خانه عمومی بگو چطور چیزهایی که میخوانم را به خاطر بسپارم؟

بگو چطور چیزهایی که میخوانم را به خاطر بسپارم؟

۰
14
حفظ کردن مطالب

روشهایی برای مقابله با فراموش کردن درسها، نوشته ها و مطالب

حفظ کردن

اندک + ۱۰سال اندک هر روز و منظم از جعبه لایتنر استفاده کنید
مدتها تلاش برای خواندن درس مورد نظر انجام داده اید ولی وقتی میخواهید میوه این تلاش را در روز امتحان بچینید متوجه میشوید که درخت دانش شما آفت گرفته است و بخش مهمی از مباحث را فراموش کرده اید. فراموش کردن مباحث درسی تجربه مشترک بیشتر دانش آموزان و دانشجویان است.
مغز فرایند پیچیده ای برای ثبت و ضبط چیزهایی که در روز میبینیم و میخوانیم دارد. بسیاری از این موضوعات در همان لایه اول یا حافظه کوتاه مدت مانده و کم کم محو میشوند. برخی وارد حافظه بلند مدت میشوند ولی به مرور زمان، جزییاتشان حذف شده و تصویر مبهمی از آنها باقی میماند و برخی مسائل هم هستند که در حافظه بلند مدت ما حک شده و مدتهای مدیدی در آنجا خواهند ماند.
آن آموزش و یادگیری ای برایتان خواهد ماند و در آزمون ها و زندگی به کارتان خواهد آمد که به حافظه بلند مدت رفته و ماندگار شود. رمز اصلی این ماندگاری ” آمادگی ذهنی، مطالعه با تمرکز و مفید، تکرار و تمرین” است.
پس اگر میخواهید که ذهنی آماده برای دریافت مطالب داشته باشید، مطالعه تان مفید و پر بازده باشد و بتوانید مسائل را به خوبی حفظ کنید بهتر است با این مقاله همراه شوید.
در ادامه راهکارها و اقدامات لازم برای حفظ کردن و به خاطر سپردن درس ها و آموزش ها را با هم مرور میکنیم:

بخش اول: آماده سازی مغز
بخش دوم: از شیوه مطالعه بهینه استفاده کنید
بخش سوم: راهکارهای یادگیری و حفظ کردن بهتر هنگام دریافت آموزش
بخش چهارم: تکنیک های کاربردی برای حفظ کردن و به خاطر سپردن بهتر مطالب

بخش اول: آماده سازی مغز

از قدیم گفته اند عقل سالم در بدن سالم است. بدن خسته و کوفته و مغز مغشوش و مشوش نمیتواند مسائل را به خوبی به خاطر بسپارد. بنابر این باید سعی کنید بهترین شرایط روحی و جسمی را قبل از مطالعه فراهم کنید.

خوب بخوابید

خوب بخوابید

کم خوابیدن و فشار بیش از حد به مغز نتیجه معکوس خواهد داشت. این یک واقعیت فیزیولوژیک است که بدن به استراحت نیاز دارد و مغز فرصتی میخواهد که اطلاعات رسیده در طول روز را تجزیه و تحلیل کند و مرتب کند.
میز کار شلوغی را تصور کنید که بدون مرتب کردن به حال خود رها شود، در مراجعه بعدی چقدر از وسایل و برگه های مهم ممکن است گم شود و یا میان چیزهای غیرضروری و اضافه گم شوند؟
به اندازه کافی به مغزتان استراحت بدهید. به مقدار نیازتان بخوابید. هر فرد به طور متوسط به حدود ۸ ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارد. البته نیاز هر فرد با دیگری متفاوت است و باید ببینید با چند ساعت خواب، سرحال میشوید و آماده مبارزه با مباحث درسی هستید.

خوب بخورید

خوب بخورید

رساندن مواد مغذی کافی به مغز از شرط های مهم بهبود عملکرد آن و به خاطر سپردن بهتر مطالب و خوانده هاست. متناسب بخورید و سعی کنید از همه گروه های غذایی در خوراک روزانه تان استفاده کنید.
سعی کنید به صورت روزانه حدود سی درصد از خوراک شما از سبزیجات به خصوص سبزیجات سبز تیره مانند کلم بروکلی و اسفناج باشد. سی درصد را نیز با دانه های مغذی و غلات تامین کنید.
چهل درصد باقیمانده را نیز به دو قسمت مساوی تقسیم کرده و به پروتئین ها و میوه ها اختصاص دهید. سعی کنید پروتئین های سبک تر مانند مرغ و ماهی مصرف کنید و بخش دیگر پروتئین ها را از منابع دیگر مانند حبوبات، لبنیات و … تامین کنید. بقیه را نیز به انواع میوه های مفید مانند سیب، پرتقال، گلابی و موز اختصاص دهید.
نکته: در مصرف لبنیات رعایت حجم مصرف را بکنید چون لبنیات با اینکه مواد مغذی فراوانی دارد ولی چربی موجود در آن میتواند باعث چاقی شما شود. سعی کنید لبنیات کم چرب را در رژیم غذایی خود قرار دهید

