خانه خودرو رانندگی بگو چطور هنگام ترکیدن لاستیک، خودرو را کنترل کنم؟

بگو چطور هنگام ترکیدن لاستیک، خودرو را کنترل کنم؟

۰
8
ترکیدن لاستیک ماشین

نکته های مهم برای پیشگیری و اقدامات لازم هنگام ترکیدن لاستیک خودرو

ترکیدن لاستیک

اندک + ۱۸ سال تجربه رانندگی هرگز ترمز نزنید
ترکیدن لاستیک ماشین در هر هزار ماشین شاید اتفاق نیفتد ولی وقتی اتفاق افتاد، شرایط سختی را پیش روی راننده خواهد گذاشت.

با ترکیدن لاستیک، کنترل فرمان خودرو بسیار سخت شده و دستپاچگی و ترس هم میتواند وظعیت را بغرنج تر کند و خطر چپ کردن و آسیب های جدی، سرنشینان را تهدید نماید.

چگونه میتوان از پنچر شدن یا ترکیدن لاستیک مطلع شد؟ چگونه باید ماشینی که لاستیکش ترکیده است را کنترل کرد و چگونه میتوان از بروز این چنین حوادثی پیشگیری کرد؟

در ادامه روشهای پیشگیری، اطلاع و کنترل خودرو با لاستیک ترکیده را با هم مرور میکنیم:

بخش اول: پیشگیری از ترکیدن لاستیک
بخش دوم: چگونه بفهمیم که لاستیک ترکیده است
بخش سوم: هنگام ترکیدن لاستیک چه باید کرد

بخش اول: پیشگیری از ترکیدن لاستیک

لاستیک عضو مهمی در خودرو است که معمولا تا کاملا صاف نباشد، توجهی به آن نمیکنیم. ولی با توجه به خطراتی که میتواند ما را تهدید کند بد نیست که برخی اقدامات نگهداری لاستیک را رعایت کنیم تا دچار مشکل نشویم.

بررسی باد لاستیک

بررسی باد لاستیک

میزان باد لاستیک خودرو را حداقل هر دو هفته یک بار بررسی کنید. این موضوع به خصوص زمانی اهمیت پیدا میکند که هوا گرم یا سرد شود و با تغییرات اب و هوایی، فشار هوای داخل لاستیک نیز تغییر کند.

کمتر یا بیشتر بودن فشار باد لاستیک به نسبت مقدار استاندارد پیشنهادی کارخانه ریسک ترکیدن و خراب شدن لاستیک را افزایش میدهد.

باد لاستیک را وقتی کنترل کنید که خنک باشد یعنی بیشتر از ۵ کیلومتر با آن نرانده باشید.

بررسی سلامت لاستیک

بررسی سلامت لاستیک

هنگام بررسی باد لاستیک، نگاهی به رویه لاستیک بیندازید و باد کردگی یا شکستگی احتمالی را شناسایی کنید و سعی کنید در اسرع وقت لاستیک آسیب دیده را حذف کنید.

قیمت یک لاستیک به ریسک ترکیدن لاستیک و خطرات جانی و مالی بعدی می ارزد. در مقاله بگو چطور زمان تعویض لاستیک ماشین را متوجه شوم؟ درباره این موضوع به تفصیل توضیح داده شد.

از لاستیک مرغوب استفاده کنید

از لاستیک مرغوب استفاده کنید

لاستیک نامرغوب و بی کیفیت نه تنها عمر کمتری داشته و زودتر باید تعویض شود، در طول مدت زمان استفاده نیز ریسک بیشتری برای ترکیدن و ایجاد خطر دارد.

مهم نیست که لاستیک خارجی میخرید یا ایرانی (که البته کیفیت بسیاری از لاستیک های ایرانی با خارجی برابر یا بهتر است) مهم این است که از لاستیک مرغوب برای خودرو استفاده کنید.

به تاریخ مصرف لاستیک توجه کنید

به تاریخ مصرف لاستیک توجه کنید

لاستیک هم مانند خیلی از کالاها، تاریخ مصرفی دارد که پایان یافتن آن به معنی بالا رفتن ریسک استفاده  و احتمال خطر و ترکیدگی.

چه لاستیکی که تازه میخرید و چه لاستیکی که روی خودرو دارید را بررسی کنید. همانند تصویر زیر به دنبال سال تولید و هفته تولید آن بگردید.

هر لاستیک به صورت متوسط پنج تا شش سال بعد از تولید قابل استفاده است و اگر این زمان سپری شده است به فکر جایگزین کردن آن باشید.

