خانه سبک زندگی سفر بگو چطور در سفر خارج امنیت بیشتری داشته باشم؟

بگو چطور در سفر خارج امنیت بیشتری داشته باشم؟

دیدگاه‌ها برای بگو چطور در سفر خارج امنیت بیشتری داشته باشم؟ بسته هستند
9
امنیت سفر خارج

راهکارهایی برای افزایش امنیت سفر خارج و جلوگیری از اتفاقات ناخوشایند در سفرهای خارجی

امنیت سفر خارج

هزینه سفر + ۱۸ سال اندک به هر کسی اعتماد نکنید

بعد از برنامه ریزی زیاد و حساب و کتابهای مختلف و پس انداز، برنامه سفر به یکی کشور خارجی را ریخته اید تا خستگی کار و زندگی روزمره را از خود دور کنید.طبیعی است که آخرین چیزی که میخواهید این است که در این سفر دچار مشکل شوید و سودجویان و کلاهبرداران غریبه، خاطره سفر را برای شما تلخ کنند.

یک کشور خارجی با مردم، فرهنگ و زبانی متفاوت موقعیت خوبی برای کلاهبردارانی است که به دنیال سرکیسه کردن مسافران و توریست های بی اطلاع میگردند.

برای افزایش امنیت سفر خارج و  جاودانه کردن خاطرات خوش سفر بد نیست به نکته های زیر توجه داشته باشید:

بخش اول: اقدامات قبل از سفر
بخش دوم: نکته های مهم حفظ امنیت در طول سفر

بخش اول: اقدامات قبل از سفر

کشور مقصد خود را بشناسید

کشور مقصد خود را بشناسید

درباره کشوری که قصد سفر به آن را دارید چه اطلاعاتی کسب کرده اید؟ فرهنگ و زندگی آنها چکونه است؟ با غریبه ها چه برخوردی دارند؟ به چه زبانی صحبت میکنند؟ چه قوانین خاصی دارند و چه نوع پوشش و خوراکی استفاده میکنند؟

دانستن جزییات مهم زندگی در کشور مقصد به شما کمک میکند، که بهتر در با افراد جامعه تعامل کنید و نیازهای خود را برآورده کنید و امنیت سفر خارج خود را بالا ببرید.

دانستن شماره های اضطراری مانند پلیس و اورژانس نیز میتواند در مواقع حساس به کمک شما بیاید. مناطق خطرناک و خلاف شهر های مسیر را بشناسید و از ورود به آنها خودداری کنید.

کمی زبان مقصد را یاد بگیرید

کمی زبان مقصد را یاد بگیرید

بر خلاف اینکه فکر میکنیم با کمک انگلیسی دست و پا شکسته در هر کشوری میتوان کار را راه انداخت، بسیاری از کشورهای حتی اروپایی هستند که زبان انگلیسی نمیتواند خواسته های شما را به افراد عادی جامعه بفهماند.

پس زبان قالب آن کشور را بشناسید و برخی جمله ها و تکیه کلام های رایج آنها را بیاموزید. این موضوع نه تنها در مواقع اضطرار به کمک شما خواهد آمد، بلکه باعث نزدیکی بیشتر و ارتباط بهتر با افراد آن کشور خواهد شد.

نشانی سفارت خانه یا کنسولگری کشور را در کشور مقصد بیابید

نشانی سفارت خانه یا کنسولگری کشور را در کشور مقصد بیابید

نشانی و شماره های تماس سفارت خانه یا کنسولگری در کشور مقصد را بیابید و در تلفن خود ذخیره کنید و به صورت یادداشت نیز میان وسیله های خود قرار دهید.

وبسایت وزارت امور خارجه در اینجا و اینجا، جزییات نشانی و تلفنهای سفارت خانه ها و نمایندگی ایران در کشورهای دیگر را در دسترس قرار داده است.

در صورت امکان ورود خود را به سفارت اطلاع دهید و مسیر سفر خود را در اختیارشان قرار دهید.

از مدارک خود چند نسخه کپی تهیه کنید

از مدارک خود چند نسخه کپی تهیه کنید

برای بالا بردن امنیت سفر خارج، نسخه های مختلف کاغذی و تصویری از مدارک، بلیط ها، گذرنامه و روادید خود تهیه کنید. کپی های کاغذی را در مکانی متفاوت از اصل مدارک بگذارید.

از مدارک خود عکس یا اسکن تهیه کنید و در تلفن همراهتان ذخیره کنید. هم چنین نسخه ای از این تصاویر را در ایمیل خود نیز ذخیره کنید که در صورت بروز مشکل برای تلفن همراه، بتوانید به آنها دسترسی پیدا کنید.

