خانه سلامت بیماری ها بگو چطور ریزش مو را درمان کنم؟

بگو چطور ریزش مو را درمان کنم؟

۰
17
درمان ریزش مو

راهکارهای دارویی و درمانی برای کاهش و توقف ریزش مو

درمان ریزش مو

هزینه دارو + ۱۸سال اندک از متخصصان کمک بگیرید
ریزش مو دارید و این نگرانتان کرده است. مقاله بگو چطور بگو چطور از ریزش مو جلوگیری کنم؟ را مطالعه میکنید و تلاش کرده اید با استفاده از راهنمایی های آن، با تغییر در نوع تغذیه و سبک نگهداری موها این ریزش را کاهش دهید.
با تمام تلاشتان ریزش مو به گونه ای شده است که احساس میکنید نیاز به اقدام درمانی دارید. به دنبال این هستید که بدانید چطور باید برای درمان ریزش مو چاره ای بیندیشید؟ اقدام پزشکی برای ریزش مو چیست و چه راهکارهای درمانی طبیعی و گیاهی برای حل این موضوع وجود دارد:
در ادامه روشهای درمانی گیاهی و طبیعی و راهکار کمک گرفتن از پزشک متخصص را با هم مرور میکنیم:

بخش اول:درمانهای پزشکی ریزش مو
بخش دوم: درمانهای گیاهی و طبیعی ریزش مو

بخش اول: درمانهای پزشکی ریزش مو

آشنایی با مراحل چرخه رشد مو

آشنایی با مراحل چرخه رشد مو

موها سه مرحله چرخشی رشد به نامهای رشد فعال، استراحت و ریزش دارند. بیشتر حالتهای ریزش مو زمانی اتفاق می افتند که عاملی مو را به سمت مرحله سوم یا ریزش سوق میدهد.

 • مرحله اول: رشد فعال یا آناژن: معمولا بیش از ۸۵ درصد موهای شما همیشه در مرحله رشد هستند و این مرحله طولانی ترین مرحله زندگی مو است و به عنوان مثال موی سر ممکن است دو تا ۶ سال در حال رشد باشد.
 • مرحله دوم: استراحت یا کاتاژن: در این مرحله دو تا سه هفته ای، رشد مو متوقف و سلول ها دچار اضمحلال و فولیکولها آماده بازسازی میشوند.
 • مرحله سوم: ریزش یا تلوژن: مرحله مرگ مو که دو تا سه ماه به طول می انجامد. در پایان این مرحله، یک سر مو به شکل گرز درآمده، بتدریج کوتاه شده، به سمت بالا حرکت کرده و بالاخره خود بخود و یا در اثر فشار و کشش (مثل شانه زدن و حمام کردن) می ریزد. باور اشتباهی نیز وجود دارد که انتهای گرز مانند مو را به کنده شدن کامل مو نسبت میدهند در حالی که بخش زندی مو هنوز زیر پوست وجود دارد و مشغول رشد تار موی تازه است.

نکته: بسیاری از عواملی که باعث رفتن مو به فاز ریزش میشوند، موقت بوده و بعد از حذف شدن آن عامل، شرایط مو به حالت عادی باز خواهد گشت.

یافتن دلیل ریزش مو

یافتن دلیل ریزش مو

مسائل زیادی میتواند باعث ریزش مو شود. مسائل ارثی و هورمونی تا مسائل محیطی و برخی بیماریها. برخی از مهمترین دلایل ریزش مو به شرح زیر هستند:
کمبود آهن، مشکل تیروئید ، کمبود روی، ویتامین دی و برخی اعضای ویتامین B، تغییر شرایط هورمونی بدن، برخی بیماریهای ضد سیستم ایمنی بدن، استرسهای روانی شدید، برخی بیماریهای فیزیکی، بیماریهای پوستی، دیابت، سل پوستی، کاهش وزن شدید یا تغییر و … از جمله عواملی هستند که ریزش دائم یا موقت مو را به دنبال دارند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

