روی تماشاگران قرار گرفته و در اجرایی سریع با ترکیبی از متن از پیش نوشته شده، بداهه گویی، بازی ، لطیفه و شوخی با افراد معروف و یا حاضر در برنامه به خنده گرفتن از مخاطبین میپردازد.
استندآپ کمدی سالهاست که در غرب رواج دارد و اجراکننده ها معمولا از این روش برای کالبد شکافی و پنبه زنی مشکلات اجتماعی و رفتاری جامعه خود با زبانی طنز و با کمک گرفتن از شوخ طبعی استفاده میکنند.
استندآپ در کشور ما نیز کم و بیش وجود داشته است و شو من های مختلفی در قبل و بعد از انقلاب در محافل نیمه رسمی نوعی از آن را اجرا کرده اند که البته بیشتر ترکیبی از تقلید صدا، شوخی های قومیتی و تعریف کردن جوک بود.

هنر، با تلاش و پشتکار محقق میشود

هنر، با تلاش و پشتکار محقق میشود

شاید به نظر برسد که استندآپ کمدی کار راحتی است. چند جوک و لطیفه را از تلگرام و اینستا برمیداریم و رودر روی مخاطب با ادا و اطوار مختلف و شلنگ تخته انداختن اجرا میکنیم. اما این تصور کاملا اشتباهی است.
اینکه در میان یک جمع خودمانی بدرخشید و شوخ طبع معرفی شوید میتواند نقطه ای برای شروع باشد ولی اجرای استندآپ کمدی چیزی بسیار فراتر از این است و نیاز به پشتکار و تلاش خستگی ناپذیر دارد.
برای تبدیل شدن به یک اجراکننده موفق در این عرصه، باید ترکیبی ارایه کنید از، شوخ طبعی و نکته سنجی یک طنز نویس، تسلط بر صحنه و مخاطب یک بازیگر تئاتر، آمادگی بدنی و انرژی یک ورزشکار و هنر کنترل جلسه و مخاطب یک شومن.

مطالعه کنید

مطالعه کنید

ادبیات کلاسیک و مدرن ما مخزن عظیمی از شوخ طبعی ها و نکته های ریز ادبی است که میتواند به شما برای غنی کردن دایره واژگان و اصطلاحات کمک کند.
نوشته های طنزنویسان بزرگ معاصر را بخوانید و با شوخ طبعی های طنازانه آنها آشنا شوید. ببینید که این افراد چگونه با رعایت اصول و نرم اخلاقی جامعه، لحظه ها و اشارات ناب و طنازانه ای خلق میکنند. البته باید توجه داشت که فضای نوشتاری و گفتاری تفاوتهایی با یکدیگر دارند و باید مقتضیات اجرا را در نظر گرفت.
بنابراین ممکن است در یک جمع دوستانه بتوانید با کمک برخی الفاظ و عبارات منشوری به خنده برسید ولی در یک جمع بزرگ باید بتوانید همزمان با رعایت اصول اخلاقی و اجتماعی، از مخاطب خنده بگیرید و همزمان نکته های اخلاقی و نقدهای اجتماعی خود را مطرح کنید. رسیدن به چنین ترکیبی با مطالعه محقق میشود.

اجرای استندآپ کمدین های موفق داخلی و خارجی را ببینید

اجرای استندآپ کمدین های موفق داخلی و خارجی را ببینید

هیچ استادی بهتر از دیدن اجراهای کمدین های بزرگ نیست. نکته سنجی ها، بداهه گویی ها، نحوه شورع و پایان اجرا، استفاده از مخطابان حاضر در جلسه و … کلاس درس فوق العاده ای برای شما خواهد بود.
این موضوع به یافتن سبک شخصی شما نیز کمک خواهد کرد. اجراکنندگانی که از نظر نوع و سبک رفتار و گفتار به شما نزدیک هستند میتوانند الگوی اولیه مناسبی باشند برای یافتن سبک منحصر به فرد خودتان.
نکته: توجه داشته باشید که کپی کردن سبک و استایل یک کمدین بزرگ برای استارت کار و کمک به پیدا کردن خود مفید است ولی ادامه دادن آن در اجرا های اصلی، در نهایت شما را به کاریکاتوری از اجراکننده معروف بدل کرده و از رشد شما جلوگیری میکند. در این حالت اعتبار شما به “خود” بودن نیست بلکه به کپی بودن از دیگری است. خودتان باشید هرچقدر هم احساس کنید، خام هستید و شوخی هایتان جا افتاده نیست.

