خانه سبک زندگی بازی و سرگرمی بگو چطور یک سرگرمی کم هزینه انتخاب کنم؟

بگو چطور یک سرگرمی کم هزینه انتخاب کنم؟

۵
23
انتخاب سرگرمی کم هزینه و ارزان قیمت

راهکارهایی برای یافتن یک سرگرمی کم هزینه و ارزان قیمت

سرگرمی کم هزینه

 بستگی به نوع سرگرمی + ۱۰ سال آشنایی با مقدمات سرگرمی  مدت کوتاهی به صورت ازمایشی امتحان کنید
در کنار کار خسته کننده روزمره، مشغول شدن به یک سرگرمی یا هنر میتواند ذهن را از خستگی و خمودگی بیرون بیاورد. طبیعی است که در آغاز از این سرگرمی ها و دل مشغولی ها انتظار درآمد نداشته باشیم از طرفی معمولا پول زیادی هم ته جیبمان باقی نمیماند که به پای آنها بریزیم.

بنابراین پیدا کردن یک سرگرمی کم هزینه که بتوان بخشی از زمان آزاد روزمره را به آن اختصاص داد کمک خواهد کرد که دقایقی از شلوغی ها و مشکلات روزمره جدا شویم و به ذهن استراحت بدهیم. اما چه سرگرمی هایی میتوانند به کار شما بیایند و چگونه میتوان یک سرگرمی ارزان قیمت و مناسب برای خود یافت.

اگر هم میخواهید سرگرمی فعلی تان برایتان کم هزینه تر تمام شود سری به مقاله بگو چطور هزینه سرگرمی هایم را کاهش دهم؟ بزنید.

در ادامه راهکارهایی برای یافتن و انتخاب یک سرگرمی کم هزینه را با یکدیگر مرور میکنیم:

بخش اول: اقدامات اولیه و نکته های مهم برای انتخاب سرگرمی
بخش دوم: انواع سرگرمی کم هزینه را بشناسید

اقدامات اولیه و نکته های مهم برای انتخاب سرگرمی

توانایی ها و خصوصیات خود را بشناسید

توانایی ها و خصوصیات خود را بشناسید

یک برآورد معقولانه از خصوصیات اخلاقی و شخصیتی و همچنین استعدادها و توانایی های خود انجام دهید. برخی از سرگرمی ها نیاز به صبر و حوصله زیاد دارند و برای فرد کم حوصله مناسب نیستند. برخی نیاز به ظریف کاری و ریز بینی دارند و کسی که سرعتی و تند و تیز است ممکن است در آن موفق نباشد.

ممکن است شما ورزشی را انتخاب کنید که متناسب با ویژگی های بدنی شما نباشد، و این موضوع به جای سرگرمی موجب آسیب دیدگی شما شود.

پس با توجه به سطح تخصص، جایگاه اجتماعی، مشخصات روحی و فردی خود دست به انتخاب بزنید.

چقدر وقت و هزینه میتوانید به آن اختصاص دهید

چقدر وقت و هزینه میتوانید به آن اختصاص دهید

مشخص کنید که روزانه یا هفته ای چند ساعت میتوانید به این کار اختصاص دهید. برخی کارها نیاز به تمرین زیاد روزانه دارند و اگر کار شما به گونه ایست که مثلا هفته ای یک بار میخواهید به سراغ آن بروید، عملا پیشرفتی نخواهید کرد و یا آنقدر پیشرفتتان کند خواهد شد که به زودی دل زده خواهید شد.

حدود ردیف بودجه! سرگرمی مورد نظر شما چقدر است؟ درست است که به دنبال سرگرمی ارزان قیمت هستید ولی باز هم مهم است که مشخص کنید حاضر هستید تا چه حد برای آن هزینه کنید. ممکن است هنوز دستتان توی جیب پدر و مادر باشد و یا هجوم قسط ها و بدهی ها اجازه ندهد آنقدر که دلتان میخواهد خرج  نوعی از سرگرمی بکنید.

