خانه خودرو خرید بگو چطور خودروی دست دوم بخرم؟

بگو چطور خودروی دست دوم بخرم؟

۲
9
راهنمای خرید خودرو دست دوم

ریزه کاری ها و راهنمای خرید خودروی دست دوم 

خودرو دست دوم

 قیمت کارشناسی + ۱۸ سال آشنایی با جزییات خودرو به هیچ کس اعتماد نکنید
با برنامه ریزی فراوان پول خود را جمع و جور کردید تا یک خودرو بخرید و تغییری در روال زندگی خود بدهید. شاید هم از دست خودرو فعلی خودتان خسته شده اید و وقت آن رسیده است که تغییری در این بخش از زندگی خود ایجاد کنید.

حساب کتاب های شما با خودروی نو نمی خواند شاید هم خودروی کارکرده خوب را به خودرو نوی بی کیفیت ترجیح میدهید. پس به بازار متنوع و شلوغ خودرو دست دوم وارد میشوید.

اما خرید خودروی دست دوم نکات ریزی دارد که بی توجهی به آنها میتواند ضرر و زیان زیادی به شما تحمیل کند. خودروی کارکرده، عمری را سپری کرده است و در اختیار انواع راننده با نوع برخورد و سبک رانندگی متنوع قرار گرفته است. اتفاقات متنوعی را پشت سر گذاشته که هر کدام ممکن است در آینده کاری آن تاثیر بگذارد.

در ادامه این مقاله برخی از مهمترین نکات در خرید خودرو دست دوم را خواهید خواند:

دلیل ماشین خریدن خود را مشخص کنید

دلیل ماشین خریدن خود را مشخص کنید

هدف شما از خرید خودرو دست دوم چیست؟ آیا میخواهید از آن به عنوان زیرپایی استفاده کنید یا قصد خرید و فروش دارید؟ از جمله کسانی هستید که هر شش ماه ماشین تعویض میکنند یا تا مدت طولانی با یک خودرو زندگی میکنید؟ آیا معمولا به مسافت‌های طولانی می روید یا رانندگی درون شهری دارید؟ آیا شغل شما به گونه ایست که با اتومبیل بار جابجا میکنید؟ و ….

اگر خودرو را برای کوتاه مدت میخواهید، به دنبال اتومبیلی باشید که خوب خرید و فروش شود. برخی مدل های ماشین بیشتر طرفدار دارند. مثلا ممکن است سری LX مدل ۹۰ یک خودرو پر طرفدار باشد ولی سری EX همان خودرو طرفداری نداشته باشد.

یا تولید برخی سالهای یک خودرو اسمش بد در رفته است و ممکن است توی سر ماشین بخورد. یک خودرو خارجی ۳۰ ساله هر چقدر هم که سرحال باشد، طلبه خاص خودش را میخواهد. یک ماشین سبز یشمی یا آبی روشن، خیلی کمتر از ماشین سفید رنگ مشتری خواهد داشت. اگر عیالوار هستید یا متناسب با شغلتان بار جابجا میکنید، شاید ماشین های دوگانه سوز که صندوق آن توسط کپسول گاز اشغال میشوند، مناسب شما نباشد.

اگر به دنبال اتومبیلی هستید که مدتها با شما بماند، آن وقت شاید برایتان خیلی مهم نباشد که به شرایط فروش آن فکر کنید. بیشتر به فکر سلامت و سر حالی و خوش رکابی آن باشید.

بر اساس بنیه مالی خود انتخاب کنید

بر اساس بنیه مالی خود انتخاب کنید

مدلهای خودرو ها را بررسی کنید و بهترین نوع و سن را با توجه به پول خود برگزینید. برخی ماشین ها بعد از چهار پنج سال از ساخت، به خرج می افتند و برخی تا ده دوازده سال، آخ نمیگویند.

زیاد درگیر اسم و قیافه خودرو نباشید. شاید یک اتومبیل زشت ولی سر حال و کم کارکرد، بهتر از یک اتومبیل زیبا و معروف و مسن برای شما بماند.

به ورودی و خروجی جیب خودتان هم توجه کنید. برخی ماشین ها کلا پر هزینه اند. انواع پژو ها از این دسته هستند. یک سلام و علیک خودرو پژو شما با چال سرویس مکانیکی کلی هزینه در بر خواهد داشت در حالی که یک پراید جیب شما را به این راحتی خالی نخواهد کرد.

لوازم برخی ماشین ها ، به خصوص خارجی ها، به سختی پیدا میشود. قبل از خرید آمار وجود قطعات یدکی آنها را در بیاورید.