به روز باشید

به روز باشید

حوادث و اتفاقات روز را دنبال کنید. حرکت ها و اشتباهات افراد معروف میتواند منبع خوبی برای شوخی به شما بدهد. استفاده از نکته های روز در اجرا به خاطر پیش زمینه قبلی مخاطب، شما را با کمترین زمینه سازی به خنده میرساند.
البته باید توجه کنید که این شوخی های روز به خوبی در اجرای اصلی شما حل شود و توی ذوق نزند. چیزی بدتر از این نیست که مخاطب در انتها بگوید” خب این که همه جوکهای تلگرامی بود”. اصل بودن و غافلگیرکننده بودن شوخی های شما بسیار مهم است.

ضروریات مخاطب و رسانه را بشناسید

ضروریات مخاطب و رسانه را بشناسید

طبیعی است که شوخی ای که برای یک نوجوان جذاب است ممکن است برای یک میانسال جذابیتی نداشته باشد. یک استندآپ کمدین موفق باید بتواند مخاطب خود را بشناسد و متناسب با آن شوخی های خود را طراحی کند.
البته این اصلا بد نیست که شما رده خاصی از سن و جنسیت را به عنوان مخاطب خود قرار دهید و همه شوخی ها و اجراهای خود را در آن وادی قرار دهید. در این صورت باید رسانه متناسب با آن را نیز انتخاب کنید. مثلا تلویزیون به عنوان یک رسانه عمومی جای شوخی های خاص جوانانه نیست در صورتی که در تلگرام یا اینستاگرام دست شما برای گفتن همان شوخی ها بازتر است.
در اجرا نیز باید به همین نکته ها توجه کرد. اگر اجرای شما برای بازنشستگان یک سازمان است، شوخی با سوژه های جوان پسند روز، احتمالا خنده ای نخواهد گرفت.

آمادگی جسمانی خود را تقویت کنید

آمادگی جسمانی خود را تقویت کنید

شما باید این توانایی را داشته باشید که حداقل ده دقیقه تا چیزی حدود یکی دو ساعت را سرپا، بی وقفه و ایستاده اجرا کنید. ممکن است در اجرایتان نیاز به انجام بازی و حرکتهای سریع باشد. شما ممکن است در اجرایتان در نقش های متنوعی فرو بروید که هر کدام حرکت ها و اکت های متنوعی داشته باشند.
یک اجرا کننده که از میانه های اجرا شروع به نفس نفس زدن و هن هن کند برای بیننده جذاب نیست. همچنین خستگی میتواند تمرکز ذهنی شما را به هم زده و شوخی های شما را حیف کند.
اجرای زنده قابل توقف و استراحت نیست. بنابراین تمرینات ورزشی منظم به خصوص تمرین های ورزشی تئاتری را انجام دهید تا روی صحنه آماده و با صلابت و مسلط ظاهر شوید.
صدا و حنجره خود را تقویت کنید که بتواند تنوع صدایی همراه با قدرت و کشش بالا داشته باشد. استندآپ کمدینی که صدایش بلزرد، جیغ باشد یا بیش از حد پایین باشد، ضربه های شوخی های خود را از دست خواهد داد؛ چون مخاطب به جای دنبال کردن شوخی ها، تلاش دارد کلمات شما را درک کند.

دستی بر آتش بازیگری داشته باشید

دستی بر آتش بازیگری داشته باشید

لزومی ندارد که استندآپ کمدین یک بازیگر باشد ولی باید بتواند با زبان بدن، چهره و گفتار خود، به بیان شوخی ها کمک کند.
شناخت لحظه ها، زمان بالا و پایین بردن صدا، استفاده از اعضای بدن آموزش هایی هستند که میتوانند ظرفیت های شوخی شما را چند برابر کنند.