خوب بنوشید

خوب بنوشید

بدنی که بیش از دو سوم آن از آب ساخته شده است یعنی وابستگی بالایی به این مایه حیاتی دارد. بنابراین عجیب نیست که مصرف خوب و به اندازه آب میتواند عملکرد مغز را بهبود بدهد.
گفته میشود که هر فرد در روز باید حتما ۸ لیوان آب بنوشد اما این موضوع خیلی دقیق نیست. بهترین نشانه برای نشان دادن مصرف ناکافی آب، غلیظ تر شدن و تیره تر شدن رنگ ادرار است.
توجه داشته باشید که مصرف بیش از اندازه آب نیز میتواند مشکلات جدی برای شما ایجاد کند. پس یک بطری آب کنارتان داشته باشید ولی وقتی که تشنه هستید بنوشید.
نکته: مصرف کافئین به صورت چای و قهوه و نوشیدنی انرژی زا زمانی میتواند به عملکرد آموزش شما کمک کند که بعد از درس خواندن مصرف شوند. نوشیدن این مواد قبل از درس خواندن میتواند تمرکز شما را به هم زده و شما آنقدر پر انرژی و پر هیجان شوید که نتوانید بازدهی خوبی در هنگام مطالعه داشته باشید. 

بخش دوم: از شیوه مطالعه بهینه استفاده کنید

متمرکز مطالعه کنید

متمرکز مطالعه کنید

بهترین نتیجه مطالعه بدون تمرکز یادگیری موقت و حفظ کردن طوطی وار یک موضوع است. مطالعه کننده باید از نظر ذهنی در آرامش باشد و ذهن او روی موضوع مورد مطالعه دقیق شده باشد و افکار مزاحم پشت در پارک شده باشند.
از راهنمایی های بگو چطور هنگام کار و مطالعه تمرکز بیشتری داشته باشم؟ برای افزایش تمرکز و حضور ذهن در هنگام مطالعه استفاده کنید.

به درک مطلب خود کمک کنید

به درک مطلب خود کمک کنید

بی مقدمه وارد فضای درس و مطالعه نشوید. درس خواندن و آموختن مقدماتی دارد که اگر رعایت نشود، کیفیت کار شما پایین خواهد آمد. اقداماتی مانند آماده کردن محیط، اطرافیان و خود برای مطالعه و انتخاب استراتژی های مطالعه باید قبل از دست به کار شدن انجام شوند.
مهمترین کارهایی که به آماده شدن برای مطالعه و آموختن مورد نیاز است و همچنین تکنیک های مهم در هنگام مطالعه در بگو چطور مطالبی که میخوانم رابهتر درک کنم؟ شرح داده شده است.

از همه حس ها و ابزارها استفاده کنید

از همه حس ها و ابزارها استفاده کنید

فقط به متن ساده کتاب ها و خواندن کلمات بسنده نکنید. مغز تصاویر را بهتر از کلمات به خاطر میسپارد. سعی کنید با نمودار، گراف و دیگر ابزارها، به متن ها حالتی بصری ببخشید. حتی استفاده از رنگهای مختلف در علامت زدن و نوشتن و کشیدن در حاشیه کتاب هم به حافظه تصویری شما برای حفظ کردن موضوع کمک میکند.
قوه شنوایی خود را نیز درگیر مباحث کنید. اگر امکان دارید، صدای استاد را ضبط کنید و در زمانهای آزاد گوش کنید. در غیر این صورت خودتان مطلب را شرح و بسط دهید و صدایتان را ضبط کنید و بارها برای خود پخش کنید.
یکی از ابزارهای کاربردی برای حفظ مطالب به صورت طولانی مدت، جعبه لایتنر یا جی ۵ است. در مقاله بگو چطور مطالب را تکرار کنم تا برای مدت طولانی در ذهنم باقی بماند؟ روش ساخت و استفاده از این ابزار مهم گفته شده است.

بخش سوم: راهکارهای یادگیری بهتر و حفظ کردن هنگام دریافت آموزش

در کلاس درس حضور با کیفیت داشته باشید

در کلاس درس حضور با کیفیت داشته باشید

با این که حضور در کلاس حتی در حالت نیمه هشیار! بهتر از عدم حضور است ولی هر چه این حضور با تمرکز و با کیفیت تر باشد، مطالب را بهتر دریافت کرده و بهتر به خاطر خواهید سپرد.
در کلاس درس تمرکز کنید، از نکته های مهم یادداشت برداری کنید و در مباحث مشارکت داشته باشید. در مقاله بگو چطور در کلاس درس، مطالب را بهتر یاد بگیرم؟ این موضوع با جزییات کامل مطرح شده است.

