خانه گل و گیاه نگهداری بگو چطور از گل شمعدانی مراقبت کنم؟

بگو چطور از گل شمعدانی مراقبت کنم؟

۱
18
مراقبت از گل شمعدانی

اصول نگهداری گل های شمعدانی و شناسایی مشکلات و درمان آن

گل شمعدانی

 قیمت گیاه + ۱۵ سال اندک  برای گیاه خاک آلوده استفاده نکنید

در حیاط خانه مادربزرگ، دور تا دور باغچه و حوض و ایوان خانه پر است ازگلدان های گل شمعدانی در رنگ های مختلف. حالا اما در تراس آپارتمان هایمان یادگاری خانه قدیمی را در گلدان های رنگارنگ نگه می داریم تا بین آنهمه حجم از سنگ و بتن کمی رنگ به خانه ببخشیم.

ما به شما یاد می دهیم چطور از گیاه شمعدانی مراقبت کنید.

نیازهای گل شمعدانی برای رشد و نمو

نیازهای گل شمعدانی برای رشد و نمو

 • نور: این گیاه به نور خورشید نیازدارد. یعنی باید در محیطی باشد که نور مستقیم خورشید به آن بتابد و اگر هم در خانه آن را نگه می دارید باید چند لامپ فلوئورسنت برای تقویت نور به آن بتابد اما بهترین شرایط نگهداری این است که در فضای سرباز باشد.
 • آب: شمعدانی را باید با فاصله آبیاری کرد و زمانی که خاک سطح آن خشک شده است زمان آب دادن به گیاه است. زیرا اگر آبیاری زیاد صورت گیرد ریشه آن می پوسد و برگ هایش زرد میشوند. در تابستان بیشتر به آن آب دهید و شب هنگام آن را غبارپاشی کنید.
 • شمعدانی های عطری و رونده به آبیاری بیشتری نیازمندند و خاکشان مدام باید مرطوب باشد.
 • دما: این گیاه در محیط های معتدل و نیمه گرمسیری رشد میکند. معمولا دمای ۱۲ تا ۱۸ درجه سانتی گراد دمای مطلوب این گیاه است.
 • خاک: برای این گیاه ترکیب خاک باغچه، خاک برگ، ماسه و کمی کود دامی مناسب است. خاک گیاه باید سبک باشد تا اکسیژن به آن نفوذ کند.

نحوه تکثیر

نحوه تکثیر

تکثیر این گیاه بسیار ساده است. کافیست بخشی از گل را جدا کنید و درون آب قرار دهید تا ریشهٔ جدید بدهد و دوباره آن را بکارید. از طریق بذر نیز تکثیر می شود اما حاصل مطلوبی نخواهد داد. اواخر تابستان و اوایل پاییز بهترین زمان تکثیر است. گلدان این گل را نیز همان موقع تعویض کنید.

عارضه های شمعدانی و درمان آن

عارضه های شمعدانی و درمان آن

 • زنگ شمعدانی : روی برگ ها لکه های زرد و دایره ای ایجاد می شود و سطح زیرین آن جوش های قهوه ای تیره تشکیل می شود. گیاه قارچی شده است و با سموم قارچ کش مانند پروپیکونازول و یا تری فورین درمان می شود.
 • گال برگ: روی برگ ها حالت تاولی شده وبرگها مانند گل کلم می شود و ریزش پیدا می کند. عامل آن نوعیباکتری است و باید بوته های مبتلا را از بین برد تا به گلدان های دیگر سرایت نکند.
 • ریزش برگ ها: گیاه هم مانند ما هنگام تغییر شرایط استرس می گیرد و این را با ریختن برگ هایش نشان می دهد. تغییر ناگهانی محیط و دما و رطوبت و نور باعث افتادن برگ ها می شود. مثلا با خارج کردن گلدان از گلخانه یا تعویض گلدان تعدادی از برگ هایش می افتند اما خیلی زود به شرایط جدید عادت می کنند.
 • بیماری های ویروسی: گیاه هم ویروسی می شود و این ویروس ها از طریق ابزارهای باغبانی و یا حشرات منتقل می شود. روی برگ ها رگ های بیرنگ به وجود می آید، برگ ها در هم می پیچند و می افتند. باید بوته را از بین ببرید و ابزارهای باغبانی را نیز با مایع سفید کننده کاملا ضد عفونی کنید.
 • پژمردگی: روزهای گرم تابستان و نور تند خورشید برگ ها را پژمرده می کند. در روز های گرم اوایل بهار برای مقاوم سازی در برابر تغییر حرارت به گیاه بیشتر آب دهید.

اگر به نگهداری از گیاهان علاقه مندید شاید مطالب مربوط به گیاه دیفن باخیا و پرورش درخت به روش بونسای برایتان جالب باشد.

 

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در نگهداری

یک دیدگاه

 1. فرناز سهیلی

  ۹۸/۰۲/۰۶ در ۸:۱۵ ب.ظ

  عالی دمت گرم

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور کاکتوس را در منزل پرورش دهم؟

نکته هایی برای پرورش و نگهداری کاکتوس در منزل نگهداری کاکتوس     کاکتوس ها گیاهانی هستند ک…