خانه گل و گیاه پرورش بگو چطور درخت به روش بونسای پرورش دهم؟

بگو چطور درخت به روش بونسای پرورش دهم؟

۹
30
بگو چطور درخت به روش بونسای پرورش دهم؟

قدمهای اولیه در انتخاب و کاشت درخت به روش بونسای

بونسای

 قیمت بذر یا نهال + ۱۸ سال آشنایی با باغبانی درخت مورد نظر را با دقت انتخاب کنید

احتمالا بارها درختان بونسای را در گلفروشی ها دیده اید. درختچه هایی که به زیبایی و ظرافت یک درخت تنومند هستند ولی ابعادی کوچک در حد یک گل زینتی کوچک دارند.

شاید جالب باشد که بدانید بونسای نام این درختان نیست بلکه نام این هنر است. بونسای به ژاپنی یعنی درخت کاشته شده در سینی . در این روش تقریبا هر نوع درختی را میتوان در گلدان کاشت. در حقیقت بونسای هنر اسیر کردن درخت تنومند در یک گلدان کوچک است.

این روش قرنهاست که در ژاپن ریشه دارد و ترکیبی است از باغبانی و هنر. با اینکه کاشتن بونسای کاری پیچیده و سخت است ولی اگر حوصله و شم خوبی در پرورش گیاه داشته باشید و البته گونه خوبی برای کاشتن انتخاب کنید خواهید توانست به هنرمندان بونسای کار بپیوندید.

در بن سای نهالی که میتواند به درختی تنومند تبدیل شود را با استفاده از روشهای خاص در هرس شاخه و ریشه، مهار کرده و به صورت مینیاتوری از درخت اصلی در می آوریم.

بونسای هنر صبر نیز هست. نهال کاشته شده توسط شما بعد از حدود دو سال میتواند یک بن سای جوان نام بگیرد. درختان بونسای عمری تا بیش از صد سال نیز دارند. ارزش این درختان با بالا رفتن عمر و کوچکتر بودن اندازه آنها، بیشتر میشود. برخی از این درختان در سنین ۱۰۰ تا ۲۰۰ سالگی ارتفاعی بین ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر خواهند داشت.

در ادامه مقدمات کاشت یک درخت به روش بونسای را با هم خواهیم دید.

توجه داشته باشید که این روش همانند روشهای دیگر باغبانی و زراعت نکات ریز و خاصی دارد که در عمل و تجربه به دست خواهد آمد. در بگو چطور از یک گیاه بونسای شده نگهداری کنم؟ اصول نگهداری بونسای را بخوانید.

انتخاب درخت مناسب

انتخاب درخت مناسب

با انتخاب نهال مناسب بخش مهمی از کار را انجام خواهید داد. با اینکه تقریبا همه نوع درخت را میتوان بونسای کرد ولی اگر نوع درخت انتخاب شده توسط شما مناسب شرایط اقلیمی محل زندگی شما نباشد، به راحتی زحمات و تلاش های شما به هدر خواهد رفت.

آب و هوای شهر شما، محل زندگی و رشد بونسای عامل مهمی در انتخاب شما خواهد بود. مطمئن ترین انتخاب ها، انتخاب درختی بومی منطقه شماست. توجه کنید که برخی از درختان در مناطق سردسیر بهتر پرورش پیدا میکنند و برخی در سرما آسیب دیده و از بین میروند.

نکته دیگر سهولت یا سختی کار است. برخی درختان برای این کار ساده تر هستند و برای تازه کار ها مناسب ترند. انواع درخت ارس یا سرو کوهی یکی از اولین پیشنهاد ها برای تازه کارها هستند که کار با آنها راحت بوده و همچنین مقاومت خوبی در اب و هوای نیمکره شمالی دارد. این درخت همیشه سبز است و هرس آن نیز به نسبت راحت تر است. گونه های procumbens و nana از ارس توصیه شده است.