برای خود هدفی مشخص کنید

برای خود هدفی مشخص کنید

مشخص کنید که هدف شما از این کار چیست و به سوالهایی از این دست پاسخ دهید:

آیا هدف شما از این سرگرمی فقط آزاد کردن ذهن است یا میخواهید از کنار آن درآمدی نیز کسب کنید؟

این سرگرمی قرار است ورزش ذهن باشد و چیز تازه ای به آموخته های شما اضافه کند یا صرفا وسیله ای برای گذران وقت و رسیدن به آرامش است؟

دوست دارید این سرگرمی در راستای فعالیت های فعلی شما باشد یا قصد دارید وارد دنیای جدیدی شوید؟

همسر و فرزندتان نیز قرار است در این کار شریکباشند ای به تنهایی میخواهید وارد شوید؟

با متخصصان و حرفه ای ها مشورت کنید

با متخصصان و حرفه ای ها مشورت کنید

خیلی از کارها و سرگرمی ها در ظاهر آسان و ارزان به نظر میرسند ولی با کمی تحقیق متوجه خواهید شد که اینگونه نیست. برخی نیز نیاز به وقت و زمان زیادی دارند و ممکن است شما نتوانید تا آن حد برای آن فرصت بگذارید. پرورش یک درخت به روش بونسای به دو تا سه سال نگهداری اولیه از نهال نیاز دارد. آیا حوصله این همه صبر را دارید؟

هر رشته ای، حتی اگر به نظر شما ساده باشد، ریش سفیدانی! دارد که بتوانید از آنها راهنمایی بگیرید. ممکن است در برخی سایتها و پایگاه های اینترنتی هم آموزش هایی درباره سرگرمی مورد نظرتان پیدا کنید.

پس قبل از اینکه آستین ها را بالا بزنید، تحقیقاتی درباره سرگرمی موردنظرتان انجام دهید تا از امکان پذیری، هزینه ها و حدود تخصص مورد نیاز انها مطلع شوید.

لوازم دست دوم و کارکرده پیدا کنید

لوازم دست دوم و کارکرده پیدا کنید

توجه داشته باشید که در شروع شما فقط قرار است سرگرم شوید و نیازی نیست به دنبال گران ترین و قدرتمندترین ابزارهای یک رشته بروید.

سعی کنید از لوازم ارازن قیمت و وسیله های بلا استفاده دوستان و نزدیکان شروع کنید. برای شروع کار گل و گیاه، بیلپه لب پریده هم به اندازه یک بیلچه نو کار میکند. لازم نیست برای آموختن خیاطی، چند متر پارچه ابریشمی را نابود کنید. یا برای عکاس شدن با یک دوربین سه میلیون تومانی استارت بزنید

.

سایتها و اپلیکیشن های فروش لوازم کارکرده محل مناسبی برای پیدا کردن این گونه لوازم هستند. فقط مواظب باشید که سرتان کلاه نرود و وسیله دست دوم را به دوبرابر قیمت نو نخرید.

انواع سرگرمی کم هزینه را بشناسید

مجموعه ای جمع آوری کنید

مجموعه ای جمع آوری کنید

خیلی از چیزها هستند که ممکن است به تنهایی ارزش و قدر زیادی نداشته باشند ولی وقتی در یک مجموعه جمع آوری میشوند، زیبا و با ارزش میشوند.

از سنگ ها، برگ ها، صدف ها و گوش ماهی ها گرفته تا انواع کبریت، تمبر و … میتوانند موضوع این کلکسیون باشند. این کار البته به صبر و حوصله و علاقه نیاز دارد ولی میتواند در آینده مجموعه ای با ارزش و خاص برای شما رقم بزند.

هنر یا کاردستی تازه ای آغاز کنید

هنر یا کاردستی تازه ای آغاز کنید

بسیاری از هنرها و کاردستی ها هستند که با کمترین هزینه قابل انجامند. نویسندگی، نقاشی، شعر گفتن، هنرهای تجسمی با کمک تکه های چوب و پارچه های بی مصرف و … بیشتر از اینکه هزینه بر باشند، نیاز به استعداد، خلاقیت و حوصله دارند.

کارهای هنری نیاز به تمرین و تکرار زیاد دارند و نباید در فاصله زمانی کم به دنبال نتیجه از آنها بود. بارها باید بنویسید تا به داستانی قابل خواندن دست پیدا کنید و بسیار سیاه مشق لازم است تا خطاط زبردستی شوید.