به هیچ کس اعتماد نکنید به خصوص به بنگاهی

به هیچ کس اعتماد نکنید به خصوص به بنگاهی

در خرید خودرو دست دوم به هیچ کس، تاکید میکنیم، به هیچ کس اعتماد نکنید. فروشنده به دنبال فروش خودرو خودش است و طبیعی است که برخی عیب های آن را بپوشاند. بنگاهی دوست دارد زودتر معامله را جوش بدهد و پورسانت خودش را بگیرد.

این روزها حتی عبارت خودرو “دست” هم بی معنی شده است. قدیم تر ها وقتی میگفتند این ماشین دست است یعنی به عنوان زیرپایی استفاده میشده و صاحب آن از ماشین خوب نگهداری کرده است ولی امروزه تقریبا همه خرید و فروش کننده شده اند و این عبارت را نباید زیاد جدی بگیرید.

از طرف دیگر وقتی کسی نیت فروش ماشین را داد، معمولا در ماه های آخر زیاد به ماشین رسیدگی نمیکند و باید در این مورد هم دقت داشته باشید.

نکته: به هیچ وجه گول سیستم صوتی و روکش چرم و یا این چنین مواردی را نخورید! قیمت این آپشن ها در مقابل قیمت خودرو اندک است و گاهی به عنوان تله ای برای به دام افتادن شما استفاده میشود.

قبل از انتخاب تحقیق کنید

قبل از انتخاب تحقیق کنید

حتی اگر برادر شما هم بنگاهی آشنا دارد و مستقیم میخواهد شما را پای معامله بنشاند، صبر کنید. چند تا سایت و بنگاه خرید و فروش خودرو را زیر و رو کنید و از نرم قیمت خودروهای مد نظرتان آگاه شوید.

در حال حاضر متنوع ترین خودرو های آماده فروش را در سایت باما پیدا خواهید کرد. البته در این سایت ها هم افراد خرید و فروش کننده وارد شده اند و به اسم فروشنده ” دست” خودشان را جا میزنند. باید خیلی مراقب باشید.

بنگاهی ها یک قانون دارند، اگر قرار به خرید ماشین باشد، توی سر مال میزنند و قیمت پایینی اعلام میکنند و اگر به فروش باشد، قیمت را بالا میبرند تا جای چانه زنی داشته باشد. بنابراین اگر میخواهید از قیمت فروش واقعی خودرویی سر دربیاورید، از بنگاهی بپرسید ماشینی با این مشخصات را چند میخرد. سپس سود معقولی روی آن در نظر بگیرید و قیمت فروش آن را بدست آورید.

نکته: در مجموع خودرو دست دوم قیمت مدون و حساب کتاب شده ای ندارد. ممکن است یک خودروی مدل پایین به دلیل تمیز بودن و یا خاص بودن قیمت بالایی داشته باشد. ولی دقت کنید که هیچ ارزانی زیادی بی دلیل نیست.

مدارک خودرو را بررسی کنید

مدارک خودرو را بررسی کنید

بسیاری از خودروهای دست دوم بدون اینکه سند و پلاکش تعویض شود، چندین بار بین افراد مختلف دست به دست شده است. این موضوع وقتی کار را سخت میکند که باید به دنبال مالک رسمی خودرو بگردید و برای سند زدن و تعویض پلاک به زحمت بیفتید. گاهی اوقات هم خودرو معارض پیدا میکند و فردی مدعی مالکیت آن میشود، در حالی که شما پول را به دیگری پرداخت کرده اید.مطمئن شوید که مالک خودرو، فروشنده خودرو است.

همچنین شماره های روی خودرو را با مدارک شناسایی آن مطابقت دهید. شماره شاسی و شماره موتور روی کارت ماشین نوشته شده است. از فروشنده بخواهید آن ها رو روی ماشین به شما نشان دهد. این شماره ها روی بدنه موتور و اتومبیل هک شده اند و امکان ندارد شماره های دو ماشین شبیه هم باشد.

قبل از تست خودرو را بشویید

قبل از تست خودرو را بشویید

یکی از ترفندهای پنهان کردن عیب و ایارد خودرو، کثیف بودن آن است. بررسی زدگی ها و خط و خش ها زیر لایه ای از گل و غبار بسیار سخت است.

از فروشنده بخواهید خودرو را با دقت بشوید و خشک کند تا شما بتوانید از متخصصان درباره آن نظر دقیق بگیرید.