هر روز بنویسید و با سوژه ها بازی کنید

هر روز بنویسید و با سوژه ها بازی کنید

یک اجراکننده موفق باید خودش هم دستی بر قلم داشته باشد. درست است که اجراکنندگان بزرگ در اجراهایشان از کمک نویسندگان بزرگ کمک میگیرند ولی تا خودشان جوهره اولیه آن را نداشته باشند نمیتوانند شوخی ها را درست و سرضرب اجرا کنند و تبدیل به چیزی شبیه مجریان بی نمک تلویزیون میشوند.
هر روز بنویسید. سوژه ها و نکته های روزمره را یادداشت کنید. این نکته ها میتواند از زندگی خودتان باشد یا از اخبار و حوادث روز الهام گرفته شده باشد.
در فرصت مناسب این سوژه ها را بسط دهید و تبدیل به لطیفه کنید. میتوانید چند مورد را با کیدگیر مخلوط کنید و به یک داستانک جمع و جور تبدیل کنید. به عنوان مثال اگر هوای محل زندگی شما بسیار گرم است و از طرفی در مصاحبه استخدامی قبول نشدید میتوانید داستانکی درباره ارتباط گرمای هوا و بیکاری جوانان بنویسید و با کمک چند سوژه دیگر به یک داستان جمع و جور برسید.
این کار را آنقدر تکرار کنید تا به یک پختگی در اراتباط دادن موضوعات بی ربط و کم ربط به یکدیگر و ایجاد ترکیبی عجیب و جالب برسید.
در مرحله بعد یک اجرای کامل را برنامه ریزی کنید. یک خط داستانی یا یک موضوع را به عنوان نخ تسبیح در نظر بگیرید و شوخی های را متناسب با آن روی این نخ سوار کنید. مخاطب دوست دارد که مجموعه ای منظم و مرتبط را بشنود و تعریف شدن یک سری جوک و شوخی بی ربط شما را به یک اجراکننده حرفه ای تبدیل نمیکند. هنر شما باید این باشد که شوخی های متنوع و به ظاهر نامرتب را روی بستر اصلی روایت خود به گونه ای بچینید که یک کل واحد را تداعی کند و از آن بیرون نزند.
بزرگترین اشتباه این است که شوخی های دیگر کمدین ها را کپی کنید. خودتان باشید و هنگام نوشتن همه شنیده های قبلی را فراموش کنید. یک شوخی کپی شده میتواند کل اجرا و اعتبار شما را زیر سوال ببرد.
نکته: برخی شوخی هایی که به تنهایی ممکن است جذاب به نظر نرسد میتوانند در میانه های اجرای شما، وقتی مخاطب آماده خنده است، جذاب و جالب به نظر بیاید. پس سعی کنید ایده ها را دور نریزید و از ترکیب های متنوع آنها در متن خود استفاده کنید.

آماده شدن برای اجرای استندآپ کمدی

سبک شخصی خود را بسازید

سبک شخصی خود را بسازید

وقت آن است که سبک شخصی خود را بسازید. تاکنون اجراهای متنوعی دیده اید و سبک های متنوعی از اجرا را دیده اید. ان اجراهای پر انرژی و پر شر و شور گرفته تا اجراکننده های ساکن که فقط با گفتار خنده میگیرند.
خصوصیات شخصی خود را بشناسید و با توجه به آن لحن و گفتار خاص خود را شکل دهید. ممکن است فیزیک بدنی مناشبی برای ورجه وورجه کردن روی صحنه را نداشته باشید، بنابراین به سبک شلوغ فکر نکنید. شاید هم فردی باشید که صدای بلند و کشیده اس دارد. ممکن است چنین فردی برای اجرایی با سبک خسته و انرژی پایین مناسب نباشد.
بیشتر استند آپ کمدین های موفق، میمیک و حرکت های خاصی در اجرای خود دارند که هم به سبک شخصی آنها و امضایشان تبدیل میشود و هم به بیننده کمک میکند که بهتر شوخی را درک کند. تصمیم بگیرید که قرار است چه نوع سیستمی در حرکت و گفتار داشته باشید. مثلا قرار است با دستانتان بازی کنید یا ترجیح میدهد که همیشه یک دستتان در جیب شلوارتان باشد.
در استندآپ کمدی تقریبا محدودیتی برای نوع اجرا ندارید ولی معمولا افرادی پر طرفدارتر و موفق تر هستند که با کمترین اضافات و ابزار و تنها با یک میکروفن یا صندلی، اجرای خود را انجام میدهند. بنابراین شاید بهتر باشد به انجام عملیات ژانگولر در اجرا فکر نکنید و بیش از هر چیز، خود را تقویت کنید.
البته نوع متن و نیز میتواند در نوع اجرای شما تاثیر بگذارد. لحن و ملزومات متنی که از زبان یک کودک بیان میشود با متنی که در نقد کاندیداهای مجلس نوشته شده متفاوت خواهد بود.

