خانه رایانه و الکترونیک تلفن همراه بگو چطور تلفن همراه بخرم؟

بگو چطور تلفن همراه بخرم؟

۰
16
راهنمای خرید موبایل

راهنمای خرید موبایل و تلفن همراه هوشمند

خرید موبایل

هزینه موبایل نو + ۱۵سال اندک قبل از خرید تحقیق کنید
همه چیز با ” اه این گوشی لعنتی باز هنگ کرد” شروع میشود. نیاز به گوشی تلفن همراه جدید، شما را وادار میکند که برای خرید موبایل سری به بازار تلفن و سایتهای فروش بزنید.

ولی در این تنوع عجیب و غریب و رنگارنگ تلفن های همراه هوشمند، چگونه میتوان بهترین گزینه را از لحاظ قیمت و کارایی انتخاب کرد؟ آیا همینکه به فروشنده بگوییم، گرون چی داری؟ کافی است تا بهترین تلفن همراه را در دست داشته باشیم؟

در ادامه خواهیم دید که چه عواملی در خرید موبایل و تلفن همراه هوشمند مهم است و چگونه میتوان با هزینه کم، بهترین عملکرد را برای نیازهای خود در اختیار بگیریم:

نیاز خود را مشخص کنید

نیاز خود را مشخص کنید

اول باید مشخص کنید که تلفن جدید قرار است چه کاری برای شما انجام دهد. آیا از جمله افرادی هستید که فقط تلفن میزنید و نهایتا خلاف سنگینتان پیامک است یا کسی هستید که تلگرام و اینستاگرام یک لحظه از دست شما آسایش ندارند.

آیا جز افرادی هستید که هر دو سه ماه گوشی دلتان را میزند یا کسی هستید که تا جد اندرجد تلفن را پیش رویش نیاورید از آن دل نمیکنید؟

اگر یکی از آن خبرنگارهای خود خوانده و موبایل به دست همه جور حادثه هستید که دوربین تلفن باید برایتان مهم باشد و در صورتی که فیلم باز قهاری هستید که حتی در مترو هم باید فیلم ببینید، صفحه نمایش بزرگ باید برایتان اولویت باشد.

درصورتی که مدت زمان استفاده شما  از تلفن زیاد است یا همیشه از نت سیم کارت استفاده میکنید، باتری قدرتمند باید مدنظر شما باشد.

و کسانی که علاوه بر استفاده معمول از موبایل، از آن به عنوان چکش و گوشتکوب استفاده میکنند هم باید استقامت و استحکام آن را در نظر داشته باشند.

پس نیازهای اصلی خود را فهرست کنید و متناسب با آن دیگر مراحل را طی کنید.

حساب جیب خود را داشته باشید

حساب جیب خود را داشته باشید

هر چقدر پول داشته باشید همیشه گوشی گرانتری برای خریدن وجود دارد. پس برای اینکه انتخاب برایتان راحت تر شود، در چشم بر هم زدنی همه دار و ندارتان را پای یک گوشی همراه نریزید و البته خرج بی خود هم نکرده باشید بهتر است مشخص کنید که در چه رنجی از قیمت قصد خرید دارید.

توجه داشته باشید که هر گوشی ارزانی لزوما ناکارآمد و ضعیف نیست و هر گوشی گران قیمتی هم معجزه نمیکند و بی عیب و ایراد نیست.

در حال حاضر با یک گوشی در رنج قیمت حدود ۶۰۰ هزارتومان میتوان بیشتر قابلیت های یک گوشی پرچمدار و گران قیمت را در اختیار داشت.

چه سیستم عاملی انتخاب کنید

چه سیستم عاملی انتخاب کنید

با کنار رفتن ویندوزفون از بازار تنها دو انتخاب برای سیستم عامل گوشی هوشمند خود دارید. اندروید و iOS . سیستم عامل آی او اس که اختصاصی شرکت اپل است و فقط در گوشی های آیفون و تبلتهای آی پد دیده میشود. اولین مشکل این سیستم عامل گران بودن گوشی ها اپل است. یک گوشی به روز و جدید اپل حداقل دو میلیون تومانی برای جیب شما هزینه دارد. این سیستم عامل بسیار خوش دست و روان است و تقریبا هر کی برده راضی بوده. عیب بزرگ دیگر iOS بسته بودن آن است. شما برای ارتباط گوشی آیفون با کامپیوتر و دیگر ابزارهای ارتباطی به مشکل خواهید خورد و به راحتی نمیتوانید تلفن همراه خود را مدیریت کنید.

