خانه خانه داری آشپزخانه بگو چطور خاکشیر را بشویم؟

بگو چطور خاکشیر را بشویم؟

۰
18
شستن خاکشیر

روش صحیح شستن خاکشیر

شستن خاکشیر

 قیمت خاکشیر + ۱۵ سال اندک هنگام ریگ شور کردن آن را سریع هم نزنید

خاکشیر تخم گیاهی است که در دشت و کوهستان می روید. نوشیدن شربت خاکشیر در فصل گرما بسیار لذت بخش است همچنین بسیار پر خاصیت است و نوشیدنی محبوب طرفداران طب سنتی است.

اما از آنجایی که خود دانه های آن بسیار ریز است و ذرات ریز شن نیز در آن وجود دارد پاک کردن و شستن آن روش خاصی می خواهد که چندان هم سخت نیست.

ما در این مطلب به شما خواهیم گفت چگونه خاکشیر را به طرز صحیح بشویید.

خیس دادن خاکشیر

خیس دادن خاکشیر

ابتدا در کاسه ای خاکشیر ریخته رویش را آب بریزید. خاکشیر گلوله گلوله می شود. باید با چنگال آن را هم بزنید تا از هم باز شود سپس چند دقیقه به آن زمان بدهید تا خاکشیر به ته ظرف رفته و آشغال های سبک یا برگ و خاشاک روی سطح آب شناور شود. سپس آب آن را به آرامی خالی کنید. می توانید دوباره این مرحله را تکرار کنید ولی اگر نیازی نمی بینید به مرحله بعد می رویم.

ریگ شور کردن خاکشیر

ریگ شور کردن خاکشیر

ذرات ریز شن مخلوط در خاکشیر را باید با کمک جرم سنگین تر شن از خاکشیر سوا کرد. به این عمل اصطلاحا ریگ شور کردن می گویند. دوباره ظرف خاکشیر را از آب پر می کنیم سپس به آرامی مخلوط را هم می زنیم تا شن ته نشین شود و خاکشیر در مسیر جریان آب گردش کند. همان طورکه آرام هم می زنیم مخلوط خاکشیر و آب را کم کم خالی می کنیم تا شن ته نشین شده دوباره وارد آب نشود. چند بار این کار را تکرار می کنیم تا کاملا ریگ شور شود.

طرز تهیه شربت خاکشیر

طرز تهیه شربت خاکشیر

پس از شستن خاکشیر، نیم پیمانه از آن را در پارچ بریزید. سپس یک فنجان سرخالی شکر و یک لیتر آب به آن اضافه اضافه کنید و خوب هم بزنید. پیش از نوشیدن نیز هم بزنید تا خاک شیر ته نشین شده باز در آب شناور شود.

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در آشپزخانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور چاقوی آشپزخانه با کیفیت بخرم؟

راهنمایی ها و نکته های خرید چاقوی آشپزخانه خرید چاقوی آشپزخانه     بدون حضور چاقوی خوب و م…