متن خود را به خاطر بسپاریدی

متن خود را به خاطر بسپاریدی

بدترین اتفاق برای یک کمدین این است که شوخی هایش را فراموش کند و یا روال انها را به هم بریزد. هیچ کس با اجراکننده ای که نوشته هایش در دستانش است و به جای تمرکز بر اجرا، در حال خواندن آن است ارتباط خوبی برقرار نمیکند.
متن های خود را بارها تمرین کنید. این کار را جلوی آینه و یا هر جایی که وقت آزادی دارید تکرار کنید. آنقدر که بتوانید بدون لکنت همه شوخی های خود را از اول تا آخر و حتی از آخر به اول بیان کنید.
این تکرار یک سود دیگر هم دارد و آن این است که ممکن است به این نتیجه برسید که یک شوخی با دیگر شوخی ها متناسب نیست و یا با جابجا کردن اولویت ها به متن جذاب تری برسید.
نکته: توجه داشته باشید که مراد، حفظ کردن واو به واو متن نیست. این کار اجرای شما را خشک و بی روح میکند. مصالح اصلی شوخی ها را به یاد داشته باشید و سعی کنید در لحظه و با کمک رویدادها و نکته های اجرا، آن ها را پردازش کنید. با این کار تازگی و جذابیت خاصی به اجرایتان میدهید. مخاطب دوست دارد فکر کند که اجرای شما بداهه است.

از شکست نهراسید

از شکست نهراسید

هیچ کمدینی – یا حداقل اکثر کمدین ها – از ابتدا با مزه و پر طرفدار نبودند. خیلی از آنها مدت ها سبک ثابتی نداشتند و در حال آزمون و خطا برای به دست آوردن لحن خود بودند. ممکن است اجراهای اولیه شما مورد توجه برخی مخاطبان قرار نگیرد ولی عده ای دیگر آن را جذاب بیابند.
پشتکار داشتن مهم تر از استعداد است و مهم این است که بدون غره شدن به موفقیت های کوچک و ناامید شدن بعد از هر شکست، سعی کنید هر روز بهتر از قبل باشید.

برای دوستان و خانواده اجرا کنید

برای دوستان و خانواده اجرا کنید

کمترین حمایتی که دوستان و اعضای خانواده میتوانند از شما انجام دهند این است که متن شما را بارها و بارها بشنوند و دم برنیاورند. زمانی که احساس کردید متن شما برای اجرا مناسب است از آنها بخواهید که پای اجرای شما بنشینند.
متن خود را برای آنها اجرا کنید و نظرات آنها را جویا شوید. عکس العمل ها و خنده های آنها نیز میتواند کلید خوبی برای جذابیت متن شما باشد.

اجرای خودر ا ضبط کنید و بارها ببینیدی

اجرای خودر ا ضبط کنید و بارها ببینیدی

از اجرای خود فیلم بگیرید و آن را بارها ببینید و نقد کنید. شما باید بتوانید مهمترین منتقد خود باشید. به عنوان یک مخاطب پای کار خود بنشینید و ببینید چه عیب و حسنی در کار شما وجود دارد.

اجرای زنده انجام دهید

اجرای زنده انجام دهید

هیچ چیز به اندازه اجرا در جمع نمیتواند به شما در پیشرفت کارتان کمک کند. در مراسم و دروهمی ها از موقعیت استفاده کنید و اجرای جمع و جوری ترتیب دهید. تجربه های اینچنینی عیار کار شما را به خودتان نشان خواهد داد.
اینکه چقدر متن شما آماده است، خودتان تا چه حد بر آن تسلط دارید و ظروریات اجرای زنده و تفاوت آن با اجرا برای یکی دو نفر یا خودتان چیست، نتایج مثبتی هستند که از این اجراها به دست خواهید آورد.
توجه به نوع افراد حاضر در جمع و حوصله آن کمک به سزایی میکند تا اجرای خوب و خواستنی ای داشته باشید. روده درازی در یک جمع که مدت طولانی در حال پایکوبی هستند نتیجه ای جز دلزدگی مخاطب نخواهد داشت.

