خانه رایانه و الکترونیک لوازم دیجیتال بگو چطور پاور بانک مناسب انتخاب کنم؟

بگو چطور پاور بانک مناسب انتخاب کنم؟

۰
6
بگو چطور پاور بانک مناسب انتخاب کنم؟

راهنمای خرید و انتخاب پاور بانک مناسب با مشخصات موردنیاز

پاور بانک

قیمت پاوربانک + ۱۵ سال اندک ظرفیت مورد نیاز خود را با دقت تخمین بزنید
روز به روز وابستگی ما به تلفن همراه و لوازم دیجیتال بیشتر میشود. نقطه ضعف بزرگ همه این ابزارها، نیاز به برق یا شارژ شدن باتری است. احتمالا بارها تجربه کرده اید که در میانه یک کار مهم، پیغام Low Battery موبایلتان، برنامه های شما را دچار مشکل کند.

برای اینکه بتوانیم در هر لحظه و هرجا از لوازم دیجیتال خود مانند، دوربین دیجیتال، تلفن همراه، اسپیکر های قابل حمل و … استفاده کنیم باید به فکر تامین منبع انرژی برای آنها باشیم.

پاوربانک ها پاسخی کوچک و کم وزن برای این نیاز هستند. باتری های قابل شارژی که با مداری دارای خروجی USB مناسب برای شارژ ابزارهای هوشمند دیجیتالی ما شده اند، مفهوم پاور بانک را ساخته اند.بگو چطور پاور بانک مناسب انتخاب کنم؟

در بازار متنوع این ابزار، انتخاب و شناسایی مدل مناسب و دارای شرایط مورد نیاز ما، به اطلاعاتی درباره مشخصات و پارامترهای مهم پاوربانک ها وابسته است.

در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه پاوربانک مناسب نیاز خود را انتخاب کنید و در خرید آن چه پارامترهایی را در نظر بگیرید.

ظرفیت مورد نیاز شما چقدر است

ظرفیت مورد نیاز شما چقدر است

ظرفیت پاوربانک با واحد میلی آمپر ساعت یا mAh معرفی میشود. هر باتری قابل شارژ روی تلفن همراه، دوربین دیجیتال و .. نیز ظرفیت خاص خود را دارد.

برای این که بتوانید ظرفیت مورد نیاز خود را محاسبه کنید کافی است ظرفیت باتری لوازم دیجیتال خود را از روی باتری دستگاه یا از سایت سازنده دستگاه، بیابید.

سپس مشخص کنید که انتظار دارید پاوربانک شما باید چند بار این دستگاه را برای شما شارژ کند.

به عنوان مثال اگر یک تلفن همراه با باتری ۲۶۰۰ میلی آمپرساعتی و یک اسپیکر با باتری ۱۴۰۰میلی آمپر ساعت دارید و میخواهید حداقل دوبار این ابزارها برای شما شارژ شود. بنابراین به پار بانکی نیاز دارید که حداقل ظرفیت واقعی آن ۸۰۰۰ mAh باشد.

نکته مهم بعدی توجه به تفاوت ظرفیت اسمی و اعلام شده پاوربانک با ظرفیت واقعی آن است. در مقاله بگو چطور ظرفیت واقعی پاوربانک را محاسبه کنم؟ دیدیم که چگونه ظرفیت واقعی پاوربانک را میتوان محاسبه کرد.

به طور سرانگشتی میتوان گفت که ظرفیت واقعی هر پاوربانک حدود سی درصد کمتر از ظرفیت اسمی و نوشته شده روی جعبه آن است.

البته عوامل دیگری نیز میتواند اتلاف انرژی را بیشتر کرده و عملکرد پاوربانک را بیشتر از این کاهش دهد. کیفیت کابلها، دمایی که در آن عمل شارژ صورت میگیرد، علایم و چراغهای روی پاوربانک و اتلافی انرژی در مدار داخلی ابزارها و تلفن های همراه از جمله عواملی هستند که بر تعداد و کیفیت شارژ تاثیر میگذارند.

با توجه به این مسائل برای مثال ما، پاوربانکی با ظرفیت ۱۲۰۰۰ mAh مناسب خواهد بود.

وزن پاوربانک

وزن پاوربانک

طبیعی است که با بالارفتن ظرفیت پاوربانک، وزن و ابعاد آن نیز بالا خواهد رفت.  یک مدل پاوربانک ۲۰۰۰۰ میلی آمپر ساعتی ممکن است تا نیم کیلوگرم وزن داشته باشد و مدل ۱۰۰۰۰ mAh بیش از ۲۵۰ گرم وزن خواهد داشت.

پس اگر دنبال پاوربانکی هستید که به راحتی در جیب شلوار یا کت شما جا بگیرد باید از ظرفیت های پایین تر استفاده کنید. برای مسافرت یا طبیعت گردی نیز وزن اظافه را به جان بخرید و در عوض شارژ بیشتری برای استفاده از تلفن همراه و دیگر ابزارهای خود داشته باشید.