سوال مهم اینجاست که چه زمانی باید برای درمان ریزش مو به پزشک مراجعه کرد. آیا هر تار مویی که روی شانه شما نشسته است نشانه ریزش مو است و نیازمند به دیدار پزشک؟
اولین نکته این است که ایا ریزش موی موضعی و خاص دارید یا موهای شما از همه جای سر می ریزد. در قسمت اول باید حتما با دکترتان مشورت کنید.
از دیگر علائمی که میتواند شما را به پزشک نیازمند کند از این قرار است:

 • درد و خارش همراه با ریزش مو به همراه پوست سر ملتهب و قرمز
 • وجود نقطه ریزش خاص روی ریش و یا ابرو
 • اگر خانم هستید ولی ریزش موی سری شبیه اقایان برایتان رخ داد و یا رویش مو در نقاط نامعمول مشاهده کردید باید با پزشک مشورت کنید چون ممکن است مشکلات هورمونی داشته باشید.
 • وزن گیری زیاد، ضعف عضلات  یا عدم تحمل هوای سرد

آمادگی دیدار با پزشک

آمادگی دیدار با پزشک

شما باید اطلاعات کاملی درباره نوع و زمان شروع ریزش موها بدهید. پیش از دیدار با پزشک خود را آماده کنید و برای سوالات زیر پاسخ داشته باشید:
آیا اتفاق یا حادثه خاصی خلاف زندگی روزمره شما اتفاق افتاده است که ممکن است در ریزش موی شما تاثیر داشته باشد؟ این اتفاق میتواند یک ماجرای احساسی شدید، بیماری و مصرف دارو و یا احساس مشکل و درد در بخشی از بدنتان باشد.
آیا سابقه کچلی یا بیماریهای پوستی در اقوام درجه یک وجود داشته است یا خیر؟ پاسخ به این سوال میتواند به عوامل ارثی یا واگیر یک بیماری منجر شود.
آیا تا به حال دارویی برای این موضوع مصرف کرده اید؟ این دارو را با چه روش و نظمی استفاده کردید؟

درمان های رایج ریزش مو

درمان های رایج ریزش مو

پزشک با توجه به دلیل ریزش بدرمان ریزش موی شما را مشخص میکند. در حال حاضر دو دارو و شیوه درمانی عمومی برای ریزش موهایی که عامل بیماری زایی ندارند و بیشتر به عوامل ژنتیک یا ارثی مرتبط هستند وجود دارد.

 • ماینوکسیدیل: دارویی جلدی است که به صورت محلول روزی یک تا دو بار روی قسمتهای در حال ریزش زده میشود. این دارو فولیکول های مو را تحریک به رشد میکند و هم برای آقایان و هم خانمها تجویز میشود.
  این دارو میتواند عوارضی همچون حساس شدن پوست در محل استفاده، رشد ناخواسته مو در برخی قسمتهای صورت و دست و افزایش ضربان قلب را در پی داشته باشد.
 • فیناستراید: قرصی است که برای آقایان تجویز شده و موجب کاشه تولید تستسترون در بدن شده که عامل ریزش مو است. این قرص روزی یک بار مصرف میشود و بیشتر استفاده کنندگان شاهد کاهش یا قطع ریزش مو و همچنین رشد موهای تازه در محل ریزش بوده اند.
  این دارو میتواند عوارضی همچون کاهش میل جنسی و برخی ناتوانی های جنسی و بالا رفتن شانس سرطان پروستات میشود. خانم های باردار حتی نباید به این قرص دست بزنند.

نکته: برای برخی خانم ها قرص های آهن نیز تجویز میشود چون جذب آهن در آنها کمتر از آقایان است و این خود میتواند یکی از عوامل ریزش مو باشد.