با مخاطب دوست و همراه باشید

با مخاطب دوست و همراه باشید

برخورد از بالا به پایین و مغرورانه با مخاطب او را خواهد رنجاند. اجرا را مانند یک جمع خودمانی دورهمی درنظر بگیرید و در کنار مخاطب بایستید و با هم به شوخی ها بخندید.
برای شوخی از خودتان شروع کنید و به مخاطب اجازه دهید بی واسطه به شما نزدیک شود. او به دنبال یک مصلح اجتماعی یا یک رهبر مذهبی برای بخشیده شدن گناه ها و خجالت کشیدن از اشتباهاتش نیست. مخاطب به اندازه کافی از رسانه های مختلف از این دست صحبت ها را خواهد شنید.
هنر شما این باشد که تلخ ترین انتقادها را در شیرین ترین پوسته ها به مخاطب ارایه کنید.

مقاله مرتبط: بگو چطور شوخ طبع باشم؟

گسترش و معرفی فعالیت استندآپ کمدی

با دیگر استندآپ کمدین ها ارتباط بگیریدی

با دیگر استندآپ کمدین ها ارتباط بگیریدی

مشابه همه شغل ها و هنرهای دیگر، ارتباط داشتن و تبادل نظر با دیگر استندآپ کمدین ها میتواند شما را از آخرین دستاوردها، پیشرفت ها و اتفاقات این عرصه مطلع کند.
این ارتباط ها میتواند معرف شما در برنامه ها و موجب اشنایی شما با تهیه کننده ها و برگزارکننده های مختلفی شود که به پیشرفت شما کمک کند

در مسابقات و برنامه های استعداد یابی شرکت کنید

در مسابقات و برنامه های استعداد یابی شرکت کنید

به نظر شما شرکت کنندگان در مسابقه خنداننده شو، چند سال باید تلاش میکردند تا این همه معروف و شناخته شده شوند؟ وقتی احساس کردید که به اندازه کافی آماده هستید و اجراهای کوچک دیگر برای شما کم است، در مسابقات و اتفاقات مرتبط با این رشته شرکت کنید و به خودتان فرصت بدهید تا توسط افراد حرفه ای و مخاطبان زیاد مورد قضاوت قرار بگیرید و عیار کار دستتان بیاید.

اجراهای خود را در شبکه های اجتماعی منتشر کنیدی

اجراهای خود را در شبکه های اجتماعی منتشر کنیدی

تلگرام و اینستاگرام فرصت مناسبی برای گرفتن بازخورد از مخاطبین و همچنین شناخته شدن و جذب هوادار است.
اجراهای خود را در زمان های کوتاه ضبط و منتشر کنید و عکس العمل بینندگان را ببینید و متناسب با آن، شیوه خود را بهبود دهید. البته توجه داشته باشید که مخاطبان شما معمولا افراد خاصی هستند و ممکن است شوخی های پرطرفدار در این شبکه ها، در اجراهای عمومی به همان اندازه بازخورد مثبت نداشته باشد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در جذابیت

۳ دیدگاه ها

 1. متین

  ۹۷/۱۰/۱۷ در ۱۲:۱۶ ب.ظ

  سلام من میخواستم برای مدرسه یک اجرا داشته باشم و این مطلب به من واقعا کمک کرد
  مرسی از همتون❤❤❤

  دیدگاه

 2. Alisco_22

  ۹۷/۰۶/۱۱ در ۱۰:۰۱ ب.ظ

  مطالب انگیزه بخش و کارامدی بود من علی ساریجلو هستم وقصد دارم در دوره ی بعد خنداننده شو شرکت کنم و باید بگم که سایت شما مشوق خوبی برای من شد.❤💖💙💜💛💚💕💗💟👍

  دیدگاه

 3. هستی

  ۹۷/۰۶/۰۵ در ۷:۲۱ ب.ظ

  مطالب عالی بود ممنونم

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور قد بلندتر به نظر برسم؟ (آقایان)

راهکارهای برای قد بلندتر به نظر رسیدن آقایان از طریق پوشش و ژست قد بلندتر     یک مرد قد کو…