خانه گل و گیاه نگهداری بگو چطور از یک گیاه بونسای شده نگهداری کنم؟

بگو چطور از یک گیاه بونسای شده نگهداری کنم؟

۰
22
نکته های مهم در نگهداری از بونسای

نکته های مهم در نگهداری از بونسای

نگهداری از بونسای

 قیمت بذر یا نهال + ۱۸ سال آشنایی با باغبانی درخت مورد نظر را با دقت انتخاب کنید

برای پرورش یک درخت بونسای شده که مینیاتوری از درخت واقعی در طبیعت است، وقت و هزینه زیادی انجام داده اید. اما وقتی اصول نگهداری از آن را راعیات نکنید ممکن است در چشم بر هم زدنی، این اثر هنری زیبا را از دست بدهید.

با استفاده از مقاله بگو چطور درخت به روش بونسای پرورش دهم؟ اصول اولیه انتخاب و پرورش بونسای را یاد گرفتید. حال میخواهید از این درخت زیبا نگهداری کنید و او را از گزند حوادث و اتفاقات دور نگه دارید.

در این مقاله خواهیم دید که چه پارامترهایی در حفظ و نگهداری از بونسای اهمیت دارد.

به تغییر فصل ها دقت کنید

به تغییر فصل ها دقت کنید

درختان بونسای همانند درختان در طبیعت، به تغییرات فصل ها واکنش نشان میدهند. به خصوص که بنیاس شما از نوع پرورش در هوای ازاد باشد.

قبل از هر کاری، درباره نوع عکس العمل گونه ای که کاشته اید در آب و هوای منطقه زندگی خودتان مطالعه کنید. اگر این گیاه بومی منطقه شما نیست، ببینید در منطقه زندگی خودش با چه نوع آبو هوایی سازگار تر است.

برخی مناطق جغرافیایی چهار فصل کامل را دارند و برخی دو فصل دارند. نوع هوا، شدت نور خورشید، باد و باران در هر فصل متفاوت است و تاثیر آن روی بنسای شما نیز خاص خواهد بود.

درختان در فصل زمستان به خواب رفته و شاخه و جوانه نمیزنند پس به کود کمتری نیز نیاز دارند. در این فصل تنها آب دادن به آنها کافی است. زیاد هم به سر و گوش آنها دست کشی و هرس نکنید.

فصل بهار، درختان شروع به رشد و شاخ و برگ زدن میکنند. این فصل موقع مناسبی برای تغییر گلدان آنها و هرس و آموزش دادن است. بد نیست که بونسای داخل منزل را نیز در اوایل این فصل در محیط بیرون قرار دهید تا مرحله بیدار شدن از خواب را به طور طبیعی انجام دهد.

در فصل تابستان درختان هنوز در حال رشد و مشغول مصرف مواد مغذی ذخیره شده هستند.  در این فصل آب دهی کافی به درخت اهمیت بالایی دارد.

پاییز درختان کم کم آماده به خواب رفتن شده و رشدشان کند میشود. این فصل نیز برای تغییر گلدان و هرس مناسب است.

نور آفتاب کافی به درخت برسانید

نور آفتاب کافی به درخت برسانید

با اینکه نیاز گونه های مختلف گیاهی به نور آفتاب متفاوت است ولی بیشتر درختانی که در محیط بیرون رشد میکنند نیاز به افتاب صبحگاهی دارند. سعی کنید جهت بونسای خود را هر چند روز بگردانید تا همه جای آن به یک اندازه نور آفتاب دریافت کند.

در روزهای گرم و آفتابی تابستان بونسای داخل منزل را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید و از یک پرده برای گرفتن شدت نور استفاده کنید.

درخت را از هوای بسیار سرد و بسیار گرم محافظت کنید

درخت را از هوای بسیار سرد و بسیار گرم محافظت کنید

اینکه در فصل تابستان درخت خود را در محیط بیرون قرار دهید مشکلی ندارد اما به این شرط که نور مستقیم و تند خورشید آن را اذیت نکند. اگر شبهای سردی دارید، بهتر است درخت را به داخل منتقل کنید.

برای اینکه درخت را برای فصل زمستان و حضور در محیط داخل آماده کنید، هر روز چند ساعتی آن را به داخل خانه بیاورید. این زمان داخل ماندن را کم کم زیاد کنید تا در نهایت به کل روز برسد.

به طور کلی درختان بونسای خود را در معرض کوران هوا قرار ندهید.

به مقدار کافی آب بدهید

به مقدار کافی آب بدهید

مقدار آب مورد نیاز درخت به عوامل زیادی همچون، گونه، آب و هوا، اندازه درخت، اندازه گلدان و … وابسته است.

یکی از دلایل اصلی از بین رفتن درختان بنسای، آب دهی بیس از مقدار نیاز است. از آنجایی که گلدان های این درختان کوچک هستند، انتخاب گلدان و مخلوط خاک مناسب و همچنین تغییر گلدان به وقت و تعداد کافی، از پوسیدن شاخه در اثر رطوبت جلوگیری خواهد کرد.

به جای اینکه هر روز به درخت آب دهید، درخت را بررسی کنید و فقط به هنگام نیاز به آن آب بدهید. نشانه نیاز به آب در گیاه، خشک شدن خاک گلدان و حالت گرد و غبار گرفته خاک است. این کار را به آرامی و با دقت انجام دهید تا آب به خوبی به عمق خاک نفوذ کند.

کود دهی به مقدار لازم و کافی

کود دهی به مقدار لازم و کافی

از آنجایی که این درختان در گلدان کوچک و دسترسی به منابع محدود غذایی قرار دارند، کود دهی به مقدار کافی شرط مهمی در حفظ جان درخت بنسای شماست.

نوجه داشته باشید که این درختان به حجم بسیار کمتری از کود به نسبت هم نوعان طبیعی خود نیاز دارند و کود دهی بیش از اندازه نیز میتواند آنها را از بین ببرد.

حداقل دو روز قبل از کود دادن به گیاه آب ندهید تا کود را بهتر جذب کند.

 

  • بگو چطور درخت به روش بونسای پرورش دهم؟

    بگو چطور درخت به روش بونسای پرورش دهم؟

    قدمهای اولیه در انتخاب و کاشت درخت به روش بونسای بونسای      احتمالا بارها درختان بونسای ر…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در نگهداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور کاکتوس را در منزل پرورش دهم؟

نکته هایی برای پرورش و نگهداری کاکتوس در منزل نگهداری کاکتوس     کاکتوس ها گیاهانی هستند ک…