خانه رایانه و الکترونیک اینترنت بگو چطور از هک شدن تلگرام جلوگیری کنم؟

بگو چطور از هک شدن تلگرام جلوگیری کنم؟

۰
16
جلوگیری از هک تلگرام

روشهای بالا بردن امنیت و جلوگیری از هک تلگرام

هک تلگرام

اندک + ۱۵سال اندک کد پنج رقمی را به هیچ کسی ندهید
امروزه شبکه های اجتماعی حکم صندوقچه شخصی ای دارند که درون آن بسیاری از اطلاعات شخصی، فیلم ها و تصاویر مورد علاقه، اطلاعات محرمانه کاری و شغلی و …. نگهداری میشود. اگر کسی بتواند به حساب تلگرام شما دسترسی پیدا کند، فرصت سو استفاده از این اطلاعات برایش فراهم شده و میتواند برای شما و همچنین دوستان و نزدیکانتان مشکل ایجاد کند.

خوشبختانه تلگرام به خودی خود بسیار امن است و تقریبا راه نفوذی به آن وجود ندارد. اگر هم میبینید که افرادی هک میشوند، این مشکل از کم اطلاعی و کم دقتی آنهاست. تمامی تبلیغاتی که درباره هک کردن تلگرام در اینترنت یا در کاناله ا و گروه ها میبینید مطلقا کلاه برداری هستند. کمترین عیب آنها پولی است که از شما میگیرند بدون اینکه خدمتی ارایه کنند و بیشترین عیبشان هک شدن حساب خود شماست که در نهایت به مشکلات مالی و شخصی فراوانی منجر خواهد شد.

در ادامه نکته ها و اقداماتی را خواهیم دید که به شما کمک خواهد کرد تا از هک تلگرام خود در امان بمانید:

استفاده از نسخه اصلی تلگرام

استفاده از نسخه اصلی تلگرام

تلگرام نرم افزاری منبع باز است. این یعنی هر کسی میتواند هسته آن را در اختیار داشته باشد و برایش لباس تازه ای بدوزد. گفتیم که هسته تلگرام امن است ولی تضمینی نیست که خیاط این لباس تازه برای شما دامی پهن نکرده باشد. بنابراین ممکن است اطلاعات شما در میانه راه به نوعی مورد سو استفاده قرار بگیرد.

پس سعی کنید در درجه اول نسخه اصلی تلگرام را از گوگل پلی دانلود کنید. در صورتی که برخی امکانات نسخه های غیر رسمی برایتان جذاب است حداقل از نسخه های غیر رسمی معتبر که کاربران بیشتری دارند بهره ببرید.

از نرم افزارهای بی نام و نشان تلگرام وار که به شما قول انجام کارهای ژانگولر در تلگرام مانند هک حساب دیگران، دسترسی به سماره تلفن افرادی که در مخاطبین شما نیستند و … را میدهند بترسید و آنها را نصب نکنید.

کد فعال سازی پنج رقمی را به هیچ کس ندهید

کد فعال سازی پنج رقمی را به هیچ کس ندهید

هنگام فعال کردن تلگرام روی گوشی، یک کد فعال سازی ۵ رقمی برای شما ارسال میشود. این کدی است که حتی خود تلگرام هم هرگز از شما آن را درخواست نخواهد کرد. باید بدانید که ارتباط با تلگرام کلا ارتباطی یک طرفه است و کسی در این شرکت نمینشیند با شما چت کند و بده بستان اطلاعاتی داشته باشد.

بیشتر هک های صورت گرفته شده از تلگرام از همین راه اتفاق می افتد. هکر با ساختن اکانتی جعلی و قرار دادن نام تلگرام روی آن، فرد را فریب میدهد و به بهانه مسدود شدن حساب یا فعالسازی مجدد و … کد پنج رقمی را به نوعی از او دریافت میکند.

بنابراین به هیچ وجه نباید این کد را در اختیار هیچ شخص، ربات یا گروهی – حتی تلگرام –  قرار ندهید.

هیچ نرم افزار نامربوطی روی تلفن همراهتان نصب نکنید

هیچ نرم افزار نامربوطی روی تلفن همراهتان نصب نکنید

اگر اپلیکیشنی را نمیشناسید و از سازنده و عملکرد آن اطمینان ندارید، آن را روی تلفن خود نصب نکنید. علی الخصوص نرم افزارهایی که به شما قول هک کردن یا ضد هک کردن میدهند.

این نرم افزارها در پس زمینه اطلاعات گوشی شما را جمع آوری کرده، به هکر منتقل خواهند کرد و از این راه به شما ضربه خواهند زد.

روش تایید دو مرحله ای را فعال کنید

روش تایید دو مرحله ای را فعال کنید

روش تعیین هویت دو مرحله ای یا Two step Verification امکان بسیار خوبی در اختیار شما قرار میدهد تا حتی در صورت لو رفتن کد پنج رقمی باز هم تلگرامتان از گزند هک شدن در امان بماند.
در این حالت، شما یک رمز شخصی نیز برای تعیین هویت تلگرام تعریف میکنید و هر بار که بخواهید تلگرام را روی دستگاه تازه ای راه اندازی کنید باید این رمز را نیز بعد از کد پنج رقمی معروف وارد کنید.