سیستم عامل اندروید ساخته شرکت گوگل است که نسخه های متنوع آن تقریبا روی اکثریت قریب به اتفاق تلفن های هوشمند نصب شده است. این موضوع قدرت انتخاب شما را از نظر قیمت، نوع و کیفیت و ظاهر تلفن همراه بالا خواهد برد. اندروید ایرادهای ساختاری زیادی دارد که البته روز به روز در حال برطرف شدن است ولی هنوز تا رسیدن به نقطه ایده آل راه زیادی در پیش دارد.

پس اگر تنوع طلب هستید و از قید و بند iOS بدتان می آید یک گوشی اندرویدی و اگر دنبال کلاس و افه هستید یا خوشدستی و سهولت کار برایتان مهم تر از قیمت است، آیفون را انتخاب کنید.

چه برندی انتخاب کنید

چه برندی انتخاب کنید

درباره برندها هم نیازی نیست حساسیت زیادی به خرج دهید. در حال حاضر به طور میانگین تفاوت چشمگیری بین تولیدات برندهای مختلف وجود ندارد. برندهای قدیمی تر و گردن کلفت تر مانند سامسونگ، سونی، ال جی و اپل حداقل در گوشی های گران قیمت تر، مزیت نسبی بیشتری دارند و به دلیل فراوانی این گوشی ها، قطعات و نرم افزارها و آپدیتهای بیشتر و بهتری برایشان در دسترس است.

در گوشی های میان رده و ارزان قیمت اما شاید بتوان امتیاز بیشتر را به برندهای جوان تری مانند هواوی، شیائومی و لنوو داد. در این رنج قیمت گوشی های این برندها از گوشی های برندهای معروف، زیباتر، قدرتمند تر و با امکانات بیشتر هستند و کار کردن با آنها تجربه جذاب تری است.

اگر گوشی ارزان قیمت تا زیر ۵۰۰ هزارتومان میخواهید برندهای جوان را انتخاب کنید. در گوشی های میان رده تا حدود یک میلیون تومان تقریبا همه برندها یک کیفیت دارند. در گوشی های گران قیمت و پرچمدار نیز برندهای اسم و رسم دار انتخاب های مطمئن تری هستند.

صفحه نمایش

صفحه نمایش

اولین ارتباط شما با صفحه نمایش گوشی است. اولین گام در انتخاب گوشی انتخاب سیاز مناسب صفحه نمایش است. در حال حاضر معمولا گوشی های هوشمند حداقل ۴ اینچ صفحه نمایش دارند و تا بالای ۶ اینچ هم بینشان دیده میشود.

در صورتی که زیاد اهل ور رفتن با گوشی نیستید و دوست دارید گوشی جمع و جوری داشته باشید که راحت در جیب جا شده و راحت هم دربیاید!!! اندازه پایین تر را انتخاب کنید. ولی اگر گوشی باز هستید، چشمتان ضعیف است و دوست دارید نوشته ها را درشت ببینید، صفحه ای بزرگتر را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که هر چه اندازه صفحه نمایش بزرگتر باشد، مصرف باتری آن هم بیشتر است و استفاده از آن با یک دست نیز دشوارتر خواهد بود.

در انتخاب نوع صفحه نمایش هم به کیفیت صفحه، نوع نمایش رنگ ها و شفافیت آن در محیط های کم نور و یا محیط های پرنور و زیر آفتاب توجه کنید. صفحه نمایشی که کیفیت رنگ پایین داشته باشد یا شفافیت مناسبی نداشته باشد، لذت کاربری شما را زایل خواهد کرد.

پارامترهای بالا از عباراتی مانند ۴K اهمیت بیشتری دارند. دیدن ویدیو با کیفیت ۴K‌در یک صفحه نمایش ۵ اینچی جز ذوق اولیه، لطف خاصی ندارد. در حال حاضر اکثر صفحه های نمایش حداقل کیفیت اچ دی دارند و این تفاوت در قدرت نمایش رنگ و شفافیت آنهاست که ارزش آنها را مشخص میکند.

نمایشگر موبایل‌های گرانقیمت‌تر معمولا عملکرد بهتری زیر نور شدید دارند اما در حالت عادی به سختی میتوان تفاوت خاصی بین یک گوشی گران قیمت و یک گوشی میان قیمت پیدا کرد.

