خانه سبک زندگی میهمانی و مراسم بگو چطور جشن تولد برگزار کنم؟

بگو چطور جشن تولد برگزار کنم؟

۰
19
شیوه برگزاری جشن تولد

کارهایی که برای برگزاری یک جشن تولد خوب نیاز است

جشن تولد

 بستگی به تشریفات تولد دارد + ۱۰ سال آشنایی اولیه با برگزاری میهمانی  همیشه حق با میهمان است!

سالهای زندگی در کنار عزیزانمان سپری میشوند و زمان به عقب بر نمی گردد. برای آنکه سالروز تولد یکی از عزیزانتان را پاس بدارید می توانید روز تولدش را جشن بگیرید و آن را خاطره انگیز کنید. تا هم به شما و اطرافیانتان خوش بگذرد و هم اورا که دوستش دارید حسابی کیف کند.

ما به شما خواهیم گفت چگونه یک جشن تولد را به بهترین نحو برگزار کنید.

به یک برگزار کننده مراسم بسپرید

به یک برگزار کننده مراسم بسپرید

اگر پولدار هستید و صرف هزینه کلان برایتان مهم نیست و می خواهید یک جشن بزرگ برگزار کنید به یک شرکت برگزاری تشریفات و خدمات مجالس رجوع کنید تا آنها همه ی کارها را برای شما انجام دهند. اگر نه نگران نباشید. با انجام مراحل بعدی خودتان از پس جشن بر خواهید آمد

تاریخ جشن را تعیین کنید

تاریخ جشن را تعیین کنید

تقویمتان را باز کنید. تاریخ تولد شخص را پیدا کنید. حالا ببینید چه روزی از هفته است. اگر وسط هفته باشد ممکن است بعضی از میهمانان به علت مشغله کاری نتوانند حضور یابند پس اگر برایتان مقدور است سعی کنید در روزهای آخر هفته باشد.

با شخصی که قرار است تولدش را جشن بگیرید نیز مشورت کنید تا وقتش برای روزی که تعیین می کنید آزاد باشد. البته اگر می خواهید سورپرایزش کنید از این مرحله صرف نظر کنید.

در ضمن تاریخی که برای جشن تولد در نظر می گیرید نباید در روزهای عزای مذهبی باشد. مثلا ایام محرم یا شهادت معصومین روز مناسبی برای برگزاری جشن نیست. اگر شما فردی مذهبی نیستید و برایتان مهم نیست ممکن است برای میهمانان و یا حتی همسایه هایتان مهم باشد و صدای جشن و موسیقی و پایکوبی ناراحتشان کند.

سعی کنید حداقل از دو هفته قبل برای برگزاری تولد تصمیم بگیرید تا مشکل تنگی زمان برای رسیدگی به کارهایتان نداشته باشید. برای زمان انتخابی به سن توجه کنید. اگر جشن تولد کودک است بعد از ظهر زمان مناسبی است و اگر هم بزرگسال است شب هنگام زمان خوبی برای برگزاری مراسم است.

هزینه ای که برای جشن تولد گرفته اید را برآورد کنید

هزینه ای که برای جشن تولد گرفته اید را برآورد کنید

پولی که قرار است صرف جشن تولد کنید را تخمین بزنید و به آن مقدار پایبند باشید تا بتوانید مسائل مالی را مدیریت کنید. طبق آن حرکت های بعدی را انتخاب کنید. تعداد میهمان ها، مکان تولد و هزینه های دیگر بر طبق مبلغی که کنار گذاشته اید است پس هوشمندانه انتخاب و خرج کنید تا حین آماده کردن مقدمات به مشکل مالی بر نخورید.

لیستی از میهمانان تهیه کنید

لیستی از میهمانان تهیه کنید

یک قلم و کاغذ بردارید و نام میهمانان را یادداشت کنید. آیا می خواهید یک میهمانی بزرگ و شلوغ برگزار کنید یا یک دورهمی دوستانه؟ اول تصمیم بگیرید و سپس تعداد میهمان ها را مشخص کنید.