برای فعال کردن و تعریف رمز از این مسیر اقدام کنید:

 • تنظیمات Settings/ حریم خصوصی و امنیت Privacy and Security/ تایید دومرحله ای Two Step Verification/ تنظیم گذرواژه اضافی Set additional Password
 • رمز مورد نظرتان را وارد کنید / تیک تایید را بزنید / رمز را مجدد وارد کنید / تیک تایید را بزنید
 • کلمه ای به عنوان راهنمای برای رمز خود بگذارید تا در صورت فراموش کردن رمز، برای شما تداعی کننده رمز باشد (مواظب باشید که خود رمز را وارد نکنید)
 • یک ایمیل برای بازیابی رمز در صورت فراموش کردن، وارد کنید (البته میتوانید گزینه رد شو یا Skip را انتخاب کنید ولی به هیچ وجه این کار را توصیه نمیکنیم / بعد از وارد کردن ایمیل تیک تایید را بزنید / پیغامی ظاهر میشود که از شما میخواهد ایمیل خود را چک کنید
 • وارد ایمیل خود شوید و در قسمت Inbox یا پوشه Spam ایمیل تلگرام را پیدا کنید و روی لینک درون متن کلیک کنید تا تایید دو مرحله ای فعال شود.

روی تلگرام رمز بگذارید

روی تلگرام رمز بگذارید

تلگرام این قابلیت را دارد که رمز ورود برای آن تعریف شود. به این ترتیب هر کسی که بخواهد از طریق گوشی شما، تلگرامتان را چک و از آن سو استفاده کند به در بسته خواهد خورد.

برای دادن رمز ورود به تلگرام از این طریق اقدام کنید:

 • تنظیمات Settings/ حریم خصوصی و امنیت Privacy and Security/ قفل یا گذرواژه یا الگو Passcode or Pattern Lock
 • دایره انتخاب گزینه قفل یا گذرواژه یا الگو Passcode or Pattern Lock را به سمت راست بکشید
 • در صفحه جدید میتوانید به سه صورت پین Pin چهار رقمی، پسورد Password و الگو Pattern تلگرام را رمز گذاری کنید.
 • ابتدا از منوی بالا سمت چپ بین سه گزینه فوق یکی را انتخاب کنید
 • پین یا رمز یا الگو را مشخص کنید و تیک تایید را بزنید / مجددا آن را وارد کنید و تیک تایید را بزنید
 • به این ترتیب تلگرام شما رمز دار میشود

نکته: در همین صفحه گزینه قفل خودکار وجود دارد. میتوانید زمانی را مشخص کنید که در صورت کار نکردن با تلگرام، نرم افزار قفل شود. پیش فرض این گزینه یک ساعت است.

نشست های فعال را کنترل کنید

نشست های فعال را کنترل کنید

تلگرام به شما نشان میدهد که در حال حاضر از چند دستگاه به حساب کاربری شما اجازه دسترسی هیت. مثلا اگر شما از طریق تلگرام ویندوز یا یک گوشی دیگر به تلگرام خود دسترسی پیدا کرده باشید و یا کسی به صورت غیرمجاز دست به این کار زده باشد در این بخش این موضوع قابل مشاهده خواهد بود.

این روش مطمئن ترین راه برای این است که هک شدن احتمالی را متوجه و خنثی کنید.

برای اینکه نشستهای فعال فعلی را بررسی کنید و دسترسی های غیر مجاز یا غیرضروری را ببینید به این تریتب عمل کنید:

 • تنظیمات Settings/ حریم خصوصی و امنیت Privacy and Security/ نشست های فعال Active Sessions
 • نشست فعلی یا Current Session یعنی همین تلگرامی که در حال استفاده از آن هستید. اگر به غیر از این گوشی که در دست دارید نمیخواهید از هیچ گوشی یا ویندوز دیگری برای تلگرامتان استفاده کنید گزینه “همه نشست های دیگر را خاتمه بده” یا Terminate All Other Sessions را انتخاب و خیالتان را راحت کنید.
 • در غیر این صورت در قسمت نشست های فعال یا Active Sessions بررسی کنید ببینید ، چه ابزارهایی از کجا و، با چه مشخصاتی و در چه تاریخی به تلگرام شما دسترسی پیدا کرده اند.
 • روی هر کدام از این نشست ها که برایتان آشنا نیست و یا قصد استفاده از آن را ندارید اشاره کنید و گزینه خاتمه نشست را بزنید.

حفظ امنیت تلگرام در ویندوز

حفظ امنیت تلگرام در ویندوز

در صورتی که از تلگرام دسکتاپ یا از طریق نسخه تحت وب مرورگر اینترنت از تلگرام استفاده میکنید:

 • فایروال و آنتی ویروس قدرتمند و به روز داشته باشید
 • روی تلگرام از مسیر روبرو رمز بگذارید: Settings /Turn on Locale Password
 • اگر با استفاده از دیگر سیستم ها وارد اکانت خود شدید حتما پس از اتمام کار، از حساب کاربری خود خارج شوید. برای این منظور : آیکون سه خط گزینه ها را انتخاب و گزینه Log Out را بزنید.
 • برای استفاده از نسخه تحت وب تلگرام حتما دقت کنید که به نشانی “https://telegram.org” وارد شوید. توجه به عبارت https ضروری است.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در اینترنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور ویدیوهای توئیتر را دانلود کنم؟

راهکارهایی برای دانلود ویدیوهای توئیتر در اندروید و ویندوز ویدیوهای توئیتر     توئیتر مانن…