در معرفی گوشی اگر عبارت IPS مشاهده کردید یعنی این نمایشگر دارای کنتراست، زاویه دید و روشنایی بالا است.  اگر هم عبارت AMOLED را دیدید که یعنی کنتراست این صفحه نمایش به بی نهایت نزدیک شده است و رنگ سیاه بدون نقص پخش می‌شود که دیدن فیلم در آن تجربه بهتری است.

پس به جای توجه به اعداد و ارقام متنوع، گوشی را در دست بگیرید و ببینید از دید شما، صفحه نمایش چه کیفیتی دارد.

وزن و ابعاد موبایل

وزن و ابعاد موبایل

همان اندازه که روزانه گوشی در دستتان است، همان اندازه هم سبک بودنش اهمیت بیشتری پیدا میکند. البته توجه داشته باشید که صحبت از تفاوتهای چند ده گرمی است. گوشی را در دست بگیرید و برانداز کنید. از تجربه کاربران دیگر هم کمک بگیرید.

به اندازه وزن، ابعاد گوشی نیز در راحتی کارایی آن اهمیت دارد. ضخامت گوشی و اندازه لبه های اطراف صفحه نمایش میتواند تجربه کار و به دست گرفتن تلفن همراه را برای شما متفاوت کند. ترجیحا هنگام خرید موبایل سعی کنید گوشی ای نازک تر و سبک تر را انتخاب کنید.

ظرفیت و عمر باتری

ظرفیت و عمر باتری

باتری، منبع انرژی تلفن شماست و نقش پررنگی در بالارفتن کیفیت و کارایی و تجربه کاربری شما بازی میکند. مهمترین نکته در باتری هم ظرفیت آن است که معمولا با واحد آمپر ساعت بیان میشود. غیر از این، باتری ها از نظر تکنولوژی و ساخت در برندهای مختلف یکسان است.

با توجه به تغییر نسل ارتباطات موبایل و بالارفتن اندازه صفحه نمایش گوشی ها، سعی کنید باتری گوشی شما حداقل حدود ۳۰۰۰ میلی آمپر ساعت ظرفیت داشته باشد.

پشتیبانی از نسل های مختلف تلفن همراه

پشتیبانی از نسل های مختلف تلفن همراه

نسل های مختلف تلفن همراه که از GSM‌ شروع شد و تا امروز ۴G  یا LTE آن در ایران عملیاتی شده است.، خصوصیات متفاوتی از نظر سرعت و کیفیت ارتباط صوتی و همچنین داده یا اینترنت هستند. در حال حاضر گوشی های هوشمند ارزان قیمت نیز حداقل در یک سیم کارت از نسل سوم یا ۳G پشتیبانی میکنند.

در صورتی که اینترنت سیم کارت برایتان مهم است حتما تلفنی تهیه کنید که از اینترنت ۴G پشتیبانی کند. اگر این استفاده خیلی برایتان حیاتی است سعی کنید تلفن همراه دو سیم کارته ای بخرید که هر دو سیم کارت از این قابلیت پشتیبانی کند تا بتوانید با توجه به مکان و شرایط از اینترنت دو اپراتور استفاده کنید.

تعداد سیم کارت

تعداد سیم کارت

خیلی از افراد به دلیل شرایط کاری و شخصی از بیش از یک سیم کارت برای ارتباطات خود استفاده میکنند. به همین دلیل بیشتر تلفن های هوشمند نیز در حال حاضر از دو سیم کارت پشتیبانی میکنند.

در این میان دو نکته اهمیت پیدا میکند. برخی تلفن های همراه میان رده به خصوص در برندهای معروف، شیار سیم کارت دوم و حافظه جانبی یا رم میکرو یکی است. یعنی کاربر یا میتواند از سیم کارت دوم استفاده کند و یا رم میکرو اضافی برای افزایش ظرفیت حافظه به کار ببرد. بنابراین اگر از آن دسته افرادی هستید که از دو سیم کارت استفاده میکنید و از طرفی حافظه داخلی تلفن هم برایتان کافی نیست به این موضوع دقت کنید.

در برخی تلفن ها سیم کارت دوم، از نسل پایین تری از ارتباط همراه به نسبت سیم کارت اول پشتیبانی میکنند مثلا سیم کارت یک ۴G‌است ولی سیم کارت دو ۳G‌. این موضوع همانطور که در قسمت قبل نیز توضیح داده شد برای افرادی که میخواهند از سیم کارت دو اوپراتور برای ارتباطات اینترنتی خود استفاده کنند مهم است.