در اطراف خود به دنبال ایده بگردید. اگر در نزدیکی شما یک نجاری وجود دارد میتواند مواد اولیه خوبی برای کارهای هنری با چوب به شما ارایه کند. یا اگر یکی از بستگان شما در کار الکترونیک است، احتمالا در زیرزمین مغازه اش دنیای از لوازم بلا استفاده پیدا خواهید کرد که میتوانند زیر دستان هنرمند شما زندگی تازه ای آغاز کنند.

شبکه های اجتماعی و سایتهایی مانند craftster ایده های جالبی را به شما ارایه خواهند کرد. بسیاری از این هنرهای دستی را در اینده میتوانید از طریق تلگرام و اینستاگرام بفروشید و درآمدی نیز کسب کنید.

به دنبال یادگیری چیز جدیدی باشید

به دنبال یادگیری چیز جدیدی باشید

به دنبال موضوع تازه ای برای یاد گرفتن باشید یا در باب علایق خود مطالعه کنید.

شاید کارمندی هستید که همیشه دوست داشته از کار اتومبیل سر دربیاورد. پس درباره عملکرد خودرو ها مطالعه کنید یا زمان ازاد خود را در یک مکانیکی سر کنید.

زبان تازه ای یاد بگیرید تا وارد دنیای جدیدی از ادبیات و فرهنگ شوید. یادگیری زبان از جمله کارهایی است که به راحتی در بین کارهای روزانه و وقت های مرده قابل انجام است.

عضو کتابخانه منطقه خود شوید و به صورت حرفه ای درباره یکی از موضوعات و هنرهای مورد علاقه تان مطالعه کنید. اگر به سینما علاقه مندید به صورت منظم و حرفه ای کتابهای مرتبت با تئوری های سینما را مطالعه کنید. تئوری و پایه های موسیقی یا تاریخچه سبک خاصی از موسیقی میتواند زمینه خوبی برای علاقه مندان به موسیقی باشد.

گل و گیاه پرورش دهید

گل و گیاه پرورش دهید

از جمله کارهایی که معمولا ارزان و به نسبت کم دردسر است و نیاز به تخصص بالایی ندارد پرورش گل و گیاه است. انواع گیاهان با ابعاد و محیط های نگهداری متنوع وجود دارند که با هر بودجه و فضایی میتوانید اقدام به پرورش و نگهداری آنها کنید.

پرورش گل و گیاه از جمله سرگرمی های پول ساز است و میتواند منبع درآمد خوبی نیز برای شما باشد.

طبیعت گردی کنید: طبیعت پر از موجودات و نکته های جالب و بکر است که میتواند تا مدتها برای شما سرگرمی فراهم کند. محیط پیرامون خود را کاوش کنید و از مظاهر طبیعت، حیوانات و پرندگان، پستی و بلندی ها و … لذت ببرید.

کشور ما از خشک ترین کویرها تا سرسبزترین جنگل ها را در خود جای داده است و این طبیعت متنوع، با کمترین هزینه و امکانات قابل دسترسی است.

نکته: قانون طبیعت گردی سالم این است، نه چیزی به آن بیفزایید و نه چیزی از آن کم کنید.

ورزش جدیدی آغاز کنید

ورزش جدیدی آغاز کنید

ورزش های کم هزینه زیادی وجود دارند که در ازای وقتی که از شما میگیرند، سلامتی و رهایی ذهن را به شما هدیه میدهند. دویدن، شنا کردن، دوچرخه سواری ، یوگا یا ورزش های رزمی، آیروبیک و پارکور از جمله ورزشهای کم هزینه ای هستند که به تنهایی یا با تعدادی از دوستان قابل انجام هستند و هزینه آموزش آنها نیز زیاد نیست.

توجه داشته باشید که در اغاز قرار نیست که شما تبدیل به قهرمان فلان رشته ورزشی شوید. بنابراین لقمه بزرگ برندارید و با خرید لوازم و ابزار گران قیمت برای خود خرج نتراشید. همین دوچرخه فعلی شما با کمی دست کشی و روغن کاری کار شما را راه می اندازد و نیازی به خرید دوچرخه کربنی مخصوص پیست مسابقات نیست.

