خانه اقتصاد لوازم منزل بگو چطور چوب را رنگ آمیزی کنم؟

بگو چطور چوب را رنگ آمیزی کنم؟

۰
19
رنگ آمیزی چوب و لوازم چوبی

روش اصولی رنگ آمیزی لوازم چوبی

رنگ آمیزی چوب

هزینه رنگ و لوازم آن + ۱۵سال آشنایی با رنگ ها هنگام استفاده از مواد شیمیایی دستکش بپوشید

چشمتان به میز قدیمی چوبی داخل انبار می افتد و با خود می اندیشید چقدر میزی در این ابعاد به کارتان خواهد آمد. اما پر از خط و خش و رنگ پریدگی است. آیا میشود دوباره آن را به زندگی بازگرداند؟ ما در این مقاله به شما خواهیم گفت چگونه لوازم چوبی را خودتان رنگ بزنید و برای این کار به چه چیزهایی نیاز خواهید داشت.

فضا را برای رنگ آمیزی آماده کنید

فضا را برای رنگ آمیزی آماده کنید

روی زمین پارچه یا نایلون پهن کنید و اگر در فضای داخلی هستید در و پنجره را باز کنید تا جریان هوا برقرار باشد و بوی مواد شیمیایی آزارتان ندهد. میز چوبی یا هر وسیله چوبی که قرار است رنگ آمیزی شود را روی پارچه قرار دهید. دستکش و ماسک بگذارید.

هر گونه قطعات جدا شدنی را از وسیله چوبی بردارید

هر گونه قطعات جدا شدنی را از وسیله چوبی بردارید

دستگیره، پایه فلزی، مهره های تزیینی یا هرچیزی که جدا می شود و نمی خواهید به رنگ آغشته شود را جدا کنید. می توانید برایش دستگیره نو نیز تهیه کنید.

بتونه کاری کنید

بتونه کاری کنید

سطح چوب را بتونه کاری می کنیم. بتونه های رنگی را باید طبق رنگی که قرار است به چوب بزنیم انتخاب کنیم. بتونه های تینری شفاف هستند که رنگی ندارند و از این بتونه برای پر کردن زدگیهای کوچک و خلل و فرج چوبهایی درشت بافت استفاده میشود و حلال آن تینر است.

شفافیت این بتونه باعث میشود که در زیر رنگهای شفاف تا عمق روزنه ها آشکار شود و زیبایی چوب را افزایش دهد. بتونه هر چه شل تر باشد نشست بیشتری دارد پس شاید لازم باشد بتونه کاری را در دو مرحله انجام دهیم. اگر می خواهید جای قطعات را روی وسیله چوبیتان عوض کنید جای سوراخ های قدیمی و محل اتصالات قبلی را با بتونه بپوشانید. پس از بتونه کاری صبر کنید تا خشک شود.

سطح چوب را سمباده بکشید

سطح چوب را سمباده بکشید

سنباده ورقه‌ای از جنس کاغذ یا مقوا یا پارچه است که دانه‌های سخت ساینده بر روی آن به وسیلهٔ چسب مخصوص نصب شده‌است و برای ساییدن مواد مختلفی چون فلزات، چوب و گچ استفاده می‌شود.

سطح چوب را به خوبی سمباده کنید تا پستی و بلندی ها و پرزها کاملا صاف شوند و سطح چوب یکدست شود. زیر کار درآوردن چوب قبل از رنگ آمیزی بسیار مهم است. هر چه دقت و ظرافت بیشتری به خرج دهید نتیجه کارتان بهتر خواهد بود. سنباده‌ها بر اساس تعداد ذره‌های خورندهٔ آن‌ها در هر واحد سطح و درنتیجه ریزی و درشتی آن ذرات شماره‌گذاری و درجه‌بندی می‌شوند.

برای سمباده کشیدن سطح چوب اندازه متوسط شماره ۱۴۰ تا ۲۲۰ مناسب هستند. بعد از سمباده کشی روی میز را با دستمالی تمیز کاملا پاک کنید.