کیفیت دوربین

کیفیت دوربین

همین ابتدا بگوییم که بهتر است  بازی با لفظ مگا پیکسل را کنار بگذارید. کیفیت دوربین به عوامل مختلفی وابسته است که تعداد پیکسل آن یکی از آنهاست. نکته مهم دیگر در کنار تعداد پیکسل، اندازه پیکسل است. در یک اندازه سنسور ثابت، اگر تعداد پیکسلها از یک حدی بیشتر شوند، کیفیت عکس نه تنها بالاتر نمیرود که کاهش نیز پیدا میکند.

بنابراین بد نیست که در کنار تعداد پیکسل یا همان مگاپیکسل معروف، نگاهی هم به اندازه آن بکنید. و این قانون کلی را به خاطر بسپارید: هرچه اندازه پیکسل بزرگتر باشد، کیفیت عکس در شرایط مختلف بالاتر است. از طرف دیگر هرچه تعداد پیکسل بیشتر باشد ، جزئیات در نور مناسب بیشتر خواهد بود.

تقریبا همه گوشی‌های هوشمند یک دوربین اصلی در پشت و یک دوربین ضعیف‌تر در جلو دارند که به دوربین سلفی نیز معروف است.  اگر اهل سلفی بازی هستید به کیفیت دوربین جلو دقت بیشتری کنید.

در کنار قدرت سخت افزاری، برخی برندها امکانات نرم افزاری خاصی نیست برای کار با دوربین تدارک میبیند که میتواند برای عکس بازها جذاب و قابل توجه باشد.

حافظه رم یا حافظه اجرای اپلیکیشن

حافظه رم یا حافظه اجرای اپلیکیشن

نقطه ضعف بزرگ سیستم عامل اندروید در مقابل سیستم عامل iOS بهینه نبودن شرایط استفاده اپلیکیشن های در حال اجرا از رم یا حافظه موقت گوشی است. یکی از دلایلی که حتی گوشی های گردن کلفت اندرویدی هر از چندی هنگ و قفل میکنند هم همین شلوغ بودن سر حافظه اجرایی و موقت تلفن است.

در اندروید های جدید رم یک گیگابایت عملا شوخی حساب میشود و شما نمیتوانید با این مقدار رم، یک گوشی تر و فرز و نرم افزارهایی فعال و چابک داشته باشید.

پس اگر قصد خرید گوشی اندرویدی دارید و از کسانی هستید که چند نو ع اپلیکیشن و انواع شبکه های اجتماعی را به صورت فعال رصد میکنید، از خریدن گوشی ای که رم کمتر از دو گیگابایت دارد پرهیز کنید.

حافظه داخلی

حافظه داخلی

حافظه داخلی در تلفن همراه حکم هارد در کامپیوتر را دارد و کارش ذخیره کردن اطلاعات شماست. این اطلاعات میتواند عکس و فیلمهایی باشد که خودتان با گوشی گرفته اید یا تصاویری و اطلاعاتی باشد که از طریق شبکه های اجتماعی یا دیگر اپلیکیشن ها دریافت کرده اید.

اگر اهل ویدیو دیدن و چرخیدن در تلگرام هستید و یا به فیلمبرداری و عکس برداری با گوشی علاقه مندید، تلفنی بخرید که حداقل ۱۶ گیگابایت حافظه داخلی داشته باشد. اگر پر مصرف تر هستید و فیلم های حجیم با گوشی دانلود میکنید، علاوه بر حافظه اخلی، تلفنی تهیه کنید که قابلیت اتصال حافظه جانبی نیز داشته باشد.

نکته: به این فکر نباشید که گوشی ای با حافظه داخلی کم بخرید و با افزودن رم یا حافظه جانبی آن را تقویت کنید. بسیاری از فعالیت ها و فایل های موقت چه بخواهید و چه نخواهید در حافظه اصلی گوشی ذخیره میشوند و در صورت کم بودن حجم آن، هر هفته باید هنگی و سرعت پایین گوشی را تجربه کنید.

نکته: توجه داشته باشید که همیشه بخشی از حافظه داخلی اعلام شده توسط سیستم عامل و برنامه های پیش فرض کارخانه پر شده است. بنابراین اگر اعلام شد که یک گوشی مثلا هشت گیگابایت حافظه داخلی دارد، باید حدود دو گیگابایت آن را پیش پیش مصرف شده حساب کنید.