شکل و هندسه پاوربانک

شکل و هندسه پاوربانک

پاوربانک ها در شکل های متنوع ای تولید میشوند. بر اساس نحوه حمل و نقل آنها، ظاهر مورد نظر خودرا برگزینید و نه زیبایی ظاهری. یک ÷اوربانک استوانه ای شاید قیافه جذابی داشته باشد ولی مناسب حمل و نقل درون جیب نیست.

ترجیحا سعی کنید مدلی را انتخاب کنید که ظاهری نزدیک به تلفن همراه شما داشته باشد. به این ترتیب راحت تر میتوانید برای آن فضای مناسبی در جیب یا کیفتان پیدا کنید.

نوع و تعداد درگاه USB

نوع و تعداد درگاه USB

همه پاوربانکها حداقل یک درگاه خروجی و یک درگاه ورودی شارژ دارند. البته همه درگاه های USB به صورت استاندارد ولتاژ ۵ ولتی خواهند داشت و تفاوت در حداکثر شدت جریانی است که از آنها خارج خواهد شد.

درگاه های خروجی پاور بانک ها معمولا خروجی یک آمپر و یا دو آمپر هستند. در برخی مدل ها، تعداد خروجی ها دو تا و بیشتر است. وجود تعداد بیشتر خروجی این امکان را به شما میدهد که به صورت همزمان چند دستگاه را شارژ کنید.

بهتر است برای هر وسیله ای که قصد شارژ آن را دارید، درگاهی متناسب با شارژر برقی آن انتخاب کنید. مثلا برای گوشی های اندرویدی معمولا شارژر دو آمپری استفاده میشود و گوشی های آیفون شارژر یک آمپر دارند.

نکته: بر خلاف ولتاژ، استفاده از درگاه با شدت جریان یا آمپر متفاوت، آسیب خاصی به وسیله شما نخواهد زد و جای نگرانی نیست.

نکته: در صورتی که زمان کافی برای شارژ دستگاه دارید، استفاده از درگاه یک آمپری پیشنهاد میشود. چون تلفات انرژی در درگاه یک آمپری کمتر از درگاه دو آمپری است.

قیمت و کیفیت پاوربانک

قیمت و کیفیت پاوربانک

پاوربانک از جمله اقلام دیجیتال است که از انواع بسیار بی کیفیت تا انواع خوب و مطمئن آن در بازار وجود دارد.

خرید مدلی از برند های معتبر و دارای گارانتی این اطمینان را به شما خواهد داد که ظرفیتی با کمترین تلفات ممکن تحویل میگیرید و هم احتمال خرابی ناگهانی و ایجاد مشکل در مواقع حساس، کاهش می یابد.

امکانات جانبی و خصوصیات پاوربانک

امکانات جانبی و خصوصیات پاوربانک

برخی امکانات و خصوصیاتی که روی پاوربانک ها به خصوص انواع معتبر تر وجود دارد:

  • چراغ LED برای استفاده به عنوان به عنوان چراغ قوه و چراغ خطر
  • نمایشگر LCD برای نشان دادن وضعیت شارژ و درصد باقیمانده شارژ
  • قابلیت شارژ سریع یا Fast Charge برای تلفن های همراهی که از این قابلیت پشتیبانی میکنند.
  • حفاظت از اتصال کوتاه یا Short circuit Protection پاوربانک درزمان اتصال کوتاه به به صورت خودکار جریان را قطع و از خودش محافظت میکند.
  • حفاظت اضافه شارژ Overcharge Protection وقتی شارژ موبایل یا دیگر دستگاه شما کامل شد، پاوربانک جریان را قطع میکند تا از صدمه دیدن باتری جلوگیری شود.
  • حفاظت اضافه ولتاژ خروجی یا Over-Voltage Protection در صورتی که به دلیلی، ولتاژ خروجی از ۵ ولت بالاتر رفت، جریان قطع شده تا به دستگاه شما آسیب نرسد.
  • حفاظت از اضافه جریان یا Over Current Protection از خروج جریان بیش از حد جریان مورد نظر هر خروجی جلوگیری میکند.
  • حفاظت از گرم شدن زیاد Over Heat Protection در صورت بالا رفتن دمای پاوربانک، جریان قطع میشود تا آسیبی به باتری ها و مدارهای آن نرسد.

نکته: از آنجایی که کیفیت باتری های داخلی پاوربانک در صورت استفاده نشدن کاهش خواهد یافت،  بهتر است حداقل ماهی یکبار شارژ آن را خالی و مجدد شارژ کنید.

نکته: در صورتی که دستگاه شما هنگام شارژ روشن باشد، بخشی از ظرفیت پاوربانک خرج حالت آماده به کار دستگاه میشود و در نتیجه احساس خواهید کرد که پاوربانک کمتر از مقدار انتظار شارژ کرده است.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در لوازم دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور صفحه ال سی دی را تمیز کنم؟

نکته ها و ریزه کاری های تمیزکردن ال سی دی یا صفحه نمایش لپ تاپ، تلویزیون و مانیتور تمیزکرد…