تکالیف درسی را خودتان انجام دهید

تکالیف درسی را خودتان انجام دهید

تمرین و سرشاخ شدن با مطالب آموختنی کلید به خاطر سپردن و درک آنهاست. صرف از رو خوانی و حفظ کردن یک موضوع برای به خاطر سپردن آن موضوع کافی نیست.
تمرین هایی که برای یک موضوع آموزشی داده میشود، بهترین فرصت است که با جنبه های مختلف یک مبحث آشنا شوید و ذهنتان هر چه بیشتر درگیر آن شود. هر چه بر یک مبحث مسلط تر شوید، هم اعتماد به نفس شما در مقابل مسائل آن بالاتر میرود و هم جذابیت موضوع افزایش می یابد. درباره موضوع مورد نظر جستجو کنید تا زوایای تازه ای از آن را کشف کنید.
از طرفی همین که درباره مطلبی مینویسید، خود یکی از راه های تصویری کردن موضوع و افزایش قابلیت به خاطرسپاری مطلب است.
پس تمرین ها و تکلیف های درسی را خودتان انجام دهید، هر چه بیشتر تمرین کنید، بهتر به خاطر خواهید سپرد.

بخش چهارم: تکنیک های کاربردی برای حفظ کردن و به خاطر سپردن بهتر مطالب

هر چه زودتر مبحث جدید را تمرین کنید

هر چه زودتر مبحث جدید را تمرین کنید

درسی که امروز در کلاس دریافت کرده اید، باید در اولین فرصت ممکن مطالعه و حلاجی شود. هر چه این کار را زودتر انجام دهید، شانس اینکه جزییات به دست آمده در کلاس را به یاد بیاورید بهتر است. این موضوع شما را از دوباره کاری باز میدارد و در وقتتان صرفه جویی خواهید کرد.
این راهکار وقتی موضوع تازه ای را خودتان مطالعه میکنید هم کاربرد دارد. در مواجهه با یک موضوع جدید، احتمالا وقت و انرژی زیادی برای یادگیری و آموختن موضوع مصرف خواهید کرد. اگر این آموخته ها را تا مدت طولانی کنار بگذارید و حول و حوش آن تمرین وممارست نکنید، طبیعی است که در برخودر بعدی با آن، دست کمی از یک فرد تازه کار و نا اشنا نخواهید داشت و مغزتان جزییات زیادی از آن را حذف خواهد کرد.

مطالب را به صورت گروهی تکرار کنید

مطالب را به صورت گروهی تکرار کنید

با دوستان خود برنامه ای بگذارید تا یک مبحث درسی را در کنار هم مرور تکرار کنید. با این کار، نقاط ضعف یکدیگر را پوشش خواهید داد و هر کس، روی هر بخشی تسلط دارد به دیگران یاد میدهد و در بخشهایی که مشکل دارد راهنمایی میگیرد.
همچنین مطالعه گروهی کمک میکند که روشهای مختلف یاد گیری مطلب استفاده شده و فرآیند حفظ کردن مطلب بهتر و با کیفیت تر رخ خواهد داد. برخی افراد با توضیح دادن یک مطلب به دیگری، آن را بهتر یاد میگیرند. تکرار مطلب به صورت زبانی و استفاده از حس شنوایی به خاطرماندن آن را عمیق تر خواهد کرد.
البته توجه داشته باشید که این مطالعه گروهی، زمانی برای زفیق بازی! نیست. پس با افرادی هماهنگ شوید که عزم جدی برای یادگیری دارند و میتوانید به هم کمک کنید. ممکن است بهترین و صمیمی ترین دوستتان، در این یک قلم به کارتان نیاید.

یادداشت بردارید و بنویسید

یادداشت بردارید و بنویسید

فقط یک کتاب را جلوی خود پهن نکنید و مانند ماشین از روی آن نخوانید. کاغذ و خودکار باید همیشه در دسترس شما باشد. این کار را حتی در درسهای حفظ کردنی مانند ادبیات و معارف هم انجام دهید. از نکته های مهم یادداشت برداری کنید و گنجینه ای برای مرور مجدد برای خود ترتیب دهید.
هنگام تکرار هم از نوشتن و خط خطی کردن دست برندارید. برگه های یادداشت را برای همین روزها ساخته اند. هر چه بیشتر بنویسید، به یادگیری و حفظ خود کمک بیشتری کرده اید.
همچنین نوشتن باعث میشود که دید بهتری از مطلب داشته باشید و بتوانید بهتر روی یک موضوع متمرکز شوید.