سی پی یو و پردازنده گرافیکی

سی پی یو و پردازنده گرافیکی

یکی از مهمترین قسمتهای موبایل است که در خرید تقریبا اهمیتی ندارد!!!! معمولا CPU یا مغز متفکر تلفن های همراه امروزی از نظر قدرت پردازش خیلی جلوتر از باقی بخشها و قطعات آن هستند. بنابراین نیازی نیست خودتان را خیلی درگیر تعداد هسته ها و سرعت و قدرت آن ها بکنید.

این بخش در کنار چیپ گرافیک موبایل تنها برای گیم بازها و بازی خورها اهمیت دارد و کاربران عادی نیازی نیست خود را درگیر اعداد و ارقام آن کنند.

حسگرها

حسگرها

گوشی‌های هوشمند از یک سری سنسورها برای افزایش قابلیتهای خود بهره میگیرند. پنج نوع از این حسگرها از دیگر حسگرها اهمیت و شیوع بیشتری دارند و داشتن آنها به تلفن شما قابلیتهایی فرارتر از یک موبایل صرف میدهد:

  • 1. شتاب سنج: این حسگر میزان جابه‌جایی و حرکت موبایل را اندازه می‌گیرد تا در اپلیکیشن‌ها استفاده شود. برخی اپلیکیشن‌ها که با تکان دادن موبایل کاری را انجام می‌دهند از این حسگر استفاده میکنند.
  • ۲ ژیروسکوپ: این سنسور در کنار سنسور شتاب‌سنج، زاویه موبایل و مقدار چرخش‌ آن را تعیین می‌کند تا زمان چرخاندن موبایل، صفحه آن هم بچرخد.
  • ۳ قطب‌نمای دیجیتالی: این سنسور به موبایل شما امکان می‌دهد تا جهت ها را پیدا کنید و از آن در نقشه بهره ببرید.
  • ۴ سنسور نور: این سنسور نور محیط اطراف را اندازه می‌گیرد و نور صفحه نمایش را با توجه به آن کم یا زیاد می‌کند. به این ترتیب هم صفحه موبایل بهتر دیده شود و هم در تاریکی نور آن چشم را اذیت نخواهد کرد.
  • ۵ سنسور نزدیکی: این حسگر در زمان مکالمه تشخیص می‌دهد که کاربر گوشی را نزدیک گوش خود گرفته‌ یا خیر . در صورت نزدیک بودن موبایل به گوش ، صفحه نمایش خاموش میشود تا اتفاقی گزینه‌ای لمس نشود و مصرف باتری نیز کاهش پیدا کند.

چند نکته مهم

چند نکته مهم

  • قبل از اینکه به بازار بروید درباره مدلهای مختف و روز گوشی ها تحقیق کنید. وقتی بدون پیش زمینه اقدام کنید، با انبوهی از گزینه ها روبرو خواهید شد که فهمیدن تفاوت آنها و نقاط قوت ضعفشان کار مشکلی خواهد شد. سایتهایی مانند mobile.ir و GSMArena  دو مرجع خوب برای گرفتن اطلاعات درباره گوشی ها و خواندن نظرات کاربارن آنها درباره نقاط قوت و ضعف مدلهای مختلف است.
  • ممکن است از یک مدل خاص گوشی، چند نسخه با تفاوت های جزیی وجود داشته باشد. مثلا یک مدل گوشی ممکن است نسخه ۳G و یک نسخه ۴G داشته باشد یا ظرفیت حافظه های داخلی آنها با هم متفاوت باشد.
  • گوشی را از فروشنده معتبر بخرید و سعی کنید حتما از او فاکتور فروش دریافت کنید. اگر گوشی گارانتی دارد، کارت گارانتی و مشخصات شرکت گارانتی کننده را جویا شوید.
  • طرح رجیستری قرار است از ۲۶ مهر ۹۶ اجرا شود. طبق این طرح گوشی های قاچاق قابل استفاده نخواهند بود. با استفاده از مقاله بگو چطور از قاچاق نبودن تلفن همراهم آگاه شوم؟ این موضوع را بررسی کنید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تلفن همراه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور ویدیوهای توئیتر را دانلود کنم؟

راهکارهایی برای دانلود ویدیوهای توئیتر در اندروید و ویندوز ویدیوهای توئیتر     توئیتر مانن…