خانه خودرو عیب یابی و نگهداری بگو چطور زمان تعویض لاستیک ماشین را متوجه شوم؟

بگو چطور زمان تعویض لاستیک ماشین را متوجه شوم؟

۰
13
فهمیدن زمان تعویض لاستیک

روش بررسی وضعیت و فهمیدن زمان تعویض لاستیک خودرو

زمان تعویض لاستیک

 قیمت لاستیک + ۱۸ سال اندک  به لاستیک آسیب دیده رحم نکنید
مرکب راهواری دارید وکل تابستان را در جاده ها گشت و گذار کرده اید و با خانواده خوش گذرانده اید. حال که فصل باران در راه است به شک افتاده اید که آیا کفش های اتومبیلتان به اندازه کاوی توان برای تحمل فصل سرما دارد یا باید جای خود را به لایتک های نو نوار بدهند.

لاستیک ها نقطه اتصال خودرو با جاده هستند و تاثیر مهمی بر کیفیت رانندگی دارند. بنابراین در صورت از بین رفتن عاج لاستیک ها یا آسیب دیدگی آنها، خطر سرخوردن، چپ کردن و تصادف سرنشین ها را تهدید خواهد کرد. نگهداری مناسب از آنها یعنی کاهش هزینه خودرو و احتمال سانحه.

مقاله مرتبط: بگو چطور از لاستیک خودرو مراقبت کنم؟

اما دیر یا زود زمان تعویض لاستیک فرا میرسد و فهمیدن زمان مناسب تعویض خود نکته مهم و حساسی است. به راستی چگونه میتوان فهمید که وقت تعویض لاستیک است.

در ادامه نکته هایی خواهیم دید که به ما در تشخیص زمان تعویض لاستیک کمک خواهد کرد:

انواع فرسودگی لاستیک

انواع فرسودگی لاستیک

لاستیک ها به  چهار طریق طریق به پایان عمرشان میرسند و باید عملیات تعویض لاستیک روی آن ها اجرا شود:

 • فرسودگی سنی: لاستیک ها نهایتا تا شش سال از تاریخ تولیدشان کیفیت و کارایی دارند. بعد از این تاریخ مواد لاستیک خشک شده و مستعد ترکیدن خواهند شد. توجه داشته باشید که این ربطی به نو بودم یا استفاده نشدن از تایر ندارد. یعنی حتی اگر شش ماه پیش لاستیک را خریده باشید باز هم بعد از شش سال نباید ریسک نگهداری لاستیک روی چرخها را بپذیرید.
 • فرسودگی کاری: با توجه به نوع جاده، آب و هوا و برند تایر، لاستیک ها بین ۴۰ تا ۸۰ هزار کیلومتر عمر مفید دارند. بنابراین اگر حتی لاستیک هایتان را لای پر قو خوابانده اید، نهایتا بعد از ۸۰ هزار کیلومتر کارکرد، آن ها را تعویض کنید.
 • فرسودگی ظاهری: ۸۰ هزار کیلومتری که در بالا گفته شد یک ایده آل است. در حالت عادی، خورده شدن آج ها بیش از مقدار پیشنهادی کارخانه (که در ادامه توضیح داده میشود) کار عاقلانه ای نیست و باید به فکر تعویض آن بود. این خوردگی در اثر رانندگی در جاده های مختلف اجتناب ناپذیر است.
 • فرسودگی در اثر آسیب: آسیب هایی مانند افتادن در سنگلاخ، شانه جاده و برخورد با جسم های نوک تیز که باعث باد کردن و از ریخت افتادن بخشی از لاستیک میشوند نیز اعلام خطری است برای احتمال آسیب دیدگی و تعویض شدن.

علائم فرسودگی و رسیدن زمان عویض لاستیک

علائم فرسودگی و رسیدن زمان عویض لاستیک

 • عمق آج لاستیک

  این آج لاستیک است که باعث انحراف آب و گل زیر چرخ ها شده و از سر خوردن و انحراف خودرو جلوگیری میکند. آج لاستیک ها باید حداقل ۴ میلیمتر عمق داشته باشد و این عدد در مناطق بارانی و برف گیر باید بیشتر هم باشد.

  بهترین روش برای فهمیدن عمق مناسب لاستیک، توجه به نوار شاخص فرسودگی لاستیک است. مابین آج های لاستیک زائده هایی در دره آج و به صورت عمود بر آج ها قرار دارد. این نشانگر ها در حالت عادی که آج ارتفاع مناسبی دارد به سختی به چشم می آیند ولی وقتی آج و این شاخص هم سطح شوند یعنی لاستیک باید تعویض شود.

 • ایرادهای ظاهری

  هر از چندگاهی باید لاستیک را از نظر ظاهری بررسی کنید. هر گونه بریدگی، شکاف ، بادکردگی، ترک و خلاصه هر نشانه آسیب دیدگی و نابهنجاری چه در قسمت آج ها و چه در کناره های لاستیک، اعلام خطر است و باید هر چه سریعتر برای جایگزینی لاستیک اقدام کنید.

 • لرزش بیش از حد خودرو

  یکی از نشانه های اسیب دیدگی لاستیک، لرزش خودرو و فرمان در دست راننده است. البته این لرزش میتواند به عواملی همچون، بالانس نبودن لاستیک، تنظیم نبودن باد لاستیک، ایراد در جلوبندی خودرو مربوط باشد ولی اگر این موارد را بررسی کردید و مشکلی وجود نداشت نشانه این است که لاستیک خودرو مشکل دارد و باید تعویض شود.

 • تمام شدن عمر لاستیک

  در کناره لاستیک و در کنار اعداد و ارقام مشخصات آن یک عدد چهار رقمی نیز وجود دارد که دو رقم آن نشانه سال تولید (معمولا به میلادی) و دو رقم نیز نشانه هفته تولید لاستیک است. مثلا اگر عدد ۴۷۱۲ نوشته شده باشد یعنی این لاستیک در هفته ۴۷ ام سال ۲۰۱۲ تولید شده باشد.

 • تاریخ لاستیک خود را بررسی کنید و اگر ببیش از شش سال از تولید آن گذشته است برای جایگزینی آن اقدام کنید.

فهمیدن زمان تعویض لاستیک

نکته: اشتباه رایج در تعویض لاستیک این است که تصور میشود باید جفت لاستیک نو را در اتومبیل های دیفرانسیل جلو، روی چرخهای جلو قرار داد. پس توجه داشته باشید، جفت لاستیک نو باید روی چرخهای عقب قرار بگیرد.

مقاله مرتبط: بگو چطور لاستیک خودرو را عوض کنم؟

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در عیب یابی و نگهداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور معاینه فنی خودرو بگیرم؟

مراحل و نکات دریافت معاینه فنی خودرو مراحل و نکات معاینه فنی خودرو     معاینه فنی ماشین یع…