از دیگر درختانی که برای بونسای مناسب هستند میتوان به انواع سرو، نارون، یاسمن، افرای ژاپنی، زالزالک و شیرخشت اشاره کرد. بن سای درختان مرکبات نیز قابل انجام است ولی رشد و نگهداری آنها سخت بوده و به مبتدیان توصیه نمیشود.

و در نهایت ظاهر درخت نیز میتواند در انتخاب شما نقش داشته باشد. درختی را انتخاب کنید که بن سای نهایی آن از دید شما چشم نواز بوده و ارزش این همه زحمت را داشته باشد.

انتخاب مکان پرورش

انتخاب مکان پرورش

مشخص کنید که میخواهید درخت شما در داخل خانه بماند یا در محیط بیرون. در خانه محیطی کم نور تر، خشک تر و البته گرم تر پیش روی نهال شماست. در حالی که محیط بیرون آب و هوای منطقه جغرافیایی شما را به همراه خواهد داشت. اگر در آپارتمان زندگی میکنید و یا دوست دارید هر لحظه نگاهتان به درخت بن سای بیفتد، انتخاب درختان مناسب محیط بیرون اشتباه است.

اگر بن سای شما در خانه نگهداری خواهد شد، درختانی که به نور و رطوبیت کمتری نیاز دارند انتخاب بهتری هستند. درختان و گیاهان گرمسیری مانند سریسا، زیتون ، یاسمن، کاملیا و فیکوس از این دسته هستند.

برای محیط بیرون نیز درختان بومی منطقه، انواع سرو، نارونف ارس، راش و … قابل کاشت هستند.

انتخاب روش پرورش

انتخاب روش پرورش

 • پرورش از مرحله بذر: پرورش بونسای از بذر، زمان بر تر، پیچیده تر و طولانی تر از پرورش باروشهای دیگر است. در این روش ممکن است سه تا پنج سال زمان ببرد تا درخت به مرحله آموزش و تبدیل شده به بونسای برسد.

  البته در روش کاشت بذر، شما فرصت کافی برای تقویت و رشد ساقه گیاه پیش از هرس کردن شاخه و ریشه را خواهید داشت و به نوعی از نقطه شروع این اختیار را دارید تا درخت را به سلیقه خود پرورش دهید. از طرف دیگر بذر بسیار ارزان تر از گیاه رشد داد شده است و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است.

  در صورت انتخاب بذر ، باید شرایط محیطی رشد را برایش محیا کنید. اگر این بذر بومی منطقه خودتان است کافی است در زمستان بذر را در خاک و گلدان مناسب بکارید. در غیر این صورت باید شرایط زمستانی آن را با قرار دادن بذر درون کیسه حاوی کود مغذی در یخچال شبیه سازی کنید و در بهار بذر را به محیط بیرون منتقل کنید.

  بذر باید آب، دما، نور خورشید و مواد مغذی گونه خود را دریافت کند تا رشد خوبی داشته باشد. پیش از شروع به آموزش دادن نهال، صبر کنید تا به اندازه کافی بزرگ و قدرتمند شود.

 • پروش درخت از طریق قلمه زدن: راه حل کمی سریع تر پرورش از طریق قلمه درخت در حال رشد است. قلمه زدن انتخاب خوبی است چون از پرورش بذر سریع تر است و از طرفی گیاه هنوز رشد زیادی نکرده است و میتوانید مراحل مختلف آن را بنا بر سلیقه و نظر خود انجام دهید.
 • پرورش نهال وحشی: میتوانید نهالی خودرو از طبیعت بیابید و یا قلمه ای از درختان جنگلی بیابید و آن را پرورش دهید. پرورش نهالی که به صورت وحشی به دنیا آمده است در گلدان کار پیچیده و خاصی است.