آشپزی کنید

آشپزی کنید

یک نسخه از کتاب مستطاب آشپزی نجف دریابندری را تهیه کنید. هم از خواندنش لذت ببرید و هم غذا پختن را به روش اصولی و حساب شده بیاموزید و از آشپزی لذت ببرید.

در بازار بورس سرمایه گذاری کنید

در بازار بورس سرمایه گذاری کنید

اگر علاقه به سرگرمی های اقتصادی دارید، بازار بورس یکی از مکانهایی است که با کمترین سرمایه و پول میتوانید به آن ورود کنید و از نوسانات و هیجانات آن لذت ببرید.

برای شروع کار و یاد گیری زیر و بم کار نیازی به هیچ پولی ندارید. یک کامپیوتر یا موبایل مجهز به اینترنت و یک دست کاغذ و قلم کافی است. یه صورت مجازی سهام بخرید و با آن در بورس کار کنید. سایتهای متنوعی برای آموزش اصول بورس وجود دارد. سایت بورس اوراق بهادار تهران را نیز بورس اوراق بهادار تهران مهمترین تالار بورس ایران است.

در سازمان ها و موسسات خیریه مردم نهاد فعالیت کنید

در سازمان ها و موسسات خیریه مردم نهاد فعالیت کنید

اگر علاقه به کارهای خیر خواهانه و بشردوستانه هستید، موسسه های متنوعی وجود دارند که برای ارایه خدمت به قشر و یا نوع خاصی از بیماران و افراد کم توان تاسیس شده اند. در فعالیت های این موسسات شرکت کنید و هم زمان به ارامش خود و دیگران کمک کنید.

یک بازی و سرگرمی تازه یاد بگیریدی

یک بازی و سرگرمی تازه یاد بگیریدی

بازی های روی میزی مانند شطرنج و نرد و سرگرمی های یک نفره مانند حل جدول، پازل های بزرگ و یا مکعب روبیک میتوانند برای کسانی که حوصله آموزش و وقت گذاردن برای یادگیری کار جدید ندارند سرگرمی کم هزینه و ارزان و مناسبی باشند.

پازل هایی با نقش ها و تصاویر بسیار زیبا وجود دارند که هم ساختنشان جذاب است و هم بعد از ساخته شدن میتوانند به عنوان تابلو در خانه مورد استفاده قرار بگیرند.

 • کاهش هزینه سرگرمی

  بگو چطور هزینه سرگرمی هایم را کاهش دهم؟

  پیشنهادهایی برای کم کردن هزینه سرگرمی ها کاهش هزینه های سرگرمی      امروزه روز برای مخارج …
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بازی و سرگرمی

۵ دیدگاه ها

 1. بالابر

  ۹۷/۰۳/۱۹ در ۶:۵۷ ق.ظ

  مقالات و مطالب مفیدی به اشتراک میزارید همیشه وبسایت شمارا دنبال میکنم

  دیدگاه

 2. یوبوت

  ۹۷/۰۲/۰۹ در ۶:۵۵ ق.ظ

  سلام.من همیشه مطالبتون رو دنبال میکنم.وبسایت خیلی خوبی
  دارید.ممنون

  دیدگاه

 3. خرید هاست

  ۹۶/۱۲/۱۷ در ۵:۱۵ ق.ظ

  بنده از مطالب سایت شما لذت بردم و استفاده کردم تبریک میگم سایت خوبی طراحی کردید

  دیدگاه

 4. اختراع

  ۹۶/۱۱/۲۹ در ۳:۴۴ ب.ظ

  واقعا خوب بود ،، البته دوباره باید بررسیش کنم

  سایت جالبی دارید لینکتونو برای چندتا از دوستام فرستادم بدردشون میخوره ،، ممنون

  دیدگاه

  • مدیر سایت

   ۹۶/۱۱/۲۹ در ۳:۴۹ ب.ظ

   تشکر از اظهار لطفتون

   دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور هزینه سرگرمی هایم را کاهش دهم؟

پیشنهادهایی برای کم کردن هزینه سرگرمی ها کاهش هزینه های سرگرمی      امروزه روز برای مخارج …