نقشه و جزییات سفر را به اعضای خانواده اطلاع دهید

نقشه و جزییات سفر را به اعضای خانواده اطلاع دهید

مسیر رفت، نام هتل و شهرهای اقامت و دیگر جزییات سفر را حداقل به یک فرد معتمد اطلاع دهید. در صورت بروز مشکل، این فرد میتواند کمک شایانی به حل مشکلات احتمالی نظیر دزدیده شدن، آسیب دیدن و دیگر اتفاقات کند.

قبل از سفر پول خود را به پول کشور مقصد تبدیل کنید

قبل از سفر پول خود را به پول کشور مقصد تبدیل کنید

تراول های پنجاه هزارتومانی در سرزمین غریبه به کارتان نمی آید. خرج و مخارج حدودی سفر را محاسبه کنید یا از با تجربه ها بپرسید و به اندازه کافی پول به واحد کشور مقصد به همراه خود داشته باشید تا مجبور به تبدیل ارز، یا استفاده از عابر بانک های بین المللی و داستانهایی از این دست نشوید که هر کدام ریسک خاص خود را دارند و ممکن است برایتان دردسر درست کنند.

پول و چیزهای با ارزش را در چند نقطه مخفی کنید

پول و چیزهای با ارزش را در چند نقطه مخفی کنید

پول های خود را به چند قسمت تقسیم کنید و آنها را در چند نقطه از بدن یا چمدان خود قرار دهید. به گونه ای برنامه بریزید که اگر دزدها به شما دستبرد زدند، هنوز بخشی از پولتان برایتان باقی بماند. میتوانید روی لباسهای زیرتان جیب مخفی درست کنید و پولهای درشت را آنجا مخفی کنید.

توجه کنید که در مقابل جمع از این مکانهای مخفی رونمایی نکنید. مثلا اگر نیاز به بیرون آوردن پول از زیر کفی کفش داشتید ابتدا سری به یک توالت عمومی بزنید و در خلوت این کار را انجام دهید.

کیف پولهایتان را نیز در جیبی خلاف حالت عادی قرار دهید مثلا دزد ها انتظار ندارند که میف مدارکتان داخل جیب جلوی شلوارتان باشد و بعد از مراجعه به جیب عقب شلوار، چیزی جز دستمال استفاده شده نصیبشان نخواهد شد.

خانم ها نیز بهتر است کیف دستی را فراموش کنند و نهایتا چند تکه دستمال کاغذی و لوازم آرایشی نیمه کاره را در آن قرار دهند.

نکته: در مناطق پر خظر تر میتوانید یک کیف پول تقلبی در جیب اصلی خود قرار دهید تا در صورت خفت گیر شدن بتوانید به عنوان کیف پول اصلی به دزدها بدهید شاید که خطر از سرتان رفع شود.

از سلامت لوازم ارتباطی خود مطمئن شوید

از سلامت لوازم ارتباطی خود مطمئن شوید

از شر تلفن همراهی که باتری اش زود به زود خالی میشود و یا هنگ میکند خلاص شوید. یک موبایل سرحال و قبراق در بلاد غربت دوست خوبی برای شما خواهد بود. این همراه، میتواند اطلاعات شما را در خود خفظ کند، نقشه ها و اطلاعات سفر را برایتان نگه داری کند و از لحظه های مهم سفر شما تصویر و فیلم بگیرد.

بخش دوم: نکته های مهم حفظ امنیت در طول سفر

با دوستان و خانواده در کشور خود در ارتباط باشید

با دوستان و خانواده در کشور خود در ارتباط باشید

در طول سفر با حداقل یکی از اعضای خانواده و دوستان در اراتباط نزدیک باشید و جزییات سفر را برای او به صورت تصویر یا متن تعریف کنید. با انجام این کار، ردیابی شما در صورت بروز مشکل و حادثه راحت تر خواهد بود.

با همسفران دیگر آشنا شوید

با همسفران دیگر آشنا شوید

اگر تنها سفر میکنید، بهتر است با یکی از همسفران آشنا شوید و برنامه های دیدار را با یکدیگر هماهنگ کنید. هر چه تعدادتان بیشتر باشد، امنیت بیشتری خواهید داشت.

وقت شناس باشید

وقت شناس باشید

بسیاری از مسافران هر روزه از پرواز، قطارو اتوبوس جا میمانند و درگیر مشکلات مختلف میشوند. تنبلی و بی برنامگی روزانه را کنار بگذارید. برای لحظه به لحظه مسافرتتان برنامه داشته باشید. گشت و گذارو تفریحات خود را با برنامه پرواز، هتل، قوانین شهر و کشور و … هماهنگ کنید.

در فرودگاه ها و ایستگاه ها به تابلوهای اعلام شماره و زمان حرکت توجه کنید و زمان ها را با بلیط خود مطابقت دهید تا تغییری را از دست ندهید.

اطلاعات شخصی خود را مخفی نگاه دارید

اطلاعات شخصی خود را مخفی نگاه دارید

در صورتی که ترکیدگی لاستیک روی چرخ های جلو باشد، ماشین به سرعت به سمت لاستیک ترکیده کشیده میشود.