  یک نهال جوان را انتخاب کرده و در گلدانی محکم و جاندار بکارید. نهال های مسن تر با شرایط گلدانی هماهنگ نمیشوند. این نهال باید ریشه های زیادی داشته باشد که در همه جهات رشد کرده اند.

  نهالی انتخاب کنید که پر شاخه بوده و به خصوص شاخه های پایینی سالمی داشته باشد. در این صورت شما حق انتخاب بیشتری برای انتخاب ساقه اصلی خواهید داشت. سعی کنید ضخیم ترین شاخه را به عنوان ساقه اصلی برگزینید.

  با فاصله خوبی از اطراف نهال را بکنید تا خاک به اندازه کافی به همراه نهال باشد و درخت در اثر جابجایی در خاک جدید دچار شوک و مرگ نشود.

  نهال را در گلدان بکارید و حدود یک سال صبر کنید تا به خوبی با فضای جدید خو بگیرد. سپس برای شروع تمرین دادن درخت اقدام کنید.

 • پرورش نهال نیمه – تمرین داده شده: این روش راحت ترین و البته گران است. شما از افرادی که بونسای پرورش میدهند، یک درخت جوان که مراحل اولیه رشد را طی کرده است میخرید.

  از آنجایی که رسیدن به این مرحله کار سخت و پر زحمتی است و چند سال زمان میبرد، طبیعتا باید قیمت بالایی هم برای داشتن آن بپردازید.

  حتما از پرورش دهنده در مورد نیازها و روش کار بونسای خود سوال کنید و آموزش بگیرید و به نهال تازه چند هفته فرصت بدهید تا با مکان جدید خو بگیرد و سپس به انجام مراحل تمرین بپردازید.

انتخاب اندازه و شکل بونسای

انتخاب اندازه و شکل بونسای

دوست دارید درخت بن سای شده شما چه ابعادی داشته باشد؟ این درختان اندازه های متنوعی بین ۱۵ تا ۹۰ سانتیمتر دارند. طبیعی است که درخت های بزرگتر نیاز بیشتری به آب ، نور و رسیدگی دارند. اگر از مرحله بذر یا قلمه زدن وارد کار شوید میتوانید اندازه درخت را بیشتر تحت کنترل خود داشته باشید.

با توجه به ابعاد گلدان مد نظرتان، فضای موجود در منزل یا محل رشد درخت، مقدار نور خورشید و زمانی که میتوانید برای آن صرف کنید، نوع و اندازه درخت خود را انتخاب کنید.

نکات مهم در خرید و انتقال بونسای

نکات مهم در خرید و انتقال بونسای

اگر قصد دارید درخت بنسای جوانی را به منزل خود بیاورید هنگام خرید به نکات زیر توجه کنید:

 • درخت را در فصل بهار که فصل رشد و نمو درخت است خریداری کنید تا تحمل جابجایی و قرار گرفتن در محیط جدید را داشته باشد.
 • از فروشنده همه جزییات مربوط به نگهداری و تغذیه و نیازهای درخت را سوال کرده و یادداشت کنید.
 • ساقه گیاه را با یک انگشت فشار دهید، اگر صفت و محکم نبود و ریشه در خاک لق بود، یا گیاه هنوز به حد کافی خود را نگرفته است و یا ریشه اش در حال پوسیدن است و نباید آن را بخرید.
 • برگ گیاه بنسای شما باید سالم بوده و اندازه متناسبی با اندازه ساقه داشته باشد.
 • نوک شاخه‌ها و برگ‌ها، محل‌ اتصال برگ‌ به ساقه و همچنین زیر برگ‌ها را به دقت بررسی کنید. اگر اثری از خرابی و افت دیدید، از خرید آن صرفه نظر کنید.
 • گیاه در جابجایی بسایر حساس است. آن را در روزنامه ای بپیچید و دور از باد کولر، نور مستقیم افتاب و یا باد و هوای سردف به محل جدید منتقل کنید. تغییر درجه حرارت ناگهانی گیاه، باعث ریزش برگ‌های آن می‌شود.
 • زرد شدن برگهای پایینی درخت پس از چند روز از جابجایی طبیعی است چون درخت دارد خود را با محیط جدید وفق داده و دم برگ های جدید و قوی تری خواهد رویاند. برگهای زرد را جدا نکنید تا این اتفاق به صورت طبیعی توسط درخت انجام شود.
 • اگر تعداد برگهای زرد بیش از دو سه عدد باشد یعنی یا در آبیاری درخت زیاده روی یا کم کاری کرده اید و یا نور کافی به آن نرسیده است.