اگر تولد خردسال نوپای شماست میهمانان در رده های سنی مختلف هستند. اگر تولد کودکتان است با دوستان و همسالانش به او بیشتر خوش می گذرد. اگر تولد یک بزرگسال است شاید میهمانی مناسب کودکان نباشد. پس هنگام انتخاب میهمانان به سن شخصی که قرار است برایش میهمانی برگزار شود توجه کنید.

میهمانان را دعوت کنید

میهمانان را دعوت کنید

حداقل سه روز قبل از برگزاری مراسم میهمانان را دعوت کنید تا فرصت کنند آماده شوند، هدیه بخرند و برنامه ای دیگر برای روز تولد نچینند. می توانید طبق تم تولد کارت دعوت تهیه کنید و به میهمانان برسانید و یا تلفنی از آنها خواهش کنید حضور یابند. حتی می توانید یک کارت تولد دیجیتال درست کنید و به صورت تلگرامی به میهمانان ارسال کنید.

تم تولد انتخاب کنید

تم تولد انتخاب کنید

اگر دوست دارید تولدتان جذاب تر شود می توانید تم انتخاب کنید. با توجه به سن، جنسیت، شخصیت و علایق فردی که قرار است تولدش را جشن بگیرید یک تم یا موضوع تولد انتخاب کنید. مثلا برای فرد علاقه مند به نجوم می توانید یک تولد آسمانی بگیرید. کسی که فعالیت های زیست محیطی انجام می دهد یک تولد با المان های جنگل و طبیعت برگزار کنید. برای کسی که به رنگ خاصی علاقه دارد سعی کنید لباس ها، تزییات و خوراکی ها بر اساس همان طیف رنگ باشند. برای کودکی که از یک شخصیت کارتونی خوشش می آید همان را دکور کنید.

اگر بر حسب سلیقه خودتان و بی توجه به شخصی که مراسم برای اوست تم انتخاب کنید آنقدرها جذاب نخواهد شد. مثلا تصور کنید کارتون مورد علاقه دوران کودکی شما پلنگ صورتی است و همان را به عنوان تم انتخاب می کنید اما کودکتان تا به حال کارتونش را ندیده و سراسر تولدش یک جانور دراز صورتی میبیند که هیچ نظری راجع به آن ندارد.

البته عیب انتخاب تم این است که اگر بخواهید همه چیزها را با موضوعی انتخابی بخرید کمی هزینه ها سنگین می شود. اگر در ساخت کاردستی مهارت دارید دست بکار شوید و خودتان خیلی چیزها را بسازید تا در هزینه ها صرفه جویی شود.

مکان برگزاری جشن تولد را انتخاب کنید

مکان برگزاری جشن تولد را انتخاب کنید

بر حسب تعداد میهمان ها و حجم میهمانی می توانید محل برگزاری مراسم را تعیین کنید. اگر تعداد میهمان ها بالاست و نی توانید در خانه خودتان یا کسیدیگر آن را برگزار کنید باید تالار انتخاب کنید که معمولا از یک ماه قبل باید آن را رزور کنید. اگر نه آنقدر بزرگ است که تالار بگیرید و نه به حدیست که در خانه خودتان جا شود می توانید از یک خویشاوند یا دوست کمک بگیرید و در خانه آنها میهمانی را برگزار کنید.

اگر دوست دارید در فضای باز باشد برای میهمانی های بزرگ باغ اجاره کنید و برای میهمانی های کوچکتر خانه ای با حیاط بزرگ در نظر بگیرید. اگر تعداد اندک است می توانید در یک کافه یا رستوران و بدون مخلفات و تنها با یک کیک و شمع جشن را برگزار کنید.