ترکیدن چرخ عقب تاثیر کمتری بر کنترل خودرو دارد و کم خطر تر است. ولی باز هم نباید ریسک کرد و برای جلوگیری از آسیب رسیدن به رینگ و باقی اجزای چرخ، باید خودرو متوقف شود.

در صورتی که از خودروی شاسی بلند استفاده میکنید، احتمال چرخیدن و چپ کردن بسیار بیشتر از خودروهای سواری است و باید بیشتر متوجه شرایط خودرو باشید.

همیشه پاسپورت را به همراه داشته باشید

همیشه پاسپورت را به همراه داشته باشید

مهمترین سند هویت شما پاسپورت شماست، آن را همیشه به همراه خود داشته باشید تا در صورت بروز مشکل بتوانید هویت خود را ثابت کنید. در برخی کشورها هتل ها طبق قانون باید پاسپورت شما را داشته باشندو بهتر است یک نسخه از پاسپورت را برابر اصل کنید و آن را در اختیار هتل قرار دهید.

اتاقی دور از راه پله و آسانسور بگیرید

اتاقی دور از راه پله و آسانسور بگیرید

اتاق نزدیک به آسانسور یا راه پله علاوه بر اینکه سر و صدای بیشتر و آرامش کمتری دارند، مکان های خوبی برای چوب زدن زاغ شما و بررسی ورود و خروج و شرایط اتاق شما هستند.

در هر ورود و خروجی در را کاملا قفل کنید و هنگام خروج، وسایل و لوازم با ارزش خود را یا با خود ببرید یا به مسئولان هتل بسپارید و رسید بگیرید و یا حداقل جایی دور از چشم، در اتاق مخفی کنید.

شبیه یک توریست نباشید

شبیه یک توریست نباشید

فیلم ها را فراموش کنید که در ان توریست هایی با شلوارک و تیشرت و کیف و کوله بردوش و یک دوربین عکاسی پنج کیلویی در خیابان ها قدم میزنند و از در و دیوار تصویر میگیرند.

هر چه کمتر شبیه توریست ها و مسافران به نظر برسید، توجه کمتری به خود جلب میکنید و بیشتر از دست دزدها و کلاهبرداران در امان خواهید بود.

نحوه پوشش عادی مردم آن کشور را بشناسید و سعی کنید پوششی نزدیک به پوشش آنها بر تن کنید. حداقل عرف جامعه را رعایت کنید و مثلا جایی که همه با لباس نیمه رسمی خحضور دارند با شلوارک و رکابی ظاهر نشوید.

از پوشیدن لباسها و جواهرات گران قیمت و خاص و رفتار شلوغ که جلب توجه کند خودداری کنید. بیش از حد نیز با افراد بومی قاطی و رفیق نشوید و فاصله خود را حفظ کنید. هر حرکت شما ممکن است تعبیر به چیز دیگری شود و برای شما مشکل ایجاد کند. فرامش نکنید که هر چه ساده تر و آرام تر، امن تر.

از نقاط پر خطر، مسئله دار و حاشیه ها خودداری کنید

از نقاط پر خطر، مسئله دار و حاشیه ها خودداری کنید

شاید به سرتان بزند که کمی خوش گذرانی و شیطنت را تجربه کنید ولی فراموش نکنید که اتفاقا خطرناک ترین دامها در همین محله های خلاف و بدنام پهن میشوند. کلاه برداران در به در به دنبال چنین کیس هایی هستند که با نشان دادن در باغ سبز، سرکیسه شان کنند. پس یا بیخیال شوید و یا بی گدار به آب نزنید.

در افق دیدنی های اطراف محو نشوید

در افق دیدنی های اطراف محو نشوید

درست است که برای دیدن و لذت بردن از جاذبه های طبیعی و غیرطبیعی کشور مربوطه رنج سفر و خرج جیب را به جان خریده اید و دوست دارید از تماشای آنها لذت ببرید ولی یک توریست سر به هوا، طعمه شیرینی برای دزدی و سر کیسه کردن است.

پس علاوه بر لذت بردن از اطراف، حواستان به دور بر خودتان باشد.

وارد تجمعات سیاسی نشوید

وارد تجمعات سیاسی نشوید

هیچ چیز بدتر از این نیست که انگ جاسوسی به شما بخورد. از تجمعات مختلف سیاسی اجتماعی دوری کنید و بگذارید مردم همان کشور مشکلات خودشان را حل کنند و شما هم به تفریحتان برسید.

از سوار شدن به اتومبیل ناشناس خودداری کنید

از سوار شدن به اتومبیل ناشناس خودداری کنید

فکر نکنید همه بچه مثبت و خیرخواه هستند و به دنبال یک غ%D

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در سفر
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

بگو چطور از حوادث کویری نجات یابم؟

راهکارها و اقدامات قبل و هنگام حوادث و اتفاقات برای نجات از کویر و بیایان نجات از کویر    …