انتخاب گلدان و انتقال درخت آماده شکل دهی

انتخاب گلدان و انتقال درخت آماده شکل دهی

به همین زودی دو سه سال گذشت و بذر شما آماده تمرین دادن یا شکل دادن شد. شاید هم ترجیح دادید سرپرستی یک بونسای نو نهال را به عهده بگیرید.

 • باید برای آن گلدان مخصوص آماده کنید. گلدان درخت باید در عین اینکه ابعاد متناسب و کوچکی داشته باشد تا بتواند رشد درخت را محدود کند، باید فضای کافی برای تغذیه ریشه را نیز داشته باشد.
 • گلدان بزرگ بن سای شما را زیادی کوچک نشان میدهد. اما گلدان باید به اندازه ای باشد که خاک کافی در کنار ریشه قرار دهد تا موقع آبیاری رطوبت کافی به ریشه برسد. همچنین گلدان شما باید در کف چند سوراخ داشته باشد که از پوسیدگی درخت جلوگیری شود.
 • برخی از درختان قابلیت تعویض گلدان بهتری دارند و میتوان در مراحل اولیه شکل دهی در گلدان بزرگتری نگه داری کرد و در نهایت به گلدان خاص نقل مکان کرد. قبل از اینکه به این کار اقدام کنید از این موضوع مطمئن شوید.
 • پس از اطمینان یافتن از آمادگی درخت برای جابجایی، گیاه را آماده جابجایی کنید. در روزهای آخر به درخت کمتر آب بدهید تا زمان جابجایی خاک آن خشک تر بوده و راحت تر بتوان با آن کار کرد. به چرخه فصلی درخت توجه کنید. بسایری از درختانی که برگریزان دارند در فصل بهار از خواب برخواسته و مشغول رشد میشوند. این درختان در این حالت بهتر میتوانند استرس ناشی از جابجایی گلدان را تحمل کنند.
 • خاک تازه و مطلوب را در گلدان بریزید. بهتر است کف گلدان را با لایه ای از خاک درشت تر پوشانده و روی آن خاک نرم تر بریزید. خاک معمول باغچه به دلیل نگهداری رطوبت زیاد و احتمال فساد ریشه، زیاد مناسب این کار نیست.
 • درخت را به آرامی و با کمترین ضربه و نقص از گلدان خارج کنید. خاک اطراف ریشه را کمی بتکانید تا نمای خوبی از آنها داشته باشید. ریشه های اصلی را شناسایی کنید. ریشه های ضخیم و رو به بالا را حذف کرده و ریشه های رو به پایین را حفظ کنید.در حذف ریشه ها دقت کنید که تعادل قسمت ساقه و برگ با ریشه از بین نرود.علف های هرز احتمالی را نیز از خاک خارج کنید.
 • شاخه های اضافی را نیز کاهش دهید که درخت نیاز کمتری به ریشه داشته باشد و شمایل زیباتری پیدا کند. میتوانید ساقه را نیز با توجه به سلیقه خود سیم پیچی کنید تا از همین ابتدا برای شکل گیری آماده شود.
 • در صورتی که درخت در گلدان به خوبی نمی ایستد با یک سیم مفتولی ضخیم آن را از پایین گلدان تا بالای ساقه ها مهار کنید.
 • تعویض گلدان فرآیند تنش زا و سختی برای درخت است. بنابراین دو تا سه هفته آن را در مکانی قرار دهید که از افتاب مستقیم و باد و بوران در امان باشد. در طی این مدت فقط به درخت اب بدهید و از کود دادن خود داری کنید تا درخت با خانه جدیدش خو بگیرد.