کارکرد خودرو را ببینید

کارکرد خودرو را ببینید

یک راننده معمولی به طور معمول سالی ۱۵ تا ۲۰ هزار کیلومتر رانندگی میکند. خودرویی که بیشتر از این مقدار کارکرده باشد، یعنی قطعاتش بیشتر از حد کار کشیده شده اند و احتمالا اصطحلاک بیشتری خواهند داشت.

کم بودن غیرطبیعی کارکرد ماشین به نسبت سال ساختش هم شما را باید به شک بنیدازد که کیلومتر شمار آن دست خورده باشد.

بدنه را برای زدگی و تصادف بررسی کنید

بدنه را برای زدگی و تصادف بررسی کنید

 • در کشور ما، مشکلات بدنه مانند تصادف، زنگ زدگی و خط و خش تاثیر زیادی روی قیمت اتومبیل دارد. بنابراین به این قسمت توجه ویژه داشته باشید.
 • در روز و روشنایی کامل خودرو را بررسی کنید. حتما از ” کارشناس تشخیص رنگ” برای مطمئن شدن از میزان خسارت های احتمالی خودرو استفاده کنید.
 • نکته بسیار مهم این است که ماشین از سه نقطه جلو ، عقب و سقف آسیب ندیده باشد. در این حالت گفته میشود که ماشین “سه تکه بی رنگ” است. رنگ شدگی جلو از رنگ داشتن داخل موتور، رنگ شدگی عقب از رنگ داشتن فضای داخل صندوق عقب مشخص خواهد شد. رنگ داشتن این قسمتها یعنی خودرو تصادف سنگینی از جلو، عقب کرده و شاسی آن آسیب دیده یا به گونه ای چپ کرده که سقفش آسیب دیده و ستونهایش کج شده است. شاسی های آسیب دیده و کشیده می توانند باعث ایجاد ایراداتی چون لاستیک سابی و … شوند بنابراین خودروهای رنگ دار از یکی از این سه قسمت، افت قیمت زیادی خواهند داشت.
 • حالت دیگر ” دور رنگ” بودن خودرو است. در این حالت یعنی ماشین سه تکه بی رنگ است ولی درها، گلگیرها، کاپوت و در صندوق عقب به دلیل تصادفات جزیی آسیب دیده اند و رنگ شده اند. این حالت افت قیمت متوسطی به خودرو خواهد داد.
 • بدترین حالت هم این است که بخشی از اتاق تعویض شده باشد که نشان دهنده تصادف سنگین این خودرو است.
 • زیر روپوش صندوق عقب و قسمتهای داخلی خودرو را برای بررسی احتمال زنگ زدیگ و پوسیدگی و یا اثرات تصادف بررسی کنید.
 • زیر سپر و رکاب از جایهایی است که زودتر به پوسیدگی میرسد. اگر قسمت زنگ زده ای دیدی، با انگشت روی آن فشار دهیدف اگر پوسیده باشدف سر و صدایش در می آید.
 • وقتی جایی در اثر تصادف آسیب ببینید موج ایجاد میشود و برای پوشاندن آن، آن را بتونه کاری و رنگ میکنند. ضخامت بتونه باعث میشود که آهن ربا به آن قسمت نچسبد یا ضعیف تر بچسبد. اگر چنین نقطه ای روی ماشین مشاهده کردید به ضربه خوردن آن شک کنید.
 • ماشین را به دست انداز بیندازید یا در مسیر خاکی امتحان کنید. شنیدن سر و صداهای خاص و عجیب نشانه وجود اشکال در وضعیت بدنه آن است.

