خانه فرهنگ و هنر کتاب بگو چطور از دست کتاب هایی که دیگر به آن ها نیازی ندارم خلاص شوم؟

بگو چطور از دست کتاب هایی که دیگر به آن ها نیازی ندارم خلاص شوم؟

۰
18
روش های خلاصی از کتاب های قدیمی

روش هایی برای خلاصی از کتاب های قدیمی و کتابهایی که دیگر نیازی به آنها نداریم

کتاب های قدیمی

 اندک + ۱۵ سال اندک  لیستی از کتاب ها تهیه کنید

درست است که مطالب یک کتاب هرگز ارزشش را از دست نمی دهد اما گاهی لازم است در کتابخانه کوچکمان برای کتاب های جدید فضا باز کنیم.

 کتاب هایی که به دو بار خواندن نمی ارزند، کتاب های درسی، کتاب های آموزشی و کتاب هایی که دیگر به سراغشان نخواهید رفت را از قفسه کتاب هایتان خارج کنید و این مطلب را بخوانید تا بگوییم با کتاب هایی که دیگر لازمشان ندارید چه باید کنید.

کتابها را به کتابخانه عمومی اهدا کنید

کتابها را به کتابخانه عمومی اهدا کنید

کتاب هایتان را بررسی کنید. اگر پوسیدگی زیادی ندارد،اطلاعات شخصیتان رویش نوشته نیست و هیچ صفحه ای از آن کنده یا پاره نشده است، آنها را به کتابخانه مدرسه، دانشگاه و یا کتابخانه عمومی شهرتان بسپرید. البته قبل از اینکه کلی کتاب را تا مقصد حمل کنید از مسئول کتابخانه بپرسید که می پذیرند یا خیر.

به مسجد محله اهدا کنید

به مسجد محله اهدا کنید

کتاب های مذهبی یا آموزشی و آنهایی که فکر می کنید محتوای نامناسب ندارند را به کاتابخانه مسجد محله تان اهدا کنید تا کسان دیگری آن را مطالعه کنند.

توسط سایت های اینترنتی به افراد دیگر اهدا کنید

توسط سایت های اینترنتی به افراد دیگر اهدا کنید

سایت های ایرانی از قبیل اهدای کتاب، مهرگیتی و دونیت به شما کمک می کنند تا کتاب ها را به بهترین نحو به آنکه نیاز دارد برسانید.

به شهرداری اهدا کنید

به شهرداری اهدا کنید

اگر پایتخت نشین هستید شهرداری تهران طرح اهدای کتاب در کتابخانه شهر را راه اندازی کرده است. سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران پایه گذار این طرح بوده است

اگر کتاب ها درسی هستند به مدرسه یا دانشگاه اهدا کنید

اگر کتاب ها درسی هستند به مدرسه یا دانشگاه اهدا کنید

کتاب های دانشگاهی را به کتابخانه دانشگاهی که درس می خواندید اهدا کنید. کتاب های درسی را نیز به مدرسه بسپارید.

یک جعبه کتاب های رایگان درست کنید

یک جعبه کتاب های رایگان درست کنید

کتاب هایی را که دیگر نمی خواهید درون این جعبه بگذارید، رویش بنویسید کتاب های رایگان و جاهایی که مردم تردد بیشتری دازند مانند اتاق انتظار بیمارستان، ایستگاه مترو و اتوبوس یا در کنار پارک بگذارید تا هر که نیاز داشت از جعبه کتاب انتخاب کند. فقط احتمال اینکه نان خشکی ها و دستفروش ها و زباله گردها آنها را بردارند نیز وجود دارد. به هر حال بهتر از دور انداختن است.

به صورت اینترنتی به فروش برسانید

به صورت اینترنتی به فروش برسانید

آنها را در سایت خرید و فروش کالاهای دست دوم مانند سایت شیپور گذاشته و به صورت دست دو بفروشید.

کتاب های دانشگاهی را در محوطه دانشگاه بفروشید

کتاب های دانشگاهی را در محوطه دانشگاه بفروشید

اگر مسئولین دانشگاه اجازه می دهند به ساختمانی که رشته مرتبط با کتابهای شما در آن آموزش داده می شود رفته و کتاب ها را به قیمت مناسب به صورت دست دو به دانشجویان این رشته بفروشید. اگر معذبید می توانید لیستی از کتاب هایتان را روی برگه اینوشته با قیمت و شماره تلفن روی برد دانشگاه بچسبانید تا اگر کسی نیاز داشت با شما تماس بگیرد.

کتاب ها را به کتابفروشی بفروشید

کتاب ها را به کتابفروشی بفروشید

بعضی از کتاب فروشی ها یک بخش کتاب هایدست دو نیز دارند که اگر کسی نیاز داشت با قیمت مناسب تری بتواند کتاب تهیه کند و یا حتیی کتاب هایی هستند که دیگر تجدید چاپ نمی شوند و در بازار وجود ندارند اما شاید دست دوی آنها بین کتابهای شما و با ارزش باشد.

با کتاب های قدیمی جای مخفی درست کنید

با کتاب های قدیمی جای مخفی درست کنید

اگر کتابتان حسابی قدیمی و درب و داغان است و کس دیگری آن را نمی خواهد وسطش را به صورت مربعی شکل با کاتر خالی کنید و پول یا وسایلی را که نمی خواهید کسی متوجه آن شود را آنجا پنهان کنید. البته اسم کتاب را جایی یادداشت کنید که وسط انبوه کتاب ها نام آن را فراموش نکنید.

آنها را بازیافت کنید

آنها را بازیافت کنید

اگر هیچ کدام از روش ها جواب نداد و کسی از کتاب های قدیمی شما استقبال نکرد و یا آنقدر قدیمی و پاره پوره بود که دیگر باید دور انداخته می شد کافیست آنها را نان خشکیها بفروشیدو یادرجعبه ای قراردهید و دم در بگذارید تا آشغال گردها آن را پیدا کرده و بفروشند.

نکته: قبل از هر اقدامی لیست کتاب ها را به جایی که تصمیم گرفتید آنها را ببرید نشان دهید تا مطمئن شوید از شما خواهند پذیرفت و بیهوده مجبور به حمل بار سنگین نشوید.

نکته: اگر جایی می خواهید کتاب را در معرض عموم قرار دهید حتما از مسئولین مربوطه کسب اجازه کنید.

می توانید با مطالعه مقاله بگو چطور کتاب خوب برای مطالعه انتخاب کنم؟ فردی را که قصد دارد کتاب های شما را بخرد راحت تر متقاعد کنید.

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور نویسنده بهتری باشم؟

راهکارهایی برای تبدیل شدن به یک نویسنده موفق نویسنده بهتری     نویسنده شدن وسوسه ایست که ا…