به رده سنی میهمانان نیز در انتخاب محل برگزاری جشن دقت کنید. اگر کودک هستند باید مکانی امن برایشان باشد. مثلا برگزاری تولد کنار ساحل دریا، جایی که امکان پرت شدن وجود دارد، جایی که وسایل خطرناک دارد و خانه ای که برای کودکان ایمن سازی نشده است انتخاب هایی نامناسب هستند. تصور کنید کلی بچه را باید مدیریت کنید و مراقبشان باشید.

اگر میهمانانتان کهنسال یا بیمار هستند جایی باشد که زیاد پله نداشته باشد، دمای مناسبی داشته باشد و جای نشستنشان راحت باشد.

لیستی از خوراکی های تولد را تهیه کنید و مواد اولیه را از قبل آماده کنید

لیستی از خوراکی های تولد را تهیه کنید و مواد اولیه را از قبل آماده کنید

غذایی که برای تولد انتخاب می کنید نباید نیاز چندانی به تشریفات غذاخوری مانند ظروف خاص و سفره و میز ناهارخوری داشته باشد بلکه باید خوراکی باشد که همانطور که در جایشان نشسته اند بدون هیچ جزییاتی پذیرایی شوند.غذاهای انگشتی یا فینگرفود، انواع ساندویچ و کلوچه از این دست هستند.

برای ما ایرانی ها معمولا عصرانه تولد ساندویچ الویه است که آماده کردن آن از قبل راحت است و خوردن آن نیز نیاز به دردسر ندارد. اما برای تنوع می توان ساندیچ مرغ و قارچ، ساندویچ همبرگر، کلوچه گوشت یا غذاهای لقمه ای یا انگشتی نیزسرو کرد.

ژله، کیک، شیرینی، میوه، شربت و چای را نیز جزو خوراکی ها و نوشیدنی ها در نظر بگیرید. خوراکی ها را می توانید بر حسب تم تولد تهیه کنید. مثلا رنگ زله را طبق رنگ اصلی تم انتخاب کنید و یا اگر شیرینی را خودتان درست می کنید از رنگ خوراکی در آن استفاده کنید.

کیک تولد را نیز بر طبق تم سفارش دهید. به قناد در مورد موضوع تولد توضیح دهید و او به شما پیشنهادات لازم را خواهد داد.

لوازم موسیقی را آماده کنید

لوازم موسیقی را آماده کنید

آهنگ های شاد را جمع آوری کنید و دستگاه پخش موسیقی را تست کنید که درست کار کند و صدای خوبی داشته باشد. اگر صدای آن به اندازه کافی بلند نیست می توانید اسپیکر تهیه کنید و به آن وصل کنید. اگر تالار رزرو کرده اید صحیت کنید که دی جی و امکانات موسیقی دارند یا خیر. آهنگ های تولد را نیز تهیه کنید تا موقع شمع فوت کردن و کیک بریدن پخش شود.

دکور تولد را آماده کنید

دکور تولد را آماده کنید

نقطه ای که برای عکاسی نور مناسبی دارد و فضای کافی نیز برای دکوراسیون وجود دارد را تزیین کنید. ریسه و بادکنک و عدد تولد که پای ثابت هر تولدی است. برای اینکه دکور جشن تولدتان خاص تر باشد از خودتان خلاقیت به خرج دهید و با توجه به تم تولد فضا را تزیین کنید.

برای میهمانان از قبل سرگرمی در نظر بگیرید

برای میهمانان از قبل سرگرمی در نظر بگیرید

برای اینکه میهمانی تولد شما کسالت آور نباشد می توانید برای میهمانان سرگرمی در نظر بگیرید. مثلا موسیقی رقصی پخش کنید تا شاد باشند و برقصند یا میکروفون بیاورید تا آواز بخوانند و بخندند یا دارت تهیه کنید و بینشان مسابقه برگزار کنید.

اگر تولد کودک است و میهمان کودکتانند سرگرمی های کودکانه برایشان فراهم کنید. مسابقه طناب کشی، صندلی بازی، هرکی شکلک درآره، بادکنک بازی و ازین دست. اگر هم توانایی هزینه اش را داشتید می توانید استندآپ کمدین، نوازنده موسیقی یا شعبده باز دعوت کنید.