موتور ماشین را بررسی کنید

موتور ماشین را بررسی کنید

 • از یک مکانیک ماهر و معتمد برای تست فنی کمک بگیرید. از او بخواهید جزییات موتور را به دقت بررسی کند.
 • تست دیاگ هم کمک خوبی به شما برای شناسایی ایاردهای احتمالی و دور از چشم در خودرو میکند.
 • اگر موتور ماشین زیادی تمیز بود، شک کنید که فروشنده دارد چیزی مانند روغن ریزی یا نشتی ای را از شما پنهان میکند. کثیفی بیش از حد موتور نیز خبر از فروشنده ای بی مبالات و بی توجه میدهد.
 • ماشین را در شرایط مختلف مانند سربالا، سرپایین، پیچ و ترمز شدید بسنجید. صدای موتور را بشنوید و امکانات داخلی اتومبیل را بررسی کنید. عملکرد خوب کولر و چراغها و تمیزی مبلمان داخلی اتومبیل میتواند خبر از باسلیقه بودن فروشنده بدهد.
 • در سرعت بالا، وضعیت فرمان و جلوبندی را بررسی کنید. دست خود را از روی فرمان بردارید، اگر ماشین لرزید و یا به این سمت و آن سمت کشیده شد یا از خط مستقیم خارج شد فرمان ها نیاز به میزان شدن و تعمیر دارند.
 • ماشین را ساعاتی در یک جا ثابت قرار داده و وضعیت نشتی آب و روغن را از بخش های مختلف بررسی کنید.
 • دنده ها و کلاچ هم باید روان و میزان باشند. اگر در سرعت های بالا دنده بد جا رفت یعنی کلاچ در حال اتمام است.
 • خودرو را حداقل نیم ساعت روشن نگاه دارد، در همان حال درب روغن خودرو را باز کرده و گیج روغن را کمی دربیاورید. اگر بخار محسوسی دیدی، احتمال روغن سوزی بدهید. البته در بعضی از ماشین ها مانند پژو به علت کارکرد موتور در دمای بالا ،مشاهده کمی بخار بر روی دریچه روغن طبیعی است.
 • خروجی اگزوز را نیز نگاه کنید . در خروجی اگزوز نباید دود آبی یا مایل به آبی دیده شود. این دود نشانه روغن سوزی است.
 • نگاهی به نوع و عمر باتری ماشین بیندازید. باتری های اتمی معمولا بعد از دو سه سال از کار میافتند و بسته به قیمت ماشین شما را به خرج خواهند انداخت.
 • وضعیت سلامت لاستیک ها را بررسی کنید. میزان آج باقیمانده روی لاستیکها اهمیت زیادی دارد.
 • لاستیک ها عمر مفیدی دارند. حتی اگر آج های لاستیک شما بلند و چشم نواز است، سال تولید لاستیک را از روی آن بخوانید و مطمئن شوید لاستیک مسنی روی اتومبیل نیست.

خلافی و بیمه اتومبیل را بررسی کنید

خلافی و بیمه اتومبیل را بررسی کنید

تعداد سالهای تخفیف بیمه خرج سالیانه خودرو شما را کلی پایین می آورد. روی بیمه نامه سالهای تخفیف و زمان بیمه را بررسی کنید. هر چه سالهای تخفیف کمتر باشد و هرچه زمان پایان بیمه نزدیکتر باشد، برای ماشین کمتر پول بدهید چون به زودی هزینه بیمه روی دستتان خوهد ماند.

وضعیت خلافی خودرو را نیز حتما بررسی کنید. توجه کنید که معمولا آمار خلافی ها به دو هفته قبل باز میگردد و به روز نیست. این موضوع را در قولنامه لحاظ کنید که در صورت رو شد خلاف تازهف شما متحمل ضرر نشوید.

قولنامه محکم و باجزییات ببندید

قولنامه محکم و باجزییات ببندید

 • در قولنامه اولیه خودرو، مشخصات کامل فروشنده، خریدار، اتومبیل مورد معامله را با ذکر همه جزییات مانند شماره بدنه و شاسی، پلاک، کار کرد و غیره بنویسید.
 • شرایط خاصی اگر در تحویل خودرو بود را یادداشت کنید.
 • هر دو طرف یک شاهد معامله داشته باشید.
 • وضعیت بیمه ماشین و تکلیف هزینه های خلافی، تعویض پلاک و سند را مشخص کنید. برای هر کدام از این کارها هم زمان خاصی در نظر بگیرید. دیده شده است که فروشنده یا خریدار به بهانه های مختلف بخش مربوط به خود را انجام نداده و به تاخیر می اندازد.
 • بخشی از پول را پرداخت نکنید و شرط کنید که بعد از امضای سند پرداخت شود.فروشنده های مورد دار سعی میکنند به بهانه های مختلف پول را از شما بگیرند و از زیر سند زدن شانه خالی کنند.
 • مبلغی به عنوان جریمه فسخ قولنامه با شرایط معلوم مشخص کنید.

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در خرید

۲ دیدگاه ها

 1. ویدائو

  ۹۷/۱۲/۲۳ در ۱۱:۲۱ ق.ظ

  عالییییی مرسی

  دیدگاه

 2. انجام پروژه متلب

  ۹۶/۱۰/۲۱ در ۵:۰۰ ب.ظ

  خوب بود

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور بین ماشین اتوماتیک و دنده دستی یکی را انتخاب کنم؟

مقایسه اتومبیل هایی با گیربکس دستی و اتوماتیک ماشین اتوماتیک      کلاچ و ترمز کردن و تعویض…