خانه اقتصاد ملک و خانه بگو چطور یک پلان ساده ترسیم کنم؟

بگو چطور یک پلان ساده ترسیم کنم؟

۰
14
طراحی و رسم پلان

آموزش مقدماتی ترسیم پلان ساده اتاق

رسم پلان

هزینه کاغذ و خط کش و مداد طراحی + ۱۵سال اندک مقیاس ها را با دقت محاسبه کنید

ترسیم پلان بخش مهمی از روند طراحی است که بسیار به تصویر سازی از فضای اتاق و خانه کمک خواهد کرد و برای طراحی داخلی نیز سودمند است. جای قرار گیری در و پنجره و دیوارها و پله ها و بقیه جزییات ساختمان را می توان از پلان نشان داد.

ما به شما خواهیم گفت برای رسم پلان یک اتاق چه مراحلی را باید طی کنید.

اتاق را متر کنید

اتاق را متر کنید

اگر تصمیم دارید پلان یک فضای واقعی را ترسیم کنید دیوارها را با متر اندازه گیری کنید. بهتر است از بزرگترین دیوار شروع کنید و سپس دیوارهای کوچکتر و عرضدر و پنجره و فاصله آنها با لبه های دیوار را اندازه بگیرید.

دیوارها را روی کاغذ ترسیم کنید

دیوارها را روی کاغذ ترسیم کنید

تصور کنید از بالا به اتاقی بدون سقف نگاه می کنید. چه میبینید؟ یا اینگونه فکر کنید: اتاق را صد برابر کوچک کنید و سقفش را بردارید. حال کاغذ را روی آن بگذارید و محل اتصال دیوارها را رسم کنید. آنچه که بدست می آید پلان است. در واقعیت این امکان ندارد اما می توان اندازه گیری هایی که انجام دادید را تقسیم بر صد کرده روی کاغذ بیاورید.

ابتدا بزرگترین دیوار را رسم کنید. سعی کنید از کاغذ گراف یا شطرنجی استفاده کنید تا کارتان راحت تر باشد. اگر دیوار بزرگ هفت متر طول داشت آنرا تقسیم بر صد کرده خط هفت سانتی با ضخامت ۱ سانت یا دو سانتی متر ترسیم کنید.

ضخامت بستگی به ضخامت دیوارتان دارد که ممکن است ده سانتی یا بیست سانتی باشد. اگر نمی دانید معمولا دیوارهای داخلی ده سانتی و دیوارهایی که دور تا دور خانه است و با فضای بیرون در ارتباط است بیست سانتی متری است.

به همین تزتیب سایر دیوارها را نیز ترسیم کنید. اگر ابعاد اتاقتان کوچک بود و احساس کردید پلان کوچک می شود همه ی اندازه ها را در دو ضرب کنید تا دو برابر شود.

درها و پنجره ها را رسم کنید

درها و پنجره ها را رسم کنید

فاصله لبه های عمودی در و پنجره تا گوشه های دیوار را اندازه بگیرید. عرض آنها را نیز اندازه گیری کنید. سپس آنها را روی دیوار رسم کنید. پنجره ها به صورت دو خط عمود بر ضخامت دیوار و در نیز با خطوط عمود بر ضخامت به همراه یک خط منحنی که مسیر باز و بسته شدن در را نشان می دهد. به شکل زیر دقت کنید.

به این ترتیب پلان ساده یک اتاق را ترسیم کرده اید. در رسم پلان پییچیده تر ممکن است اتاق دارای ستون باشد و یا دیوارهای منحنی داشته باشد و یا پله داشته باشد. در این حالت ها اصل ترسیم پلان همان است منتها با جزییات بیشتر. عکس زیر یک پلان کامل یک واحد مسکونی را نشان می دهد.

پلان یک واحد مسکونی

 

 

 

 

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در ملک و خانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور تغییر نشانی را به اداره ثبت اطلاع دهم؟

معرفی سامانه ثبت و اعلام تغییر نشانی سازمان ثبت احوال اعلام تغییر نشانی      جابجا شدن و ت…