 • نکته های مهم در نگهداری از بونسای

  بگو چطور از یک گیاه بونسای شده نگهداری کنم؟

  نکته های مهم در نگهداری از بونسای نگهداری از بونسای      برای پرورش یک درخت بونسای شده که …
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • نگهداری کاکتوس در خانه

  بگو چطور کاکتوس را در منزل پرورش دهم؟

  نکته هایی برای پرورش و نگهداری کاکتوس در منزل نگهداری کاکتوس     کاکتوس ها گیاهانی هستند ک…
بارگذاری بیشتر در پرورش

۹ دیدگاه ها

 1. زهرا

  ۹۸/۰۱/۱۱ در ۹:۵۲ ب.ظ

  سلام حتما باید اول بذر به نهال تبدیل بشه بعد بونسای کنیم
  من پرتقال کاشتم الان بعد ۲ماه جوانه های ۵ سانتی داره

  دیدگاه

 2. وحید

  ۹۷/۱۲/۲۱ در ۴:۵۶ ب.ظ

  سلام،یه نهال حدودا یکمتری گیلاس دارم میتونم یه بنسای با ارتفاع کوتاهتر پرورش بدم یاباید نهال کوتاه باشه؟

  دیدگاه

  • مدیر سایت

   ۹۷/۱۲/۲۲ در ۴:۲۹ ق.ظ

   تا آنجایی که من اطلاع دارم، جذابیت بنسای به هر چه کوتاه تر و جمع و جورتر بودن آن است و بعید میدونم نهال یک متری رو بشه کوتاه تر کرد. اما در مجموع پیشنهاد میکنم از راهنمایی حضوری اهل فن بهره بگیرید.

   دیدگاه

 3. وحید

  ۹۷/۱۲/۲۱ در ۱:۳۸ ب.ظ

  سلام خسته نباشین،یه نهال گیلاس دارم ارتفاعش یکمتره میشه در ارتفاع پایین روش کار کرد؟
  یعنی از ارتفاع پایین برشش بزنم

  دیدگاه

 4. سورنا

  ۹۷/۰۹/۰۴ در ۵:۱۳ ب.ظ

  عالی بود فقط یه مطلبی من تو قم هستم ودرختای بومی این منطقه بدرد بنسا شدن نمیخوره ایکاش درختایی که با آب و هوای مناطق مختلف سازگارهست و اسمشو بنویسید

  دیدگاه

 5. مجتبی

  ۹۷/۰۸/۱۰ در ۹:۴۴ ق.ظ

  خوب بود اما دقیق تر و مرحله به مرحله بگید مثلا فلان درختا از سال اولش توضیح بدید تا وقتی که بونسای کاملی بشه

  دیدگاه

 6. سنگ ساب

  ۹۷/۰۴/۰۵ در ۴:۲۷ ق.ظ

  من برای هر کسی بخوام کادو بخرم بونسای میبرم 🙂

  دیدگاه

 7. سنگ ساب

  ۹۷/۰۴/۰۵ در ۴:۲۶ ق.ظ

  من برای هذ کسی بخوام کادو بخرم بونسای میبرم:)

  دیدگاه

 8. سازه Lsf

  ۹۷/۰۴/۰۵ در ۴:۲۰ ق.ظ

  مطالبتون بسیار عالی و مفید میباشد. ممنون از وقتی که برای نشر این مطالب گذاشتید.

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور کاکتوس را در منزل پرورش دهم؟

نکته هایی برای پرورش و نگهداری کاکتوس در منزل نگهداری کاکتوس     کاکتوس ها گیاهانی هستند ک…