روشهای درمانی دیگر

روشهای درمانی دیگر

در صورتی که عامل بیماری زا و خاصی باعث مشکل شما شده باشد، پزشک روش متناسب با آن را برای درمان ریزش مو اتخاذ خواهد کرد. معمولا با از بین رفتن عامل خارجی، رشد موی شما به حالت عادی بازخواهد گشت.
علاوه بر روشهای دارویی، روشهای درمانی دیگری نیز وجود دارد که ممکن است پس از درمانهای دارویی توسط پزشک تجویز شود.
درمانهایی مانند برخی جراحی ها و لیزر تراپی برای درمان ریزش مو استفاده میشوند که در مواقع و شرایط خاص مورد استفاده قرار میگیرند.

بخش دوم: درمانهای گیاهی و طبیعی ریزش مو

ماساژ مو با روغن

ماساژ مو با روغن

ماساژ یکی از راههای کمک به گردش خون زیر پوست و فعال کردن فولیکولهای مو است. روزانه سر خود را به ارامی و با نوک انگشتان ماشاژ دهید. برای این کار میتوانید از روغن های طبیعی مانند روغن لوندِر یا روغن زیتون نیز کمک بگیرید.

استفاده از آب پیاز خام

استفاده از آب پیاز خام

سولفور موجود در پیاز میتواند به کلاژن های مو کمک کند تا رشد بهتری داشته باشند. این درمان به خصوص برای ریزش موهای موضعی مفید است.
پیاز خام را ریز کرده و آب بگیرید. مایع حاصل را به محل ریزش مو بمالید و حدود ۱۵ دقیقه مکث کنید. سپس موها را به آرامی آب کشی نمایید. این کار را دو تا سه بار در هفته تکرار کنید.

استفاده از ترکیب سیر – روغن نارگیل

استفاده از ترکیب سیر – روغن نارگیل

سیر هم همانند پیاز ترکیبات سولفوری دارد که به رشد مجدد موها کمک میکند. روغن نارگیل نیز سرشار از مواد معدنی، پروتئین و چربی های مورد نیاز مو است و میتواند به تقویت موها سرعت دهد.
یک سیر متوسط را پوست کنده و کاملا له کنید /  سیر له شده را با یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل کاملا مخلوط کنید/ مخلوط نهایی را در حالی که به آرامی هم میزنید، گرم کنید/ این ترکیب را پس از سرد شدن، دو تا سه بار در هفته، به آرامی و به حالت ماساژ ملایم روی سر بمالید.

ماساژ با روغن تخم مرغ

ماساژ با روغن تخم مرغ

روغن زرده تخم مرغ برای جلوگیری از ریزش مو، رفع آکنه صورت، رفع چین و چروک صورت و سفیدی مو مفید است. این روغن که از زرده تخم مرغ گرفته میشود میتواند جانشین خوبی برای زرده باشد چون ممکن است درون زرده باکتری سالمونلا باشد که پوست را دچار آسیب و التهاب میکند ولی در روغن زرده این مشکل وجود ندارد. همچنین این روغن بوی تخم مرغ خام را هم ندارد و لکه  و کثیفی کمی از خود باقی میگذارد.
روغن زرده تخم مرغ به صورت صنعتی و خانگی قابل تولید است. در مقاله بگو چطور در خانه روغن تخم مرغ تهیه کنم؟ روش ساخت این روغن در خانه شرح داده شده است.
موها را با ین روغن چرب کرده و به ارامی ماساژ دهید و بگذارید تا روغن طول شب روی مو باقی بماند. صبح با یک شامپوی ترجیحا گیاهی روغن را بشویید. فقط یک بار از شامپو استفاده کنید تا چربی های طبیعی مو شسته نشود و مو حالت خشک و شکننده به خود نگیرد.
این عمل را دو تا سه بار در هفته و به مدت ۱۲ هفته تکرار کنید تا اولین اثرات آن هویدا شود. مصرف روتین این روغن در آینده برای حفظ حالت مو و جلوگیری از بازگشت ریزش مو موثر است.