می توانید برای میهمانان هدیه های کوچک در نظر بگیرید

می توانید برای میهمانان هدیه های کوچک در نظر بگیرید

برای میهمانان بر حسب سن و جنسیت هدیه هایی مشابه در نظر بگیرید و در ساک هدیه یا گیفت بگ قرار دهید و قبل از خداحافظی به رسم یادگار به آنها هدیه دهید.

برای روز تولد آماده شوید

برای روز تولد آماده شوید

اگر میهمانی شما در فضای باز است باران را برای آن روز پیشبینی کنید و جایی سرپوشیده را نیز در صورت باریدن باران در نظر بگیرید.

اگر حجم کارهایتان زیاد شده است و احساس می کنید نمی توانید همه کارها را مدیریت کنید از دوستان و آشنایان صمیمی کمک بگیرید.

یخچالتان را برای دسر و کیک خالی نگه دارید و اگر جشنتان در فصل تابستان است در فریزر حسابی یخ ذخیره کنید.

باتری دوربین عکاسی یا گوشی موبایل را کاملا شارژ کنید و حافظه آن را خالی کنید.

به شخص دیگری نیز بسپرید که با گوشی خود فیلم و عکس بگیرد که در صورت خراب شدن عکس های شما کلافه نشوید.

ساعاتی قبل از حضور میهمان ها سعی کنید کارهایتان را به اتمام برسانید تا بتوانید استراحت کنید و انرژی کافی برای برگزاری مراسم داشته باشید.

از میهمانان پذیرایی کنید

از میهمانان پذیرایی کنید

از قبل به ترتیب پذیرایی بیندیشید. اینکه مثلا اول چه نوشیدنی سرو شود سپس چه خوراکی تعارف کنید، کیک را ساعت چند بیاورید و ازین دست برنامه ریزی ها را فراموش نکنید تا دچار سردرگمی نشوید. به میهمانان با روی باز خوشامد بگویید و حواستان باشد که جای راحت و مناسبی بنشینند و خوب پذیرایی شوند.

در صورت وجود مشکل خونسردی خود را حفظ کنید

در صورت وجود مشکل خونسردی خود را حفظ کنید

ممکن است وسط رقص و بزم پخش کننده موسیقی خراب شود، ممکن است لیوان شربت روی زمین بریزد، سس روی لباستان بپاشد یا هزاران اتفاق پیشبینی نشده ی دیگر رخ دهد. کلافه و عصبانی نشوید و با خونسردی قضیه را مدیریت کنید و اگر هم چاره ای برای آن نیافتید آن را با شوخی تبدیل به یک اتفاق با مزه کنید.باید همه ی توجهتان به میهمانان باشد.

از میهمانان بخاطر حضورشان تشکر کنید

از میهمانان بخاطر حضورشان تشکر کنید

هنگام خداحافظی از اینکه زحمت کشیده اند و تقاضای شما را پذیرفتند و در میهمانی حضور پیدا کردند از آنها تشکر کنید و خوشحالیتان را از حضورشان نشان دهید تا با خرسندی از شما خداحافظی کنند. در پایان جشن حسابی خسته اید اما باید در هر شرایطی لبخند بر لب داشته باشید.

  • میزبانی جشن تولد

    بگو چطور میزبان یک جشن تولد باشم؟

    کارها و تشریفاتی که باید برای میزبانی جشن تولد انجام دهید میزبانی جشن تولد     جشن تولد از…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
  • میزبانی جشن تولد

    بگو چطور میزبان یک جشن تولد باشم؟

    کارها و تشریفاتی که باید برای میزبانی جشن تولد انجام دهید میزبانی جشن تولد     جشن تولد از…
بارگذاری بیشتر در میهمانی و مراسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور میزبان یک جشن تولد باشم؟

کارها و تشریفاتی که باید برای میزبانی جشن تولد انجام دهید میزبانی جشن تولد     جشن تولد از…