خانه سلامت بیماری ها بگو چطور اشکال مختلف دارویی را نگهداری کنم؟

بگو چطور اشکال مختلف دارویی را نگهداری کنم؟

۰
23
اشکال دارویی مختلف

اصول نگهداری اشکال دارویی مختلف در خانه

اشکال دارویی

 اندک + ۱۵ سال اندک  بروشور دارو را مطالعه کنید

اشکال مختلف دارویی هر کدام نوع نگهداری متفاوتی دارند. برای اینکه دریابیم در چه محیطی و تا چه زمانی می توانیم آنها را نگه داریم باید به بروشور آن و یا برچسب روی دارو مراجعه کنیم و یا در اینترنت جستجو کنیم. اما گاهی نمی توان مرجع مشخصی را یافت لذا در این مطلب عنوان اشکال دارویی مختلف و نوع نگهداری آنها را شرح خواهیم داد. اگر داروی خاصی مصرف می کنید بهتر است هنگام تحویل از داروخانه از داروساز شیوه نگهداری آن را جویا شوید.

اصول نگهداری دارو در منزل را نیز می توانید از مقاله بگو چطور داروها را در خانه نگهداری کنم؟ دریابید.

قرص و کپسول

قرص و کپسول

 • خوراکی: قرص و کپسول باید در محیط خانه و در دمای عادی، دور از نور و رطوبت نگهداری شود. بهترین محل برای آن قفسه داروها در خانه است. قرص ها و کپسول هایی که در قوطی هستند اگر هر بار بعد از مصرف در قوطی را محکم ببندید و درون قوطی رطوبت گیر داشته باشد تا پایان تاریخ انقضا قابل مصرف هستند.
 • واژینال: در صورتی که در دمای اتاق و به دور از نور و حرارت آن را نگهداری می کنید تا پایان تاریخ انقضا قابل مصرف است. فقط باید از اپلیکاتور یک بار مصرف استفاده کنید تا کاملا استریل باشد.

هشدار: قرص ها و کپسولها را نباید در یخچال نگهداری کنید چون رطوبت یخچال به آن آسیب خواهد زد.

پماد و کرم و ژل

پماد و کرم و ژل

 • موضعی: هنگام مصرف انواع تیوپی قسمت پایین تیوپ را فشار داده و آن را جمع کنید و هنگام مصرف مطمئن شوید تیوپ سوراخی یا پارگی نداشته باشد. پس از استفاده در آن را محکم کنید. در صورت رعایت این موارد و نگهداری در محیطی دور از نور و رطوبت و حرارت تا زمان انقضا قابل نگهداری است.
 • چشمی: پمادهای چشمی تا یک ماه پس از باز شدن قابل مصرف می باشند.
 • واژینال: بعد از باز کردن تا یک ماه تاریخ مصرف دارند.

قطره

قطره

 • چشمی: قطره چشمی در صورت عدم تماس سر آن هنگام مصرف با چشم، محکم کردن در آن پس از مصرف و نگهداری در محیطی دور از حرارت و نور، بعد از باز کردن حداکثر تا یک ماه قابل استفاده است.
 • گوشی و بینی: در صورت محکم بودن درب و عدم یخ زدگی و تغییر رنگ حداکثر تا پایان تاریخ انقضا قابل مصرف است هر چند با مصرف تدریجی احتمال غلیظ شدن آن به مرور وجود دارد.
 • خوراکی: در صورت باز کردن در دارو حداکثر تا یک ماه قابل نگهداری است. فقط قطره نیستاتین بعد از شروع مصرف تا یک هفته در یخچال قابلیت نگهداری دارد.

شربت

شربت

 • سوسپانسیون: این شکل از دارو به صورت پودری است و باید با آب مخلوط شود تا به شکل شربت درآید. بعد از اینکه آن را آماده کردید در دمای اتاق تا هفت روز و در یخچال تا چهارده روز قابل استفاده است. فقط شربت کواموکسی کلاو در صورت قرار دادن در یخچال تا هفت روز قابل نگهداری است.
 • مایع: بعد از باز کردن در آن در صورت محکم کردن در پس از هر بار استفاده و عدم تغییر رنگ، بو و مزه در طول زمان تا یک ماه قابل مصرف می باشند. نوع الگزیر آن که حاوی الکل است تا پایان تاریخ انقضا قابل نگهداریست.

  هشدار: شربت ها پس از باز شدن در آن، به مرور غلیظ می شوند و اگر در دراز مدت نگهداری شده اند مصرف آن برای اطفال و سالمندان توصیه نمی شود.

اسپری

اسپری

اسپری ها در صورت شستشوی صحیح سیلندر و نگهداری آن در محیطی که آلودگی نداشته باشد تا پایان تاریخ انقضا قابل استفاده می باشد.

آمپول

آمپول

آمپول ها در محیط اتاق و به دور از نور و حرارت نگهداری می شوند. در صورتی که آن را استفاده نکرده باشید تا پایان مهلت انقضا می توان آن را نگهداری کرد. اما بلافاصله بعد از باز شدن باید استفاده شده و باقیمانده آن دور ریخته شود مگر اینکه در محیط استریل آن را بشکنید و نگهداری کنید که فقط در آزمایشگاه ها این کار امکان پذیر است.

ویال

ویال

یک نوع از اشکال دارویی تزریقی ویال است. ویال به ظروف شیشه‌ای کوچک گفته می‌شود که برای نگاه‌داری داروها به‌صورت مایع و یا پودر استفاده می‌شود. مانند ویال پنی سیلین. این شکل دارویی به صورت چند دوز و چند بار مصرف هستند. ویالهای مایع تا چهارهفته بعد از شروع مصرف قابل نگهداری می باشند (مانند ویالهای انسولین ولیدوکایین) و درانواع دیگر مقدار باقیمانده بعد از شروع مصرف دورانداخته می شوند. در مورد ویالهای لیوفلیزه (پودری) بعد از انحلال با حلال طبق بروشور کارخانه سازنده قابلیت نگهداری دارند.

سرم

سرم

 • تزریقی: به محض قرار دادن ست سرم باید تزریق شوند.
 • سرم شستشو: بلافاصله بعد از باز کردن باید برای شستشوی زخم ها استفاده شود زیرا اگر سرم شستشوی باز شده را برای شستشوی زخم های باز استفاده کنیم امکان دارد باعث عفونت شود.

  نکته: در صورتی که رنگ و بوی سرم های شستشو  تغییر نکرده است می توانید آن را برای غرغره و شستشوی بینی و سینوس ها استفاده کنید.

 

 

 

 • اصول نگهداری دارو

  بگو چطور داروها را در خانه نگهداری کنم؟

  اصول نگهداری دارو در منزل نگهداری دارو      اکسیژن، نور و آب چیزهایی هستند که برای بدن ما …
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بیماری ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چرا روغن گیاهی ممکن است از روغن حیوانی مضر تر باشد؟

دلایلی برای اینکه روغن های گیاهی میتواند از چربی حیوانی مضر تر باشد روغن گیاهی    روغن گیا…