توجه داشته باشید که این موضوع ربطی به مقدار استفاده از لاستیک ندارد. یعنی یک لاستیک کاملا نو و کار نکرده نیز بعد از پنج سال از تولید، ارزش استفاده ندارد.

لاستیک را از گرما و سرما محفوظ نگاه داری کنید

لاستیک را از گرما و سرما محفوظ نگاه داری کنید

پارک کردن خودرو در آفتاب مستقیم یا سرمای سخت، هم لایه رویی ان را مستعد آسیب میکند و هم تغییرات فشار باد داخل آن نیز میتواند خطر افرین باشد.

در سفرهای طولانی نیز باید از گرم شدن بیش از حد لاستیک جلوگیری کنید. لاستیک در اثر اصطکاک با سطح جاده، به خصوص در جاده های کویری و هوای گرم آن مناطق داغ شده و ممکن است دچار مشکل شود. بین راه توقف کنید و ضمن بیرون کردن خستگی از تن، به لاستیک اجازه خنک تر شدن دهید.

سعی کنید با دو دست رانندگی کنید

سعی کنید با دو دست رانندگی کنید

حادثه اینچنینی خبر نمیکند. سعی کنید همیشه آماده باشید. جدای از اینکه حواستان کامل باید به جاده و رانندگی باشد، سعی کنید دو دست را به صورت مستیقیم روی فرمان قرار دهید تا در صورت بروز حادثه، کاملا روی مسیر حرکت خودرو مسلط باشید.

بخش دوم: چگونه بفهمیم که لاستیک ترکیده است

به صداها توجه کنید

به صداها توجه کنید

یک صدای ترکیدگی بلند که در ادامه به صدای فیس خروج باد و در انتها به صدایی شبیه پِلِپ پِلِپ ممتد که نشانه ساییده شدن لاستیک پاره و حتی رینگ فلزی به آسفالت است، تبدیل شود میتواند به شما اخطار دهد که یکی از لاستیک های شما منغجر شده است.

لرزیدن لاستیک

لرزیدن لاستیک

لاستیک ترکیده خودرو را خواهد لرزاند و احساس میکنید یک طرف خودرو در دست انداز افتاده است .

سخت شدن کنترل خودرو

سخت شدن کنترل خودرو

خودرو ای که یکی از پاهای خود را از دست بدهد، چموش شده و کنترلش بسیار سخت خواهد شد. گاهی اوقات فرمان بسیار سفت شده و نمیچرخد و گاهی هم زیر دستان شما شروع به لرزش میکند.

تمایل خودرو به انحراف به چپ و راست

تمایل خودرو به انحراف به چپ و راست

در صورتی که ترکیدگی لاستیک روی چرخ های جلو باشد، ماشین به سرعت به سمت لاستیک ترکیده کشیده میشود.

ترکیدن چرخ عقب تاثیر کمتری بر کنترل خودرو دارد و کم خطر تر است. ولی باز هم نباید ریسک کرد و برای جلوگیری از آسیب رسیدن به رینگ و باقی اجزای چرخ، باید خودرو متوقف شود.

در صورتی که از خودروی شاسی بلند استفاده میکنید، احتمال چرخیدن و چپ کردن بسیار بیشتر از خودروهای سواری است و باید بیشتر متوجه شرایط خودرو باشید.

بخش سوم: هنگام ترکیدن لاستیک چه باید کرد

آرامش خود را حفظ کنید

آرامش خود را حفظ کنید

مهمترین نکته هنگام ترکیدن لاستیک حفظ ارامش و تمرکز است. در شرایط ناپایدار خودروف کوچکترین ترمز و حرکت فرمان میتواند به نتایج بدی منجر شود.

پس ارامش خود را حفظ کنید و از همراهان نیز بخواهید سکوت کرده و در صورتی که کمربند نبستهاند، آن را ببندند.

فرمان را به هیچ وجه تکان ندهید

فرمان را به هیچ وجه تکان ندهید

وقتی یک لاستیک را از دست میدهید( به خصوص لاستیک جلو) فرمان همچون اسبی چموش سعی در فرار کردن دارد و خودرو به سمتی که لاستیک آن ترکیده است کشش پیدا میکند.

با دو دست فرمان را در حالت مستقیم نگاه دارید و در صورتی که احساس میکنید توان نگاه داشتن فرمان را ندارید کمی به جلو خم شوید و از وزن بدنتان برای نگاه داشتن فرمان کمک بگیرید.