برای تکرار مطالب برنامه ریزی کنید

برای تکرار مطالب برنامه ریزی کنید

فکرش را بکنید که مغز میخواست، جزییات حجم بالای اطلاعاتی که در روز به روش های مختلف دریافت میکند را برای همیشه در خود نگاه دارد. پس به او حق میدهید که بخش زیادی از جزییات را حذف کند و فقط کلیات را ذخیره سازی کند.
چطور باید به مغز بفهمانیم که میخواهیم این موضوع خاص را به صورت کامل و بی کم و کاست ذخیره کند؟ با تکرار و مرور منظم.
تکرار موردی و بی نظم هیچ کمکی به شما نخواهد کرد. یک مطلب تازه را حداقل سه بار در هفته اول مطالعه باید تکرار کنید تا به خوبی به یادتان بماند. در هفته های بعد هم در دفعات کمتر این مرور را ادامه دهید.
یکی از بهترین روشهای به یاد سپردن مسائل روش لایتنر، است که هم میتوانید به صورت جعبه لاتنر از آن بهره بگیرید و هم از برنامه زمان بندی آن برای مرور مجدد درسها استفاده کنید.  بر اساس این روش، هر مطلب باید در پنج مرحله  – یک روز بعد، سه روز بعد، یک هفته بعد، دو هفته بعد و یک ماه بعد – تکرار شود تا ملکه ذهن گردد.

نقشه یا درخت ذهنی بسازید

نقشه یا درخت ذهنی بسازید

یک بار شماره تلفن همراهتان را تکرار کنید. صفر نهصد و سی و پنج …. چرا نگفتید صفر، نه، س، پنج؟ چرا نگفتید نه میلیارد و سیصد و … ؟ ما به صورت ناحودآگاه متوجه شده ایم که شکستن اطلاعات به بخش های کوچکتر به ما کمک میکند که راحت تر و بهتر آنها را حفظ کنیم.
باید سعی کنیم به جای یک “کل” با جزییات زیاد، چندین “جز” داشته باشیم که به یکدیگر مرتبط هستند. موضوع درسی را بخش بخش کنید و بخش های مختلف را به صورت مجزا تمرین کنید. سپس درختی را مجسم کنید که تنه آن، اصول اولیه بحث است که باید حتما حفظ شود، شاخه ها زیرمجموعه های اصول هستند و برگ ها نتیجه های منطقی از این زیرمجموعه ها هستند.
برای ارتباط دادن بخش های مختلف نقشه ذهنی، میتوانید برای خودتان علائم و نشانه های خاصی طراحی کنید. رنگ های مختلف، کدها و شماره های مختلف میتواند به شما برای ارتباط دادن و یا پیدا کردن بخش های به هم پیوسته کمک کند.

علایم و نشانه های خود را بسازید

علایم و نشانه های خود را بسازید

مغز معمولا چیزهای نا منظم و عجیب تر را بهرت به خاطر میسپارد. سعی کنید برای خودتان، ریتم، کد، مخفف و … بسازید. این یادآوری میتواند به صورت یک تکه شعر کوتاه، ریتمی از کلمات، مخفف کردن حروف اول یک عبارت باشد.
حتی میتوانید یک موضوع را به یک موضوع در زندگی خصوصی خود و یا یک شخص خاص مرتبط کنید. خلاصه اینکه هر نکته ای که احساس میکنید میتواند جرقه آن مطلب را در ذهن شما بزند، میتواند به عنوان کمک در حفظ کردن مطلب به کارتان بیاید

جمع بندی کنید

جمع بندی کنید

در پایان مطالعه به عقب بازگردید و جمع بندی ای از آنچه خواندید و یاد گرفتید انجام دهید. ممکن است در طول زمان مطالعه، مغز شما پیوستگی مطالب خوانده شده را از دست بدهد و فراموش کند از کجا آغاز کرده است و در حال یادگیری چه مطلبی است. نگاهی به عقب بیندازید و خوانده های خود را مرتب کنید و از پیشرفتتان هم لذت ببرید.

گول سادگی را نخورید

گول سادگی را نخورید

بسیار از اوقات دقیقا چیزی را فراموش میکنیم که احساس میکردیم هیچ وقت فراموش نخواهیم کرد. با اینکه هر مطلبی پیچیدگی خاص خودش را دارد و باید برای هر کدام به اندازه نیازش وقت گذاشت ولی در نهایت هیچ مطلبی بی اهمیت نیست که به راحتی روی ان خط بکشیم و به آن دقت نکنیم.
هر نکته ای حتی اگر بدیهی هم به نظر برسد، باید روال تکرار و تمرین خود را طی کند تا در مغز شما حک شود.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور شامپوی مناسب برای موهایم انتخاب کنم؟

نکته های مهم برای انتخاب شامپوی مناسب مو انتخاب شامپوی مناسب مو      انتخاب شامپوی مناسب م…