رنگ آستر روی چوب بزنید

رنگ آستر روی چوب بزنید

بنزین و شاپان را با هم ترکیب کنید تا رنگ مورد نظرتان بدست آید. هر چه بنزین بیشتری استفاده کنید رنگ شما روشن تر خواهد شد. رنگ شاپان دو نوع است. قهوه ای و سیاه. می توانید این دو رنگ را با هم ترکیب کنید و رنگ قهوه ای تیره تری بدست آورید.

از یک غلتک نقاشی برای رنگ آمیزی سطح صاف چوب و از یک قلم موبرای رنگ زدن گوشه و کنار های چوب استفاده کنید. اجازه دهید کاملا خشک شود و سپس یک بار دیگر رویش را شاپان کاری کنید.

می توانید از رنگ آستر (شاپان) اسپری استفاده کنید که کار با آن راحت تر است اما باید سه مرتبه این مرحله را تکرار کنید.

دوباره سمباده بکشید

دوباره سمباده بکشید

بعد از رنگ آستر روی چوب را با سمباده ای نرم تر سمباده کشی کنید. این کار به چسبیدن کامل رنگ اصلی به رنگ آستر کمک خواهد کرد. بعد از سمباده کشی دوباره سطح را با پارچه ای تمیز پاک کنید تا هر گونه غباری از روی آن برداشته شود.

چوب را رنگ آمیزی کنید

چوب را رنگ آمیزی کنید

ابتدا جاهایی که دوست ندارید رنگ آمیزی شود را چسب بزنید. یک لایه نازک از رنگ اصلی را روی سطح چوب بکشید. سپس حداقل شش ساعت صبر کنید تا کاملا خشک ششود. دوباره روی آن را سمباده نرم بکشید و دست دوم رنگ را روی آن پیاده کنید.

باید دقت کنید که رنگ روی چوب شره نکند. سعی کنید از قلم موی مرغوب برای این کار استفاده کنید تا موی آن جدا نشود و به رنگ نچسبد.

کمی خلاقیت به خرج دهید و رنگ های متفاوت استفاده کنید تا نتیجه کار زیباتر شود. می توانید از انواع مختلف رنگ استفاده کنید که مزایا و معایب آن را به شما خواهیم گفت:

  • رنگ اکریلیک: یک رنگ رقیق است که رنگ بندی های متنوع دارد و می توانید برای بدست آوردن رنگ مورد نظرتان آن را با رنگ های دیگر ترکیب کنید. اما بسیار رقیق است و تنها لایه نازکی ازچوب را می پوشاند. این رنگ جلوه زیادی برای سطح چوب ندارد اما کار با آن ساده است.
  • رنگ الکیدی: رنگ روغنی یا الکیدی یک پوشش ضخیم و یکدست و لاکی روی چوب ایجاد خواهند کرد. اما به علت غلظت بالا کار با آنها دشوار است. از رنگ های الکیدی برای رنگ آمیزی چوب می توان استفاده کرد به شرطی که جزییات زیادی نداشته باشد.
  • رنگ اسپری: کار با این رنگ ها بسیار آسان است و کار نهایی نیز یکدست می شود و پوشش رنگ آن نیز کافیست و زودتر هم خشک می شود اما رنگ های آن متنوع نیست و نمی توانید رنگ ها را با هم ترکیب کنید.

بعد از رنگ آمیزی دو تا سه روز به وسیله چوبی فرصت دهید تا در یک جای امن کاملا خشک شود چون پس از رنگ آمیزی آسیب پذیر است. قطعات خارجی را به آن وصل کنید.

مطلب بگو چطور خش لوازم چوبی را برطرف کنم؟ نیزبه کارتان خواهد آمد.

  • برطرف کردن خش چوب

    بگو چطور خش لوازم چوبی را از بین ببریم؟

    راهکارهایی برای برطرف کردن خش روی سطح چوب برطرف کردن خش چوب      لوازم چوبی منزل فضایی بسی…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در لوازم منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور از یخ زدگی لوله های آب در زمستان جلوگیری کنم؟

نکته هایی برای پیش گیری از ترکیدن و یخ زدگی لوله های آب در زمستان یخ زدگی لوله های آب     …