ترمز نزنید

ترمز نزنید

احتمالا اولین چیزی که مغزتان فرمان خواهد داد، زدن ترمز است ولی فراموش نکنید که به هیچ وجه پا را روی پدال ترمز نگذارید. ترمز زدن ناگهانی خودرو را از کنترل شما خارج خواهد کرد و احتمال چرخیدن و پشتک زدن ماشین بالا خواهد رفت.

گاز بدهید

گاز بدهید

پا را از روی پدال گاز برندارید و حتی آن را بیشتر فشار بدهید. این کار باعث میشود که پای شما درگیر پدال گاز مانده و از ترمز کردن ناخودآگاه جلوگیری میشود. علاوه بر این با برداشتن پا از روی گاز، وزن خودرو روی چزخ جلو می افتد و کنترل کردن خودرو سخت تر میشود.

نگران نباشید، به دلیل ترکیدگی لاستیک، خواه ناخواه خودرو خواهد ایستاد و گاز دادن، تاثیری بر بالاتر رفتن سرعت خودرو نخواهد داشت.

اجازه دهید سرعت ماشین کاهش پیدا کند

اجازه دهید سرعت ماشین کاهش پیدا کند

وقتی وزن خودرو روی یکی از چرخها افتاد، خواه ناخواه سرعت خودرو کاهش پیدا خواهد کرد.

اگر فرصت کافی برای تصمیم گیری باقی ماند و خودرو از خطر اولیه چرخیدن و پشتک زدن خلاص شد، بهتر است با دنده معکوس، سرعت خودرو را کاهش دهید.

در اولین فرصت دیگران را از مشکل خود با خبر کنید

در اولین فرصت دیگران را از مشکل خود با خبر کنید

وقتی توانستید بر خود و خودرو مسلط شوید و یا اگر همراهان شما شرایط روحی مناسبی دارند میتواندی از آنها بخواهید جفت راهنمای خودرو را روشن کنند.

به این ترتیب ماشین های اطراف متوجه بروز مشکلی در اتومبیل شما شده و از اطراف شما فاصله میگیرند.

با کم شدن سرعت خودرو به سمت راست حرکت کنید

با کم شدن سرعت خودرو به سمت راست حرکت کنید

سعی کنید هنگام کاهش سرعت خودرو، با دقت و بدون عجله آن را به سمت راست جاده و جایی امن هدایت کنید تا بدون استرس برخورد با اتومبیل های عبوری بتوانید چرخ را تعویض کنید.

شرایط ویژه: ترکیدن لاستیک خودرو در پیچ

شرایط ویژه: ترکیدن لاستیک خودرو در پیچ

این دیگر احتمالا بدترین حالت ممکن است که لاستیک در پیچ جاده بترکد. چنین شرایط ویژه ای بسیار خاص و خطرناک است و باید امیدوار بود که سرعت خودرو آنقدر باشد که بتوانید وضعیت آن را ثابت کنید و به قسمت صاف جاده برسید.

به طورکلی چهار حالت ممکن است رخ دهد:

  • ترکیدن چرخ جلو در جهت پیچ: در این حالت چون خودرو تمایل به چرخش در جهت پیچ دارد با کمی دقت میتوان از پیچ عبور کرد. البته ممکن است کمی فرمان به سمت بیرون پیچ و خط مستقیم حرکت تمایل پیدا کنید که با فشار بیشتر روی فرمان این مشکل حل خواهد شد.
  • ترکیدن چرخ جلو خلاف جهت پیچ: خودرو تمایل بیشتری به پیچیدن پیدا میکند. در این حالت باید فرمان را به خلاف جهت پیچ بچرخانید و گاز دادن را نیز ادامه دهید تا خودرو به دور خودش نچرخد و از پیچ سالم خارج شود.
  • ترکیدن چرخ عقب در جهت پیچ: اتفاق خاصی نمی افتد به شرطی که با آرامش ماشین را کنترل کرده و پا را از پدال گاز برندارید.
  • ترکیدن چرخ عقب خلاف جهت پیچ: این حالت سخت ترین حالت ممکن است و در صورت بالا بودن سرعت احتمال معلق زدن ماشین بسیار زیاد است. با این حالف چرخاندن فرمان جهت خلاف پیچ و فشار دادن پدال گاز میتواند به فرار از مخمصه کمک کند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در رانندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور از حوادث کویری نجات یابم؟

راهکارها و اقدامات قبل و هنگام حوادث و اتفاقات برای نجات از کویر و بیایان نجات از کویر    …