خانه خودرو عیب یابی و نگهداری بگو چطور بوی بد ماشین را از بین ببرم؟

بگو چطور بوی بد ماشین را از بین ببرم؟

۰
11
از بین بردن بوی بد ماشین

روشهای از بین بردن بوی بد داخل خودرو

بوی بد ماشین

اندک + ۱۸سال اندک از خوشبوکننده ماشین استفاده کنید
بوی بد ماشین از دلایلی است که سفر و رانندگی را به کام هر کسی تلخ میکند. تصور کنید حضور در فضایی بسته با بویی ناخوشایند چقدر نخواستنی است.

بوی بد خودرو در طول زمان میتواند ناشی از فاسد شدن ته مانده های مواد غذایی و میوه، ریخته شدن انواع مایعات، خرابکاری های یک کودک نابالغ ، اثرات حضور یک ماده و شی بد بو و شاید از قطعات داخلی ماشین باشد. اگر خدای ناکرده دستی بر آتش سیگار داشته باشید که شاید نیازی نباشد به دنبال منبع بو بگردید.

صرف باز کردن درها و یا پنجره ها نمیتواند اثر بو را از بین ببرد و باید منبع بو را شناسایی و حذف کرد و با استفاده از مواد بو بر و تمیزکننده ماشین را به روز اول بازگرداند.

مقاله مرتبط: بگو چطور بوی بنزین در ماشین را از بین ببرم؟

در ادامه روشهای از بین بردن بوی بد ماشین را با هم میبینیم:

پیدا کردن منبع بوی بد ماشین

پیدا کردن منبع بوی بد ماشین

اولین قدم این است که منبع بو را پیدا کنید. اگر کیسه زباله در خودرو دارید، یک میوه فاسد شده میتواند منبع بو باشد. در صورتی که مایعی مانند شیر روی زیرپایی های ریخته شده باشد، باید زیرپایی ها را که دیگر بوی ترشیدگی به خود گرفته است خارج کنید.

هر جای مربوط و نامربوطی را بگردید. گاهی اوقات عامل بو را لای درز و شکافی پیدا میکنید که هیچ وقت فکرش را هم نمیکردید. حذف عامل بو باعث میشود که بعد از زحمت و تمیزکاری، خیالتان از بو نگرفتن مجدد ماشین راحت باشد.

تمیز کردن فضای داخلی ماشین

تمیز کردن فضای داخلی ماشین

حال که زحمت افتاده اید بد نیست زباله های زیر پا و تکه های نان خشک شده، پاکت آبمیوه، پوست کلوچه را نیز جمع آوری کنید. اگر سیگاری هستید جا سیگاری را فراموش نکنید.

جدا از منبع اصلی بو، همیشه خودره ریزهای دیگری در ماشین حضور دارند که به بدبو و نامطبوع شدن فضای ماشین کمک میکنند. توجه داشته باشید که حتی یک تکه کاغذ روزنامه مچاله شده هم اگر کمی نم بگیرد میتواند بوی نامطبوعی ایجاد کند.

تمام قسمتهای ماشین را جاروبرقی بکشید

تمام قسمتهای ماشین را جاروبرقی بکشید

بسیاری از مواقع، منشا بو در جایی دور از دسترس و ابعادی کوچک لابه لای درزهای روکش صندلی و زیرپا مخفی شده اند. جارو برقی ها معمولا یک سری دارند که مخصوص جارو کشیدن درزها و شکافهاست، آن را به لوله جاروبرقی متصل کنید و همه درزها و گوشه های صندلی ها و زیرپایی ها را جارو بکشید.

البته از جاتروبرقی خانگی انتظار معجزه نداشته باشید و اگر وضعیت داخلی اتومبیلتان بحرانی است سری به کارواش بزنید تا با جاروبرقی صنعتی هرگونه پرز و گرد و غبار از محیط داخلی خودرو خارج شود.