استفاده از روغن گرم

استفاده از روغن گرم

از روغن های طبیعی مانند روغن زیتون، روغن گلرنگ و روغن کانولا (کلزا) که تا دمای حدود ۴۰ درجه (نزدیک به دمای بدن) گرم شده باشند برای بازگرداندن رطوبت به موها استفاده میشود.
در این روش، روغن را تا دمایی نزدیک به ۴۰ درجه گرم کنید. / روغن داغ راروی موها بمالید و آرام ماساژ دهید./بعد از  حدود یک ساعت موها را با شامپو بشویید./
نکته: سس مایونز هم در این مورد پیشنهاد شده است. موها را با مایونز آغشته کنید و بعد از یک ساعت با آب و شامپو بشویید.
نکته: توجه داشته باشید که روغن خیلی داغ میتواند آسیب جدی به سر و موی شما وارد کند.

استفاده از حنا

استفاده از حنا

استفاده از حنا اثرات مثبت زیادی برای موها داشته و سالیان سال است که مورد استفاده قرار میگیرد. حنا  یک ماده طبیعی ضد ریزش مو است و با درمان کوتیکول های مو سلامت ریشه را بالا برده و مانع از خرد شدن مو میشود.. همچنین حنا PH پوست سر را متعادل نگه می دارد تا از ریزش موی زودرس جلوگیری کند.
شیوه مصرف سنتی حنا تبدیل پودر آن به خمیر و مالیدن به سر است ولی شیوه های دیگری نیز همانند جوشاندن برگ های حنا را با روغن خردل و سپس مالیدن به موها نیز پیشنهاد شده است.

استفاده از چای سبز

استفاده از چای سبز

چای سبز به دلیل داشتن آنتی اکسیدان ها میتواند از ریزش مو جلوگیری یا ریزش را کاهش دهد.
برای این منظور، چای سبز را دم کنید، پس از خنک شدن مایع چای را روی موها ریخته و به ارامی ماساژ دهید. بعد از یک ساعت موها را آبکشی کنید.

استفاده از محلول رزماری و سیب زمینی

استفاده از محلول رزماری و سیب زمینی

سیب زمینی و برگ رزماری را در آب بجوشانید، محلول حاصل را آبکش کنید و پس از سرد شدن، به صورت روزانه موها را با آن شستشو نمایید.

استفاده از خمیر تخم شنبلیله

استفاده از خمیر تخم شنبلیله

برای حفظ قوت مو و درخشندگی بیشتر آن میتوانید از خمیر شنبلیله برای مصرف روزانه استفاده کنید.
برای این منظور، مقداری تخم شنبلیله را در آب کافی خیس داده و له کنید تا به صورت خمیر دربیاید/ خمیر حاصل را به صورت روزانه روی سر مالیده و به ارامی ماساژ دهید / بعد از نیم ساعت مو را با آب سرد آب کشی کنید.

استفاده از محلول آلوئه ورا / چریش

استفاده از محلول آلوئه ورا / چریش

مخلوط شیره آلوئه ورا  و پودر درخت چریش (neem) ترکیب موثری برای کنترل ریزش مو هستند.
برای ساخت این مخلوط، شیره آلوئه ورا را با پودر چریش و دو سه قطره روغن نارگیل مخلوط کنید/ خمیر حاصل را روی موها مالیده به ارامی ماساژ دهید / پس از نیم ساعت سر را با شامپو بشویید. / این کار را یک بار در هفته انجام دهید تا به نتیجه دلخواه برسید.

استفاده از روغن جوجوبا

استفاده از روغن جوجوبا

گیاه جوجوبا  بومی قاره آمریکاست که روغن آن بسیار برای پوست و مو مفید است. این گیاه ضد حساسیت است و میتواند در برخی انواع ریزش مو موثر باشد.

 • جلوگیری از ریزش مو

  بگو چطور از ریزش مو جلوگیری کنم؟

  راهکارهایی برای کاهش و یا جلوگیری از ریزش مو جلوگیری از ریزش مو     ریزش مو اصلا اتفاق عجی…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بیماری ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چرا روغن گیاهی ممکن است از روغن حیوانی مضر تر باشد؟

دلایلی برای اینکه روغن های گیاهی میتواند از چربی حیوانی مضر تر باشد روغن گیاهی    روغن گیا…