حذف لکه های مشکوک

حذف لکه های مشکوک

لکه ای که در اثر ریخته شدن مایع یا نشت آب یک میوه و … تولید شده باشد ممکن است تا مدتها بوی نامطبوعی در اتومبیل ایجاد کند. سعی کنید هرگونه لکه را با استفاده از شامپو فرش یا دیگر پاک کننده ها متناسب با نوع روکش صندلی و داشبورد و دیگر قسمتها، پاک کنید.

پاک کردن مجرای کولر

پاک کردن مجرای کولر

در برخی موارد، بوی بد در اثر نفوذ دود سیگار، هوای بد و نشست گرد و غبار در دریچه های کولر ایجاد میشود. میتوانید با مراجعه به یک تعویض روغن، فیلتر کولر را تعویض کنید. باد گیری و تمیز کردن دریچه های کولر نیز میتواند تاثیر مثبتی بر از بین رفتن بوی بد از اتومبیل داشته باشد.

شناسایی بوهای بدی که نشانه ایراد ماشین باشد

شناسایی بوهای بدی که نشانه ایراد ماشین باشد

همه بوهای بد نتیجه، شیرین کاری های فرزند یا بی مبالاتی شما در خوردن میوه ها نیست و ممکن است این بو نشانه ای از خطر و ایراد در موتور اتومبیل باشد.

در صورتی که بوی بدی مانند گاز یا بنزین استشمام میکنید ممکن است نشانه ای از نشتی در سیستم سوخت اتومبیل و یا کولر باشد و خطر جرقه و انفجار شما را تهدید کند.

بنابراین این بوها را جدی بگیرید و حتما با یک مکانیک و متخصص مشورت کنید.

استفاده از مواد بو بر برای حذف بوی بد ماشین

استفاده از مواد بو بر برای حذف بوی بد ماشین

در صورتی که پس از تمیزکاری اتومبیل هنوز بوی بد از اتومبیل شما خارج نشد، باید به دنبال مواد بوگیر برای رفع مشکل باشید.

ترکیبات زیر میتوانند به عنوان بوگیر در اتومبیل شما عمل کنند:

  • ترکیب آب و سرکه: این دو ماده را به صورت مساوی با یکدیگر مخلوط کنید و به صورت اسپری روی نقاط بد بو بپاشید. همچنین میتوانید کاسه ای را از سرکه پر کرده و درون اتومبیل قرار دهید. سرکه جاذب خوب برای بوی بد است.

    بعد از ۸ تا ده ساعت،بوی بد کمتری در اتومبیل استنشاق خواهید کرد و میتوانید محل اسپری را با مواد شوینده و آب پاک کنید.

  • جوش شیرین یا بیکینگ پودر: جوش شیرین را به صورت پودر روی محل نشت بو، روکش صندلی و دیگر بخش های اتومبیل بریزید. جوش شیرین خاصیت جذب بوی فوق العاده ای دارد و در صورتی که حدود شش تا هشت ساعت درون اتومبیل قرار بگیرد بوی بد ماشین را بسیار کاهش خواهد داد.

    در پایان زمان، با جارو برقی پودر ها را از درون ماشین جمع آوری کنید.

  • کاسه پر از دانه های قهوه: قهوه با بوی تندی که دارد عملا هر نوع بوی دیگری را تحت الشعاع قرار میدهد. ظرفی را از دانه های قهوه پر کنید و درون اتومبیل بگذارید. البته استفاده از پودر قهوه نیز کارساز است ولی توجه داشته باشید که این پودر در صورت ریختن روی صندلی به سختی پاک خواهد شد.
  • مواد بوگیر دیگر: آمونیاک و زغال نیز به عنوان بوگیرهای طبیعی پیشنهاد شده اند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در عیب یابی و نگهداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور معاینه فنی خودرو بگیرم؟

مراحل و نکات دریافت معاینه فنی خودرو مراحل و نکات معاینه فنی خودرو     معاینه فنی ماشین یع…